Αυστρία Ιταλία Πολωνία Μόνος σε Βιέννη, Μπρέσια και Βαρσοβία. Τρεις solo ταξιδιωτικές ιστορίες σε μία.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επίλογος & μερικές συμβουλές.



Κλείνοντας τη παρούσα ιστορία θέλω να πω το εξής, σε όσους είναι διστακτικοί, το σκέφτονται ή έχουν αναστολές όσον αφορά τα μοναχικά ταξίδια. Πριν λίγο καιρό η ιστορία αυτή αποτελούσε άπιαστο όνειρο και βρισκόταν αρκετά μακριά από τη σκέψη μου για πολλούς περισσότερους από τους προαναφερθέντες λόγους.

Να όμως που όχι μόνο έγινε πραγματικότητα, αλλά πραγματοποιήθηκε και με το καλύτερο δυνατό τρόπο μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, γεγονός που σίγουρα έτυχε έτσι όπως είναι τα πράγματα, αναμφίβολα όμως πέτυχε κιόλας.

Μη διστάζετε άλλο να πάρετε την απόφαση, να κάνετε το κλικ, να σχεδιάσετε, να προγραμματίσετε, να στύψετε το μυαλό σας για να τα συνδυάσετε όλα, όμως πάνω απ’ όλα μη φοβάστε. Κάντε το φόβο για το άγνωστο και την -ενδεχόμενη- μοναξιά πλεονέκτημα, όπως λέω και στο πρόλογο μου.

Είναι πολύ πιο εύκολο απ’ όσο τελικά φαντάζεστε, κυρίως όμως πολύ αναζωογονητικό!



Τέλος, επιτρέψτε μου να δώσω μερικές συμβουλές αναφορικά με τα μεμονωμένα ταξίδια που ίσως να φανούν σε κάποιους χρήσιμες.

α. Έχετε πάντοτε μαζί σας ένα καλό βιβλίο. Δεν υπάρχει ιδανικότερη συντροφιά στο αεροπλάνο, στα λεωφορεία, στις αίθουσες αναμονής, στον καφέ, παντού. Ακόμα κι αν δεν είστε του διαβάσματος, αυτού του τύπου τα ταξίδια αποτελούν μοναδική ευκαιρία να γίνετε.

β. Πάρτε μια φωτογραφική μηχανή. Αγοράστε ή δανειστείτε, αναλόγως με τα μπορώ του καθενός, μικρή σημασία έχει. Το ζητούμενο είναι ότι μπορείτε να αποτυπώσετε τα πάντα χωρίς άγχος και χωρίς τους «ενοχλητικούς» φίλους σας που θέλουν να τους βγάλετε φωτογραφία. :haha:
Ακόμα μια ευκαιρία για εξάσκηση και εκμάθηση.

γ. Φροντίστε για δεδομένα στο τηλέφωνο σας. Περιττό νομίζω να αναπτύξω πόσο χρήσιμο είναι κάτι τέτοιο τις εποχές που ζούμε, καθώς δε πας πουθενά σχεδόν χωρίς αυτό. Ειδικότερα σε θέματα πλοήγησης, πληροφοριών κτλ. Ευτυχώς εντός ΕΕ πλέον τα πράγματα είναι ακόμα πιο εύκολα.

δ. Ενημερώστε εκ των προτέρων τις Οδηγίες και τους χάρτες σας. Κάτι πολύ βασικό και σε άμεση συνάρτηση με το προηγούμενο είναι να έχετε τσεκάρει στους χάρτες σας τα σημεία ενδιαφέροντος. Επίσης είναι καλό να κατεβάσετε το χάρτη στο κινητό σας και Offline για παν ενδεχόμενο.

ε. Ελέγξτε τους τρόπους μετακίνησης και τα εισιτήρια. Αν είναι δυνατόν προαγοράστε τα ή ενημερωθείτε για το που θα τα βρείτε, αποφεύγοντας το άγχος του ψαξίματος και της τελευταίας στιγμής. Ειδικότερα αυτά των μετακινήσεων από/προς το αεροδρόμιο.

στ. Έχετε πάντα δύο έγγραφα ταυτοποίησης. Ή έστω ένα κι ένα αντίγραφο του με το οποίο θα κυκλοφορείτε, έχοντας πάντα το διαβατήριο πχ στο ξενοδοχείο. Πολλά γίνονται.

ζ. Προμηθευτείτε μια κάρτα χρηματικών συναλλαγών. Οι κάρτες τύπου Revolut είναι οι καλύτερες και θα σας απαλλάξουν από το άγχος των μετρητών και των ανταλλακτηρίων, ειδικότερα σε χώρες που δεν χρησιμοποιούν ευρώ. Πλέον περνούν σχεδόν παντού, με αποτέλεσμα να μη χρειάζονται τα μετρητά στο ταξίδι. Ούτε καν η ίδια η κάρτα εδώ που τα λέμε, αν το κινητό σας έχει τεχνολογία NFC.

η. Αγοράστε ένα καλό backpack. Ειδικότερα δε αυτά που είναι και ακριβώς στις απαιτούμενες διαστάσεις των αεροπορικών. Θα σας λύσει τα χέρια χωρίς να προβληματιστείτε ποτέ ξανά για διαστάσεις και χώρο. Για παράδειγμα από τότε που πήρα το συγκεκριμένο έχω βρει τη χαρά μου. Για εκδρομές 2-3 ημερών πιστέψτε με, φτάνει και περισσεύει.

θ. Αντίστοιχα επενδύστε σε εξοπλισμό. Υπάρχουν πολλά μικρά-μικρά που πρέπει να σκεφτόμαστε σε κάθε ταξίδι, οπότε η σωστή οργάνωση είναι απαραίτητη. Είτε αυτό αφορά ένα ζευγάρι γάντια ή ένα ισοθερμικό μαζί με σκούφο για τις περιπτώσεις που ταξιδεύει κανείς στο βαρύ χειμώνα, είτε μια ανθεκτική μικρή ομπρέλα που χρειάζεται σχεδόν όλες τις εποχές σαν αξεσουάρ στα ταξίδια, αλλά ακόμα και μια βολική και πολύ μικρή σε χώρο πετσέτα από μικρονήματα που αποτελεί ιδανικό αξεσουάρ για το καλοκαίρι. Πράγματα που θα σας μείνουν και θα βγάλουν τα χρήματα τους με το παραπάνω.





Ραντεβού στην επόμενη ιστορία, σόλο ή με παρέα!

Ραντεβού ψηλά πάνω απ’ τα σύννεφα.


cover7.jpg
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 Γιάννη οι συμβουλές σου πολύτιμες ... Η φωτογραφία με το αεροπλάνο και τα σύννεφα όλα τα λεφτά !!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 Γιάννη οι συμβουλές σου πολύτιμες ... Η φωτογραφία με το αεροπλάνο και τα σύννεφα όλα τα λεφτά !!!
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου. Να είμαστε καλά να βγάζουμε πολλές τέτοιες φωτογραφίες!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.543
Likes
8.031
Πράγματι οι περιγραφές σου και οι φωτογραφίες σου ήταν πολύ καλές όπως και οι χρηστικές σου πληροφορίες.
Ότι αφορά τα ταξίδια σόλο, έχω κάνει μόνη κάποια ταξίδια και τα έχω ευχαριστηθεί.
Να συμπληρώσω και κάτι που θεωρώ απαραίτητο είναι μια φορητή ζυγαριά βαλίτσας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πράγματι οι περιγραφές σου και οι φωτογραφίες σου ήταν πολύ καλές όπως και οι χρηστικές σου πληροφορίες.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση και όσα γράφεις.
Ότι αφορά τα ταξίδια σόλο, έχω κάνει μόνη κάποια ταξίδια και τα έχω ευχαριστηθεί.
Είναι μια υπέροχη εμπειρία που αρχίζει και γίνεται συνήθεια. :)
Να συμπληρώσω και κάτι που θεωρώ απαραίτητο είναι μια φορητή ζυγαριά βαλίτσας.
Συμφωνώ, έπρεπε ίσως να αναφερθώ σε τέτοια gadgets σε μια ξεχωριστή παράγραφο.
Στη προκειμένη περίπτωση πάντως και στις προβλεπόμενες διαστάσεις 40x20x25cm που ζητούν αυτές οι εταιρείες (Ryan, Wizz κ.α.) δεν υπάρχει περιορισμός βάρους.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Καταπληκτική και αυτή η τριπλή ιστορία σου :clap:Πολύ ωραίες φωτογραφίες και πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου, ιστορίες που πάντα απολαμβάνω να διαβάζω!!!Στην Βιέννη ήταν στο πρόγραμμα να πάμε τον Νοέμβριο αλλά λόγω κατάστασης το ακυρώσαμε (ευτυχώς κάτι από μέσα μου έλεγε να μην το κλείσω μέχρι τελευταία στιγμή)και έτσι η Βιέννη έγινε Πήλιο τελικά :haha: ....μικρό το κακό!!!!!' Όσον αφορά την Βαρσοβία θέλω να πάω γιατί μετά την Κρακοβία απλά αγαπώ την ΠΟΛΩΝΙΑ!!!! Και η Μπρέσια ομολογώ ήταν μία όμορφη έκπληξη για εμένα θα έλεγα διαβάζοντας την ιστορία σου! Σίγουρα εάν πάω προς τα εκεί θα περάσω μία βόλτα γιατί μου άρεσε πολύ το πως την παρουσίασες!
Περιμένω την ιστορία σου και για την Κοπεγχάγη με ανυπομονησία, έτσι?
Να συνεχίσεις τα ταξίδια είτε μόνος σου είτε με παρέα!!!!!!Το ταξίδι είναι μια επένδυση στον εαυτό σου και εσύ επενδύεις καλά και μπράβο σου!!!!!!👏
Καλές γιορτές με υγεία και ότι επιθυμείς :icon_biggrin:
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Μπράβο @psilos3.Για μια ακόμη φορά εντυπωσίασες τα πλήθη :) Περιγραφή,φωτογραφίες και πληροφορίες όλα άψογα,συγχαρητήρια.:clap:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καταπληκτική και αυτή η τριπλή ιστορία σου :clap:Πολύ ωραίες φωτογραφίες και πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου, ιστορίες που πάντα απολαμβάνω να διαβάζω...
Ευχαριστώ για την ανάγνωση και τα -πάντα- πολύ όμορφα και ενθαρρυντικά σου λόγια. Με τιμούν.
Μη στεναχωριέσαι για τη Βιέννη, είναι ένα πολύ εύκολο ταξίδι που μπορεί πλέον να γίνει ανά πάσα στιγμή, εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες. Υπέροχο το Πήλιο, δε το συζητώ.
Για τη Πολωνία έχω πει ότι είναι η πρώτη μου επιλογή πλέον αν με ρωτήσει κάποιος αγαπημένο ευρωπαϊκό προορισμό, τουλάχιστον έως σήμερα. Απλά αξιολάτρευτη.
Όσο για τη Μπρέσια, μου αρέσει που το φοβόμουν μήπως και απογοητευτώ από τη πόλη, ενώ συνέβη ακριβώς το αντίθετο! Μα γίνεται Ιταλία και άσχημα; Δε νομίζω. :)
Περιμένω την ιστορία σου και για την Κοπεγχάγη με ανυπομονησία, έτσι?
Στοκχόλμη, εκτός αν ξέρεις κάτι που δε ξέρω... Βρε λες να ψάξω εισιτήρια;:haha:
Πέρα από τη πλάκα κάτι ετοιμάζω, για να δούμε.
Το ταξίδι είναι μια επένδυση στον εαυτό σου και εσύ επενδύεις καλά και μπράβο σου!!!!!!👏
Καλές γιορτές με υγεία και ότι επιθυμείς :icon_biggrin:
Ακριβώς έτσι, επένδυση και ψυχική υγεία.
Καλές γιορτές σε σένα και τα αγαπημένα σου πρόσωπα, να είσαι καλά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μπράβο @psilos3.Για μια ακόμη φορά εντυπωσίασες τα πλήθη :) Περιγραφή,φωτογραφίες και πληροφορίες όλα άψογα,συγχαρητήρια.:clap:
Ευχαριστώ αγαπητέ @Dr Snoopy για τα όμορφα σου λόγια, ιδιαιτέρως τιμητικά όταν προέρχονται από ταξιδιώτες/συγγραφείς όπως εσύ.
Να είμαστε καλά να γράφουμε για τα επόμενα ταξίδια. Καλές γιορτές με υγεία!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Ευχαριστώ αγαπητέ @Dr Snoopy για τα όμορφα σου λόγια, ιδιαιτέρως τιμητικά όταν προέρχονται από ταξιδιώτες/συγγραφείς όπως εσύ.
Να είμαστε καλά να γράφουμε για τα επόμενα ταξίδια. Καλές γιορτές με υγεία!
Ευχαριστώ για την ανάγνωση και τα -πάντα- πολύ όμορφα και ενθαρρυντικά σου λόγια. Με τιμούν.
Μη στεναχωριέσαι για τη Βιέννη, είναι ένα πολύ εύκολο ταξίδι που μπορεί πλέον να γίνει ανά πάσα στιγμή, εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες. Υπέροχο το Πήλιο, δε το συζητώ.
Για τη Πολωνία έχω πει ότι είναι η πρώτη μου επιλογή πλέον αν με ρωτήσει κάποιος αγαπημένο ευρωπαϊκό προορισμό, τουλάχιστον έως σήμερα. Απλά αξιολάτρευτη.
Όσο για τη Μπρέσια, μου αρέσει που το φοβόμουν μήπως και απογοητευτώ από τη πόλη, ενώ συνέβη ακριβώς το αντίθετο! Μα γίνεται Ιταλία και άσχημα; Δε νομίζω. :)

Στοκχόλμη, εκτός αν ξέρεις κάτι που δε ξέρω... Βρε λες να ψάξω εισιτήρια;:haha:
Πέρα από τη πλάκα κάτι ετοιμάζω, για να δούμε.

Ακριβώς έτσι, επένδυση και ψυχική υγεία.
Καλές γιορτές σε σένα και τα αγαπημένα σου πρόσωπα, να είσαι καλά.
Εντάξει απλά γελάω με την Στοκχόλμη που την έκανα Κοπεγχαγη 😂😂😂Μάλλον επειδή εγώ θέλω να πάω στην Κοπεγχαγη!!!Οπως και να έχει περιμενω την ιστορία σου να ταξιδέψω!!!Και θα συμφωνήσω απόλυτα για την Πολωνία μαζί σου!!!
Βέβαια πρώτα έχω λίγο πιο ψηλά την Πράγα και δεν έχω συγκρατησει εάν την έχεις επισκεφτεί,η οποία είναι μαγική και για μένα από τις τοπ πρωτεύουσες της Ευρώπης!!!Εδω θα είμαστε να τα λέμε!Πολλούς χαιρετισμούς την συμπρωτεύουσα!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εντάξει απλά γελάω με την Στοκχόλμη που την έκανα Κοπεγχαγη 😂😂😂Μάλλον επειδή
Κι εγώ την έχω βάλει στο μάτι τη Κοπεγχάγη, ωστόσο η πτήση της Ryan είναι εποχική, γι' αυτό και θα τη δω από την άνοιξη.
Ούτε τη Πράγα έχω καταφέρει να δω ακόμη, υπήρχε πτήση αλλά για κάποιο λόγο δε κράτησε για πολύ, για να δούμε τι θα προκύψει στο μέλλον. Να είσαι καλα!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Στοκχόλμη, εκτός αν ξέρεις κάτι που δε ξέρω... Βρε λες να ψάξω εισιτήρια;:haha:
Πέρα από τη πλάκα κάτι ετοιμάζω, για να δούμε.
Να πας Στοκχόλμη, Ψηλέ, να πας και να τη δεις έτσι όπως εσύ ξέρεις να βλέπεις και να χαίρεσαι τις πόλεις! Είναι υπέροχη! Διάβασε και την ιστορία του Gelf οπωσδήποτε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom