Ινδονησία Ταϊλάνδη Μπαλί ή Ταϋλάνδη

Gr.evavgelia

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Ταϊλάνδη δεν έχω πάει! Στο Μπαλί πήγαμε και εμείς γαμήλιο και είναι πάντως όντως "ουάου" και ο καιρός είναι σούπερ την περίοδο που θέλετε να πάτε : https://www.selectiveasia.com/indonesia-holidays/weather/july
Στην Ταϊλάνδη πάλι μόνο στο Κο Samui είναι κομπλέ τον Ιούλιο : https://www.selectiveasia.com/thailand-holidays/weather/july
Το Μπαλί έχει άπειρα να δεις και να κάνεις. Ορυζώνες, ηφαίστεια, καταρράκτες, ποτάμια, ζούγκλα, ναούς, θάλασσα, πολιτισμό, κουζίνα...
Και η Ταΐλάνδη πιστεύω θα έχει αντίστοιχα απλά στο Μπαλί νομίζω είναι όλα σε υπερθετικό βαθμό.
Αν το ζητούμενο τώρα είναι οι παραλίες, δε νομίζω ότι θα σε καλύψει ούτε το Samui, ούτε το Μπαλί. Δες για τίποτα Μαλδίβες. Αλλά εκεί πάλι έχει μόνο παραλίες και τίποτα άλλο. Το θέμα με εμάς τους Έλληνες είναι ότι έχουμε πολύ υψηλά standards με τις παραλίες που έχουμε στην Ελλάδα. Εντυπωσιάζεσαι από τους φοίνικες και την παραλία αλλά την διαύγεια που έχουν τα νερά μας, δεν την βρίσκεις εύκολα!
Επειδή κλείσαμε κ εμείς για Μπαλί Σιγκαπούρη ,με τους οδηγους -ξεναγους τι γινεται? Εχετε καμια ιδεα τι αξιζει να κανουμε? Εχω ακουσει για Μπαλί για κάποιον Έλληνα που ζει μόνιμα εκεί κ κάνει ξεναγήσεις. Έχετε καμία πληροφορία?
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Δυστυχώς δεν μας παίρνει ούτε μισή μέρα ακόμη γιατί γυρνάμε απευθείας δουλειά. Ακόμη δεν έχω δει τίποτα για το Μπαλί και μου φαίνεται βουνό. Πιστεύω όμως ότι θα μου αρεσει πάρα πολύ.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Επειδή κλείσαμε κ εμείς για Μπαλί Σιγκαπούρη ,με τους οδηγους -ξεναγους τι γινεται? Εχετε καμια ιδεα τι αξιζει να κανουμε? Εχω ακουσει για Μπαλί για κάποιον Έλληνα που ζει μόνιμα εκεί κ κάνει ξεναγήσεις. Έχετε καμία πληροφορία?
Έχω απαντήσει σε ανάλογη ερώτηση. Δες εδώ : https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-Σιγκαπούρη-Μπαλί-τα-φώτα-σας.58691/
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Εγώ έχοντας κάνει πρόσφατα το ταξίδι Σιγκαπούρη - Μπαλί και χωρίς να έχω πάει Ταϊλάνδη, θα ψήφιζα δαγκωτό το Μπαλί (είναι ταξίδι ζωής για μένα) αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα επέλεγα πάλι την Σιγκαπούρη. Θα το συνδύαζα με κάτι άλλο πχ ολίγον από Ταϊλάνδη.

Σίγουρα ΟΧΙ Σιγκαπούρη. Ειδικά αν την συγκρίνεις με το Μπαλί, είναι απογοητευτική. Στην Σιγκαπούρη είναι όλα τεχνητά, πανάκριβη, κλίμα δύσκολο, για μένα τίποτα το ιδιαίτερο.
Σίγουρα δεν θα ξαναπήγαινα και θα το είχα μετανιώσει και για αυτή την φορά αν δεν ταξίδευα με τα παιδιά μου.
Για μια οικογένεια το Σεντόζα είναι ωραίο αλλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ, ο ζωολογικός κήπος πολύ ωραίος αλλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ γειτονιές (κινέζική, αραβική, ινδική) τίποτα το ιδιαίτερο -ειδικά στην Ινδική πήγαμε Σάββατο βράδυ και ζήσαμε την μαγεία της δικής μας Μενάνδρου. .
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Το ταξιδιωτικό μας δίνει 10 μέρες στο σύνολο και στις δύο περιπτώσεις. Δεν σκεφτόμαστε να πάμε μόνοι μας . Το πρόγραμμα είναι 2 βράδια στην Μπανγκόκ ή αντίστοιχα στην Σιγκαπούρη με ξεναγό και τα υπόλοιπα Πουκέτ ή Μπαλί αντίστοιχα. Το άτομο βγαίνει περίπου 1100 ευρώ. Τώρα εκεί δεν ξέρω πόσα να υπολογίσω. Θα έχουμε ένα καλό πόσο και ότι μας αρέσει θα το κάνουμε
. Δεν μας ενδιαφέρει η πολυτέλεια δλδ όσον αφορά τα ξενοδοχεία. Θέλουμε δραστηριότητες πολιτισμό αξιοθέατα ε να υπάρχει έστω μια καλή παραλία μιας και για μπόρα μπόρα δεν μας φτάνουν (χαχαχαχα) . Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από αυτούς τους δύο προορισμούς είναι τα εξής : η Ταϋλάνδη έχει παραλίες νυχτερινή ζωή και αξιοθεατα μεν ,το Μπαλί από την άλλη έχει κουλτούρα φύση αλλά δεν βλέπω να έχει καλές παραλίες. Απλά το Μπαλί μου φαίνεται ότι στο σύνολο του είναι όμορφο, το Πουκέτ μου φάνηκε κάπως "άδειο" από ντοκιμαντέρ. Δεν ξέρω δεν μπορώ να τα βάλω κάτω και να δω ποιο έχει τα περισσότερα συν.
λαθος αγαπητη φιλη το πουκετ εχει μερη που μεχρι τα βαθεια σου γεραματα θα σου μεινουν χαραγμενα στην μνημη σου
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Να ρωτήσω κάτι....έτσι για να μαθαίνουμε! Σαν ζωή (κόστος(φαγητό διαμονή μετακινήσεις), ποικιλία, ενδιαφέρον,φύση, κουλτούρα κτλ κτλ) μοιάζουν οι δυο χώρες?? π.χ. εάν μιλούσαμε για Ευρώπη είναι κάτι σαν Ιταλία Ισπανία??
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Να ρωτήσω κάτι....έτσι για να μαθαίνουμε! Σαν ζωή (κόστος(φαγητό διαμονή μετακινήσεις), ποικιλία, ενδιαφέρον,φύση, κουλτούρα κτλ κτλ) μοιάζουν οι δυο χώρες?? π.χ. εάν μιλούσαμε για Ευρώπη είναι κάτι σαν Ιταλία Ισπανία??
Μπαλι δεν εχω παει μου εχει πει πολυ φιλος ωρεςςςςςς απο ιστοριες εκει που εχει παει και διαφορα πραγματα. Απο πουκετ γυρισα πριν 2 μηνες εκατσα 11 μερες και κοιμομασταν 4 ωρες την μερα οποτε το ειδα πραγματα οχι ολα εχει αλλα τοσα να δω. Απο οτι καταλαβα λοιπον οι 2 χωρες εχουν καποια κοινα αλλα και μεγαλες διαφορες. Πιστευω οτι σε παραλιες ταυλανδη ανωτερη... Κουλτουρα ταυλανδη... Ευγενια ταυλανδη.... Το μπαλι πιο ακριβο.... Φυσικα τοπια ισως μπαλι. Εμεις παντως ξανα οργανωνουμε ταξιδιτο μπαλι επεσε στο τραπεζι αναμεσα σε αλλες επιλογες αλλα αποριφθηκε πρωτο.. Μην ξεχνας ομως ΠΑΝΤΑ τι ζητας απο το ταξιδι σου
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποιές δυο χώρες; Το Μπαλί δεν είναι χώρα. Η Ινδονησία στην οποία βρίσκεται, πάλι έχει χαώδεις διαφορές από άκρη σε άκρη - Από τους φανατικούς Ισλαμιστές στο Aceh, το μετριοπαθές ισλάμ στην υπόλοιπη χώρα και ως τους Ινδουϊστές στο Μπαλί. Από τον πλούτο της Jakarta ως τη φτώχια της Papua. Και από τις τέλειες ζούγκλες στο Βόρνεο ως κάποια από τα εντυπωσιακότατα και σημαντικότερα αρχαία μνημεία του κόσμου στην Ιάβα. Απίστευτα ζώα και φυτά, ηφαίστεια, αλλά.και φαγητά.
Μπροστά στην Ινδονησία, η Ταυλάνδη είναι απλά μια μπούρδα. Ίσως να έχει καλύτερες παραλίες - δεν έχω άποψη γιατί δε με ενδιαφέρουν.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ποιές δυο χώρες; Το Μπαλί δεν είναι χώρα. Η Ινδονησία στην οποία βρίσκεται, πάλι έχει χαώδεις διαφορές από άκρη σε άκρη - Από τους φανατικούς Ισλαμιστές στο Aceh, το μετριοπαθές ισλάμ στην υπόλοιπη χώρα και ως τους Ινδουϊστές στο Μπαλί. Από τον πλούτο της Jakarta ως τη φτώχια της Papua. Και από τις τέλειες ζούγκλες στο Βόρνεο ως κάποια από τα εντυπωσιακότατα και σημαντικότερα αρχαία μνημεία του κόσμου στην Ιάβα. Απίστευτα ζώα και φυτά, ηφαίστεια, αλλά.και φαγητά.
Μπροστά στην Ινδονησία, η Ταυλάνδη είναι απλά μια μπούρδα. Ίσως να έχει καλύτερες παραλίες - δεν έχω άποψη γιατί δε με ενδιαφέρουν.
Ναι επειδή η Ινδονησία είναι μεγάλη γι' αυτό ειπα συγκεκριμένα για το Μπαλί...με τη λογική πως έχεις 15 μέρες στη διάθεσή σου και μπορείς να δεις Μπαλί ή Ταϊλάνδη. Ποιες οι ομοιότητες ποιες οι διαφορές τροπος ζωής, κόστος, κουλτούρα κτλ. Από ότι έχω καταλάβει η Ταϊλάνδη υπερτερεί σε παραλίες άλλα.....
 
Μηνύματα
81
Likes
16
λαθος αγαπητη φιλη το πουκετ εχει μερη που μεχρι τα βαθεια σου γεραματα θα σου μεινουν χαραγμενα στην μνημη σου
Όλα τα μέρη αξίζουν και όλα έχουν το κάτι που θα σου μείνει. Απλά επειδή δεν μπορούμε δυστυχώς να πάμε παντού και να τα έχουμε όλα και επειδή ακριβώς για αυτό τον λόγο υπάρχει αυτό το φόρουμ ζήτησα γνώμες από ταξιδιώτες που έχουν επισκεφτεί και τα δύο μέρη να με βοηθήσουν να επιλέξω. Και τα δύο μου άρεσαν πολύ για αυτό τον λόγο έφτιαξα και αυτό το θέμα επειδή δεν μπορούσα να διαλέξω. Τελικά με τράβηξε λίγο παραπάνω το "παραδοσιακό" και η ζούγκλα που βγάζει το Μπαλί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom