Αυστρία Ουγγαρία Σλοβακία Μπρατισλαβα-Βιέννη-Βουδαπέστη

maria91

Member
Μηνύματα
2.079
Likes
1.948
Γειά σας κι απο μένα,
Θα είμαι στη Βιέννη αρχές Αυγούστου.Το ερώτημα μου είναι αν αξίζει να μοιράσω τις μέρες μου 5 στο σύνολο για να δώ και τη Βουδαπέστη ή να ψαχτώ με άλλες περιοχές της Αυστρίας π.χ Σαλτζμπουργκ,Χααλσταντ κλπ.Ευχαριστω
Εμεινα 1 βδομαδα και δε τη χορτασα καν!αν πας πχ και σε 5 6 αξιοθεατα σιγουρα δε σου φτανουν ουτε 5!Βουδαπεστη Μπρατισλαβα κλπ καντες ξεχωρα ταξιδια ετσι κ αλλιως και μονοημερο η 2μερο να πας απο Βιεννη το θα προλαβεις να δεις;;;μεινε στη πολη και να το ευχαριστηθεις δε πας σε καμια κωμοπολη!
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Last edited by a moderator:

GiannisAr

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας έχω άλλο ένα ερώτημα.Φτάνω απόγευμα(19.30 τοπική) στη Βιέννη και σκέφτομαι να φύγω κατευθείαν για Μπρατισλάβα.Μέχρι τι ώρα δουλέυουν τα τραίνα κι αν υπάρχει απο το αεροδρόμιο της Βιέννη για Μπρατισλάβα?
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας έχω άλλο ένα ερώτημα.Φτάνω απόγευμα(19.30 τοπική) στη Βιέννη και σκέφτομαι να φύγω κατευθείαν για Μπρατισλάβα.Μέχρι τι ώρα δουλέυουν τα τραίνα κι αν υπάρχει απο το αεροδρόμιο της Βιέννη για Μπρατισλάβα?
Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις αυτό, με flixbus απο αεροδρόμιο ή κέντρο και δρομολόγια μέχρι αργά το βράδυ, με τρένο ΟΒΒ και με καράβι μέσω Δούναβη. Εμείς το κάναμε με OBB καθώς ήταν χειμώνας και δεν έκαναν δρομολόγια τα ποταμόπλοια. Ένα καλό site με γενικά δρομολόγια είναι το Rome2Rio για να πάρεις μία εικόνα για τις διαδρομές.
 
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα σε όλη Την ομάδα
Έκλεισα εισιτήρια 14 Δεκεμβρίου από Θεσσαλονίκη για Μπρατισλάβα από εκεί φτάνω 3μιση το μεσημέρι όπου σκέφτομαι να κάνω μια 3ώρη βόλτα για καφέ στό κέντρο της και απ εκεί να πάρω λεωφορείο 5€ για Βιέννη τσάμπα
Ψάχνω μέρος να μείνω airbnb και μιλάω με ένα σπίτι στην jagerstrabe το σπίτι δίπλα στο μετρό αξίζει ή είναι πολύ μακριά??
Σκέφτομαι το πλάνο να κάτσω μέχρι Δευτέρά πρωί Και από εκεί τρένο Για Βουδαπέστη όπου θα κάτσω μέχρι τεταρ τη πρωί
Πείτε μου γνώμες για την περιοχή άν αξίζει 2 2μερα Και μισή μέρα παραπάνω Βιέννη συν Μπρατισλάβα επίσης περιοχές για Βουδαπέστη κοιτάω για συναγωγή περιοχή
 

Smaro D.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Οι μερες ειναι λιγες και για τις δυο πολεις. Έχουν τοσα πολλα να δεις και οι δυο. Ακομη και η Μπρατισλαβα , ειναι κριμα να μεινεις για εναν καφε.
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Κάτσε μόνο στη Βιέννη και βάλε μια διανυκτέρευση στη Μπρατισλάβα (την πρώτη ή την τελευταία,ανάλογα πώς βολεύουν οι πτήσεις).
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σε όλη Την ομάδα
Έκλεισα εισιτήρια 14 Δεκεμβρίου από Θεσσαλονίκη για Μπρατισλάβα από εκεί φτάνω 3μιση το μεσημέρι όπου σκέφτομαι να κάνω μια 3ώρη βόλτα για καφέ στό κέντρο της και απ εκεί να πάρω λεωφορείο 5€ για Βιέννη τσάμπα
Ψάχνω μέρος να μείνω airbnb και μιλάω με ένα σπίτι στην jagerstrabe το σπίτι δίπλα στο μετρό αξίζει ή είναι πολύ μακριά??
Σκέφτομαι το πλάνο να κάτσω μέχρι Δευτέρά πρωί Και από εκεί τρένο Για Βουδαπέστη όπου θα κάτσω μέχρι τεταρ τη πρωί
Πείτε μου γνώμες για την περιοχή άν αξίζει 2 2μερα Και μισή μέρα παραπάνω Βιέννη συν Μπρατισλάβα επίσης περιοχές για Βουδαπέστη κοιτάω για συναγωγή περιοχή
Φίλιππε οι μέρες που έχεις είναι αρκετές για να δεις Βιέννη και να πάρεις μια γεύση και από Μπρατισλάβα . Τώρα να χωρέσεις δύο πόλεις που η κάθε μια θέλει 4 ημέρες σε ένα πενταήμερο μόνο και μόνο για να πεις ότι τις είδες δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Η πρώτη μέρα είναι μισή θα χάσεις και ώρες στο πήγαινε-έλα και να φανταστώ θα πρέπει να πας πάλι πίσω Μπρατισλάβα για να επιστρέψεις Ελλάδα οπότε άλλες ώρες εκεί..Για να μην πούμε ότι θα πας Σλοβακία και εντάξει δεν είναι να κάτσεις μέρες αλλά όχι και 3 ώρες για καφέ !!!!
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εμεινα 1 βδομαδα και δε τη χορτασα καν!αν πας πχ και σε 5 6 αξιοθεατα σιγουρα δε σου φτανουν ουτε 5!Βουδαπεστη Μπρατισλαβα κλπ καντες ξεχωρα ταξιδια ετσι κ αλλιως και μονοημερο η 2μερο να πας απο Βιεννη το θα προλαβεις να δεις;;;μεινε στη πολη και να το ευχαριστηθεις δε πας σε καμια κωμοπολη!
Ξέρω έχει περάσει καιρός αλλά μου τράβηξε την προσοχή η απάντηση σου και αναρωτιέμαι ποια είναι κωμόπολη γιατί δεν κατάλαβα.Το Σαλτσμπουρκ ή Βουδαπέστη ή το Χααλσταντ;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.079
Likes
1.948
Ξέρω έχει περάσει καιρός αλλά μου τράβηξε την προσοχή η απάντηση σου και αναρωτιέμαι ποια είναι κωμόπολη γιατί δεν κατάλαβα.Το Σαλτσμπουρκ ή Βουδαπέστη ή το Χααλσταντ;
Εννοουσα οτι η Βιεννη δεν ειναι καμια κωμοπολη αλλα πολη οπου εχει να γεμισει τις μερες,δεν αναφερθηκα πουθενα γι αυτες τις πολεις που λες..ισως να μην το διατυπωσα σωστα:haha:
 
Μηνύματα
21
Likes
1
Η επιστροφή μού είναι αεροπορικώς πρωί της Τετάρτης από Βουδαπέστη.
Μεσημέρι Παρασκευής φτάνω Μπρατισλάβα όποτε από εκεί θα πάρω το λεωφορείο από Την γέφυρα σταθμός μοστ για Βιέννη με flexibus 1 ώρα και 15 λεπτά όποτε να πάμε στο σπιτι Airbnb σταθερή αξία και να βγούμε για μια πρώτη γεύση έπειτα θεωρώ οτι τα βασικά χωρίς μουσεία όλα ν μπαίνεις και όλη μέρα στην γύρα κάτι μπορούμε να αποκομίσουμε σίγουρα ιδανικό το μια πόλη 5 μέρες αλλά μ'αρέσουν οι συνδυασμοί προτάσεις για φαγητό τιπς για μεταφορικα οτιδήποτε είναι καλοδεχούμενα Βουδαπέστη επίσης έκλεισα κέντρο κοντά στην εβραϊκή εκκλησία είναι καλά?
 

martsetu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειά σας φίλοι μου!

Παρακολουθώ εδω κ χρόνια τις όμορφες ιστορίες σας κ με έχουν βοηθήσει πολύ στα ταξίδια μου! Αυτή τη φορά όμως θα χρειαστώ την βοήθειά σας! Ταξιδεύω τον Αύγουστο στην Βιέννη με τον σύζυγο και τα δύο παιδιά μου 13 κ 16 χρόνων. Το ταξιδι θα έχει διάρκεια 8 μερες. Θέλουμε να επισκευτουμε την Βουδαπέστη και ισως την Μπρατισλάβα. Σκέφτομαι κατα την αφιξη στο αεροδρόμιο της Βιέννης να φυγουμε αμέσως για Βουδαπέστη να μεινουμε εκει 3 μερες κ να επιστρέψουμε στην Βιέννη ειναι αυτο εφικτό? Υπάρχει δηλαδή στο αεροδρόμιο ανταπόκριση τρενου για Βουδαπέστη? Τι μου προτείνετε? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.431
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom