ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

kouniabella

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας σε όλους και σε όλες,

Ψάχνω να μετακομίσω Αμερική μόνιμα με οποιοδήποτε τρόπο καθώς θέλω να ασχοληθώ με συγκεκριμένο τμήμα (Human Resources) που με ενδιαφέρει. Φέτος παίρνω Bachelor απο κολλέγιο Business, Hospitality and Creating Events και θέλω να δω πραγματικά πως μπορώ να μεταναστεύσω Αμερική ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο με πολλές προϋποθέσεις.

Θέλω να ρωτήσω, γιατί σκεφτόμουν πρώτα λόγω μη προϋπηρεσίας στον συγκεκριμένο τομέα, να ψάξω για εργασία ως internship και κάπως συνδυαστικά.

1) Πόσο εύκολο είναι να δεχθούν οι οργανισμοί για εργασία κάποιον απο Ελλάδα και να παρέχουν αίτηση για μόνιμη κατοικία; Υπάρχουν κάποιοι τρόποι που θα μπορούσα να ψάξω και να βρώ πιο εύκολα απο κάπου για το συγκεκριμένο;

2)Αν π.χ με δεχόντουσαν σε κάποια εργασία intership πως θα μπορούσα να συνεχίσω για να μπορέσω να κατοικήσω μόνιμα για να αρχίσω να εργάζομαι εκεί που θα με έχουν δεχθεί (εκτός απο τα συνήθεις με γάμο και συγγενή που δεν υπάρχει);

3)Τέλος, σαν λύση σκεφτόμουν να προσπαθήσω για κάποια υποτροφία για master. Σε αυτή την περίπτωση ξέρεις κανείς τι παίζει και πάλι πως θα μπορούσα να κατοικήσω νόμιμα και μόνιμα (εκτός απο τα συνήθεις με γάμο και συγγενή);

Καμία ιδέα για το πως να κατευθυνθώ;

Ευχαριστώ❤
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.517
Καλησπέρα σας σε όλους και σε όλες,

Ψάχνω να μετακομίσω Αμερική μόνιμα με οποιοδήποτε τρόπο καθώς θέλω να ασχοληθώ με συγκεκριμένο τμήμα (Human Resources) που με ενδιαφέρει. Φέτος παίρνω Bachelor απο κολλέγιο Business, Hospitality and Creating Events και θέλω να δω πραγματικά πως μπορώ να μεταναστεύσω Αμερική ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο με πολλές προϋποθέσεις.

Θέλω να ρωτήσω, γιατί σκεφτόμουν πρώτα λόγω μη προϋπηρεσίας στον συγκεκριμένο τομέα, να ψάξω για εργασία ως internship και κάπως συνδυαστικά.

1) Πόσο εύκολο είναι να δεχθούν οι οργανισμοί για εργασία κάποιον απο Ελλάδα και να παρέχουν αίτηση για μόνιμη κατοικία; Υπάρχουν κάποιοι τρόποι που θα μπορούσα να ψάξω και να βρώ πιο εύκολα απο κάπου για το συγκεκριμένο;

2)Αν π.χ με δεχόντουσαν σε κάποια εργασία intership πως θα μπορούσα να συνεχίσω για να μπορέσω να κατοικήσω μόνιμα για να αρχίσω να εργάζομαι εκεί που θα με έχουν δεχθεί (εκτός απο τα συνήθεις με γάμο και συγγενή που δεν υπάρχει);

3)Τέλος, σαν λύση σκεφτόμουν να προσπαθήσω για κάποια υποτροφία για master. Σε αυτή την περίπτωση ξέρεις κανείς τι παίζει και πάλι πως θα μπορούσα να κατοικήσω νόμιμα και μόνιμα (εκτός απο τα συνήθεις με γάμο και συγγενή);

Καμία ιδέα για το πως να κατευθυνθώ;

Ευχαριστώ❤
Καλησπερα. Σχετικα με το 1ο σου ερωτημα , απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι το 99.99% δεν προσφερει sponsorship για κατοικους εκτος ΗΠΑ. Απο κει και περα αν το γνωστικο σου αντικειμενο ειναι εξειδικευμενο ισως με ψαξιμο και τυχη να βρεις κατι.

Για το 2ο ερωτημα η συζητηση θα ειχε νοημα εφοσον λυθει το 1ο.

Τελος για το 3ο ψαξου σαν international student για ενα μεταπτυχιακο ή επειτα για καποιο Διδακτορικο. Τοτε εχεις καποιες πιθανοτητες να βρεις εταιριες που θα σου προσφεραν sponshorship, πιθανον μεσα απο το ιδιο το Πανεπιστημιο. Ολα αυτα βεβαια ειναι πολυ σχετικα.

Σε γενικες γραμμες δεν ειναι και το καλυτερο σε δημοσιο forum να αναφερεις τροπους παρανομης μεταναστευσης γιατι οι Αρχες ειναι ιδιαιτερα ψιλιασμενες και ευαισθητες με αυτους (π.χ γαμος ) .

Σε καθε περιπτωση καλη τυχη οτι και να κανεις!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σε γενικες γραμμες δεν ειναι και το καλυτερο σε δημοσιο forum να αναφερεις τροπους παρανομης μεταναστευσης γιατι οι Αρχες ειναι ιδιαιτερα ψιλιασμενες και ευαισθητες με αυτους (π.χ γαμος ) .

Σε καθε περιπτωση καλη τυχη οτι και να κανεις!
Δε φαίνεται πάντως κάπου να λέει η κοπέλα ότι ψάχνει για παράνομους τρόπους μετανάστευσης.. Ίσα ίσα
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.517
εκεί που θα με έχουν δεχθεί (εκτός απο τα συνήθεις με γάμο και συγγενή που δεν υπάρχει);

πως θα μπορούσα να κατοικήσω νόμιμα και μόνιμα (εκτός απο τα συνήθεις με γάμο και συγγενή);

Ευχαριστώ❤
Συγνωμη αν το παρεξηγησα αλλα οπως το διαβαζω δε μου φαινεται οτι προυπαρχει τετοια προοπτικη αμεσα, οποτε μου φανταζε σαν ενα σεναριο....Apologies :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom