Μπιρες του κοσμου

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.112
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
@fenia42 Καταπληκτική ιστορία - μάθημα για τη παρασκευή και τη φιλοσοφία των μοναστηριακών μπυρών.

Όσο για το


νομίζω ότι είναι γενική παραδοχή όλων όσων πίνουν μπύρες.
Φίλος μου που είχα επισκεφτεί στο Άμστερνταμ, Χριστούγεννα του '18, ο οποίος πίνει αυστηρά και μόνο Βέλγικες, μου χε πει την εξής στιχομυθία, για ένα Βέλγο που γνώρισε σε μια παμπ της χώρας τις πρώτες φορές που 'χε πάει και τα έπιναν μαζί:

- Βγάζετε πολύ καλές μπύρες, ότι έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα & στην Ολλανδία όπου μένω μου άρεσε ιδιαίτερα!
- Άμα ήταν καλές δε θα τις είχες δοκιμάσει. Τις καλές τις κρατάμε για 'μας, δε περνάνε τα σύνορα
:haha:
Χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία. Από κάτι τέτοιες μαρτυρίες μου αρέσει να μαθαίνω! Οι ολλανδικές κι οι τσέχικες μπυρες δεν είναι μπυρες αλλά για ανάλυση ούρων στο μικροβιολόγο :)
Ιδού και η κάσα. Ελπίζω τώρα που θα έρθει το ξαδερφάκι μου να μου φέρει άλλη μια!
BC28B1C8-1F62-460A-81C1-8DAEB6C72A38.jpeg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σίγουρα τη μεγαλύτερη σημασία έχει αυτό που πίνεις.
Πολλές φορές όμως έχει την αξία του να το πίνεις στο κατάλληλο μέρος, ιδιαίτερα όταν μεσολαβεί ταξίδι ;)

Berliner Kindl, με φόντο τη πύλη του Βρανδεμβούργου:

BER.jpg
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
@mikrh tsopana Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση η συγκεκριμένη, αν και βαριά στη γεύση της. Τη δοκίμασα πέρυσι στους Φούρνους με πολύ καλές εντυπώσεις!
Μου άρεσε πάρα πολύ! Ήταν όντως βαριά βέβαια, αλλά συνήθως τέτοιες μπύρες τις παίρνω στην αρχή και μετά συνεχίζω με πιο ελαφριές όπως η τίμια Βεργίνα.

Τη δοκίμασα λίγο μακριά απ'τον τόπο της, στα Τρίκαλα, στο εξαιρετικό για μένα (δεν-κάνω-διαφήμιση-αλλά-πραγματικά-το-επισκέπτομαι-κάθε-φορά) "Χάνι".

Να πω εδώ και κάτι σχετικά άσχετο με τις μπύρες αυτές καθαυτές, αν βρεθείτε στα Τρίκαλα, μην παραλείψετε να επισκεφτείτε τον "Μπυρολόγο", με πλούσιο ρεπερτόριο σε μπύρες από όλο τον κόσμο (δε δουλεύει όμως ελληνικές) και βαθιά γνώση επί του θέματος. Είναι στην ουσία μια κάβα που έχει όμως και τραπεζάκια έξω και τιμές αρκετά χαμηλές για τα ελληνικά δεδομένα. Σε περιόδους αιχμής βέβαια, λίγο δύσκολο να βρείτε τραπέζι. Ακόμη πιο επιτακτική η ανάγκη να επισκεφτείτε τη ζυθοποιϊα-παμπ "Witchcraft Pub", από τον δημιουργό της τρικαλινής μπύρας "Ληθένια", που εκτός από εξαιρετική έχει και άπαιχτο μπουκάλι. Αγαπάμε μπύρες στα Τρίκαλα !
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Είναι η αλήθεια ότι οι Ελληνικές ετικέτες έχουν πάρει αρκετά τα πάνω τους τα τελευταία χρόνια.
Μου αρέσει που έσπασε το «καρτέλ» της μπύρας και μπορούμε να βρούμε πολλές προτάσεις πλέον σε μπαρ, αλλά και σε μαρκετ, από διαφορετικές μεγάλες και μικρότερες ζυθοποιίες.
Μου αρέσει πολύ επίσης ότι όλο και περισσότεροι επαγγελματίες δουλεύουν με αποκλειστικά Ελληνικές μπύρες. Είναι όλο και πιο συχνό αυτό το φαινόμενο τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη.

Ειδικός δεν είμαι, δε ξέρω αν θα φτάσουμε ποτέ τα υψηλά στάνταρ που παίζουν στην Ευρώπη, ωστόσο πρέπει να πούμε ότι γίνεται αξιόλογη προσπάθεια!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Τοπικές μπύρες στη Αλάσκα.Η ζυθοποιία (Alaskan Brewing Co) βρίσκεται στο Juneau, την πρωτεύουσα της πολιτείας. Μεγάλη ποικιλία όπως βλέπετε

Αλασκα.JPG


αλλά καλύτερη ήταν η Kölsch (5,3%)

κολ.JPG


Βέβαια όπως σωστά λέει ο Psilos3 "πολλές φορές όμως έχει την αξία του να το πίνεις στο κατάλληλο μέρος, ιδιαίτερα όταν μεσολαβεί ταξίδι" και το ταξίδι στην Αλάσκα ήταν πράγματι το κατάλληλο μέρος για αυτές τις μπύρες...............
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Σκοτσέζικη φύση και μπύρες.

Μία IPA από το θαλάσσιο Λοχ Fyne Δυτικά της Γλασκόβης, μια Lager με όνομα την ανεμοδαρμένη κορυφή του βουνού (munro) Schiehallion, και μια λευκή από τα βουνά Cairngorms της Ανατολικής Σκοτίας.
IMG_4421.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom