Μπουρκίνα Φάσο Μπουρκίνα Φάσο: Στη χώρα των έντιμων

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
καλοσωρισες και απο μενα και δεν εχω τιποτα αλλο να πω απο ενα ευχαριστω που με το που ηρθες μας ταξιδεψες σε τοσο αγνωστα μερη!ανεβασες ψηλα τον πηχη ,περιμενουμε κ αλλες ιστοριες!να σαι καλα!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δουλέυω πλέον περιστασιακά, γιατί δεν έχω χρόνο. Στη Μπουρκίνα θυμάμαι ότι πήγαμε σε μια λίμνη με έναν δυστυχή κροκόδειλο που του πετούσαν ζωντανά κοτόπουλα για να βγάλουμε φωτογραφίες. Έβγαινε αυτός έξω και οι τύποι καθόνταν στην πλάτη του και μας προέτρεπαν να κάνουμε και μεις το ίδιο. Δεν ήταν στη φιλοσοφία μας αυτό και πήρα το γκρουπ και έφυγα γιατί το θέαμα δεν μου άρεσε καθόλου. Θυμάμαι επίσης ότι πήγαμε σε κάτι χωριά των Λόμπι, έξω από τη Γκαούα και ότι μείναμε στο ξενοδοχείο ενός Λιβανέζου που μας σέρβιρε εξαιρετικό λιβανέζικο φαγητό.
Σττη λιμνη αυτή πήγαμε και μεις αλλά το θεωρώ ανάξιο λόγου να το περιγράψω (εμείς δεν τον ταίσαμε). Τελικά στη Γκάουα μείναμε στο ιδιο ξενοδοχείο (μάλλον είναι το καλύτερο απ'ότι φαίνεται) αλλά φάγαμε στη πόλη (αυτά τα κατισχνα κατόπουλα)
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Το συγκεκριμένο κράτος και εγώ το ήξερα λόγω της πρωτεύουσάς του.
Φυσικά δεν γνώριζα τίποτα περισσότερο ,μέχρι τη στιγμή που μας έγραψες την ιστορία σου.Εξεπλάγην φυσικά για την ασφάλεια που νιώσατε τριγυρνώντας σε μια τόσο φτωχή χώρα,μόλις πριν από λίγο διάβαζα για μια πόλη του Παναμά που εξαιτίας της φτώχιας
δεν τολμάς να περπατήσεις χωρίς συνοδεία και τα απαραίτητα μέτρα, ούτε τη μέρα.
Αναμένω όπως άλλωστε και οι υπόλοιποι τη συνέχεια...:)
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τέλεια!!!
Εγώ γύρισα χθες από τη διπλανή Γκάνα και αν έφταναν οι μέρες ήθελα και γω να πάω Μπουρκίνα.
Όσο για τη Γκάνα θα σας πω εν καιρώ, γιατί δεν έχω χρόνο να γράψω ιστορίες αυτή τη στιγμή.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλως ηρθες ipanag καλη προσαρμογη,περιμενουμε ιστορια οποτε συνελθεις.
Πολλη Αφρικη τωρα τελευταια.:clap:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.781
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..το ονειρο ζωης ...
τυχερος που πηγες στα μερη αυτα...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Απίθανη ιστορία :clap: από μια χώρα που μάλλον ποτέ δε θα επισκεφθώ :(
Εντυπωσιακές οι εικόνες που μας μεταφέρεις, αλλά... έχεις κάνει τη φαντασία μας να οργιάζει ;)

Για τις φωτογραφίες μιλάω...:bleh: Μήπως θα έπρεπε επιτέλους (τώρα που τελείωσες και με την Ισλανδία) να δούμε και καμιά φωτο από το Bobo, το Domes de Fabedougou και τη λίμνη Tengrela;

Ουάου!!! :shock: Πήγατε στο φεστιβάλ μουσικής στο Μάλι, ε; Είχα δει ένα ντοκυμαντέρ πριν από πολύ καιρό γι' αυτό το φεστιβάλ και πράγματι οι μουσικές, τα χρώματα και η ατμόσφαιρα ήταν μοναδικά!!!
Απ' ότι είδα γίνονται δυο φεστιβάλ μουσικής: το Φεστιβάλ της Ερήμου στην πόλη Essakane στο οποίο παίρνουν μέρος μουσικοί από διάφορες φυλές και μέρη του κόσμου (The Official Website of Festival Au Desert | Essakane, Mali | Jan 7-9 2010) και στο οποίο πριν μερικά χρόνια είχε πάρει μέρος και ο Manu Chao και το φεστιβάλ του Νίγηρα (Welcome on Segou Festival website to 01 at 06 February 2011) στο οποίο συμμετέχουν μόνο καλλιτέχνες από το Μάλι και άλλες χώρες της Δυτικής Αφρικής.

Υποθέτω ότι εσείς παρακολουθήσατε το πρώτο φεστιβάλ, έτσι δεν είναι;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Απ' ότι είδα γίνονται δυο φεστιβάλ μουσικής: το Φεστιβάλ της Ερήμου στην πόλη Essakane στο οποίο παίρνουν μέρος μουσικοί από διάφορες φυλές και μέρη του κόσμου (The Official Website of Festival Au Desert | Essakane, Mali | Jan 7-9 2010) και στο οποίο πριν μερικά χρόνια είχε πάρει μέρος και ο Manu Chao και το φεστιβάλ του Νίγηρα (Welcome on Segou Festival website to 01 at 06 February 2011) στο οποίο συμμετέχουν μόνο καλλιτέχνες από το Μάλι και άλλες χώρες της Δυτικής Αφρικής.

Υποθέτω ότι εσείς παρακολουθήσατε το πρώτο φεστιβάλ, έτσι δεν είναι;
Όχι, παρακολουθήσαμε το φεστιβάλ στο Νίγηρα στο Σεγκού. Το άλλο γίνεται νωρίτερα και πρέπει να στρατοπεδεύσεις στην έρημο με ότι αυτό συνεπάγεται.
Πάντως τώρα που πήρα φόρα θα γράψω για το Μάλι με φωτό βέβαια, ενώ θα προσθέσω και φωτό στη Μπουρκίνα
Επίσης σε ένα πρόσφατο ποστ για μουσικές του κόσμου ανέβασα 2 βιντεάκια από δυτική αφρική. Viva Africa!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Υπάρχουν φωτό από Ουαγκαντούγκου:shock:
κι εσύ ακόμα κάθεσαι?
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
H συνήθης καθυστερημένη αναγνώστρια της παρέας....

Μπράβοοοοο Hydronetta μου :clap:
Καλά εγώ πρώτα άκουσα, είδα φωτο και μετά διάβασα (..... ξέρεις εσύ :lol:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom