Γερμανία Μόναχο για πρώτη φορά

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
Παιδια συμφερει να πεταξουμε απο Θεσσαλονικη για το Δυτικο αεροδρομιο του Μοναχο(Μέμινγκεν)? εχει 25$ το εισιτηριο..απο θεσσαλονικη
 

sotiriadisc

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους,
Εγω η Γυναικα μου και τα δυο παιδια μας θα κανουμε ενα ταξίδι για πρώτη φορα στο Μοναχο. Ειναι η πρώτη φορα που παμε διακοπες στο εξωτερικο και τα παιδια μου ειναι επτα και δέκα ετών.
Εχω βρει εισητηρια για 15/8 - 22/8 , 7 νύχτες και θα μεινουμε στο Hotel Novotel Muenchen City. Η πτήση μας φτάνει στις 15:00 το μεσημέρι και φευγει στις 19:00 το απόγευμα.
Θα ήθελα βοηθεια σχετικα με τον τροπο μετακινησης , αρχικα απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο και για τις 7 ημέρες διαμονης μου. Αξίζει να βγαλουμε κάρτα για μετρο/τραμ κτλ ? απο ποια σελιδα ? σε τι τιμές?

Που αξιζει να παμε / τι να δούμε ?
Μουσειο Τεχνολογίας , Φυσικης Ιστορίας , Ζωολογικος κηπος, Ενυδρύο , κάστρο νόισβανσταϊν , λεγκολαντ ...
τι αλλο ? ειναι πρώτη φορα και πολλα τα λεφτα μονο για το πηγαινε / ελα και ετσι θα ήθελα όποια συμβουλη έχετε.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας
Χάρης
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Για τις μετακινήσεις σας και ό,τι αφορά τα εισιτήρια θα συμβουλευτείς αυτή τη σελίδα: https://www.mvv-muenchen.de/en/tickets-and-fares/tickets-daytickets/index.html
Κάρτες και εισιτήρια θα βγάλετε στο αεροδρόμιο στον σταθμό του τρένου.
Το μουσείο τεχνολογίας αξίζει σίγουρα και για τα παιδιά. Επίσης ολυμπιακό στάδιο και πάρκο, εκθεσιακό κέντρο της BMW, αγγλικός κήπος.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.663
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μη σε τρομάζει Χάρη μου καθόλου το «χάσιμο» στο Μόναχο. Εισιτήρια μπορείτε να βγάλετε είτε από αυτόματα είτε από γκισέ για να σου προτείνουν οικογενειακές κάρτες ή εκπτώσεις. Για το ξενοδοχείο χρειάζεστε απλά το S8.
Στη Βαυαρία έχουν άπειρες προσφορές (δυστυχώς καταργούν το εισιτήριο «καλό Σαββατοκύριακο» αλλά υπάρχουν άλλα) τα οποία αν θες για μια πρόχειρη μελέτη, βρίσκεις εδώ: https://www.bahn.com/en/view/offers...N0060_REGIO-LAENDERTICKETS-BUTTON-BAYERN_LZ03
Σας βολεύει η κάρτα Bayern για εκδρομές εκτός Μονάχου. 32 € για 2 επιβάτες και τα παιδιά δωρεάν για μια μέρα. Σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να επισκεφτείτε όποια τοποθεσία της Βαυαρίας επιθυμείτε (συμπεριλαμβανομένου του Σάλτσμπουργκ της Αυστρίας) σε hop on hop off κατάσταση. Προτεινόμενες πόλεις Νυρεμβέργη (με playmobile funpark), Ρέγκενσμπουργκ, Σάλτσμπουργκ), σαφώς υπάρχει και η legoland αλλά για το κάστρο Νόινσβάινστάιν, έχω μια ενστασούλα διότι θα σας φάνε οι συγκοινωνίες. Με αυτοκίνητο είναι εντάξει αλλά με συγκοινωνία γύρω στο 3ωρο μόνο να πας.
Μες στο Μόναχο σωστά σημειώθηκε το τεχνολογικό μουσείο, το ολυμπιακό πάρκο με τον πύργο του, το ενυδρείο του και παραδίπλα τα κεντρικά της BMW με μουσείο και ο αγγλικός κήπος, ο μεγαλύτερος αστικός της Ευρώπης και ένας από τους μεγαλύτερους του κόσμου (ακόμη κι απ´το central park), φανταστικός. Νιώθω ότι στην περιοχή που γίνεται το Οκτόμπερφεστ θα έχουν στήσει κάτι με καλοκαιρινό θέμα, οπότε Theresienwiese η τοποθεσία, τσεκάρετε το ημερολόγιό τους και βουρ.
 

sotiriadisc

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
ευχαριστω για τις απαντησεις σας, τα εβγαλα χτες τα εισητηρια για το αεροπλανο και εκλεισα και το ξενοδοχειο οποτε το πρωτο βημα εγινε. Το ειπαμε και στα παιδια , τους δειξαμε και λιγο youtube απο την πολη και ολα πανε καλα. Σκεφτομαι ηδη να νοικιασω και ενα αμαξι για 2 μερες ωστε να παμε την μια legoland και την αλλη στο καστρο.
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Καλησπέρα!
Σε λιγότερο απο 2 μήνες σκοπεύω να επισκεφτώ το Μόναχο. Έχω ψάξει αρκετά κι έχω κάνει ένα πρόχειρο πρόγραμμα για τη διαμονή μου εκεί. Αυτό που με έχει δυσκολέψει περισσότερο είναι το θέμα των εισιτηρίων για τη μετακίνηση μέσα στην πόλη αλλά και για ημερήσιες εκδρομές.
Με αρκετό ψάξιμο κατέληξα στο τι εισιτήρια θα χρειαστώ, έχω όμως κάποιες απορίες.
Για πιο απομακρυσμένες περιοχές όπως το Allianz Arena και το Dachau χρειάζεται εισητήριο Μ-1 μιας και βρίσκονται στη ζώνη 1 Ωστόσο για το Dachau (που στο χάρτη φαίνεται να πατάει και στη ζώνη 1 και στη ζώνη 2) χρειάζεται και λεωφορείο για μερικές στάσεις. Πως ξέρω σε ποια ζώνη ανήκει η διαδρομή που θα κάνει το λεωφορείο? Αρκεί το Μ-1 εισιτήριο?Ή να πάρω Μ-2??

Σε ότι αφορά το Bayern ticket έχω την εξής απορία. Εφόσον εκδοθεί για μια συγκεκριμένη ημέρα, δεν απαιτείται κράτηση σε κάποιο δρομολόγιο?? Πας απλά και μπαίνεις σε όποιο τρένο θέλεις, ότι ώρα θέλεις?? (εκτός των γρήγορων βέβαια) Κι επίσης λέει οτι αφορά 2η θέση, τι ακριβώς εννοεί? Και πως ξεχωρίζεις την 1η απο τη 2η θέση??

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.663
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Σε ότι αφορά το Bayern ticket έχω την εξής απορία. Εφόσον εκδοθεί για μια συγκεκριμένη ημέρα, δεν απαιτείται κράτηση σε κάποιο δρομολόγιο?? Πας απλά και μπαίνεις σε όποιο τρένο θέλεις, ότι ώρα θέλεις?? (εκτός των γρήγορων βέβαια) Κι επίσης λέει οτι αφορά 2η θέση, τι ακριβώς εννοεί? Και πως ξεχωρίζεις την 1η απο τη 2η θέση??
Ναι δεν απαιτείται κράτηση σε κάποιο δρομολόγιο. Πας απλά και μπαίνεις σε όποιο τρένο θέλεις, ότι ώρα θέλεις. (εκτός των γρήγορων βέβαια).
Έξω από τα βαγόνια έχει τους αριθμούς 1 ή 2 δηλαδή 1η ή 2η θέση.
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Ναι δεν απαιτείται κράτηση σε κάποιο δρομολόγιο. Πας απλά και μπαίνεις σε όποιο τρένο θέλεις, ότι ώρα θέλεις. (εκτός των γρήγορων βέβαια).
Έξω από τα βαγόνια έχει τους αριθμούς 1 ή 2 δηλαδή 1η ή 2η θέση.
Ευχαριστώ πολύ!😊
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Επειδή επίκειται ταξίδι στο Μόναχο και πέριξ, με την χρήση κάρτας για πληρωμή σε εστιατόρια, καφέ κτλ τι γίνεται εκεί,? Είναι διαδεδομένη ή προτιμούν μετρητά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom