Βουλγαρία Μπάνσκο - Βουλγαρία

thessalonikios30

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μπάνσκο : Από τις ποιο μεγάλες απογοητεύσεις πλέον

Καλησπέρα...

το διήμερο 28-29/2 αποφασίσαμε να πάμε στο Μπάνσκο για χαλάρωση και να περάσουμε καλά. Η εκδρομή ήταν κλεισμένη με πρακτορείο, κανένα πρόβλημα με αυτό, η διαδρομή γνωστή για εμάς μιας και έχουμε πάει 3 φορές μέχρι τώρα. Το ξενοδοχείο πάρα πολύ ωραίο για τεσσάρι. Το χωρίο μεγάλωσε ακόμα ποιο πολύ από ότι το θυμόμουν, αφου κάναμε τη βόλτα μας πήγαμε για φαγητό έξω...και εδώ αρχίζουν τα ωραία...διάλεξε η παρέα μια ταβέρνα...ενώ τους είχαμε πει από πριν ότι δεν είναι και η καλύτερη ιδέα για φαγητό...κάτσαμε παραγγείλαμε και άρχισανε να έρχονται οι μερίδες μας...το φαγητό ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ και είναι ο ποιο ευγενικός όρος που θα μπορούσα να πω εδώ...τα κρέατα τους τίνγκα στο μπαχάρι...για να μη μας έρθει η βρωμιά... αφου δοκίμασα ένα μικρό κομμάτι από τη μερίδα μου το παράτησα στην άκρη...ε με τα πολλά τελειώσαμε το φαγητό και ήρθε η ώρα να πληρώσουμε...ρε παιδιά μας χρέωσαν τις πατάτες που είχε η μερίδα!!!!!!με τη δικαιολογία ότι δεν σερβίρονται κανονικά...δεν είναι τα λεφτά που κόστιζαν...ήταν η κοροϊδία!!!! αφού έγινε τι έγινε κάναμε φασαρία δεν πληρώθηκαν οι "εξτρά" μερίδες...το βράδυ κύλισε ομαλά...δεν βγήκαμε έξω μετά το ξενέρωμα αυτό...την επόμενη κάναμε μια βόλτα στην αγορά θέλοντας να πάρουμε μερικά πραγματάκια...ΠΑΝΆΚΡΙΒΑ όλα τα είδη τους σχετικά με την ένδυση και υπόδυση...τιμές Θεσσαλονίκης...το μεσημέρι κάτσαμε για φαγητό πριν την αναχώρηση μας...το φαγητό ήταν πάρα πολυ καλό αυτή τη φορά...το σέρβις όμως...έτυχε το ποτίρι μου να έιναι ραγισμένο...όταν φώναξα τον σερβιτόρο να μου το αλλάξει άρχισε να το ψαχουλεύει με τα βρωμοδάχτυλα του...αφου μας είπε ότι δεν είναι σπασμένο, μου το έδωσε πίσω για να πιώ τη μπύρα μου...γίνεται ένα ψιλό μπαντιρντί εκεί και με τα πολλά μου το αλλάζει...έρχεται η ώρα να πληρώσουμε...και ρε παιδιά μα το θεό επειδή πληρώσαμε με το ακριβές αντίτιμο και δεν αφήσαμε μπουρμπουάρ μας κοίταξε λες και του σκοτώσαμε τη μάνα!!!!!!!!
Έφτασα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι δεν πρόκειτε να με ξαναδουν εκεί που να χτυπιούνται κάτω!!!! ΤΟ ΦΑΓΗΤΌ ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ, ΤΟ ΣΈΡΒΙΣ ΆΘΛΙΟ, Η ΑΓΟΡΆ ΤΟΥς ΠΑΝΆΚΡΙΒΗ (σε σύγκριση με τα στάνταρ Βουλγαρίας), το μόνο καλό στην όλη εκδρομή ήταν το ξενοδοχείο...
Τελίκα αν δεν ξέρεις να κάνεις σκι η δεν ασχολίσε καθόλου με το άθλημα δεν είναι να πας εκεί...αν θες να κάνεις μια εκδρομή καλύτερα είναι να πας καπου ελλάδα...
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Αφου τα έχουμε πει ρε παιδιά. Για σκι το Μπάνσκο είναι κορυφαίο, αφού τέτοιο χιονοδρομικό δεν υπάρχει στην Ελλάδα και ειδικά σε απόσταση 3 ωρών από το σπίτι μας (για Θεσσαλονίκη μιλάω). Αλλά αν δεν κάνει κάποιος σκι απορώ γιατί να πάει στο Μπάνσκο. Τόσα όμορφα μέρη έχει εδώ γύρω και στην Ελλάδα αλλά και στις γειτονικές χώρες για βολτίτσες, τι πάει τόσος κόσμος και κάνει τα σ/κ εκεί δεν το καταλαβαίνω!
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
Αφου τα έχουμε πει ρε παιδιά. Για σκι το Μπάνσκο είναι κορυφαίο, αφού τέτοιο χιονοδρομικό δεν υπάρχει στην Ελλάδα και ειδικά σε απόσταση 3 ωρών από το σπίτι μας (για Θεσσαλονίκη μιλάω). Αλλά αν δεν κάνει κάποιος σκι απορώ γιατί να πάει στο Μπάνσκο. Τόσα όμορφα μέρη έχει εδώ γύρω και στην Ελλάδα αλλά και στις γειτονικές χώρες για βολτίτσες, τι πάει τόσος κόσμος και κάνει τα σ/κ εκεί δεν το καταλαβαίνω!
Καλησπέρα και από εμένα!!
Ενδιαφερομαι να παω Μπανσκο το 3ημερο 28ης Οκτωβριου αλλα με αυτα που βλεπω απο εσς μαλλον δεν θα παω...Βρηκα μια προσφορα για σπα σε δελεαστικη τιμη και ελεγα να παω..δεν ειναι καλα ε??
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Καλησπέρα και από εμένα!!
Ενδιαφερομαι να παω Μπανσκο το 3ημερο 28ης Οκτωβριου αλλα με αυτα που βλεπω απο εσς μαλλον δεν θα παω...Βρηκα μια προσφορα για σπα σε δελεαστικη τιμη και ελεγα να παω..δεν ειναι καλα ε??
Αν θες να εισαι ολη τη μερα στο ξενοδοχειο και να κανεις σπα, Πηγαινε. Απο κει και περα δεν εχει κατι αλλο να δεις το χωριο.
Εκτως αν σε ενδιαφερουν δραστηριοτητες οπως καγιακ, πεζοπορεια κλπ
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
Αν θες να εισαι ολη τη μερα στο ξενοδοχειο και να κανεις σπα, Πηγαινε. Απο κει και περα δεν εχει κατι αλλο να δεις το χωριο.
Εκτως αν σε ενδιαφερουν δραστηριοτητες οπως καγιακ, πεζοπορεια κλπ

Κοιτα αφου ειναι για 3 μερες δεν νομιζω να προλαβω να κανω κατι αλλο..αλλα αξιζει να πας μονο για σπα??γιατι ολοι μου λενε να χιονισει κιολας...εγω εδω που μενω εχουμε χιονι συνεχως οποτε δεν καιγομαι κιολας...ο κοσμος οντως ειναι τοσο εκμεταλλευτης??ειναι επικυνδυνα γενικα??το προγραμμα λεει κατι για πεζοπορια 'η γουροουνες οτι θελουμε...εμενα μου αρεσει η αθληση γενικα.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Κοιτα αφου ειναι για 3 μερες δεν νομιζω να προλαβω να κανω κατι αλλο..αλλα αξιζει να πας μονο για σπα??γιατι ολοι μου λενε να χιονισει κιολας...εγω εδω που μενω εχουμε χιονι συνεχως οποτε δεν καιγομαι κιολας...ο κοσμος οντως ειναι τοσο εκμεταλλευτης??ειναι επικυνδυνα γενικα??το προγραμμα λεει κατι για πεζοπορια 'η γουροουνες οτι θελουμε...εμενα μου αρεσει η αθληση γενικα.
αμα ειναι μονο για 3 μερες καλα θα περασεις. Αφου δεν ενδιαφερεσαι για σκι , τοτε καλυτερα να μην εχει χιονι.
Ο κοσμος ειναι εκμετελευτης οπως σε καθε τουριστικο μερος. ΑΦου δεν θα πας high season ισα ισα που δε θα εκμεταλευονται τοσο:D

Τι επικυνδινα να ειναι? αμα γεμισετε τη μερα σας με πεζοπορεια , γουρουνες κλπ, καλα θα περασετε.
Απλα να ξερεις το χωριο εκτως απο το χιονοδρομικο, δεν εχει κατι να προσφερει.
Η περιοχη απο θεμα φυσης , ειναι αρκετα καλη. Αρκει να οργανωσεις καποια δραστηριοτητα, για να την χαρεις..

Επισης , αμα χρειαστετε να παρετε ταξι, να κανονισετε απο πριν την τιμη, και να εχετε ψιλα πανω σας, ωστε να δωσετε ακριβως το αντιτιμο. Σε αυτη την περιπτωση, οντως κλεβουν, και πολυ συχνα. Κατα τα αλλα, απλα προσεξτε λιγο παραπανω. Κινδυνος δεν υπαρχει.
 

lucky03

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλημέρα!! Μπαίνω στην παρέα σας γιατί έχω προβληματιστεί.. Είμαστε μια παρέα 4 ατόμων. Δυο ζευγάρια! Αποφασίσαμε για την περίοδο μεταξύ Χριστουγέννων κ Πρωτοχρονιάς να παμε Μπανσκο! Μιλήσαμε με ένα ταξιδιωτικό και κλείσαμε ένα τριημερο! Οικονομικά, μας πάει πολύ!! Η παρέα όπου πάει, περνάει καλά.. Αλλα ο προβληματισμός μένει!! Σκι δεν κάνουμε! Αλλα πάμε εκεί για να μάθουμε.. Έστω ότι αφιερώνουμε μια μέρα στο χιονοδρομικό! (όπου εγώ απλώς κ μόνο να χαζεύω το τοπίο, είμαι ευχαριστημένη!) Τις άλλες 2 1/2 (χαχα) μέρες τι προτείνετε να κάνουμε; Είμαστε της περιπέτειας αλλα θέλουμε να μάθουμε κ πράγματα για τον τόπο!Επίσης, ξέρετε τι μπορούμε να δούμε στη Σόφια;; Έχουμε κ εμείς σπα κ ιστορίες στο hotel!! Οκ! Θα δώσουμε λίγα χρήματα!! Δεν τα πετάμε κιόλας την κρίση μου... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τα πετάτε και τα παραπετάτε...είπαμε, αν δεν σε ενδιαφέρει το σκι το μέρος είναι ένα χάλι και μισό... αλλά εκεί εσείς, μην δείτε φτηνά και δεν πάτε, άσχετα το τι προσφέρει το μέρος... φάτε τώρα την φόλα σας και άλλη φορά να προσέχετε...αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις...
 

lucky03

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Χαχαχαχα! Θα πάθουμε κ θα μάθουμε! Έχεις δίκιο.. Οικονομικό ήταν το θέμα! Βέβαια, υπάρχουν φίλοι που έχουν πάει κ έχουν ξαναπάει.. Κ μας παραπλανησαν.. Αλλα σε έναν κόσμο ιδανικό.. Υπάρχει έστω κ κατι που να αξίζει εκεί; Παρεμπιπτόντως, πάμε κ για σκι! Να μάθουμε, να παίξουμε, να τσακιστουμε.. Απο κάπου ξεκινούν ολοι! Δεν γεννήθηκαν σκιέρ! Ίσως κολλήσουμε με το σπορ!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.389
Ναι για σκί είναι ιδανικά..

Κατα τα άλλα λίγο περπάτημα (δίωρο τρίωρο) στη παλιά πόλη στα σοκάκια καμιά φωτό και στο ξενοδοχείο..για φαγητό απέναντι απο Κεμπίνσκι λίγο πιο κάτω αλλά θέλει κράτηση και ακόμα πιο κάτω γωνιακό ένα καλό εστιατόριο...μέσα στη παλιά πόλη έχει ταβέρνες (ΜΕΗΑΝΑ) αρκετές αλλά δεν ξέρω αν αξίζει καμιά..για ποτό σε ένα στυλ σαλέ πολύ μεγάλο με πατάρια ξύλινο ντεμέκ λίγο πιο κάτω απο το Κεμπίνσκι....Καλά να περάσεις..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τις άλλες 2 1/2 (χαχα) μέρες τι προτείνετε να κάνουμε; Είμαστε της περιπέτειας αλλα θέλουμε να μάθουμε κ πράγματα για τον τόπο!!
Στη θεση σας θα εκανα 3 μερες σκι. Θα βρειτε πιστα ιδανικη για εσας που ειστε αρχαριοι. Για τον τοπο θα μαθετε πως εχει τα μαυρα του τα χαλια και το μονο που αξιζει ειναι το χιονοδρομικο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom