Μωρά παιδιά έχουμε.. τι ταξίδια μου λέτε τώρα!!;;

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Σημασία έχει η σχέση που έχει κανείς με τα παιδιά του και νομίζω ότι από μόνα τους έρχονται τα κοινά ταξίδια...Εμένα πραγματικά δεν θα με πειράξει καθόλου αν δεν θέλει να έρχεται μαζί μας.Άλλωστε δεν το εισπράττω ως απόρριψη αλλά ως φυσική εξέλιξη...Όταν βλέπω στα ταξίδια μας είτε νεαρά ζευγάρια είτε χαρούμενες παρέες νέων παιδιών , την κόρη μου σκέφτομαι ...την ονειρεύομαι κι αυτήν να ταξιδεύει με το αγόρι της και τα σακίδια στην πλάτη και να γυρίζουν τον κόσμο..Από τώρα της μιλάω για τα προγράμματα εθελοντικής εργασίας σε διάφορα μέρη του κόσμου, για τα εισιτήρια που μπορείς να βγάζεις λόγω ηλικίας και να γυρίζεις όλη την Ευρώπη, για τα προγράμματα αναταλλαγής των πανεπιστημίων... Φέτος θα πήγαινε και το πρώτο της ταξίδι στο εξωτερικό (Ιταλία) με το σχολείο της μόνη της . Εγώ το ήθελα πολύ να πάει όμως τα περισσότερα παιδιά από την ταξη της δεν πήγαν ( 1η Γυμνασίου πηγαίνουν και δεν τα αφήσαν πολλοί γονείς)) και έτσι χωρίς την παρέα της δεν ήθελε να παει και εκείνη.Του χρόνου όμως μου το δήλωσε ότι θα παει κι ας μην πάει κανείς από την τάξη της, όπου κι αν κάνει το σχολείο εκδρομή... Δεν βλέπω την ώρα να ανοίξει τα φτερά της και να πετάξει...Και όσο για μας τους γονείς...Δεν μένουμε πίσω. κάθε άλλο...Θα έχουμε πλέον το χρόνο να απολαύσουμε ό ένας τον άλλο , να βρεθούμε οι δυο μας όπως στην αρχή και να ταξιδέψουμε κι εμείς μόνοι μας ή μαζί με τους φίλους μας και όποτε η κόρη μας θα θέλει να μας ακολουθήσει πραγματικά θα είναι δώρο αυτό για μένα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Εύγε Πηνελόπη....έτσι ακριβώς αισθάνομαι κι εγώ και συμφωνώ απόλυτα...
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Γράψτε μας κι οι υπόλοιποι γονείς τις εμπειρίες σας, είναι πολύ ενδιαφέρον!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Θεωρώ και εγώ ότι το να πάρεις το παιδί μαζί σου στο εξωτερικό, όταν αυτό είναι ακόμα μηνών, είναι πολύ κουραστικό για τους γονείς και για το παιδί. Εφόσων λοιπόν είχα την πολυτέλεια δύο έμπειρων γιαγιάδων, τη μεγάλη μου κόρη δεν την έπαιρνα μαζί μου μέχρι τα 4 χρόνια της. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι την άφηνα μονίμως πίσω. Πήγαμε πολλές εκδρομές στην Ελλάδα, μόνοι μας ή με φίλους και τα παιδιά τους, στην αρχή στην ηπειρωτική Ελλάδα και μετά και στα νησιά. Ήθελα και εγώ να την κάνω "πακέτο" όπως έλεγα, δηλαδή να είναι προσαρμοστική αλλά χωρίς να καταστρέψω τα (πάντα δυστυχώς) ολιγοήμερα ταξίδια μου στο εξωτερικό. Αυτό προσπαθώ να κάνω και με τη μικρή αν και τώρα πια δεν πηγαίνουμε τόσα ταξίδια εντός της Ελλάδας όσα θα ήθελα.
Από τις πιο συγκινητικές στιγμές της ζωής μου ήταν αυτή στο Παρίσι πριν λίγες μέρες. Περάσαμε την πρώτη μέρα του ταξιδιού στη eurodisney και τη δεύτερη τη ρώτησα (για να δω την αντίδρασή της) αν θέλει να ξαναπάμε. Η απάντηση ήταν άμεση, κατηγορηματική και σαφής: "Όχι μαμά θέλω να δω κι άλλα πράγματα."
Τι υπέροχο συναίσθημα που είναι αυτό: το να σε γεμίζουν τα παιδιά σου περηφάνια.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.109
Καλωσόρισες Bloody mary! :)
"Δούλεψε" τελικά αυτό το φυλλάδιο-παιχνίδι για τον Αϊφελ? Πώς της φάνηκε της μικρής το όλο ταξίδι???
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Θεωρώ και εγώ ότι το να πάρεις το παιδί μαζί σου στο εξωτερικό, όταν αυτό είναι ακόμα μηνών, είναι πολύ κουραστικό για τους γονείς και για το παιδί. Εφόσων λοιπόν είχα την πολυτέλεια δύο έμπειρων γιαγιάδων,
.....
Πήγαμε πολλές εκδρομές στην Ελλάδα, μόνοι μας ή με φίλους και τα παιδιά τους, στην αρχή στην ηπειρωτική Ελλάδα και μετά και στα νησιά. Ήθελα και εγώ να την κάνω "πακέτο" όπως έλεγα, δηλαδή να είναι προσαρμοστική αλλά χωρίς να καταστρέψω τα (πάντα δυστυχώς) ολιγοήμερα ταξίδια μου στο εξωτερικό. Αυτό προσπαθώ να κάνω και με τη μικρή αν και τώρα πια δεν πηγαίνουμε τόσα ταξίδια εντός της Ελλάδας όσα θα ήθελα..
Κάπως έτσι είμαστε και μεις...
Πάντως φέτος το καλοκαιρι ολη η οικογένεια ταξιδευει εκτος Ελλάδας.
Οι γονείς στην Ν.Α. Ασία, η κόρη στο Βερολίνο, κι ο γιος Στοκχόλμη...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
. Δεν βλέπω την ώρα να ανοίξει τα φτερά της και να πετάξει...Και όσο για μας τους γονείς...Δεν μένουμε πίσω. κάθε άλλο...Θα έχουμε πλέον το χρόνο να απολαύσουμε ό ένας τον άλλο , να βρεθούμε οι δυο μας όπως στην αρχή και να ταξιδέψουμε κι εμείς μόνοι μας ή μαζί με τους φίλους μας και όποτε η κόρη μας θα θέλει να μας ακολουθήσει πραγματικά θα είναι δώρο αυτό για μένα.
Πηνελόπη, μόνο συγχαρητήρια μπορώ να σου πω!
Και από προσωπική εμπειρία, να σε διαβεβαιώσω ότι το σκεπτικό σου θ΄αποδώσει καρπούς...

Η ανεξαρτησία των παιδιών μας είναι η μεγαλύτερη επιτυχία, που μπορούμε να έχουμε σαν γονείς...
Και ναι, μεγαλώνοντας, κάθε φορά που θέλουν να μας ακολουθούν, είναι "δώρο", σωστά το θέτεις...:D
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Καλωσόρισες Bloody mary! :)
"Δούλεψε" τελικά αυτό το φυλλάδιο-παιχνίδι για τον Αϊφελ? Πώς της φάνηκε της μικρής το όλο ταξίδι???
Της άρεσε πάρα πολύ το Παρίσι. Στον πύργο όμως οι ουρές ήταν απίστευτες. Καταφέραμε να μπούμε ένα βράδυ γύρω στις 9-10 και φύγαμε πολύ γρήγορα γιατί ο καλός μου δεν ένιωθε καλά. Θα της το τυπώσω όμως και θα κάνουμε τουλάχιστον τα παιχνιδάκια.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μπραβο Πηνελοπη! Σωστα το θετεις!
Εμεις ονειρευομαστε,οταν με το καλο μεγαλωσει,να γινουμε μονιμοι κατοικοι Τζαμαικας και να της στελνουμε εισητηριο για μερικες μερες να ερχεται κι αυτη οποτε θελει...:clap:
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Μπραβο Πηνελοπη! Σωστα το θετεις!
Εμεις ονειρευομαστε,οταν με το καλο μεγαλωσει,να γινουμε μονιμοι κατοικοι Τζαμαικας και να της στελνουμε εισητηριο για μερικες μερες να ερχεται κι αυτη οποτε θελει...:clap:
Να σου πω ...... παρέα θέλετε; :D:D
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Βεβαια!!! Εχω ματιασει κατι ωραιες παραγκες στο Νεγκριλ!! Ναμαστε διπλα διπλα να τρωμε και κανενα ελληνικο φαγητο,οταν το αναπολουμε!!:clap::clap::clap:
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Και άντε μετά να δούμε ποιός θα ζηλεύει ποιόν...Εμείς τους νέους ή αυτοί εμάς!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.415
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom