Ζιμπάμπουε Μποτσουάνα Μποτσουάνα - Ζιμπαμπουε. Στην Ελβετια και τη Κουβα της Αφρικης.

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ημέρες τεταρτη και πεμπτη 11 και 12 .11

Maun

Αφου αποχαιρετησα τους γενναιους εξερευνητές έκανα το προγραμμα για τις δυο μέρες που ημουν μόνη μου.
Ειχαν μεινει η ξεναγος και ο οδηγος αφου τα τουρ στο Δελτα τα έκανε ντόπιο γραφειο .
Τις εκδρομες οποιος ηθελε επρεπε να τις κλεισει εγκαιρα απο τη χωρα του . Απαιτουσαν κράτηση αφου ηταν με μεταφορα και διαμονή .
Τις ειχα μελετησει με προσοχη και αποφασισα να μην κάνω καμία .
Το κόστος ηταν τόσο υψηλό και κατα τη γνωμη μου υπερβολικό που με απετρεψε.
Θα ηθελα να δω τα ενδοτερα του περίφημου Δέλτα αλλά δεν πειραζει . Χαιρομουν τόσο με το ταξιδι που κατάφερα να κάνω που δεν ειχα ιδιαιτερο καημό !
Βοηθησε πολυ το γεγονός οτι βάλτοι , ζωα και πτηνά ειναι χαμηλά στις προτιμησεις μου στην καθημερινη μου ζωη και οταν ταξιδευω .

Ειχα όλα τα γευματα σε αυτες τις δυο μέρες να περιλαμβάνονται στο πακέτο .
Βρηκα την Σόλι και της είπα οτι δεν θέλω κανένα απο αυτά . Το ξενοδοχειο ειχε σεφ Ιταλό που εφτειαχνε πολυ νοστιμα φαγητά και οι τιμές ηταν οικονομικές . Πτωχη μεν καλοφαγού δε !
Χάρηκα επιπλεον οταν κατάλαβα οτι το ξενοδοχειο παρείχε δωρεαν φαγητο στους μπουφεδες που είχε μεσημερι και βραδυ στον οδηγό και την συνοδό .
Γλύτωσε την αγγαρεια να μαγειρευει για ένα άτομο η κοπέλλα .
Επιπλεον τα βραδυα τρώγαμε παρέα αφου με καλουσαν στο τραπεζι τους . Ετσι και παρέα είχα και μεσα απο τις συζητησεις μας έμαθα άπειρα πράγματα για τη ζωη στις δυο χωρες που δεν θα διαβαζα σε κανέναν οδηγό .

Πηγα βόλτα στη πόλη και παρατηρησα την καθημερινοτητα των κατοικων . Το Μαουν εχει πλεον 60000 πληθυσμό αφου συνεχεια μετακομιζουν απο άλλα μέρη για να δουλεψουν στο τουρισμό . Ειναι μια αδιάφορη χωρις αισθητική πόλη . Βεβαια με 2 πολυκαταστηματα ! Παραγκες απο τη μιά αλλά η κατανάλωση προέχει .

Εκλεισα και ενα τριωρο απογευματινο τουρ με κανώ στο ποτάμι με 12 δολλαρια και ειδα διαφορα πουλιά , ζεβρες και μαιμουδες και κυριως ενα ωραιο ηλιοβασίλεμα, απο τα φημισμένα της Αφρικής .

Ειχα μαζι μου ενα ενδιαφερον βιβλιο και μεταξυ πισίνας , καλου φαγητου και μπυρας ,γρηγορου ιντερνετ, καινουργιων γνωριμιων και συζητησεων οι δυο μέρες πέρασαν μια χαρά .
Μιλησα με πολλους απο το προσωπικό και έμαθα για συνθηκες δουλειας , μισθους , τρόπο ζωης .
Είναι κομματι που με ενδιαφερει ιδιαιτερα οταν βρίσκομαι σε μια χωρα και αφου ημουν χαλαρη μπορουσα και να το καλύψω .

Οι κατοικοι της Μποτσουάνα ειναι χαλαροι, ευγενικοί , φιλικοι και καλοπροαιρετοι.
Πολυ αργοι ακόμα και οι εργαζόμενοι , αν είσαι νευρωτικος δυτικός τη πάτησες ! Τα νεύρα τσατάλια μεχρι να παρουν παραγγελια η γενικα να σε εξυπηρετησουν . Αλλά σε κερδιζαν με την ευγένεια και το χαμόγελο .
Με τόση ζεστη μόνιμα και εγω μάλλον ετσι θα ημουν αν ζούσα εκει .

Ετσι ωραια ,ευχαριστα και χαλαρά περασαν οι δυο μέρες . Ξεκουραστηκα κιόλας μετά απο τόσα χλμ και ημουν ετοιμη για τα επομενα που ηταν επίσης πολλά !
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.543
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ημέρες τεταρτη και πεμπτη 11 και 12 .11

Maun

Αφου αποχαιρετησα τους γενναιους εξερευνητές έκανα το προγραμμα για τις δυο μέρες που ημουν μόνη μου.
Ειχαν μεινει η ξεναγος και ο οδηγος αφου τα τουρ στο Δελτα τα έκανε ντόπιο γραφειο .
Τις εκδρομες οποιος ηθελε επρεπε να τις κλεισει εγκαιρα απο τη χωρα του . Απαιτουσαν κράτηση αφου ηταν με μεταφορα και διαμονή .
Τις ειχα μελετησει με προσοχη και αποφασισα να μην κάνω καμία .
Το κόστος ηταν τόσο υψηλό και κατα τη γνωμη μου υπερβολικό που με απετρεψαν.
Θα ηθελα να δω τα ενδοτερα του περίφημου Δέλτα αλλά δεν πειραζει . Χαιρομουν τόσο με το ταξιδι που κατάφερα να κάνω που δεν ειχα ιδιαιτερο καημό !
Βοηθησε πολυ το γεγονός οτι βάλτοι , ζωα και πτηνά ειναι πολυ χαμηλά στις προτιμησεις μου στην καθημερινη μου ζωη και οταν ταξιδευω .

Ειχα όλα τα γευματα σε αυτες τις δυο μέρες να περιλαμβάνονται στο πακέτο .
Βρηκα την Σόλι και της είπα οτι δεν θέλω κανένα απο αυτά . Το ξενοδοχειο ειχε σεφ Ιταλό που εφτειαχνε πολυ νοστιμα φαγητά και οι τιμές ηταν οικονομικές . Πτωχη μεν καλοφαγού δε !
Χάρηκα επιπλεον οταν κατάλαβα οτι το ξενοδοχειο παρείχε δωρεαν φαγητο στους μπουφεδες που είχε μεσημερι και βραδυ στον οδηγό και την συνοδό .
Γλύτωσε την αγγαρεια να μαγειρευει για ένα άτομο η κοπέλλα .
Επιπλεον τα βραδυα τρώγαμε παρέα αφου με καλουσαν στο τραπεζι τους . Ετσι και παρέα είχα και μεσα απο τις συζητησεις μας έμαθα άπειρα πράγματα για τη ζωη στις δυο χωρες που δεν θα διαβαζα σε κανέναν οδηγό .

Πηγα βόλτα στη πόλη και παρατηρησα την καθημερινοτητα των κατοικων . Το Μαουν εχει πλεον 60000 πληθυσμό αφου συνεχεια μετακομιζουν απο άλλα μέρη για να δουλεψουν στο τουρισμό . Ειναι μια αδιάφορη αχρωμη πόλη .

Εκλεισα και ενα τριωρο απογευματινο τουρ με κανώ στο ποτάμι με 12 δολλαρια και ειδα διαφορα πουλιά , ζεβρες και μαιμουδες και κυριως ενα ωραιο ηλιοβασίλεμα, απο τα φημισμένα της Αφρικής .

Ειχα μαζι μου ενα ενδιαφερον βιβλιο και μεταξυ πισίνας , καλου φαγητου και μπυρας ,γρηγορου ιντερνετ, καινουργιων γνωριμιων και συζητησεων οι δυο μέρες πέρασαν μια χαρά .
Μιλησα με πολλους απο το προσωπικό και έμαθα για συνθηκες δουλειας , μισθους , τρόπο ζωης .
Είναι κομματι που με ενδιαφερει ιδιαιτερα οταν βρίσκομαι σε μια χωρα και αφου ημουν χαλαρη μπορουσα και να το καλύψω .

Οι κατοικοι της Μποτσουάνα ειναι χαλαροι, ευγενικοί , φιλικοι και καλοπροαιρετοι.
Πολυ αργοι ακόμα και οι εργαζόμενοι , αν είσαι νευρωτικος δυτικός τη πάτησες ! Τα νεύρα τσατάλια μεχρι να παρουν παραγγελια η γενικα να σε εξυπηρετησουν . Αλλά σε κερδιζαν με την ευγένεια και το χαμόγελο .
Με τόση ζεστη μόνιμα και εγω μάλλον ετσι θα ημουν αν ζούσα εκει .

Ετσι ωραια ,ευχαριστα και χαλαρά περασαν οι δυο μέρες . Ξεκουραστηκα κιόλας μετά απο τόσα χλμ και ημουν ετοιμη για τα επομενα που ηταν επίσης πολλά !
Έτσι όπως λες ότι τα πέρασες πράγματι πιστεύω ότι καλά έκανες κι έμεινες. Εγώ το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον που χαλάρωσες, μίλησες και έμαθες.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ημερα 6η 13.11

Nata

Route Maun to Nata 300 χλμ

Σήμερα το πρωι πρωτα εφτασαν κατα τις 9 τα ατομα που είχαν παει την εκδρομη με τα τζιπ.
Μετα γυρω στις 10 θα πηγαιναμε στο τοπικο μικρό αεροδρόμιο να παραλαβουμε τους υπόλοιπους και να ξεκίνησουμε .

Αμ δε , η πτήση ειχε καθυστερηση και ετσι τουλαχιστον οι σκηνιτες εκαναν μπανιο και πηραν μια ανάσα αφου είχαν ξυπνησει απο τις 5 η ωρα .
Μου είπαν οτι πέρασαν πολυ ωραία και ειδαν ενδιαφεροντα πραγματα αλλά οτι είχε πολυ κούραση . Τα νερά στα καναλια των παραποταμων ειναι πολυ χαμηλά εως και καθόλου τον Νοεμβριο και εκαναν ελαχιστες διαδρομές με κανώ .
Μεσα σε όλα πεφτει ενας πανικός . Το ζευγαρι απο την Τσεχια αρχιζει να φωναζει οτι δεν βρισκει 2000 δολλαρια που ειχαν αφησει στο πουλμαν ! Αφησαν δυο μέρες τόσα χρήματα σε φοριαμό χωρις λουκετο και σε οχημα που είναι ανοικτο 24 ωρες . Η Σόλι καλεσε την αστυνομία για να την ψαξουν γιατι αισθανοταν πολυ ασχημα .
Τόσα χρόνια ποτέ δεν είχε τετοιο γεγονός . Ουτε κλοπή αλλά ουτε τόσο βλάκες πελάτες !
Της είπα να μην ανησυχει και ότι αφου εμεινα και εγω πίσω και είχα προσβαση στο πουλμαν θα μιλουσα με την αστυνομια οτι αυτη ο οδηγος και εγω είμαστε οι πρωτοι "υποπτοι" άραγε να ψάξουν και εμένα .Θα τους έλεγα να ψαξουν και ολους τους πελάτες και τους εργαζόμενους στο ξενοδοχειο.
Εννοειται δεν υπηρχε ευθυνη . Το γραφειο και γραπτα και λεκτικα δια στόματος Σολι ηταν σαφές .
Μην αφηνετε πολυτιμα πραγματα στο πουλμαν . Κανονες διεθνεις ,αλλά το ζευγαρι μυαλό κουκουτσι !
Εν τω μεταξυ οταν εφτασε η αστυνομια το ζευγαρι ειπε οτι δεν υπάρχει προβλημα και να αναχωρησουμε !!
Φως φαναρι τα βρηκαν τα χρήματα και εκαναν τις πάπιες !
Δεν ζητησαν συγγνωμη που μας ταλαιπωρησαν τόση ωρα και για την αργοπορία .
Ασε μη το σχολιασω !
Ειπαν μετά και το απιστευτο . "Ειχαμε και άλλα 4000 δολλαρια μεσα στο πουλμαν αλλά ειναι απειραχτα !"
Μου πας ρε Τσεχε με 6000 μετρητα ; Χαθηκαν οι καρτες ;
Με την Πιλαρ γελασαμε πολυ με το γεγονος και λεγαμε " Μαυρα λεφτα σιγουρα ! "
Η μου έλεγε " αν τα πηρες εσυ Κική σε καταλαβαινω ετσι και αλλοιως εχουν πολλά δεν θα λειψουν"!!

Καποια στιγμη πολυ αργα ξεκινησαμε για την Νάτα .
Η Νάτα θα ηταν η σταση μας για μια νυκτα μεχρι να φτασουμε στο επόμενο σημειο ενδιαφεροντος το Τσομπε.

Με την βλακεια του ζευγαριου χασαμε μια πολυ ωραια διαδρομη που θα καναμε σε παράδρομο αναμεσα στα φημισμένα δεντρα Baobab . Ειναι το ιερό δεντρο σε πολλες αφρικανικες χωρες .
Φυτρωνει στην ερημο, δινει μεγαλους βρωσιμους καρπους και σκιά τις ωρες της ζέστης . Ζει μεχρι 5000 χρόνια.
Βολευτηκαμε με μερικα που συναντησαμε στην διαδρομη και καναμε σταση σε ενα πολυ μεγαλο και γέρικο .
Τουλαχιστον το ακουμπησαμε !

Φτασαμε σουρουπο στη Νάτα . Είναι ενα μικρό χωριό με 4150 κατοικους .
Βρισκεται κατα μήκος του ποταμού Νάτα ο οποίος την εποχή των βροχών καταληγει σε λιμνη με υφάλμυρο νερό .
Εκει μας περίμενε ενα τελειο ριζορτ με αυτόνομα σπιτακια - δωματια .
Το δωματιο ειχε την τυπικη αφρικανική στεγη , πολυ ομορφη . Ειχε τεραστιο μπάνιο με μπανιερα με αλλο χωρο για την τουαλετα και ανοιγωντας μια πόρτα ειχε αυλιτσα με εξωτερικο ντουζ. Πρωτη φορα στη ζωη μου ειχα τρίχωρο μπάνιο !
Πεσαμε στη πισινα με την Πιλαρ και εκπληξη . Το νερο λόγω αλατιου μας σηκωνε σαν την Νεκρη θάλασσα .
Απο τις καλιτερες στιγμες του ταξιδιου . Ηταν ήδη σκοτεινα και βλεπαμε το μισοφεγγαρο και τα αστερια πολυ πολυ καθαρα . Δεν υπήρχαν αλλοι , απόλυτη ησυχία .

Το δειπνο κύλησε με πολυ χαλαρή διαθεση διπλα στη φωτια οπου ο οδηγος -ψηστης -ηρωας Κάσπα μας εψησε πολυ νοστιμες χοιρινές μπριζόλες . Ηταν απο τις πιό ομορφες βραδυες του ταξιδιου .

Θα ηθελά να έμενα καποιες μέρες εκει . Είναι το απόλυτο μέρος για γαλήνη και ενδοσκόπηση .
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.698
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
νασε καλα που ταξιδευεις και μας περιγραφεις... Ειχα δει και εγω τα πουλμαν αυτου του πρακτορειου και στη Ναμιμπια -Μποτσουανα αλλα και στη Λυβιη και αληθεια ειναι ειχα ζηλεψει λιγο αλλα μετα σκεφτηκα τις δυσκολιες wc και εκανα πισω.. .. Κικι οταν πηγα εγω Ναμιμπια -Μποτσουανα ειχα κλεισει με τοπικο γραφειο εκει για πανω απο 20 μερες και τα λεφτα ηταν η τιμη που ειδες στα ελληνικα πρακτορεια.................. πληρωσα δε επιπλεον το 4θεσιο αεροπλανακι για τα βαθη στα ποταμια του Μaun χωρις ενδιασμο γιατι το καμπ που ειχα κλεισει για πιο φτηνα ειχε επιδρομη σκορπιων.........................................περασα ομως πολυ ομορφα και η τιμη ητνα κατα 300 ευρω φτηνοτερη απο οτι αναφερεις τωρα..................... περιμενω με αγωνια τα επομενα..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
νασε καλα που ταξιδευεις και μας περιγραφεις... Ειχα δει και εγω τα πουλμαν αυτου του πρακτορειου και στη Ναμιμπια -Μποτσουανα αλλα και στη Λυβιη και αληθεια ειναι ειχα ζηλεψει λιγο αλλα μετα σκεφτηκα τις δυσκολιες wc και εκανα πισω.. .. Κικι οταν πηγα εγω Ναμιμπια -Μποτσουανα ειχα κλεισει με τοπικο γραφειο εκει για πανω απο 20 μερες και τα λεφτα ηταν η τιμη που ειδες στα ελληνικα πρακτορεια.................. πληρωσα δε επιπλεον το 4θεσιο αεροπλανακι για τα βαθη στα ποταμια του Μaun χωρις ενδιασμο γιατι το καμπ που ειχα κλεισει για πιο φτηνα ειχε επιδρομη σκορπιων.........................................περασα ομως πολυ ομορφα και η τιμη ητνα κατα 300 ευρω φτηνοτερη απο οτι αναφερεις τωρα..................... περιμενω με αγωνια τα επομενα..
Ελευθερία σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια .
Ξαναδιαβασα την ιστορια σου για την Ναμιμπια και απόλαυσα το μοναδικό γραψιμο σου !
Μιλησα με πολυ κόσμο στη Βικτωρια που εκαναν το τουρ Ναμιμπια - Μποτσουανα και κατεληξαν στο ιδιο ξενοδοχειο με εμενα . Ηταν όλοι πολυ ευχαριστημενοι απο τις παροχες των καταλυματων . Μαλλον εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα προς το καλίτερο την τελευταια δεκαετια .

Οι τιμες παραμένουν εξωφρενικά ακριβες . Για ιδιες παροχες σε άλλες χωρες πληρωνεις λογικά ποσά .

Οσο για το θέμα τουαλετα που λες κανενα προβλημα .
Καθε δυο ωρες καναμε σταση σε βενζιναδικα ή πολυκαταστηματα με πεντακαθαρες τουάλετες .
Για τα ξενοδοχεια διαβασες τι γραφω . Πιο καλά δεν γινόταν .
Αυτοι που έμεναν σε σκηνές ειχαν καθαρες και πολλες τουαλετες . Δεν ακουσα κανένα παραπονο ,αλλωστε και εγω οταν τρωγαμε και βαρυομουν να παω στο δωματιο πηγαινα σε αυτές .
 
Last edited:

Tsan

Member
Μηνύματα
27
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Roadtrip στα Βαλκάνια
Πολύ διαφορετική εμπειρία και πολύ καλογραμμένη. Μπράβο Κική...αν και ανυπομονώ να τα ακούσω και live στο επερχόμενο ταξίδι μας.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.698
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ευαγγελία σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια .
Ξαναδιαβασα την ιστορια σου για την Ναμιμπια και απόλαυσα το μοναδικό γραψιμο σου !
Μιλησα με πολυ κόσμο στη Βικτωρια που εκαναν το τουρ Ναμιμπια - Μποτσουανα και κατεληξαν στο ιδιο ξενοδοχειο με εμενα . Ηταν όλοι πολυ ευχαριστημενοι απο τις παροχες των καταλυματων . Μαλλον εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα προς το καλίτερο την τελευταια δεκαετια .
Οι τιμες παραμένουν εξωφρενικά ακριβες . Για ιδιες παροχες σε άλλες χωρες πληρωνεις λογικά ποσά .
Η πτηση με τα 4θεσια τσεσνα στη Χαβαη ,που ειναι η ακριβοτερη πολιτεια των ΗΠΑ ,κοστιζει 250 δολλαρια το 8ωρο.
Κάναμε το γυρο του Big island με σταση για φαγητο και δωσαμε 80 δολλαρια ο καθενας .
Πληρωσαμε απο ευγενεια και το φαγητο του πιλότου προαιρετικά .
Αλλη φορά πήγαμε ολοημερη απο Big island στο Μαουι με 300 δολλαρια ( 100 ο καθένας )

Οσο για το θέμα τουαλετα που λες κανενα προβλημα .
Καθε δυο ωρες καναμε σταση σε βενζιναδικα ή πολυκαταστηματα με πεντακαθαρες τουάλετες .
Για τα ξενοδοχεια διαβασες τι γραφω . Πιο καλά δεν γινόταν .
Αυτοι που έμεναν σε σκηνές ειχαν καθαρες και πολλες τουαλετες . Δεν ακουσα κανένα παραπονο ,αλλωστε και εγω οταν τρωγαμε και βαρυομουν να παω στο δωματιο πηγαινα σε αυτές .
Κικη αν τοτε πήρωσα ενα σκασμο λεφτα καταλαβαινω πραγματι την ανοδο των τιμων.... Χωρες της Αφρικης που δεν εχουν τουριστικες υποδομες και τουριστικη μεγαλη επισκεψημοτητα ειναι πανακριβες.. κοιτα στη Μοζαμβικη πόσα ζητουν...τιμες εγκεφαλικου...
ΥΓ.. Εισαι η νεα μου νονα.. Ελευθερια ειμαι βαφτισμενη οχι Ευαγγελια.. θα σου ζητησω βαφτιστικα..............
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Κικη αν τοτε πήρωσα ενα σκασμο λεφτα καταλαβαινω πραγματι την ανοδο των τιμων.... Χωρες της Αφρικης που δεν εχουν τουριστικες υποδομες και τουριστικη μεγαλη επισκεψημοτητα ειναι πανακριβες.. κοιτα στη Μοζαμβικη πόσα ζητουν...τιμες εγκεφαλικου...
ΥΓ.. Εισαι η νεα μου νονα.. Ελευθερια ειμαι βαφτισμενη οχι Ευαγγελια.. θα σου ζητησω βαφτιστικα..............
Χαχα το ξερω οτι σε λένε Ελευθερια . Συγγνώμη !!
.......
 
Last edited:

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Χαχα το ξερω οτι σε λένε Ελευθερια .
Την ωρα που έγραφα το ποστ μιλουσα στο τηλεφωνο με την Ευαγγελια του φορουμ !!
Παραδρομή ! Παρομοια ονόματα και οι δυο μου είσαστε εξαιρετικά συμπαθεις , δεν θελει και πολυ .......
Καλησπερα κ.Κικι,η ιστοριες σας ειναι και χρηστικες και γλαφυρες ,χαιρεσαι να τις διαβαζεις,συνεχιστε!Αν καταλβα καλα θα πατε με τα παιδια road trip τωρα κοντα ,επειδη και εγω αν και μεγαλοκοπελα:)ενδιαφερομαι, για το Μαγιατικο η το καλοκαιρινο περιμενουμε εντυπωσεις στην επιστροφη!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπερα κ.Κικι,η ιστοριες σας ειναι και χρηστικες και γλαφυρες ,χαιρεσαι να τις διαβαζεις,συνεχιστε!Αν καταλβα καλα θα πατε με τα παιδια road trip τωρα κοντα ,επειδη και εγω αν και μεγαλοκοπελα:)ενδιαφερομαι, για το Μαγιατικο η το καλοκαιρινο περιμενουμε εντυπωσεις στην επιστροφη!
Σε ευχαριστω για τα καλά σου λόγια .
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Κάνω πρόβες να μαθω να ανεβαζω φωτογραφιες !
Καταφερα μία , τεραστια βγηκε δεν ξερω γιατι !! Ειναι μέρος του δωματιου με το τζάκι στο Γιοχαννεσμποργκ

Ευκαιρία να προσθεσω οτι σε αυτην την ιστορια δινω εμφαση στα καταλυματα πραγμα περίεργο για μένα .
Μένω συνηθως σε φθηνά αρκει να ειναι καθαρά . Μετα δε τις πολυμηνες παραμονες στα αχουρια της Κουβας τα στανταρ επεσαν ακομα χαμηλότερα !
Αλλά σε αυτό το ταξιδι περιμενα μονόκλινα 10 τμ με τα απολυτως βασικά .
Μεγαλη εκπληξη με 1000 ευρω που κοστισε το πακετο να διαμενω σε δωματια 30-40 τμ , ομορφα διακοσμημενα και σε 3-4 αστερια . Το δωματιο στο Maun κοστιζει 135 δολλαρια την ημερα και εμεινα 3 βραδυα ! Στη Βικτώρια έκανε 110 ευρω . Εδω φαινεται η προσοχή που δίνει το γραφειο στους πελατες τους και στις καλές συμφωνίες που πετυχαινε με τα ξενοδοχεια .
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.472
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom