Ζιμπάμπουε Μποτσουάνα Μποτσουάνα - Ζιμπαμπουε. Στην Ελβετια και τη Κουβα της Αφρικης.

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Τι εποχή έγινε το ταξίδι; Και ποιο απ' όλα τα προγράμματα του πρακτορείου είναι ακριβώς;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τι εποχή έγινε το ταξίδι; Και ποιο απ' όλα τα προγράμματα του πρακτορείου είναι ακριβώς;

Το γράφει στο δεύτερο πόστ. 6-20 Νοεμβρίου.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Βρε βρε καλώς την !!!!!! Άντε και σε περίμενα πως και πως.....
Να και κάποια απο την παλιά φουρνιά του φορουμ να ποστάρει ! Πόσο χαιρομαι .

Ειχα να πιάσω χαρτί και μολύβι απο την τελευταια ιστορία για το Περου το 2011 !
Είμαστε οι δεινόσαυροι εδώ μέσα !
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ομολογώ ότι κι εγώ το κοίταξα. Έχω δει και 1-2 ακόμα ξένα πρακτορεία, που και πάλι έχουν καλύτερες τιμές από τα ελληνικά, αλλά αυτό είναι ακόμα πιο οικονομικό και αν έχουμε και άνθρωπο που έχει πάει και έχει να πει καλά λόγια, είναι τέλειο!
Επειδη το εψαξα πολυ το οικονομικό μιλησα και με ελληνικά γραφεια που βγαζουν προγραμματα παρόμοια με αυτό που έκανα .
Βγαζουν μόνο 1-2 φορές το χρόνο πράγμα άβολο . Αν δεν συμπληρωσουν αναλογο αριθμό ατόμων το ακυρωνουν και μένεις με την όρεξη και πολλες φορες το κανουν λίγο πριν την αναχωρηση !
Για τον Νοεμβριο βρηκα ενα γνωστο της Αθηνας που ειχε σιγουρη αναχωρηση για χωρες νότιας Αφρικής . Μιλησα μαζι τους ειχαν ηδη 40 άτομα . Το ταξιδι 15 ημερων οπως και το δικο μου .
Το κοστος για μονόκλινο ηταν 5200 ευρω .
Πληρωσα 1900 στο αφρικανικο πρακτορειο μαζι με το αεροπορικο .

Το δευτερο ειναι γνωστο και εκτιμητεο γραφειο στη Θεσσαλονικη .
Ειχαν αναχωρηση 2-16 Νοεμβριου για παρομοιες χωρες για 15 ημέρες . Το καλό ειναι οτι κανουν γκρουπ εως 20 ατομα .
Το κοστος όμως σε μονόκλινο ;
6710 ευρω !

Απο επαγγελματικη διαστροφη ανελυσα το προγραμματα τους και βρηκα το κόστος για τις "πολυτελειες" που παρειχαν επιπλεον πχ τοπικες πτησεις αντι οδικα σε καποια σημεια ενδιαφεροντος , πολυτελή πενταστερα ξενοδοχεια αντι για 3-4 αστερια που εμεινα εγω κτλ

Με το ζορι ανεβηκε το κοστος στα 500-600 ευρω απο το δικο μου προγραμμα .

Το χάσμα ειναι τοσο μεγάλο ( 6700 - 2500 = 4200 ευρω ) που δεν το σχολιαζω γιατι εχω αγωγη !!
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
δεν το σχολιαζω γιατι εχω αγωγη !!
Αυτό δεν έπρεπε να το πεις! Εξετέθεις.
Σίγουρα όλοι καταλάβαμε ακριβώς τι εννοείς. Το είχαμε ήδη σκεφτεί κι εμείς!
Χθες μου τις εστειλε ηλεκτρονικά ειναι τέλειες , απλά δεν ξερω να τις ανεβασω . Οσονουπω θα φανει φιλος να με βοηθησει
Αν είσαι σε PC κάνεις αντιγραφή- επικόλληση, αμέσως μετά το κείμενο και στη θέση που θες να βάλεις την φωτογραφία. Ίσως αν είναι πολύ μεγάλη να μη την παίρνει.
Και τις φωτογραφίες από το κινητό, εγώ τις στέλνω με mail σε μένα και μετά αφού τις αποθηκεύσω στον υπολογιστή κάνω αυτό που είπα και πριν. Βοήθησα, ή τα ήξερες;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ημερα τρίτη 10.11

Kalahari to Maun
Route Ghanzi to Maun 280 χλμ

Ξεκιναμε για το Μαουν . Εκει αρχιζει το φημισμενο δελτα του Οκαβανγκο .
Ο ποταμός Οκαβάνγκο ειναι ενα μεγάλο ποτάμιο συστημα στη Νοτια Αφρική και εκτεινεται νοτιοανατολικα 1700 χλμ. Δεν καταληγει στη θάλασσα αλλά εκβάλει σε μια κλειστή λεκάνη απορροης .
Η εκβολη του γίνεται σε ενα βάλτο στην έρημο Καλαχάρι , γνωστό ως το Δέλτα του Οκαβάνγκο .
Είναι γνωστό για την αγρια ζωη του και φυσικό καταφυγιο σπάνιας ομορφιάς που συγκεντρωνει τους τελευταιους πληθυσμούς αγριων σπανιων ζώων και πτηνων.
Κατά τη διαρκεια ψυχροτέρων περιοδων στην ιστορια της Γης , ενα μέρος της ερημου Καλαχάρι ηταν μια τεράστια λίμνη . Ακόμα και σήμερα υπάρχουν αλυκές με νοστιμο χονδρο αλάτι . Η δευτερη φορά που δοκίμασα αλάτι επιτόπου σε έρημο .

Φτανουμε νωρίς στο Μαουν . Αλλη εκπληξη το ριζορτ που παραμειναμε .
Μετά το καμίνι επιτελους πρασινο και δροσιά παρα τη ζεστη . Αμμος βεβαια ακομα αλλά το ποταμι και η βλαστηση ηταν αναζωογονητικά . Στο ξενοδοχειο φανταστικο δωματιο , κρεβατι 2,50 μετρα με κουνουπιερα και ολες τις λεπτομερειες για ευχαριστη διαμονή . Ουτε νύφη δεν κοιμηθηκα σε τέτοιο κρεβατι !!

Φάγαμε , δροσιστηκαμε στη πισινα , κάναμε σιεστα ,ξανά φαγητο και μετά ήπιαμε μπυρες πολυ νοστιμες απο την Ναμιμπια στο μπαρ ! Μεγαλεία στην έρημο !

Εδω στο Μαουν εχει 3 επιλογες γιατι θα μεινουμε 3 νυκτες .
Αν θελεις να πας στα ενδοτερα του Δελτα υπάρχουν δυο προαιρετικες εκδρομες διαρκειας 2 νυκτών .

Η πρωτη πιο οικονομικη να σε παρει τζιπ οδικά και μετα 2 ωρες να φτασετε σε κατασκηνωση οπου μένεις σε σκηνή και οι ντοπιοι ξεναγοι σε πάνε με κανω σε παραποταμια καναλια και βλέπεις ζωα , πτηνά και φυσικη ομορφιά .
Το κόστος 315 ευρω , η ακριβεια στην Αφρική που λέγαμε .

Η δευτερη να πας αεροπορικα πιο μακρυα στο Δελτα ,να μεινεις σε καλό ξενοδοχειο και να πεταξεις για μια ωρα με 4θεσιο αεροπλανο .
Κοστος 870 ευρω , η ακριβεια που λέγαμε χτυπαει ρεκόρ .


Πηγαν ολοι τελικα και οι 18 του γκρουπ ,καποιοι στη πρώτη και καποιοι στη δευτερη .
Μαντεψτε ποια τους κουνησε μαντήλι το επόμενο πρωι και τους περιμενε σαν Πηνελόπη διαλέγοντας την τρίτη επιλογή να μεινει στο ξενοδοχειο ;
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αυτό δεν έπρεπε να το πεις! Εξετέθεις.
Σίγουρα όλοι καταλάβαμε ακριβώς τι εννοείς. Το είχαμε ήδη σκεφτεί κι εμείς!

Αν είσαι σε PC κάνεις αντιγραφή- επικόλληση, αμέσως μετά το κείμενο και στη θέση που θες να βάλεις την φωτογραφία. Ίσως αν είναι πολύ μεγάλη να μη την παίρνει.
Και τις φωτογραφίες από το κινητό, εγώ τις στέλνω με mail σε μένα και μετά αφού τις αποθηκεύσω στον υπολογιστή κάνω αυτό που είπα και πριν. Βοήθησα, ή τα ήξερες;
Βοηθησες πολύ και σε ευχαριστώ .
Αυριο με ησυχία θα κάνω προσπαθεια . Η σχέση μου με τεχνολογια και υπολογιστες ειναι .... αστα να πάνε .
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Να και κάποια απο την παλιά φουρνιά του φορουμ να ποστάρει ! Πόσο χαιρομαι .

Ειχα να πιάσω χαρτί και μολύβι απο την τελευταια ιστορία για το Περου το 2011 !
Είμαστε οι δεινόσαυροι εδώ μέσα !
Χα χα!!!! Όντως Κική μου ..... Αργεις να γράψεις, αλλα όταν γράφεις κάνεις τη διαφορά !!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Χα χα!!!! Όντως Κική μου ..... Αργεις να γράψεις, αλλα όταν γράφεις κάνεις τη διαφορά !!!!
Και αφου διαβασα το κομπλιμέντο απο την εκλεκτη ανωτέρω συνταξιδιωτισσα και συμφορουμίτισσα και μετά το δικό σας ενδιαφερον πηρα εμπνευση να συνεχίσω .
Σας ευχαριστω πολύ για τα σχόλια και τα "μου αρέσει ".

Να κανω ειδική μνεία στον αξέχαστο Βαγγέλη ( vagantos ) .
Θυμηθηκα πριν ξεκινησω την ιστορία τα λόγια του σε παλιοτερη ίδια περίπτωση .
"Γραφτα τώρα που τα έχεις φρέσκα "
Πόσο δίκιο είχε . Δεν κραταω σημειωσεις οταν ταξιδευω και οταν γραφω ιστορία το κάνω με ότι μου ερχεται εκεινη τη στιγμη. Ουτε καν τα γραφω σε world για να τα επεξεργαστώ με ησυχια .
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom