Νάξος Νάξος

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ ξέρω ότι υπάρχουν 2 τρόποι να ανέβεις κορυφή. Το αμάξι δεν είναι ανάμεσα σε αυτούς....
Λοιπόν αφού περάσεις το Φιλότι και συνεχίσεις προς Απείρανθο λίγο έξω από το Φιλότι καθώς θα ανεβαίνεις τον δρόμο στα δεξιά σου είναι μια εκκλησία (Αγία Ειρήνη). Εκεί θα στρίψεις δεξιά (δες και τις πινακίδες στην διασταύρωση) και θα συνεχίσεις ευθεία τον δρόμο μέχρι που θα σε βγάλει σε μια βρύση , δυστυχώς δεν θυμάμαι το ονομα, κάτι Ζα. Αφήνεις αμάξι και αρχίζεις ποδαράτο μέχρι πάνω , υπάρχει μονοπάτι. Ο άλλος τρόπος είναι να συνεχίσεις στον δρόμο προς Απείρανθο και να στρίψεις προς Δανακό. Στον δρόμο σου θα βρείς ένα εκκλησάκι, την Αγία Μαρίνα. Αφήνεις αμάξι και αρχίζεις ποδαρόδρομο (αν δεν κάνω λάθος απο εκεί ξεκινάνε και τις αναβάσεις με τα group). Αυτά. Καλό είναι να συμβουλευτείς το google earth (όσο γίνεται), και τους ντόπιους (αν βρεις κανα βοσκό ακόμα καλύτερα).
 

mardim

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΔΡΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
πραγματικά πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες για νάξο! επειδη και εμεις σκεφτόμαστε να την τιμήσουμε φέτος μήπως έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση για δωμάτια? είμαστε 5 κοπέλες, θέλουμε να μείνουμε στη χώρα (επειδή μάλλον απίθανο να νοικιάσουμε αμάξι) και ψάχνουμε κάποιο μεγάλο δωματιο-διαμέρισμα να μείνουμε όλες μαζί! κάθε πρόταση δεκτή!!! :)
 

gourous

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας και καλο καλοκαιρι σε ολους!!Προκειτε να παω Ναξο με την κοπελα μου και θα ηθελα καποιες πληροφοριες.Που θα προτεινατε να μεινω δεδομενου οτι δε θα εχω αυτοκινητο αλλα ενδεχεται να νοικιασω μηχανακι.Αξιζει να μεινω στη Χωρα προκειμενου να μην μετακινουμε το βραδυ η ειναι καλυτερα καπου εξω;ακομη αν εχετε να μου προτεινετε καποια φτηνα (50-80 ευρω τη βραδια για δικλινο παντα) στουντιο-ξενοδοχεια..οσο αναφορα τα αλλα παραλιες και φαγητο πιστευω οτι οι παραπανω θα με καλυψουν και με το παραπανω!!
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Σε περίπτωση που θα έχεις μηχανάκι σου προτείνω Αγ. Προκόπη και γύρω περιοχές (Αγ. Άννα, Στελίδα).Στην τιμή που αναφέρεις σίγουρα θα βρεις δίκλινο (τσέκαρε booking.com αλλά μετά πάρε τηλέφωνο μήπως σου κάνουν καλύτερη τιμή). Δεν θα έχεις πρόβλημα μετακίνησης άρα δεν θα έχεις ανάγκη να είσαι μες στην Χώρα και θα είσαι δίπλα στην ομορφότερη παραλία (???) της Νάξου. Σε αντίθετη περίπτωση κοίτα προς Αγ. Γεώργιο εκτός αν δεν σε χαλάνε οι μετακινήσεις με λεωφορείο , ώστε να μείνεις στον Αγ. Προκόπη...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εγω εχω να σου προτεινω ενα απο αποψη τιμης .
www.manolisstudios.com 45 ευρω το δικλινο με πισινα ..ωραια θεα θαλασσα .
Δεν εξυπηρετει αν θες να εισαι Χωρα συνεχεια για κλαμπινγκ κλπ κλπ
Εμεις παντως καναμε 15 χιλ και πηγαιναμε χωρα χαλαρα καθε μερα ..δε μας ενοιαζε .
Δες το.
 

travelpassion

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΧΑΙΛΑΝΤΣ ΣΚΩΤΙΑΣ
Καλημέρα σας παιδιά,πρόσφατα επέστρεψα από την Νάξο και θα ήθελα να προσθέσω επιγραμματικά τις δικές μου πληροφορίες /tips.

01/Η Νάξος είναι αρκετά μεγάλο Νησί, είναι καλύτερο να ενοικιάσετε ένα μικρό αυτοκίνητο τύπου panta ή matiz για να μην ταλαιπωρηθείτε σε περίπτωση που θέλετε να το γυρίσετε.
Είναι από 35,00 -40,00 euro την ημέρα. Αν πάλι επιθυμείτε μηχανάκι αν είστε μεγαλόσωμοι ή εύσωμοι και είστε 2 προτιμήστε να ενοικιάσετε 2 μηχανάκια.
Τα 125 αρια που έχουν για ενοικίαση είναι πραγματικά άθλια και δεν τραβάνε καθόλου!

02/Αν επιθυμείτε έντονη νυκτερινή ζωή ίσως να μην μείνετε πολλή ικανοποιημένοι. η Νάξο είναι κατά κύριο λόγο οικογενειακό νησί.

Σίγουρα το βράδυ είναι πολλή όμορφα για ποτάκι στο χαλαρό στον Αγιο Προκόπιο/Αγία Άννα/πλάκα και στο λιμάνι παραλιακά.

Μας άρεσαν το banana και το island πάνω στην παραλία της Aγίας Αννας,και ένα baraki κάτω ακριβώς από την Πορτάρα με πολλή chil out μουσική πάνω στο κύμα στην κυριολεξία.

03/Mέρη που επιβάλετε να δείτε είναι το Κάστρο στο λιμάνι, η πορτάρα και ο αρχαιολογικός χώρος εκεί , επισκεφτείτε τις όμορφες παραλίες του νησιού (μας άρεσαν πολλή οι παραλίες της Αγίας Αννας και του Αγίου Προκοπίου ,η αγιασσο, το καστράκι , το πυργάκι όπως επίσης ένα όμορφο κολπάκι μετά την Μουτσούνα)
τα χωριά Απέιρανθος ,Χάλκι και Φιλωτί που είναι πολλή παραδοσιακά(φυσικά για να δείτε τα χωρία θα πρέπει να αφήσετε το όχημα σας και να περιπλανηθήτε στα στενάκια των χωριών)
Μπορείτε να κάνετε μονοήμερη εκδρομή στα νησάκια Κουφονήσι /ηρακλεία αν οι ημέρες σας το επιτρέπουν πληροφορίες θα βρείτε στο ταξιδιωτικό στο λιμάνι.Είναι γύρω στα 40,00 euro το άτομο.
Περιπλανηθείτε το βράδυ στα στενάκια πάνω από το λιμάνι, είναι πολλή γραφικά και όμορφα.
Επισκεφτείτε τον Κούρο και τον Απόλλωνα στα βόρια. Είναι αρκετή απόσταση όμως προτιμήστε να πάτε με αυτοκίνητο.


04/Αγορές:Αγοράστε το παραδοσιακό ποτό των Ναξιωτών το Κίτρο σε διάφορες εκδοχές.

05/Φαγητό.
Το νησι σε αυτόν τον τομέα είναι άψογο ,διαθέτει πολλές γαστρονομικές απολαύσεις όπως πεντανόστιμο ντόπιο μοσχαρίσιο κρέας, ξυνομυζιθρες , διάφορα είδη παραδοσιακών τυριών και φρέσκο ψάρι.Οσο για τον τομέα των γλυκισμάτων αυτό είναι μια άλλη ιστορία πονεμένη!!χαχα
Μας άρεσε η ταβέρνα του Λεφτέρη στην απέιρανθο για γεμιστό μπιφτέκι και πεντανοστιμη χωριάτικη σαλάτα αλλά και μετά ωραία γλυκά όπως γαλακτομπούρεκο και πάστα φλώρα.

Η ταβέρνα Αξιώτισσα στο Πυργάκι που φέρνει δικό τους ψάρι αλλά και πολλή νόστιμα κρεατικά. Η επιλογή είναι δική σας.

Το Ιταλικό il basilicο στην Χάλκη, κλείστε όμως τραπέζι επειδή το μαγαζί είναι μικρό.

Στο λιμάνι η πανδαισία από γύροπιτες που σου σπάει την μύτη κάθε βράδυ που περιπλανιέσαι στο λιμάνι.
Οι ψαροταβέρνες στην Μουτσούνα με φρέσκο –οικονομικό ψάρι.

Βάφλες και τέλειο παγωτό από το Waffles house στο λιμάνι.

Ζουμερό κεικ σοκολάτας με παγωτό από το Μιλκατο πάλλι στο λιμάνι.

Αμαρτία!!!

06/το νησί είναι πιο οικονομικό από Σαντορίνη Μύκονο,όμως πιο ακριβό από την Κρήτη.

07/Διαμονή θα σας πρότεινα να βρείτε δωμάτια στις περιοχές Αγια Αννα και Αγιο προκόπιο.
Είναι κοντά στο κέντρο και το βράδυ έχετε άμεση πρόσβαση σε όλα τα μέρη που έχουν ζωή την Νύκτα.
Εμεις μήναμε στο villa Christine στην Αγια Αννα με 55,00 euro το δίκλινο ,νέα καθαρά διαμερισματάκια με air condition και τηλεόραση.

08/Στην Αγία Αννα υπάρχει μια λιμνοθάλασσα που φέρνει πολλά κουνούπια.
Γι αυτό θα σας συμβούλευα να κρατάτε το δικό σας αντικουνουπικο αλλά και κανα φιδάκι το βράδυ αν θέλετε να κάτσετε το βραδύ στην βεράντα σας χωρίς επιδρομές.

09/Στο κέντρο απαγορεύεται να παρκάρετε οπουδήποτε ,υπάρχει πολλή αστυνόμευση και μας το διπλοεπισημαναν τα παιδιά που ενοικιάσαμε το αυτοκίνητο να παρκάρουμε ΜΟΝΟ στα πάρκιγκ που βρίσκονται για αυτό το λόγο στο λιμάνι προκειμένου να αποφύγουμε κλήση!

Αυτά είχα να προσθέσω και εγώ σχετικά με την Νάξο,

Ελπίζω να βοήθησα!
 
Last edited by a moderator:

nthed

Member
Μηνύματα
6
Likes
11
Γεια σας παιδιά και από μένα. Εγώ πήγα στη Νάξο για 6 ημέρες στο τέλος Ιουλίου.
1) Αν και fan της βάφλας του waffle house , μου άρεσε περισσότερο το παγωτό στο milkato.
2)Για φαγητό ξεχώρισα Το μεζέ μεζέ(χώρα και πλάκα) και την Αξιώτισσα. Πολύ ωραίος χώρος μολονότι δεν κάθησα για φαγητό , το Τυπογραφείο.
3)Ωραία εκδρομή η βόλτα για Χαλκί - Φιλώτι - Απείρανθο. (Στο Λευτέρη δεν φάγαμε αλλά από έξω μύριζε πολύ ωραία, μάλλον γαλακτομπούρεκο).
4)Αγαπημένη παραλία Αγ. Προκόπης και Αλυκό. Η κατάβαση για την παραλία του Αλυκού αξίζει τον κόπο , ωστόσο έχετε υπόψη σας οτι στην παραλία απολαμβάνουν το μπάνιο τους και πολλοί γυμνιστές.
5)Υπάρχει η δυνατότητα μονοήμερης κρουαζιέρας είτε με ferry είτε με ιστιοπλοικά για μικρές κυκλάδες. Είναι μια πολύ ωραία μονοήμερη εκδρομή ενώ οι παραλίες του Αγίου Γεωργίου στην Ηρακλειά , και το Πορί στο Κουφονήσι είναι υπέροχες.
6)Νυχτερινή ζωή δεν έχει έντονη το νησί , ωστόσο υπάρχουν ωραία bar για να απολαύσεις ένα coctail με θέα τη θάλασσα τόσο στη Χώρα όσο και στην Αγία Άννα.
7)Για όποιον πάει για λίγες μέρες τα ΚΤΕΛ είναι πολύ βολικά. Υπάρχουν δρομολόγια άνα τέταρτο για Αγ Προκόπιο-Αγ Αννα-Μάραγκα-Πλάκα , και τα λεωφωρεία είναι καινούρια. Τα δρομολόγια προς τα χωριά και την βορειοανατολική πλευρά του νησιού δεν είναι τόσο συχνά.
 

billybistas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδια καλησπερα!! Ειμαστε μια παρεα και σκεφτομαστε για ναξο. Ειμαστε αναμεσα σε αγιο προκοπιο, αγιο γεωργιο και πλακα. Τι θα με συμβουλευατε καλυτερα? Αυτοκινητο δεν εχουμε. Αναγκαστικα θα χρησιμοποιουμε λεοφωρειο. Προσωπικα απο μερικα ξενοδοχεια που εχω δει μου αρεσει ενα στην πλακα. Ποσο απεχει η πλακα απο την χωρα με το λεωφορειο?? Πως ειναι η πλακα σαν πολη??
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Η Πλάκα δεν είναι σε καμία περίπτωση πόλη. Ούτε καν χωριό δεν είναι. Πλάκα είναι το όνομα της παραλίας. Απλά έχουν χτιστεί πολλά rooms και ξενοδοχεία και εξοχικά κατά μήκος της. Μάλιστα πολλά από αυτά βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση από την θάλασσα πχ εκεί που μέναμε εμείς. Ήταν αδύνατο να κάνουμε οτιδήποτε χωρίς μεταφορικό μέσο και έτσι νοικιάσαμε σκουτεράκι.
Η Πλάκα δεν έχει σχεδόν τίποτα από νυχτερινή ζωή και από φαΐ πολύ μέτρια πράγματα.
Η παραλία είναι τεράστια, με λευκή ψιλή άμμο, αμμόλοφους και γαλαζοπράσινα νερά. Είναι αδύνατο να πήξει από κόσμο. Για μένα η καλύτερη από όσες επισκεφτήκαμε στη Νάξο. Δε θυμάμαι και πολύ καλά αλλά νομίζω ότι το λεωφορείο κάνει το πολύ μισή ώρα μέχρι το τέρμα, όπου τελειώνει ο παραλιακός δρόμος της Πλάκας (ανάλογα και με την κίνηση). Το τέρμα πρέπει να απέχει 10 km και από τη Χώρα.
Σου προτείνω να νοικιάσετε μηχανάκι ή αυτοκίνητο ή "γουρούνα" για να μετακινήστε πιο άνετα. Το λεωφορείο θα σας περιορίσει και η Νάξος είναι το μεγαλύτερο από τα κυκλαδονήσια! Επίσης αν νοικιάσετε μηχανάκι να είστε πολύ προσεκτικοί με τους δρόμους γιατί ιδίως αυτοί της Πλάκας είναι στενοί και καλυμμένοι σε πολλά σημεία με άμμο.
Τέλος αν μείνετε στην Πλάκα να επιλέξετε προσεκτικά το ξενοδοχείο. Να είναι σχετικά κοντά στην παραλία, ιδίως αν είστε με τα πόδια.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
... Ειμαστε αναμεσα σε αγιο προκοπιο, αγιο γεωργιο και πλακα.... quote]

Ο Αγ. Προκόπιος απέχει 5 km από τη Χώρα. Πρόκειται για μικρό οικισμό με λίγη νυκτερινή ζωή κατά μήκος της παραλίας : καφέ, μπαράκια, μεζεδοπωλεία. Αν δεν διαθέτετε μεταφορικό μέσο, η καταλληλότερη περιοχή για διαμονή είναι ο Αγ. Γεώργιος στη Χώρα (10 – 15 λεπτά περπάτημα από το κέντρο).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
θα συμφωνησω και γω με τα παιδια .
Ο Αγιος Γεωργιος ειναι η παραλια κοντα στη Χωρα .
Ουσιαστικα μολις περασετε τον παραλιακο δρομο και το αγαλμα της Σφιγγας ..ο δρομος σας γυριζει προς τον Αη Γιωργη.
Εχει και τη δικια του ζωη και πας πολυ ανετα στη Χωρα με τα ποδια.
Αγιο Προκοπιο θα πατε με λεωφορειο .
Αν και καλυτερα να νοικιασετε μηχανακια για να κινηθειτε πιο ανετα κυριως στις νοτιες παραλιες που ειναι οι καλυτερες.
Προσοχη !Ο παραλιακος δρομος που ενωνει ολες τις νοτιες παραλιες (Απο Αγιο Προκοπιο-Αγια Αννα-Πλακα-Μικρη Βιγλα-Καστρακι-Πυργακι-Γλυφαδα) δεν ειναι παντου ασφαλτος .Γινεται βατος χωματοδρομος σε πολλα σημεια.
Αν δεν θελετε να κινηθειτε ολο παραλιακα ,θα πρεπει να ανεβαινετε στον κεντρικο δρομο και να ξανακατεβαινετε στις παραλιες.
 

Angelic-Demon

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Γειά σας σκέφτομαι για διακοπές στη Νάξο το μήνα Ιούλιο (μέσα του μήνα). Έχω καταλήξει να μείνω στην Πλάκα αν και δεν ξέρω αν η επιλογή μου είναι η καλύτερα και συγκεκριμένα σε 2 ξενοδοχεία. Σκέφτομαι το ''Plakas beach 2'' (80 euros στο δεύτερο όροφο) που λένε πως είναι 80 μέτρα από τη θάλασσα ή στο Aegean palace (130 euros ) που λένε πως είναι μπροστά στη θάλασσα. Μήπως θα μπορούσε κάποιος που είναι από Νάξο ή που γνωρίζει αυτά τα δύο ξενοδοχεία να με βοηθήσει στην επιλογή ή να μου πρότεινε κάποιο άλλο;(μέχρι 110 euros περίπου η βραδιά) Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom