Γερμανία Μόναχο για πρώτη φορά

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
μιας κι ηρθε σε μενα μπορω να ρωτησω κατι φλεγον;
ξερουμε αν εχει χιονι τελη φλεβαρη στο μοναχο;εψαξα αρχεια αλλα βρηκα αμφιλεγομενα πραγματα και βρηκα αλλη χρονια χιονι αλλη ηλιο.ζει κανεις εκει να μας πει;
βλεπω οτι η διαμονη ειναι φαρμακι στην περιοχη, έχουμε καποιον που βρηκε οικονομικη διαμονη σε κανα χωριουδακι;αν δεν χιονιζει σκεφτομαι την ενοικιαση αυτοκινητου οποτε δεν εχω προβλημα να παω και στη μεση του πουθενα :)
χρειαζομαι τη γνωμη σας παιδια μιας κ απο γερμανια δεν ξερω πολλα..τελικα!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μιας κι ηρθε σε μενα μπορω να ρωτησω κατι φλεγον;
ξερουμε αν εχει χιονι τελη φλεβαρη στο μοναχο;εψαξα αρχεια αλλα βρηκα αμφιλεγομενα πραγματα και βρηκα αλλη χρονια χιονι αλλη ηλιο.ζει κανεις εκει να μας πει;
βλεπω οτι η διαμονη ειναι φαρμακι στην περιοχη, έχουμε καποιον που βρηκε οικονομικη διαμονη σε κανα χωριουδακι;αν δεν χιονιζει σκεφτομαι την ενοικιαση αυτοκινητου οποτε δεν εχω προβλημα να παω και στη μεση του πουθενα :)
χρειαζομαι τη γνωμη σας παιδια μιας κ απο γερμανια δεν ξερω πολλα..τελικα!
Κανε τους υπολογισμους σου οτι θα εχει χιονι. Χιονιζε πριν 10 μερες στο κεντρο..φαντασου φλεβαρη. 5-6 φορες που εχω παει Μαρτη ειχε παντα χιονια. Κ φυσικα καλυτερα γιατι αν δεν εχει με τη γκριζαδα που επικρατει κοβεις φλεβες..
Ακριβη η διαμονη στο Μοναχο? Με καλα ξενοδοχεια αλυσιδων στα 50-100Ε?..δεν νομιζω..στην αναγκη πηγαινε σε προαστιο.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ευχαριστω για τις απαντησεις αν και μου φερατε δυσαρεστα :)
το θεμα ειναι το αν γινει η πτηση ή οχι κ που θα βρεθω... επισης με χιονι πως θα περπατησω;εχω ενα θεμα με το χιονι..
οπως βλεπω τα εχασα τα λεφτουδακια μου..
ελατε ανεβαστε μου επειγοντως την ψυχολογια :p και πειτε μου οτι εκατομμυρια κοσμος κανει ταξιδια χειμωνα κ ολα πανε καλα................!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εκατομμυρια κοσμος κανει ταξιδια χειμωνα κ ολα πανε καλα................!
Μα τα λες μονη σου..
Το χιονι δεν ειναι προβλημα.πιθανως ο παγος ορισμενες ωρες κ σε ορισμενα μερη. Οπως αντιλαμβανεσαι ξεχνας τις γοβες κ αγοραζεις καταλληλα υποδηματα. Καταχειμωνο πηγα στην περιοχη του. Newschwanstein με φουλ χιονια και ηταν υπεροχα. Και φυσικα λειτουργουσαν ολα τα ΜΜΜ. Ακομα κ τα καρα...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Πρέπει να τυχεις σε μεγάλη βαρυχειμωνια για να κλείσει το αεροδρόμιο του Μονάχου...
σε ότι αφορά το περπάτημα στο χιόνι να ξέρεις ότι κάθε σπίτι/πολυκατοικία κοκ είναι υποχρεωμένη να καθαρίζει από τα χιόνια. το αντίστοιχο τμήμα πεζοδρομιου
σε ότι αφορά τον καιρό:αν και η νοτιωτερη. πόλη της Γερμανίας είναι σε 500 μέτρα υψόμετρο και έχει τα περισσότερα χιόνια. Έχει όμως κ τις υποδομές τις κατάλληλες για την απομάκρυνση του χιονιού

Υ.Γ.: πριν 2 μέρες οι Μοναχεζοι. απολάμβαναν τις μπύρες τους σε καταπρασινους μπυροκηπους
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
η αληθεια ειναι οτι το χιονι μου αρεσει στην πολη μου για παραδειγμα που κρυβει τις ασχημες οικοδομες την αναρχη δομηση :p
εκει πάω για φυση κι αρχιτεκτονική αν τα σκεπαζει το χιονι δεν ξερω τι θα δω.χαχα σιγουρα ανατρεπτικη σκεψη μιας και πολλοι ξετρελαινονται για χιονισμενα τοπια..κ γω αν ειμαι μεσα με τζακι κ κρασι αλλα εκει θελω να περπατησω παντου..οσο για γοβες δεν φοραω ουτε στην καθημερινοτητα μου ποσο μαλλον στα ταξιδια.εχετε καποιο μποτακι gtx να μου προτεινετε που δεν γλυστράει;;;;
σκεφτομουν να παω salzburg ημερησια καλυτερα να μην προκαλεσω κι αλλο την τυχη μου ε;
αν κ τα τρενα λογικα θα κυκλοφορουν αν κυκλοφορουν πχ τα αεροπλανα ε;
αρα να μην νοικιασω αμαξι καλυτερα καθολου.....στα χωριουδακια γυρω θα μπορω να παω π.χ. με λεωφορειο;
παιδιαευχαριστω παντως ελατε να μου κανετε ενα προγραμμα μιας κ δεν εχω ιδεα απο χειμωνιατικη εκδρομη..
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
Μόναχο είχα πάει πέρσι τον Μάρτη. Μέσα στην πόλη είχαν λιώσει τα χιόνια αλλά όσο προχωρούσαμε για εκδρομή στo Neuschwanstein όλα ήταν χιονισμένα. Είχα πάει μονοήμερη και στο Salzburg με τραίνο. Αξίζει να πας μονοήμερη αφού θα βρίσκεσαι στην περιοχή.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
αρχες Μαρτη ή τέλη μπας και θυμάσαι;
την εκδρομη στο καστρο την εκανες με τουρ απο μοναχο;ποσο σου βγηκε περιπου;
μονοημερη θελω να παω κ γω με το bayern απο οτι καταλαβα γινεται...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Η σειρα μου να ρωτησω κατι...εκλεισα το annoual ταξιδακι μου ,στο Μοναχο.Η σκεψη μου,ηταν να πηγαινα και Βιεννη,αλλα διαβαζοντας,τα θεματα,βρηκα πολυ ομορφες πολεις,που αξιζουν,να τις δω,πιθανον με μονοημερες....οπως το Πασσαου,το Ρεγκενσμπουργκ,την Νυρεμβεργη,την Βαμβεργη,το Ροθενμπουργκ,το Σαλτσμπουργκ,μια εκδρομη στα καστρα οργανωμενη και ισως το Νταχαου.Αρα,μαλλον η Βιεννη παει στον προγραμματισμο,αλλης χρονιας.
Θα μεινω συνολικα 10 μερες....Οι ερωτησεις μου,βασικα,τωρα ειναι αν συμφωνειτε με την επιλογη των πολεων και ακομη επειδη θα χρησιμοποιησω το τρενο :ενας σιδηρ.σταθμος υπαρχει για τα τρενα?Ο Hauptbahnhof?
Περιοχη διαμονης?θα με βολευε κοντα στο τρενο,αλλα ειναι ασφαλης η περιοχη?θελω να μην φοβαμαι να γυρισω πισω το βραδυ.....Ευχαριστω:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.537
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom