Γερμανία Μόναχο για πρώτη φορά

kaly78

Member
Μηνύματα
19
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
καλιφορνια
http://www.alpha-transfers.com/gr
Δες αυτό το ταξιδιωτικό το έχουν Έλληνες στο Μόναχο και ίσως πάρεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες.Το κάστρο συνδυάζεται με το αντίστοιχο στο Λιντερχοφ για ημερήσια εκδρομή.Η εμπειρία μου λέει οτι είναι σκότωμα να πας με ΜΜΜ ως εκεί.Φιλικά σου λέω Σάλτσμπουργκ είναι ξεχωριστή εκδρομή,που συνδυάζεται με αλατορυχεία και Χαλστατ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
http://www.alpha-transfers.com/gr
Δες αυτό το ταξιδιωτικό το έχουν Έλληνες στο Μόναχο και ίσως πάρεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες.Το κάστρο συνδυάζεται με το αντίστοιχο στο Λιντερχοφ για ημερήσια εκδρομή.Η εμπειρία μου λέει οτι είναι σκότωμα να πας με ΜΜΜ ως εκεί.Φιλικά σου λέω Σάλτσμπουργκ είναι ξεχωριστή εκδρομή,που συνδυάζεται με αλατορυχεία και Χαλστατ.
Αυστρία έχω πάει ξανά κ πήγα και μονοημερη Μπρατισλάβα. ..Θέλω αφού θα είμαι τόσο κοντά να πάω κ Σαλζμπουργκ έστω από το πρωί κ να φύγω βράδυ κ να κλείσω τον κύκλο εκεί...Είδα κ για το καστρο τα γραφεία ζητάνε 55 ευρώ για να σε πάνε οταν με 28 θα πάμε με τραίνο 2 άτομα θα κατέβουμε θα το δούμε 2-3 ώρες (έκανα κράτηση ήδη εισιτήρια) και θα φύγουμε..Στην πράξη θα δούμε αν παλεύεται ..Έχεις πάει στο αλιανζ αρενα; αξίζει να κάνω τουρ ;
 
Last edited:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αν είστε από 27 Δεκεμβριου έως 31 Δεκεμβριου οπουδήποτε στο Μόναχο ή κ σε γερμανικό έδαφος γενικοτερα, μην παραλείψετε να διαθεσετε κάποια χρήματα για να αγορασετε πυροτεχνήματα ώστε το βράδυ της παραμονής της πρωτοχρονιας να γίνετε ένα με το ποπολο να βγείτε στους δρόμους και να υποδεχθειτε το νέο έτος με πυροτεχνήματα.
Είναι ένα γερμανικό ...έθιμο ο κόσμος να αγοράζει νόμιμα από παντού (βλ σούπερ μάρκετ, λιντλ και αλλού και μόνο τις συγκεκριμένες μέρες) πυροτεχνήματα για να τα χρησιμοποιησει μόνο για την συγκεκριμένη βραδυά κ περίσταση.
Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα έως ωραία εμπειρία η βραδυα της αλλαγής του χρόνου με τα πυροτεχνηματα, είτε στο Μινχεν είτε οπουδήποτε αλλού στο ντοιτσλαντ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν είστε από 27 Δεκεμβριου έως 31 Δεκεμβριου οπουδήποτε στο Μόναχο ή κ σε γερμανικό έδαφος γενικοτερα, μην παραλείψετε να διαθεσετε κάποια χρήματα για να αγορασετε πυροτεχνήματα ώστε το βράδυ της παραμονής της πρωτοχρονιας να γίνετε ένα με το ποπολο να βγείτε στους δρόμους και να υποδεχθειτε το νέο έτος με πυροτεχνήματα.
Είναι ένα γερμανικό ...έθιμο ο κόσμος να αγοράζει νόμιμα από παντού (βλ σούπερ μάρκετ, λιντλ και αλλού και μόνο τις συγκεκριμένες μέρες) πυροτεχνήματα για να τα χρησιμοποιησει μόνο για την συγκεκριμένη βραδυά κ περίσταση.
Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα έως ωραία εμπειρία η βραδυα της αλλαγής του χρόνου με τα πυροτεχνηματα, είτε στο Μινχεν είτε οπουδήποτε αλλού στο ντοιτσλαντ.
Θα φτάσουμε 31/12 πρωί και φεύγουμε 04/01 οπότε θα το επιχειρήσουμε να αγοράσουμε 2-3 πυροτεχνήματα για το καλό....Σε ποια περιοχή λες να πάω την ώρα της αλλαγής του χρόνου;
 

kaly78

Member
Μηνύματα
19
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
καλιφορνια
Αυστρία έχω πάει ξανά κ πήγα και μονοημερη Μπρατισλάβα. ..Θέλω αφού θα είμαι τόσο κοντά να πάω κ Σαλζμπουργκ έστω από το πρωί κ να φύγω βράδυ κ να κλείσω τον κύκλο εκεί...Είδα κ για το καστρο τα γραφεία ζητάνε 55 ευρώ για να σε πάνε οταν με 28 θα πάμε με τραίνο 2 άτομα θα κατέβουμε θα το δούμε 2-3 ώρες (έκανα κράτηση ήδη εισιτήρια) και θα φύγουμε..Στην πράξη θα δούμε αν παλεύεται ..Έχεις πάει στο αλιανζ αρενα; αξίζει να κάνω τουρ ;

Παρακολουθησα τον αγωνα Μπαγερν-Ολυμπιακος.Απιστευτη εμπειρια,απλα το τουρ να ξερεις ειναι λιγο τσιμπημενο σε τιμες.Για μενα Νο1 αξιοθεατο στο Μοναχο ειναι το Deutsches Museum.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.923
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Για μενα Νο1 αξιοθεατο στο Μοναχο ειναι το Deutsches Museum.
Αν και επισκέφθηκα το Μόναχο πάνω από 10 φορές δεν πήγα στο συγκεκριμένο μουσείο γιατί συνεχώς το αφήνω για την επόμενη φορά. Ελπίζω να το δω τον επόμενο μήνα που θα ξαναπάω.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στο σαιτ για το Μπαγερν τικετ γραφει το παρακατω κειμενο
"The ticket is valid weekdays Mon - Fri from 9 a.m. to 3 a.m. the following day (18 hours)
Saturdays, Sundays and public holidays from 0 a.m. to 3 a.m. the following day (27 hours). "
Αν πάρω εισιτήριο Κυριακή πρωί 01/01/2017 που θα πάω Σαλζμπουργκ μπορώ να το χρησιμοποιήσω και την επόμενη 02/01/2017 που θα πάω στο Κάστρο Neuschwanstein; Επίσης αν ξέρει κάποιος τι εισιτήριο με συμφέρει να πάρω για να μετακινηθώ για 4 μέρες στο Μόναχο..Αν και τα μπαγερν τικετς λογικά θα ισχύουν και για τις εσωτερικές μετακινήσεις για τις δυο μέρες 01/01/2017 και 02/01/2017 που θα κάνω τις εκδρομές..Οπότε μου μένει η 31/12/2016 και η η 03/01/2017...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στο σαιτ για το Μπαγερν τικετ γραφει το παρακατω κειμενο
"The ticket is valid weekdays Mon - Fri from 9 a.m. to 3 a.m. the following day (18 hours)
Saturdays, Sundays and public holidays from 0 a.m. to 3 a.m. the following day (27 hours). "
Αν πάρω εισιτήριο Κυριακή πρωί 01/01/2017 που θα πάω Σαλζμπουργκ μπορώ να το χρησιμοποιήσω και την επόμενη 02/01/2017 που θα πάω στο Κάστρο Neuschwanstein;
Όχι.
 

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Γεια σας, θα ταξιδέψω στο Μόναχο σε λίγες μέρες και θέλω να επισκεφτώ το Neuschwanstein Castle.! Πρέπει να κλείσω τα εισητήρια του τραίνου μέρες πριν ή να πάω στο σταθμό του τραίνου κατευθείαν και να κλείσω από εκεί?? Υπάρχει κάποια σελίδα που μπορώ να κλείσω από εκεί? Επίσης να κλείσω τα εισητήρια με επιστροφή???
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
υπαρχουν εταιρειες που κανουν εκδρομες , ξεκινουν απο το σταθμο πας με τρενο και εχει ξεναγηση μεσα στο καστρο .. Στο ξενοδοχειο σου λογικα θα βρεις φυλαδια διαφημιστικα αλλιως ρωτας.. δεν ειναι αναγκη να κλεισεις απο εδω..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.500
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom