Κούβα Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για Κούβα;

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Φιλε ioan gkan γιατι δεν μας λες ποιες ειναι οι καλυτερες επιλογες για την Καραιβικη ?
Και οσο για το πολιτικο σχολιασμο που κανεις καλυτερα μην ασχολεισαι γιατι φαινεται οτι δεν το κατεχεις.
Ημουν σιγουρη οτι η πολιτικη αναφορα θα ενοχλουσε καποιους αλλα θα μου επιτρεψεις λογω της ελευθερια του λογου, κεκτημενο δικαιωμα της δημοκρατιας, να εμμεινω στην αποψη μου απο τα οσα καταλαβα απο προσωπικη επισκεψη στην Κουβα χωρις να προσπαθησω να τα επιβαλλω σε καποιον αλλο και χωρις να θελω να μπω σε περαιτερω αντιπαραθεση μαζι σου διοτι δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.
Λυπαμαι που βγαζεις τοσο ευκολα συμπερασματα για ανθρωπους που γνωριζεις μονο μεσα απο μερικες σειρες σχολιασμου.Και στην τελικη, οι διαφορετκες αποψεις δημιουργουν παραγωγικο αντιλογο, και παλι δειγμα δημοκρατιας, που οδηγει σε διαμορφωση αποψεων, οσο αντιθετες κι αν ειναι. Η προσωπικη επιθεση σε καμια περιπτωση δεν αντιπροσωπευει το διαλογο τον οποιο φαινεται απο τον τονο της γραφης σου και τα γρηγορα συμπερασματα οτι δεν εισαι διατεθημμενος να ακολουθησεις.
Ευχαριστω
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
96
Ημουν σιγουρη οτι η πολιτικη αναφορα θα ενοχλουσε καποιους αλλα θα μου επιτρεψεις λογω της ελευθερια του λογου, κεκτημενο δικαιωμα της δημοκρατιας, να εμμεινω στην αποψη μου απο τα οσα καταλαβα απο προσωπικη επισκεψη στην Κουβα χωρις να προσπαθησω να τα επιβαλλω σε καποιον αλλο και χωρις να θελω να μπω σε περαιτερω αντιπαραθεση μαζι σου διοτι δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.
Λυπαμαι που βγαζεις τοσο ευκολα συμπερασματα για ανθρωπους που γνωριζεις μονο μεσα απο μερικες σειρες σχολιασμου.Και στην τελικη, οι διαφορετκες αποψεις δημιουργουν παραγωγικο αντιλογο, και παλι δειγμα δημοκρατιας, που οδηγει σε διαμορφωση αποψεων, οσο αντιθετες κι αν ειναι. Η προσωπικη επιθεση σε καμια περιπτωση δεν αντιπροσωπευει το διαλογο τον οποιο φαινεται απο τον τονο της γραφης σου και τα γρηγορα συμπερασματα οτι δεν εισαι διατεθημμενος να ακολουθησεις.
Ευχαριστω
Φιλεναδα Ιωαννα και στην Τσεχια κουμμουνισμο ειχαν δεν νομιζω να ειναι ωραια:lol::lol:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.315
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φιλεναδα Ιωαννα και στην Τσεχια κουμμουνισμο ειχαν δεν νομιζω να ειναι ωραια:lol::lol:
Βρε σεις γιατί ανακατέβετε όλα τα θέματα, νοήματα, συζητήσεις ? Έχει τώρα σχέση η Τσεχία, η Κίνα ή η Ζιμπάμπουε με το "Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για Κούβα?" (και τις συμβουλές που ζήταγε κάποιος για ένα ταξίδι τον περασμένο Αύγουστο)? Ντάξει, να πείτε 2 κουβέντες αν αυτό είναι όλο, αλλά εδώ ανοίγει συζήτηση.
Στο κάτω κάτω, όλοι έχουμε απο μια πολιτική άποψη. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να την εκφράσει, αν ταιριάζει με το context και βοηθάει να προχωρήσει η επι του θέματος συζήτηση. Όποιος συμφωνεί τη δέχεται, όποιος διαφωνεί την απορρίπτει (σιωπηρά και στις δυο περιπτώσεις). Αλλά μη λοξοδρομούμε τη συζήτηση.
Θέλετε να συζητήσετε πολιτικά? Πολύ ωραία. Ανοίξτε ένα thread σε ένα πολιτικό forum, τόσα υπάρχουν στο internet, ή έστω στο social forum του site, και πείτε ότι θέλετε.
Δε θέλετε να σχολιάσετε τα λεγόμενα κάποιου αλλά τον ίδιο? Πολύ ωράια. Πηγαίντε σε ένα κανάλι, να έχετε και ακροαματικότητες.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
αυτο που δεν εγινε κατανοητο ειναι οτι δεν με αφορα αμεσα το πολιτικο καθεστως της χωρας που ταξιδευω, αν και επηρεαζει τον πολιτισμο και τον λαο της, απλως ηθελα να τονισω στην Ευδοκια οτι η Κουβα ειτε μας αρεσει ειτε οχι δεν ειναι οπως οι υπολοιποι εξωτικοι προορισμοι, για να ξερει τι θα περιμενει. με ενοχλησε ο τονος του Christian στον σχολιασμο του, τιποτα παραπανω. Αλλωστε το εγραψα, δεν ειναι αυτο το ζητουμενο. Τελος απο μενα συμφωνω οτι δεν υπαρχει λογος να δωθει συνεχεια.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.563
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
ΕΥΔΟΚΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑ ΜΟΛΙΣ ΧΤΕΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ .ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΒΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ .ΕΖΗΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΠΗΓΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ.ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ.
εγω θα ηθελα καποιες πληροφοριες για τη κουβα. Θα παω με μια φιλη 7-17/7/2010
εχω κανονισει 4μερες αβανα 3τρινιδαδ και 2 τιποτα ακομη.Θελω να παω σαντιαγο
αξιζει? να παμε σαντα κλαρα- σιεφουεγκος? θα κινηθουμε με viazul.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.971
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε δύο μέρες δε θα προλάβετε ούτε καν να φτάσετε στο Σαντιάγο. Η Σάντα Κλάρα είναι βαρετή, αλλά το γειτονικό Remedios είναι όμορφο για μια μέρα. Το Cienfuegos έχει πολλά να δεις (μην ξεχάσετε το κάστρο), συν μερικές παραλίες και ενδιαφέροντα γύρω-γύρω. Εγώ θα πήγαινα στο Πινάρ ντελ Ρίο πάντως, είναι κοντά στην Αβάνα και για δυο μέρες έχει πολλά να δεις και να κάνεις.
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
εγω θα ηθελα καποιες πληροφοριες για τη κουβα. Θα παω με μια φιλη 7-17/7/2010
εχω κανονισει 4μερες αβανα 3τρινιδαδ και 2 τιποτα ακομη.Θελω να παω σαντιαγο
αξιζει? να παμε σαντα κλαρα- σιεφουεγκος? θα κινηθουμε με viazul.
3 μέρες τρινιδαδ είναι πολλές, μπορείς να κάνεις και μια στάση μια μέρα στο σιεφουεγος.
Συμφωνώ με τον Γιώργο οτι το Σαντιάγο είναι μακριά αλλα στα υπόψη ότι μπορείς να πάρεις ημερήσιο λεωφορείο απο τρινιδαδ για εκει το οποίο κάνει 12 ώρες(!!) με τις στάσεις αλλά διασχίζει όλη την Κούβα-φευγει 8 το πρωί και φτάνει 8 το απόγευμα στο Σαντιάγο.
Υπάρχει και δύο φορές την ημέρα πτήση απο Σαντίαγο για Αβάνα, μια πρωί και μία βράδυ, η οποία διαρκεί 2 ώρες αλλά τα αεροπλάνα είναι πεπαλαιωμένα.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Υπάρχει και δύο φορές την ημέρα πτήση απο Σαντίαγο για Αβάνα, μια πρωί και μία βράδυ, η οποία διαρκεί 2 ώρες αλλά τα αεροπλάνα είναι πεπαλαιωμένα.
Για μια τετοια πτηση αναγκαστηκα να περιμενω 12 ολοκληρες ωρες στο αεροδρομιο της Αβανας εξαιτιας βλαβης του αεροσκαφους της Cubana. To περιεργο ηταν οτι μονο εμεις και κατι Γερμανοι καναμε φασαρια για την καθυστερηση και για τις δυο φορες που μας ανεβασαν και μας κατεβασαν απο το αεροσκαφος, οι Κουβανοι εδειξαν απιστευτη υπομονη.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.563
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Σε δύο μέρες δε θα προλάβετε ούτε καν να φτάσετε στο Σαντιάγο. Η Σάντα Κλάρα είναι βαρετή, αλλά το γειτονικό Remedios είναι όμορφο για μια μέρα. Το Cienfuegos έχει πολλά να δεις (μην ξεχάσετε το κάστρο), συν μερικές παραλίες και ενδιαφέροντα γύρω-γύρω. Εγώ θα πήγαινα στο Πινάρ ντελ Ρίο πάντως, είναι κοντά στην Αβάνα και για δυο μέρες έχει πολλά να δεις και να κάνεις.

Καλη μερα σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.Μηπως οπως τα λες να μεινω σιεφουεγκος 2 μερες 2 τρινιδαδ και 5 αβανα με μονοημερη επισκεψη στο πιναρ δελ
ριο.Θα μπορεσω να παω εκει με viazul? Διαβασα οτι εχει ενα σπηλαιο και αλλα αξιοθεατα θα μπορεσω να τα δω χωρις οργανωμενη εκδρομη? Σκεπτομαι και τη λυση
της ενοικιασεως αυτοκινητου.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.563
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
3 μέρες τρινιδαδ είναι πολλές, μπορείς να κάνεις και μια στάση μια μέρα στο σιεφουεγος.
Συμφωνώ με τον Γιώργο οτι το Σαντιάγο είναι μακριά αλλα στα υπόψη ότι μπορείς να πάρεις ημερήσιο λεωφορείο απο τρινιδαδ για εκει το οποίο κάνει 12 ώρες(!!) με τις στάσεις αλλά διασχίζει όλη την Κούβα-φευγει 8 το πρωί και φτάνει 8 το απόγευμα στο Σαντιάγο.
Υπάρχει και δύο φορές την ημέρα πτήση απο Σαντίαγο για Αβάνα, μια πρωί και μία βράδυ, η οποία διαρκεί 2 ώρες αλλά τα αεροπλάνα είναι πεπαλαιωμένα.

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Νομιζεις οτι θα χασω αν δεν βαλω το σαντιαγο
στο προγραμμα μου? Εχει και φεστιβαλ μουσικης τον ιουλιο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.971
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν υπάρχει μια χώρα που δε χρειάζεσαι φεστιβάλ μουσικής για να χορτάσεις μουσική, είναι η Κούβα. Το Σαντιάγο είναι όμορφο, έχει ιστορία, αλλά είναι και πολλά άλλα πράγματα. Το θέμα είανι ότι με το χρόνο που (δεν) έχεις, μάλλον δε θα προλάβεις ούτε τα καλά του να χαρείς, ούτε να ενοχληθείς από τα κακά του.

Μηπως οπως τα λες να μεινω σιεφουεγκος 2 μερες 2 τρινιδαδ και 5 αβανα με μονοημερη επισκεψη στο πιναρ δελ ριο.Θα μπορεσω να παω εκει με viazul?

ΝΑΙ.
Διαβασα οτι εχει ενα σπηλαιο και αλλα αξιοθεατα θα μπορεσω να τα δω χωρις οργανωμενη εκδρομη? Σκεπτομαι και τη λυση
της ενοικιασεως αυτοκινητου.

Για μένα αξίζει τον κόπο τουλάχιστον μια νύχτα στο Βινιάλες, ή -ακόμη καλύτερα- στο Πινάρ. Στο Βινιάλες νοικιάζουν μηχανάκια που είναι φτηνότερα και πιο βολικά από τα αυτοκίνητα, που είναι σκέτος μπελάς. Μπορείς να πας με Viazul, να νοικιάσεις ένα σκούτερ και να κάνεις τη δουλειά σου.
 

fotis.p

Member
Μηνύματα
12
Likes
14
Νοικιάζεις αυτοκινητο και πας προς την Τρινιδαδ. Εάν θες περνάς και απο τα cocodrilos στην peninsula de zapata για να δεις πως ένα ζωο μένει 50 χρόνια σε ένα κλουβί μέχρι να γίνει φιλέτο και ζώνη. Περνάς από το Ciebfuegos κάνεις μια στάση για ότι θες και φεύγεις. Δεν νομίζω ότι αξίζει να διανυκτερεύσεις εκεί. Έτσι αποφεύγεις και το άπλωσε-μάζευε για μία ημέρα. Είσαι το απόγευμα Trinidad (σου έχουν έτοιμο το δείπνο στο casa) και κάθεσαι 2-3 βραδιές. Εάν θέλεις casa στην trinidad πες μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.200
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom