Νάξος Νάξος

johnlit7

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
παιδια γεια σας...ειμαστε μια παρεα 4 ατομων γυρω στα 22 κ σκεφτομαστε να παμε Ναξο τελη Ιουλιου...
απο αυτα που διαβασα σε προηγουμενα ποστ σχετικα με τη νυχτερινη διασκεδαση του νησιου αποθαρρυνθηκα λιγακι...
γενικα ειναι οντως τοσο οικογενειακο νησι??
νεαροκοσμο δν εχει??
απο ξενο τουρισμο πως τα παει?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Οχι νεαροκοσμο εχει ..αλλα επειδη ειναι μεγαλο νησι ..περισσοτερο τους εκοψα για ντοπιους ή ατομα που καταγονται απο κει και εχουν ερθει για καλοκαιρι.
Δεν εχει τοσο το στυλ της Παρου(μπακουρια σε παρεες/αγελες-γκομενιτσες σε παρεες/αγελες)
Εχει μπαρακια ..μη φανταστεις μεγαλα κλαμπ κλπ
Και ξενους εχει αρκετους ,αλλα και παλι οχι το στυλ ξενων που πανε στην Ιο για να πιουνε και να βγαλουν γκομενα για το βραδυ.
Επειδη λες οτι ειστε 22...εγω θα προτεινα καποιο πιο ζωντανο νησι ....ή νησι που και την τρελη διασκεδαση να μην εχει ..εχει ομως πολυ νεολαια και ευνοουνται οι γνωριμιες...τυπου Αμοργος-Φολεγανδρος-Ικαρια-Σεριφος
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Έχει μόνο μερικά μπαράκια-καφέ σε χαλαρό στυλ. Κλαμπ κλπ δεν υπάρχουν. Από κόσμο έχει οικογένειες, ζευγάρια, σέρφερς, Σ/Κ έρχονται παρέες Αθηναίων. Φαί τέλειο, όπς και παραλίες και μερικά ενδιαφέροντα χωριά. Παρτυ κλπ Πάρο ή Μύκονο ;).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Παραλιες η Ναξος εχει πολυ καλες ειδικα το νοτιο κομματι.
Εγω θα προτεινα να το μοιρασετε καποιες μερες Ναξο και καποιες Παρο για ξεσαλωμα.
Εξαλλου απεναντι ειναι τα νησια ..μια ωρα και ουτε με το καραβι.
 

NAVAL11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Παιδια γεια σας! Σκεφτομαι φετος να παω διακοπες στην ναξο (ζευγαρακι) ...αλλα το Σεπτεμβρη γιατι δουλευω!! Λεω να μεινω στον Αγ προκοπιο...ειναι καλα? ποση ωρα ειναι απο τη χωρα?Eχετε κανενα ξενοδοχειο να προτεινετε?
Για φαγητο με εχετε καλυψει... για παραλιες επισης...για τον καιρο ξερουμε τιποτα? :))
Ειδα οτι γινονται 1ημερες στα κουφονησια... ειναι καλυτερα να παω με καραβι ή ιστιοπλοικο? γνωριζετε τιμές περιπου?
Ευχαριστω!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εμένα πάντως ο Άγιος Προκόπης δεν με εμπνέει για διαμονή, καθώς είναι το πιο τουριστικό, "κοσμοπολίτικο" μέρος του νησιού. Βέβαια είναι και ζήτημα γούστου! Αν σας αρέσει η βαβούρα why not; Αν όμως προτιμάτε πιο ήσυχες καταστάσεις καλύτερα κάπου αλλού (Καστράκι ή και σε κάποιο από τα ωραία ορεινά χωριά). Εξαρτάται βέβαια και από το αν θα έχετε μεταφορικό ή όχι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σεπτέμβρη θα είναι μια χαρά Αγ. Προκόπιο. Για Αύγουστο, όντως πολύς κόσμος.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνω για Σεπτεμβρη .Δε θα προτεινα τα ορεινα χωρια Απειρανθο-Φιλοτι -Κορωνος κλπ γιατι ειναι μακρυα απο παραλιες .Για παραδειγμα για να κατεβεις απο Απειρανθο στη Μουτσουνα εχει το στροφιδι της αρκουδας.
Κοντα στον Αγιο Προκοπη υπαρχουν πολλα ξενοδοχεια σε Αγια Αννα-Πλακα -Μικρη Βιγλα.
Δεν ειναι μακρια απο Χωρα ,αν υπαρχει αμαξι.
 

underworld

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα στην παρεα.

Σκεφτομαι να παω Ναξο στις 5 Αυγουστου για 5-6 ημερες.
Μεταφορικο θα υπαρχει μηχανη.
Μπορειτε να μου προτεινετε κατι οσο το δυνατον πιο αξιολογο για 40-60 ευρω τη μερα ?
Εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν εχω βρει κατι φθηνο. Θα προτιμουσα οχι μεσα στο κεντρο αλλα 5-10 χιλιομετρα εκτος οπως βλεπω και προτεινετε.

Ευχαριστω
 

maria.p

Member
Μηνύματα
12
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Επέστρεψα πριν 2 μέρες από τη Νάξο.
Έμεινα 6 μέρες και θεωρώ ότι αν έχεις μεταφορικό και καλό πρόγραμμα είναι καλό διάστημα για το νησί.
Μείναμε στο Kallisti studios -ανάμεσα σε Χώρα και Αγ.Γεώργιο- και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι πεντακάθαρα , ολοκαίνουργια, με πολύ καλή διακόσμηση και μόνο με 50 ? τη βραδιά για τον Αύγουστο.
Από παραλίες αυτές που μου άρεσαν πιο πολύ ήταν η Μ.Βίγλα(εκεί που δεν την πιάνει ο βοριάς-υπέροχα γαλαζοπράσινα νερά) , η παραλία Χαβάη (προς Αλυκό , με λίγο ψάξιμο την βρίσκεις-έχει και ταμπελίτσα ''Hawaii'') ο όρμος του Πάνορμου ( στο νότιο μέρος-αρκετά μακριά από την Χώρα αλλά αξίζει 100%).
Επίσης Αγ.Προκόπης βέβαια αλλά είναι πολύ διάσημη οπότε είτε το θέλετε είτε όχι θα την επισκεφθείτε έστω για μία φορά.
Οι θάλασσες της Νάξου έχουν απίστευτα νερά-σαν πισίνα!!!!
Εμείς πέσαμε δυστυχώς στην περίοδο των μελτεμιών και μας πήρε τα μυαλά ο αέρας!!
Από φαγητό στη Χώρα προτείνω την Μάρω ( τεράστιες μερίδες και οικονομικές τιμές) και την Pizzadella ( από τις πιο ωραίες πίτσες που έχω φάει με ολόφρεσκα υλικά που το καταλαβαίνεις). Παγωτό ψηφίζουμε Milcato σε σχέση με το Waffle's House και για τέλειο espresso οπωσδήποτε στο Coffee Shop (είναι στο στενό του Waffle House).
Από τα λίγα αρνητικά στο νησί ήταν η ταβέρνα ''Ο Πλάτανος'' στην Απείρανθο που ήταν επιεικώς απαράδεκτη. Μικρές μερίδες , όχι νόστιμο φαγητό και ακριβές τιμές.
Μία επίσκεψη στα χωρία την συνιστώ. Προσωπικά μου άρεσε πολύ το Χαλκί!!
Να αγοράσετε λικέρ κίτρο( πολύ ωραίο και κάνει καλό στο στομάχι) από το αποστακτήριο Βαλλήνδρα ( είναι πιο φθηνό από το αντίστοιχο στην Χώρα).
Αυτά!!!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
στον Αγιο Προκοπιο ειναι καλα για διαμονη; θα εχουμε αυτοκινητο....
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
στον Αγιο Προκοπιο ειναι καλα για διαμονη; θα εχουμε αυτοκινητο....
μια χαρα ειναι για διαμονη..
τι μηνα θα πατε??
εγω βεβαια, θα προτιμουσα πλακα για διαμονη (αν ηταν να μεινω προς τα κει - τα χει γραψει και η marya νομιζω σε καποια θεματα) μιας κ στον αγιο προκοπιο γινεται ο απολυτος πανικος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom