ΝΒΑ 2010-2011

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι έγινε μόνος μου τα παρακολουθώ;

Χτες έγινε ίσως το καλύτερο ματς των playoffs μέχρι στιγμής στο Ντάλας, με τους Μαβερικς να "σκοτώνουν" τους Λέικερς στην 4η περίοδο και να κάνουν το 3-0 !

Το Σικάγο ήδη πήρε το 1ο εκτός έδρας ματς στην Ατλάντα και έκανε το 2-1 ανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας. Περιμένουμε σήμερα με αγωνία το Οκλαχόμα - Μέμφις που ξεκινάει τα μεσάνυχτα , και μετά το Βοστώνη - Μαϊάμι που θα δείξει αν η σειρά θα τελειώσει απόψε (αν οι Χιτ κάνουν το 3-0 ουσιαστικά τελειώνουν τα δίφραγκα για τον Πιρς και την παρέα του) ή αν θα πάμε στη σειρά-ντέρμπι που περίμενε ο κόσμος. Νομίζω ότι θα παίξει και ο χοντρός απόψε, για να δούμε...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μόνο Σικάγο δεν έχω δει. Όλα τα άλλα τα χω δει...
Πόσο χαίρομαι όταν μπαίνουν τα σουτ του Peja...
Άντε να τελειώνουμε με τους Lakers, αν και το χθεσινό κάπου στο τέλος το έχασαν...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ΥΕΑΗ! Οι Σέλτικς επιτέλους έκαναν ένα καλό ματς και νίκησαν μάλλον εύκολα τους Χιτ στο τρίτο ματς, με τον Γκαρνέτ να κάνει σκόνη τη frontline (την ποια?) του Μιάμι και τον Ρόντο να παίζει με ένα χέρι μετά τον τραυματισμό του.

Στο Μέμφις έγιναν τρελά πράγματα, η Οκλαχόμα έχασε ένα ολοδικό της παιχνίδι αφού ήταν μπροστά με διαφορά στο 4ο δωδεκάλεπτο αλλά οι Γκρίζλις με αντεπίθεση διαρκείας πήγαν το ματς στην παράταση και κέρδισαν κάνοντας το 2-1. Κάθε ματς αυτής της σειράς πάντως φαίνεται ότι θα έιναι αμφίρροπο από δω και πέρα.

Απόψε πάμε για "σκούπισμα" των Lakers για να πάει σπίτι του και ο Κόμπε ο οποίος χτες δήλωσε ότι "εξακολουθώ να πιστεύω ότι εμείς θα νικήσουμε τη σειρά":shock:
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Σκούπα από τους Mavs στους Lakers.
Αυτό φυσικά σημαίνει και το τέλος (?) μιας ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ προπονητικής καριέρας.
Αποχαιρετισμός στον Zen Master.

Ρεκόρ πλει-οφ τόσο για τον Τέρι όσο και για όλους τους Mavs σε εύστοχα τρίποντα.

The King is dead. Long live the King
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ να ευχαριστήσω το Yorgo για την πρόβλεψή του γιατί μου τετραπλασίασε τα λεφτά με τους Mavericks :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι Λέικερς πήγαν σπίτι τους, αφού έδειξαν ότι δεν ξέρουν να χάνουν, μετά το σκληρό φάουλ του Αρτέστ που αποβλήθηκε στο προηγούμενο ματς, είχαμε και το σημερινό του Όντομ, και την εγκληματική αγκωνιά του Bynum στον Μπερέα για την οποία περιμένω να δω αν θα υπάρξει και τιμωρία από την ομοσπονδία.

Κρίμα για τον Κόμπε που έχει τέτοιους συμπαίκτες, όχι κρίμα για τον δημοσιοσχετίστα Τζάκσον που ποτέ δε χώνεψα.

Τα 9/10 τρίποντα του Τέρι, τα 6/6 του Στογιάκοβιτς και οι 36 πόντοι διαφορά συνέθεσαν το σκηνικό της συντριβής του Λ.Α. από την παρέα του Νοβίτσκι που περνάει τρένο στους τελικούς της Δύσης και περιμένει Μέμφις ή Οκλαχόμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.696
Likes
50.605
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φιτζιάνε καλοφάγωτα, έκανα κι εγώ γερό κομπόδεμα σήμερα, με πλήρωσε και ο ΠΑΟ, καλά να'μαστε κι ας χάνουμε που λένε, αλλά όσο κερδίζουμε καλύτερα... Όπου να' ναι θα βγουν και οι αποδόσεις για το νικητή της λίγκας, θα έχει ενδιαφέρον να τις δούμε. Λογικά θα δίνουν φαβορί το νικητή Σέλτικς-Μαϊάμι (που εγώ εξακολουθώ να ελπίζω πως θα είναι οι Σέλτικς).

Από κει και πέρα, είμαι από τους πολλούς που θεωρούν ότι οι προπονητές στο ΝΒΑ βασικά είναι διαχειριστές προσωπικοτήτων. Ελάχιστα πράγματα σε τεχνικό επίπεδο, απίστευτα βαρετό isolation game στην επίθεση (πάρε ΛεΜπρον ή Κόμπι τη μπάλα και κάνε ό,τι νομίζεις) και οι άμυνες ατομικές. Φυσικά όλο αυτό κάνει τη λίγκα πιο θεαματική, αφού είναι πιο...παικτοκεντρική, αλλά κάνει και το άθλημα λιγότερο συναρπαστικό, αφού του αφαιρεί όλη τη μαγεία της στρατηγικής. Υπό αυτή τη σκοπιά, ο Φιλ Τζάκσον για μένα δεν αποτελεί πλέον και καμία τεράστια απώλεια για το παγκόσμιο μπάσκετ. Είναι ένας πανέξυπνος άνθρωπος με φοβερές ατάκες που ξέρει να ακροβατεί ανάμεσα σε πολύ δύσκολες προσωπικότητες και να χειρίζεται ασυνήθιστα καλά τον Τύπο, αλλά προπονητικά είναι ένας κλασικός Αμερικανός προπονητής. Για περισσότερα, ρωτήστε το Μεσίνα και τον Ομπράντοβιτς τη γνώμη τους για το επίπεδο των τεχνικών στο ΝΒΑ...

Για τον Κόμπι: ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ παίχτης, με νοοτροπία νικητή, ελάχιστα σκαλάκια κάτω από τον MJ. Από εκεί και πέρα, φοβερό κωλόπαιδο κι αυτός και οι υπόλοιποι. Είναι και ξιπασμένος, τύφλα να' χει η Κριστίνα Ρονάλντο, γελοίες δηλώσεις, υπεροπτικά σχόλια κι ένα υφάκι μπλαζέ που εκνευρίζει. Θυμάμαι μια διάλεξη σε ένα πανεπιστήμιο που τον ρώτησαν οι φοιτητές αν θα κέρδιζε το Λε Μπρον σε μονό και απάντησε "ε ναι ρε παιδιά, εννοείται, τι ρωτάτε τώρα;"... Έχει μια πολύ δικαιολογημένη πικρία που τον αγνοούν σε όλες τις ψηφοφορίες: έχει 5 πρωταθλήματα και παρόλα αυτά τον έβγαλαν MVP της λίγκας μόλις μια φορά (ο Νας έχει βγει δύο για παράδειγμα...) και MVP των τελικών μόλις 2. Με 5 δαχτυλίδια στο χέρι δικαιολογείται να τα τρίβει στη μούρη των επικριτών του ("δεν μπορεί να πάρει πρωτάθλημα χωρίς το Σακίλ" κλπ), αλλά όχι το να είναι τόσο σνομπ, ειδικά από τη στιγμή που και εξωγηπεδικά έχει δώσει ένα κάρο δικαιώματα.

Το ότι οι Λέικερς δεν ξέρουν να χάνουν είναι θλιβερό. Εδώ οι (πολύ καλύτεροί τους φέτος) Σπερς αποχώρησαν κι έφυγαν ως τζέντλεμεν (και ίσως είναι και η μόνη ομάδα στο ΝΒΑ με προπονητή κι όχι δημοσιοσχετίστα στον πάγκο, πραγματικά ευρωπαϊκό μπάσκετ). Δεν είμαι από αυτούς που ήδη άρχισαν να τσιρίζουν πως η ομάδα θα πρέπει να αποδομηθεί κλπ κλπ. Μια χαρά ομάδα είναι και αποκλείστηκε από τους Μαβς, σιγά το έγκλημα. Ο Κόμπι έχει τουλάχιστον άλλα 2 χρόνια τοπ απόδοσης μπροστά του, οι Γκασόλ και Μπάινουμ είναι νέοι, ο Αρτέστ θα φύγει και θα έρθει κάποιος καλύτερος κι αν αποφασίσει ο Κόμπι ότι θέλει δίπλα του πραγματικό πλέι μέικερ κι όχι μπόντιγκλαρντ/κολλητό, η ομάδα χτυπάει πρωτάθλημα χαλαρά.

Αυτοί οι Γκριζλς/Θάντερ δε μου γεμίζουν το μάτι. Μια χαψιά θα τους κάνει ο Ντιρκ...

Άντε να κοιμηθούμε και λίγο... Ελπίζω αύριο οι Σέλτικς να την ισοφαρίσουν τη σειρά και να πάνε για το μπρέικ στη Φλόριντα.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Της παράτασης το κάγκελο...

Αφού μόλις ξύπνησα έπαιζαν ακόμα Οκλαχόμα - Μέμφις

Οι καημένοι από τη Βοστώνη είναι πολύ γέροι για να πηγαίνουν σε παρατάσεις...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.696
Likes
50.605
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πώς σας φαίνονται οι αποδόσεις για την κατάκτηση;
Εμένα αυτό το 3.50 μου αρέσει... Αν και περίμενα πως τους Μπουλς θα τους είχαν πιο πιθανούς από τους Μαβς (μάλλον μόλις τελειώσει η σειρά τους θα πέσουν γύρω στο 3.25). Επίσης, τους Σέλτικς δεν τους έχω ακόμη ξεγραμμένους, αν δεν τους δω στο καναβάτσο δεν το πιστεύω...

Αποδόσεις

Μαϊάμι Χιτ 2.375 Ντάλας Μάβερικς 3.50 Σικάγο Μπουλς 4.00 Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 7.00 Μέμφις Γκρίζλις 26.00 Μπόστον Σέλτικς 29.00 Ατλάντα Χοκς 67.00
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.611
Likes
9.902
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μαιαμι στον τελικο της Ανατολης με αγωνιστικη καθιζηση των Σελτικς το τελευταιο 3ο λεπτο με επιμερους σκορ 15-0 αν δεν κανω λαθος οπου οι 10 τελευταιοι ητανε του Λεμπρον .. ανυπομονω να δω Μαιαμι-Σικαγο ;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε τώρα κι'εσύ επίτηδες το κάνεις; απέφευγα να ποστάρω, είδα ότι δεν πόσταραν και yorgos-fitziano, λέω το γλυτώσαμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.696
Likes
50.605
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλό είναι να πάρει και κανένας άλλος πρωτάθλημα, όχι μόνο οι λιμνάνθρωποι χωρίς λίμνη και οι Ιρλανδοί που είναι όλοι μαύροι.

Εγώ είμαι με το Ντιρκ με τα μπούνια. Ώρα ήταν αυτός ο παικταράς (όπως και ο Κιντ και ο Πέτζα) να πάρει πρωτάθλημα. Ο Ρόουζ έχει χρόνια μπροστά του και θα γίνει και πολύ καλύτερος, ο Ουέιντ έχει πάρει... το ΛεΜπρόν το φοβάμαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.584
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom