Μπιρες του κοσμου

ithanos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Η πιό ωραία μπύρα που έχω πιεί είναι η Τσέχικη ''Krusovice'' "http://www.pivovary.info/prehled/krusovice/l_krusovice10tm_2009.jpg"
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Ορίστε και μια κόκκινη που συνιθίζει να πίνει το έτερον ήμιση μου στο Otto Dix:RosardaRose
Rosarda.jpg
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τον τελευταιο καιρο οπου βρω τιμω τη βελγικη Chimay!
 

misa

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Γκινες με τρελλα οπως επισης και Μερφυς μαυρη. Εχω πιει και μια χυμα μαυρη σε κανατα, σε ενα τσεχικο εστιατοριο στην Αθηνα, ΑΠΑΙΧΤΗ.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Προσωπικα κορυφαιες επιλογες που εντεχουν στον ανταγωνισμο και παραμενουν στη κορυφη ειναι οι παρακατω - μετα απο πολυ "αξιολογηση":

Ale: Ruddles & County ale
Pils: Holsten Pils
Lager: Haake Beck

Για τα λεφτα τους και την υποτιθεται περιορισμενη γνωση τους λογω περιοχης (Ασια, Κεντρ. Αμερικη) οι tiger, cjngha, crystal μια χαρα ηταν μεσα στη ζεστη.

Οι μονες που δεν πρεπει να αναφερονται σαν μπυρες αλλα σαν υγρο για ποδολουτρο ειναι οι δυο συνηθεις υποπτοι που πωλουνται σχεδον παντου στη χωρα μας (ο νοων νοητω!).
Γι' αυτο μπραβο στο κουραγιο των Genesis, Craft, Ρεθυμνιακη και Πειραικη ζυθοποιια να τα βαλουν με τα "θηρια" σε ανισο αγωνα και απευθυνομενοι σε "ασχετους" πελατες.
 

Christianna

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία μετά το πτυχίο!
Χμ....Zywiec μαύρη..Σε υπόγειο μπαρ στην κρακοβία, ακούγοντας jazz μουσική... Πωπώ!!! Τι θυμήθηκα τώρα.. Άντε! Ας ανοίξω μία... :D
 

Attachments

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι μονες που δεν πρεπει να αναφερονται σαν μπυρες αλλα σαν υγρο για ποδολουτρο ειναι οι δυο συνηθεις υποπτοι που πωλουνται σχεδον παντου στη χωρα μας (ο νοων νοητω!).
Γι' αυτο μπραβο στο κουραγιο των Genesis, Craft, Ρεθυμνιακη και Πειραικη ζυθοποιια να τα βαλουν με τα "θηρια" σε ανισο αγωνα και απευθυνομενοι σε "ασχετους" πελατες.

Τώρα μας πάτησες τον κάλο και μας έξυσες τις πληγές.
Δυστυχώς το να πίνεις μπύρα στην Ελλάδα, και μάλιστα το καλοκαίρι, είναι ένα πολύ επίπονο για τον ουρανίσκο σπορ.
Για να "προλάβει" τους πελάτες και την κατανάλωση η Αθηναϊκή Ζυθοποιία βγάζει το προϊόν στην αγορά εντελώς άψητο. Είναι σα να πίνεις σαπούνι.
Το χειμώνα είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, αλλά και πάλι όχι καλά.
Δεν ξέρω τί άλλο φταίει, αλλά εμείς οι δύστυχοι φίλοι της μπύρας την πληρώνουμε τη νύφη.

Γι'αυτό, στην Ελλάδα όπου τη βρούμε, πίνουμε τη Fischer ή για πιο πικρή διάθεση την Kaiser. Αυτές τουλάχιστον ,κυκλοφορούν ακόμα ψημένες.

Από τις μικρές παραγωγές που αναφέρεις, έχω δοκιμάσει τη συμπαθητική Craft (η οποία δεν είναι και τόσο μικρή παραγωγή πια) και την Πειραϊκή η οποία όμως δε μου άρεσε καθόλου.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Αθηναϊκή Ζυθοποιία βγάζει το προϊόν στην αγορά εντελώς άψητο.
Πριν απο δυο χρονια φιλος ειχε βρεθει στη Θασο η Σαμοθρακη (δεν θυμαμαι) - το μονο μερος οπου δεν βασιλευε ο νομος της γνωστης Ζυθοποιίας. Ολο το καλοκαιρι στα περισσοτερα μπαρ και εστιατορια πουλαγανε τη Genesis με καλυψη γυρω στο 75% του νησιου.

Το εμαθε η "γνωστης Ζυθοποιία" και το επομενο καλοκαιρι με το γνωστο "μαφιοζικο" μαρκετινγκ καταφερε να παρει μεριδιο 90% στα μαγαζια. Οχι βεβαια για το μεγαλο κερδος (σιγα τη μεγαλη αγορα) αλλα για "σκοτωνει" τον ανταγωνισμο πριν σηκωσει κεφαλι.

Οσο για τη Πειραικη, δοκιμασε τις ¨φρεσκιες¨μπυρες (διατηρουνται μονο σε ψυγειο για 1-2 μηνες) που εχουν. Ειναι απιστευτες. Φυσικα οι γευσεις που αρεσουν στον καθενα διαφερουν.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οσο για τη Πειραικη, δοκιμασε τις ¨φρεσκιες¨μπυρες (διατηρουνται μονο σε ψυγειο για 1-2 μηνες) που εχουν. Ειναι απιστευτες. Φυσικα οι γευσεις που αρεσουν στον καθενα διαφερουν.
Τη φρέσκια δοκίμασα, αλλά φαίνεται δε μου "πάει".

Έχω επίσης ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά δεν έχει τύχει να τη δοκιμάσω ακόμα, για την αργολική μπύρα ΖΕΟΣ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

Μαρ

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουενος Αιρες
εγω προτιμω την Ginnes ενω το ταιρι μου την Krysovice που μπορει να την βρει στην τσεχικη μπυραρια στην Συγγρου στην θεσσαλονικη.Amsterdam η βεργινα ειναι καλη μπυρα την παιρνουμε για το σπιτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.843
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom