Γερμανία Μόναχο για πρώτη φορά

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Επειδή επίκειται ταξίδι στο Μόναχο και πέριξ, με την χρήση κάρτας για πληρωμή σε εστιατόρια, καφέ κτλ τι γίνεται εκεί,? Είναι διαδεδομένη ή προτιμούν μετρητά?
Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα, αλλά δεν θα έχεις και λίγα ευρώ μαζί σου??
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Επειδή επίκειται ταξίδι στο Μόναχο και πέριξ, με την χρήση κάρτας για πληρωμή σε εστιατόρια, καφέ κτλ τι γίνεται εκεί,? Είναι διαδεδομένη ή προτιμούν μετρητά?
Οι Γερμανοί λατρεύουν τα μετρητά, αλλά είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να μην βρεις να πληρώσεις
με κάρτα.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα, αλλά δεν θα έχεις και λίγα ευρώ μαζί σου??
Εεε ναι εννοείται ότι θα υπάρχουν και μετρητά. Απλώς γενικώς δουλεύω πολύ περισσότερο την κάρτα και με βολεύει οι πληρωμές να γίνονται μέσω αυτής
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Επειδή επίκειται ταξίδι στο Μόναχο και πέριξ, με την χρήση κάρτας για πληρωμή σε εστιατόρια, καφέ κτλ τι γίνεται εκεί,? Είναι διαδεδομένη ή προτιμούν μετρητά?
Για Γερμανία μιλάμε.Παντού μπορείς να πληρώνεις με κάρτα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Εεε ναι εννοείται ότι θα υπάρχουν και μετρητά. Απλώς γενικώς δουλεύω πολύ περισσότερο την κάρτα και με βολεύει οι πληρωμές να γίνονται μέσω αυτής
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Καλησπέρα σε όλους,
Εγω η Γυναικα μου και τα δυο παιδια μας θα κανουμε ενα ταξίδι για πρώτη φορα στο Μοναχο. Ειναι η πρώτη φορα που παμε διακοπες στο εξωτερικο και τα παιδια μου ειναι επτα και δέκα ετών.
Εχω βρει εισητηρια για 15/8 - 22/8 , 7 νύχτες και θα μεινουμε στο Hotel Novotel Muenchen City. Η πτήση μας φτάνει στις 15:00 το μεσημέρι και φευγει στις 19:00 το απόγευμα.
Θα ήθελα βοηθεια σχετικα με τον τροπο μετακινησης , αρχικα απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο και για τις 7 ημέρες διαμονης μου. Αξίζει να βγαλουμε κάρτα για μετρο/τραμ κτλ ? απο ποια σελιδα ? σε τι τιμές?

Που αξιζει να παμε / τι να δούμε ?
Μουσειο Τεχνολογίας , Φυσικης Ιστορίας , Ζωολογικος κηπος, Ενυδρύο , κάστρο νόισβανσταϊν , λεγκολαντ ...
τι αλλο ? ειναι πρώτη φορα και πολλα τα λεφτα μονο για το πηγαινε / ελα και ετσι θα ήθελα όποια συμβουλη έχετε.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας
Χάρης
Καλά βρε παιδιά, θα πάτε πρώτη φορά ταξίδι και διαλέξατε το Μόναχο? Μια πλούσια μεγαλούπολη είναι που έχει 5-6 πράγματα καλούτσικα και έναν ωραίο κήπο. Αυτά!
 
Μηνύματα
16
Likes
4
Γεια σας
Έκλεισα να πάω Μόναχο 5-10 Δεκεμβρίου 2022

1. Θα είναι στολισμένα;
2. Είναι καλύτερο να μείνω έξω από την πόλη 5-9χλμ σε πάρα πολύ καλό ξενοδοχείο και οικονομικό και να έχω αμάξι να πηγαίνω στην παλιά πόλη ή να κλείσω ένα ακριβό μέτριο ξενοδοχείο μέσα στην πόλη;
Αμάξι θα χρειαστώ για να πάω σε ένα κάστρο*
3. Πάρκινγκ η πόλη έχει δωρεάν; Γενικά τι επικρατεί για τα ενοικιαζόμενα αμάξια;

Ευχαριστώ
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.621
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Φυσιολογικά εκτός απροόπτου θα είναι στολισμένα, κατά την γνώμη μου και εφόσον δεν θα κάνεις εκδρομές, εκτός από αυτό το κάστρο, όχι δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο με όλα τά επιπλέον κόστη. Έχει τρένα λεωφορεία με πολύ καλές συνθήκες.
 
Μηνύματα
16
Likes
4
Φυσιολογικά εκτός απροόπτου θα είναι στολισμένα, κατά την γνώμη μου και εφόσον δεν θα κάνεις εκδρομές, εκτός από αυτό το κάστρο, όχι δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο με όλα τά επιπλέον κόστη. Έχει τρένα λεωφορεία με πολύ καλές συνθήκες.
Ευχαριστώ για το σχόλιο
Αν παρόλα αυτά νοικιάσω αμάξι τι επικρατεί στην πόλη; Έχει χώρους για να το παρκάρω;
Θα είμαστε 4 άτομα άρα έρχεται το αμάξι πολύ οικονομικά και συμφέρει. Χωρίς αμαξι η μετακίνηση μέχρι το κέντρο διαρκεί 30-40 λεπτά
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Καλησπέρα. Θα σε συμβούλευα να μείνεις κοντά στο κέντρο αν και τα 5 έως 9 χλμ είναι λογικά πόλη του Μονάχου. Ειδικά σε 5 χλμ από το κέντρο υπάρχουν πολύ καλά, οικονομικά και αξιοπρεπή καταλύματα και για τις μετακινήσεις σας χρησιμοποιήστε τα ΜΜΜ. Συμφέρει και από θέμα χρόνου και ευκολίας και οικονομικά!
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Πάρκινγκ στο Μόναχο απ'οσο θυμάμαι δεν έχει δωρέαν (όπως συνήθως σε πολλές σοβαρές ευρωπαικές πόλεις). Για μετακινήσεις εντός πόλης τσέκαρε και car sharing επιλογές (όπως τα πατίνια που πληρώνεις ανά λεπτό και τα παρκάρεις όπου σε βολεύει (με κάποιους περιορισμούς φυσικά)). Τσέκαρε π.χ. SHARE NOW (νομίζω και η SIXT έχει), έχει γεμίσει η πόλη με δαύτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom