Ταϊλάνδη Μπανγκογκ

etsakali

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Γάνδη-Μπριζ-Αμβ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Κοιτούσα στο Internet για να νοικιάσω αμάξι με οδηγο για να πάω Damnoen Saduak, στην πλωτή αγορά. Αλήθεια είναι καλά 1000-1500 Bath? είναι πολλά, δεν ξέρω καθόλου τι τιμές παίζουν. Τι μου προτείνετε?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Τι θα μου προτείνατε για ποτο σε ξενοδοχειο με θέα? Έχω ακούσει για δυο καλά. Το ενα είναι το Lebua και το άλλο το Banyan Tree, Bangkok. Σε ποιο από τα δύο λέτε να πάω?
Sτο lebua να εχεις κατα νου ο,τι για να μπεις θελει να πληροις καποιες προυποθεσεις, για τους αντρες θελει κλειστο παπουτσι και μακρυ παντελονι. Εγω με ενα φορεματακι και πεδιλακι ισιο ημουν OK.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Κοιτούσα στο Internet για να νοικιάσω αμάξι με οδηγο για να πάω DamnoenSaduak, στην πλωτή αγορά. Αλήθεια είναι καλά 1000-1500 Bath? είναι πολλά, δεν ξέρω καθόλου τι τιμές παίζουν. Τι μου προτείνετε?
Γιατί βρήκες με 1500 thb? Εγώ κάτω από 2500 για την εκδρομή μισής μέρας δε βρήκα. Για πες μου που βρήκες!
 

agelika2

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μπανγκογκ-Πουκετ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική&Λαπωνία.
εκδρομες μπανγκογκ

Παιδια για δείτε στο site bangkoksmilling.com.έχει τις εκδρομές πιο φθηνες,.Εκει έχει και την Damnoen saduak πλωτη αγορα 1700μπατ.Δεν γνωρίζω γιατι.Εμεις φεύγουμε.Αντε καλες διακοπες σε όλους και με λίγεες βροχές στην Ταυλάνδη......:clap:
 

DART

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Phuket - Bangkok
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Μπόρα Μπόρα
Καλο ταξιδι!!!



Παιδια για δείτε στο site bangkoksmilling.com.έχει τις εκδρομές πιο φθηνες,.Εκει έχει και την Damnoen saduak πλωτη αγορα 1700μπατ.Δεν γνωρίζω γιατι.Εμεις φεύγουμε.Αντε καλες διακοπες σε όλους και με λίγεες βροχές στην Ταυλάνδη......:clap:
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Αγιούταγια είχαμε αυτοκίνητο με οδηγό και την άλλη μέρα τον χρησιμοποιήσαμε και για Damnoen Saduak. Μας ήρθε πολύ οικονομικά και πιο ξεκούραστα από το να παίρναμε συγκοινωνία. Δεν συνδυάζονται την ίδια μέρα γιατί και για τα 2 πρέπει να ξακινήσεις πολύ πρωϊ.
Βασικά όλες τις εποχές καλό θα ήταν να έχεις καλυμμένους ώμους και πλάτη για λόγους εθιμοτυπικούς.



Η περιοχή είναι καλή αλλά όχι και η ιδανικότερη για μετακινήσεις. Πάντως κάποιο βράδυ να πάτε για ποτό στον τελευταίο όροφο του Lebua! Ειναι καταπληκτικά!
Καλημέρα. Αν θυμάστε φυσικά μετά από 7+ χρόνια, που βρήκατε τον οδηγό για αγιουτάγια και damnoen saduak? Πόσο περίπου κόστησε? Σας περίμενε να περιπλανηθείτε και να επιστρέψετε?
Ευχαριστώ
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Καλησπερα ταξιδιωτες!!! σκεφτομαστε για Ταιλανδη τον ερχομενο Αυγουστο. Δυστηχως δεν μπορουμε αλλη χρονικη περιοδο , οποτε ρισκαρουμε με το καιρο. Λεμε για 5-6 μερες Μπανγκογκ και 6 Πουκετ. δεδομενου οτι μας αρεσει να επισκεφτομαστε μουσεια, ναους , παρκα, και γενικα αξιοθεατα τι μας προτεινετε ? λεμε να παμε και παταγια μονοημερη....αξιζει? το κραμπι εχει ενδιαφερον? τις εκδρομες που διαβασα πιο πανω τις εχω ηδη σημειωσει.
Καλημερα σε όλους.... Θελω να κλεισω ξενοδοχείο για bankong που θα προτεινατε να μεινω για μια μερα μόνο γιατι μετα πεταω για πισω.. Θα ηθελα καπου κεντρικα να εχει να δεις πραγματακια για όσο προλαβουμε. Ευχαριστώ
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
542
Likes
2.303
Γράφω εδώ αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εντός θέματος.

Rooftop bars στην Bangkok

Άλλα πιο ωραία για απόγευμα, άλλα για βράδυ. Από τους ωραιότερους τρόπους να απολαύσει κανείς τη θέα από διάφορες περιοχές.

Δυστυχώς ως τεμπέλα που δεν κρατάει αρχείο δεν τα θυμάμαι όλα, πήγα πριν την Κορόνα, όμως τα πιο ατμοσφαιρικά που θυμάμαι ήταν:

-Vanilla Sky Bar (το αγαπημένο μου, τοπ ατμόσφαιρα)
-Octave Bar (και η περιοχή του μπαρ αλλά και ο πιο κάτω όροφος προσφέρει τρομερή θέα και δεν έχω δει πιο ωραία είσοδο ασανσέρ, με πάρα πολλά φωτισμένα κεραμικά από το Koh Kret)*
-AkaAza (μόνο για απόγευμα, να έχει ακόμα φως)
-Red Sky Bar (δεν μου άρεσε τόσο για την έλλειψη πανοραμικότητας και την υπερβολική κυρίλα, αλλά αν σας αρέσει το πολύ ύψος αξίζει)
-Yao Bar (το πιο ήρεμο, ήσυχο και chill μιας κ τα άλλα έχουν τον κόσμο τους κ αργά έχουν κ δυνατούτσικη μουσική)
-The Deck by Arun (όχι ακριβώς roof αλλά είναι σε όροφο με φοβερή θέα στο Wat Arun φωτισμένο το βράδυ)

*Eδώ να κάνω μία μνεία για το Koh Kret, ένα κατάφυτο νησί τόσο κοντά στην πόλη. Μου άρεσε τόσο που αν ξαναπάω, θα προσπαθήσω να βάλω μια διανυκτέρευση εκεί, αν έχει καταλύματα. Το νησάκι έχει πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, άπειρα σημεία να ανακαλύψεις, το πολύ 2-3 τουρίστες εκτός κ αν πάτε τη μέρα που έχει floating αγορά (κ πάλι μάλλον τοπικό τουρισμό θα έχει) αν και θα το πρότεινα να το ανακαλύψετε ήρεμο.

Για την πρόσβαση μην κάνετε αυτό που λένε στο ίντερνετ αρκετοί, είδα κ κάποιους να το τολμούν on the spot αλλά είναι ακραία ταλαίπα και χάσιμο χρόνου. Μετά την τελευταία στάση του πλοίου της γραμμής, κάποιοι παίρνουν τοπικό βαρκάκι να τους πάει στο νησί, μιλάμε για μεγάλη απόσταση. Απλώς πάρτε ένα taxi με grab, πηγαίνετε μέχρι την αποβάθρα απέναντι από το νησάκι κ πάρτε το τοπικό καραβάκι που πάει απέναντι σε 2 λεπτά. Προσοχή όμως να προλάβετε το απόγευμα να φύγετε πριν το τελευταίο καραβάκι.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
209
Για διαμονή στην Μπανγκοκ είμαι ανάμεσα στa
Holiday Inn Bangkok Silom, an IHG Hotel
Jasmine City Hotel
Valia Hotel Bangkok, Sukhumvit 24



Τι προτείνετε? Εχει μείνει κάνεις σε κάποιο?
Είναι κάποιο αλλο που προτείνετε?
 
Last edited:
Μηνύματα
39
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Για διαμονή στην Μπανγκοκ είμαι ανάμεσα στa
Holiday Inn Bangkok Silom, an IHG Hotel
Jasmine City Hotel
Valia Hotel Bangkok, Sukhumvit 24



Τι προτείνετε? Εχει μείνει κάνεις σε κάποιο?
Είναι κάποιο αλλο που προτείνετε?
Εξαρτάται τί θες να κάνεις εκεί που πας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom