Νάξος Νάξος

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Είναι απλό..
Για αυτό θα ρωτάς καθε μέρα τους ντόπιους και τους ιδιοκτήτες του ξενοδοχείου που θα μένεις σε ποια παραλία θα πας.

Ανάλογα με τους αέρηδες, θα παίρνεις τα κουβαδάκια σου και θα πηγαίνεις σε άλλη παραλία!:D
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Γεια σας και από εμένα! Ακόμα δεν έχω οργανώσει κάτι για τις διακοπές και σκεφτόμουν να πάω και εγώ Νάξο.. Ψάχνοντας όμως για δωμάτια έχω μπερδευτεί λιγάκι, μια και είναι η πρώτη φορά που θα επισκεφτώ τη Νάξο. Με ενδιαφέρει να μείνω στη Χώρα αλλά στα αποτελέσματα μου βγαίνουν και πολλά δωμάτια στην παραλία του Αγίου Γεωργίου, όπου γράφουν ότι βρίσκονται πολύ κοντά στη Χώρα.Είναι όντως η απόσταση τόσο μικρή, ώστε να ψάξω είτε για Χώρα είτε για Άγιο Γεώργιο??

Ναι, ειναι! σα να λέμε Θησείο -> Μοναστηράκι, ή-> Ομόνοια, αναλόγως που θα μένεις κ πού θα θες να πας.

Η γνώμη μου είναι, αν είσαι τύπος "παραλίας" κλείσε Αγιο Γεώργιο, και όσο πιο κοντά στη θάλασσα.

Η Χώρα έχει πιο ζέστη..

Εξάλλου, μάλλον το βράδυ θα κάνεις τη βολτίτσα σου προς Χώρα, (λέει για βράδυ) παρά μέρα.

Ποδαράκια!
Μας πάνε παντού!!:D
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
ρε παιδιά, αν με το κακό φυσάει την περίοδο του αυγούστου που θα πάω, ποιες παραλίες δεν τις πιάνει ο αέρας;

Είναι απλό..
Για αυτό θα ρωτάς καθε μέρα τους ντόπιους και τους ιδιοκτήτες του ξενοδοχείου που θα μένεις σε ποια παραλία θα πας την κάθε ημέρα.

Ανάλογα με τους αέρηδες, θα παίρνεις τα κουβαδάκια σου και θα πηγαίνεις σε άλλη παραλία!:D
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Παρεμπιπτόντως, για το φαγητό στην "Αξιώτισσα", προσωπικά δεν πέθανα..

Μου θύμισε, ενα μέσο προς ανώτερο εστιατόριο Αθήνας.

Επισεκεφτείτε την και ξαναμοιραζόμαστε γνώμες.
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
O Αη Γιωργης ειναι παραλια στη Χωρα..Σε 5' εισαι στα πιο κοσμικα σημεια της Χωρας..επιπλεον πληροφοριες:
Απο παραλιες λοιπον, must ειναι ο Αγ.Προκοπης, η Πλακα που ειναι τεραστια κ μπορεις να διαλεξεις να κατσεις σε ξαπλωστρα ή στην αμμουδια, η Μ.Βιγλα που εχει δυο μεριες αναλογα αν φυσαει βορειος ή νοτιος ανεμος, κ πιο μακρια το Αλυκο με διαφορους κολπισκους πολυ ωραιους κ το Πυργακι..Ολα αυτα ειναι στη νοτιοδυτικη πλευρα του νησιου κ σχετικα κοντα στη Χωρα..Αλλες πιο απομακρυσμενες για να επισκεφθεις ειναι το Αμπραμ με βοτσαλο, υποχρεωτικα μονο οταν φυσαει νοτιος ανεμος,ο Απολλωνας οπου μπορεις να φας διπλα στη θαλασσα, η Μουτσουνα κλπ..αυτες ειναι βορειοδυτικα κ βορειοανατολικα του νησιου,αν δεις χαρτη θα καταλαβεις..
Αν θελεις beach μπαρακια κλπ πανω στην αμμο θα προτιμησεις Αγ.Αννα ή Αγ. Προκοπη, εχει πολυ κοσμο ..Για πιο ιδιωτικες στιγμες προτιμησε απο Πλακα, Μ.Βιγλα κ κατω...
Το βραδυ, τα ιδια μπαρακια λειτουργουν στην Αγ.Αννα συν το island που ειναι πολυ ωραιο..Επισης υπαρχουν αναλογα μπαρακια στην Πλακα..αν θελεις πιο crowded καταστασεις θα βγεις για ποτο στη Χωρα..Voulez Vous, mojo για ποτακι κ guetto ή ocean για κλαμπινγκ....
Στην παραλια της Χωρας να δοκιμασεις οπωσδηποτε γλυκα απο το Ακταιον ή το Ραντεβου κ φυσικα παγωτο απο το Waffle house...
Για φαγητο το Μεζε-Μεζε στη Χωρα κ στην Πλακα, ο Χίος διπλα ακριβως στη Γοργονα,εκει που αφηνει το λεωφορειο για Αγ.Αννα, ο Λυκουρης στο Φιλωτι, η Αξωτισσα προς Αλυκο, οι ταβερνες στη Μικρη Βιγλα ...
Ρωτα να σου πουν πως θα πας για ουζακι κ μεζεδες στο "Μεταξυ μας" κ για φαγητο στην ταβερνα του "Αποστολη"..Κ τα δυο ειναι στα στενα της Χωρας...
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου Stouthi!!! Η αληθεια ειναι οτι θα παμε για 6 μερες πληρεις (φτανουμε 10.30 το πρωι και φευγουμε 20.15) και θα μεινουμε 5 βραδια!! Λεμε να παμε μια μερα Αγιο Προκοπιο, μια μερα Αγια Αννα, μια μερα Πλακα και μετα να συνδυασουμε Απειρανθο και ΦΙλωτι!! Αααα να περασουμε λεω και μια βολτα απο τις Μελανες μιας και ειναι και κοντινο χωριο σχετικα!!! Εχεις να προτεινεις κατι αλλο?? Σκεφτομασταν να παμε και στον Απολλωνα αλλα εφοσον δεν εχουμε πολλες μερες δεν ξερω αν αξιζει.. Περιμενω προτασεις λιγες ωρες πριν την αναχωρηση!!! :)
δε νομιζω οτι αξιζει να περασετε απο Μελανες...εχει ωραιο αλλα τιποτα παραπανω..περισσοτερο το χειμωνα τρωνε εκει οι ντοπιοι..προτιμηστε καποιο παραλιακο οικισμο, π.χ Απολλωνα κλπ..
Λογω της ιδιαιτεροτητας των ανεμων, καλο ειναι να ρωτατε κανενα ντοπιο,π.χ τον ιδοκτητη των δωματιων που μενετε ωστε να διαμορφωνετε το προγραμμα σας...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.028
Likes
1.587
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Μετά την επιστροφή αφού ξαναευχαριστήσω τους συμφορουμίτες - μια και άνοιξα εγώ το θέμα - για τις άφθονες πληροφορίες, να προσθέσω τα δικά μου σχόλια. Η περιοχή του Αγ. Προκοπίου που μείναμε, αποδείχτηκε πολύ βολική τόσο για τις βραδινές εξόδους στη Χώρα όσο και για τις μετακινήσεις στις παραλίες. Στη Χώρα αποφύγαμε τα μαγαζιά του λιμανιού και προτιμήσαμε τα στενά της παλιάς πόλης. Για δείπνο στο Τυπογραφείο, με θέα, περαντζάδα και εξαιρετικό φαγητό συνοδεία Ναξιώτικου ροζέ οίνου «Προμπονά», στο Μεταξύ μας και το SaGaPwww για πιο ατμοσφαιρική κατάσταση ενώ στο Κάστρο πανοραμική θέα μεν, λάθος επιλογή για φαγητό δε. Μπαράκια ομοίως στα στενά στο Jazz bar για ένα πρώτο ποτό - όσο οι γυναίκες της παρέας ψωνίζουν τα μπιχλιμπίδια από τα μαγαζάκια - ενώ τις πιο προχωρημένες ώρες στο Νότος στο καλύτερο σημείο των στενών και με περαντζάδα όλο τον «καλό» κόσμο. Στον Απείρανθο περαστικοί καθίσαμε απόγευμα για ρακί με ποικιλία Ναξιώτικων τυριών και ένα βράδυ φάγαμε στον Πλάτανο σε γραφικό περιβάλλον πολύ καλό φαγητό. Στους Μέλανες γευτήκαμε τον περίφημο κρασάτο κόκορα στο Ντεκέ'ς αλλά κατά τη γνώμη μου το χωριό δεν προσφέρεται για βραδινή έξοδο. Ο Γιώργης που σύστησαν παραπάνω τα παιδιά είναι για μέρα - βράδυ δεν βλέπεις τίποτα από θέα. Στο Μεζέ-Μεζέ καθίσαμε σε αυτό της Πλάκας και όχι στη Χώρα και πραγματικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Τέλος στην πρώτη θέση από γεύσεις βάζω την Αξιώτισσα πάνω στο δρόμο προς Αλυκό. Στο Waffles House βεβαίως βεβαίως, στο Milkato (το κανταΐφι καλό, το σέρβις της υπομονής !) και στον Πλάτανο στο χωριό Φιλώτες για γαλακτομπούρεκο (φρεσκότατο αλλά με πολύ κρέμα και λίγο φύλλο). Από αξιοθέατα επισκεφθήκαμε (κατά σειρά δικής μου αξιολόγησης) τον Ναό της Δήμητρας με το μουσείο, το Αρχαιολογικό μουσείο στη Χώρα (όπου η φιλόλογος της παρέας συγκινήθηκε βλέποντας το αγαλματίδιο ενός κούρου που κοσμούσε χρόνια το εξώφυλλο βιβλίου ιστορίας του γυμνασίου), το Τέμπλο του Απόλλωνα (Πορτάρα), τον Κούρο στο χωριό Απόλλωνας, τον πύργο του Μπαζαίου, την Καθολική εκκλησία και το παλιό αποστακτήριο κίτρου στο Χαλκί. Στην παραλία της Πλάκας πήγαμε τις περισσότερες φορές για μπάνιο (με μεσημεριανό τσιπουράκι στο Paradiso) αλλά και σε Μουτσούνα, Απόλλωνα, Αγιασσό, Αλυκό (γυμνιστών), Μικρή Βίγλα (ιδανική για σέρφερς) και Αγ. Προκοπίου. Τελικά κατά τη γνώμη μου αξίζει να αφιερώσει κανείς ένα δεκαήμερο καλοκαιριού για τις διακοπές του στο νησί, δεν θα το έβαζα όμως στην πρώτη πεντάδα των επιλογών ιδίως για την νεολαία.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επαναφερω το θεμα και θελω να ρωτησω κατι που δεν εχει ξαναρωτηθει.
Σκεφτομαστε να ανεβουμε στην κορυφη του ορους Ζα(1004 μ ) η μεχρι οσο παει .
Αυτο δεν ειχαμε προλαβει να το κανουμε την προηγουμενη φορα που ειχαμε παει στο νησι.
Ποιος γνωριζει:
1.Μεχρι που φτανει ο δρομος ?
2.Αν ειναι ασφαλτος η χωματοδρομος ?
3.Ποσην ωρα διαδρομη ειναι?
4.Χρειαζεται τζιπ?
Ευχαριστω παιδια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κανεις δεν ανεβαινει στα βουνα και στα ρουμανια?
Βοηθεια ..βοηθεια !
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Επαναφερω το θεμα και θελω να ρωτησω κατι που δεν εχει ξαναρωτηθει.
Σκεφτομαστε να ανεβουμε στην κορυφη του ορους Ζα(1004 μ ) η μεχρι οσο παει .
Αυτο δεν ειχαμε προλαβει να το κανουμε την προηγουμενη φορα που ειχαμε παει στο νησι.
Ποιος γνωριζει:
1.Μεχρι που φτανει ο δρομος ?
2.Αν ειναι ασφαλτος η χωματοδρομος ?
3.Ποσην ωρα διαδρομη ειναι?
4.Χρειαζεται τζιπ?
Ευχαριστω παιδια.
Δεν ανέβηκα στην κορυφή γιατί πήγα στη Νάξο απροετοίμαστη για χειμερινή ορειβασία :haha: (έβρεχε καταρακτωδώς και φύσαγε τρελός άνεμος τις πρώτες ημέρες που ήμουν εκεί! Μετά βαρέθηκα και αποφάσισα ότι δεν χάθηκε και ο κόσμος αν δεν ανέβω στην κορυφή του Ζα).
Η πεζοπορία ξεκινά λίγα χιλιόμετρα μετά το χωριό Φιλότι, πάνω στο δρόμο και λίγο πριν στρίψεις για το χωριό Δανακός. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην δεις το σημείο καθώς έχει καφέ πινακίδες επί του δρόμου που γράφουν "κορυφή Ζα".
Προσοχή, όμως, γιατί κάπου έχω διαβάσει ότι υπάρχουν δύο μονοπάτια για την κορυφή από τα οποία το ένα είναι πιο επίπονο από το άλλο και υπάρχει περίπτωση να χαθείτε.
Καλύτερα ρωτήστε κάποιον στο Φιλότι ή ακολουθήστε τους δεκάδες αλλοδαπούς που κάνουν την διαδρομή καθημερινά.Επίσης, στο νησί υπάρχει το πρακτορείο Zas που μεταξύ άλλων οργανώνει και πεζοπορικές εκδρομές. Μια από αυτές είναι και μέχρι την κορυφή του Zas.
Αν ξεκινήσεις από το συγκεκριμένο σημείο που ανέφερα παραπάνω η διαδρομή πήγαινε- έλα είναι περίπου δύο ώρες ίσως και λιγότερο. Αν ξεκινήσετε από το χωριό Φιλότι η διαδρομή είναι περίπου τρεις ώρες αλλά φυσικά εξαρτάται από το επίπεδο αντοχής που έχετε.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μαιρη ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση αλλα δεν ειμαστε του περιπατητικου αλλα του ξαπλωτικου...χεχεχεχε
Παει ο καιρος στα 20 μου που ημουν μελος σε φυσιολατρικο -περιπατητικο συλλογο .Εννοουσα να παμε με αυτοκινητο .Δεν παει δηλ καθολου δρομος αμαξιτος ?Μονο ορειβατικα μονοπατια εχει?
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
αυτοκινητο στην κορυφη δεν παει....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.148
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom