Νάξος Νάξος

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλημερα ταξιδιωτες!!!
Προσπαθουμε να σχεδιασουμε τις καλοκαιρινες μας διακοπες και μια επιλογη ειναι και η Ναξος.
Το θεμα ειναι οτι θα ξεκινησουμε απο Γερμανια/Σαντορινη και απο Σαντορινη/Μυκονο.
Απο την Μυκονο για Ναξο ποσο συχνα εχει καραβι και ποιο το κοστος;
Για ξενοδοχειο βρηκαμε ενα στην Αγια Αννα πως σας φαινεται σαν επιλογη η περιοχη;
Επισης σκεφτομαστε ενοικιαση αυτοκινητου για να γυρισουμε το νησι, ποσο κυμαινονται οι τιμες πανω κατω;
Τελος ποια η αποψη σας για μονοημερη στα Κουφονησια;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια σου @perixvra
Με μια πρόχειρη έρυνα, διαπιστώνω ότι έχει τουλάχιστον 5 δρομολόγια τη μέρα, με τις τιμές να ποικίλουν ανάλογα το τύπο του πλοίου. Κάποιο θα σε βολέψει σίγουρα.
Η Αγ.Αννα τώρα, είναι δίπλα στη πανέμορφη παραλία του Αγ.Προκόπιου, αλλά εκτός χώρας. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε αμάξι. Γενικά στη Νάξο χρειάζεσαι οπωσδήποτε αμάξι αν θες να δεις και μερικά πράγματα παραπάνω. Τιμές τώρα, αν μιλάμε για υψηλή σεζον, απο 40 και ανεβαίνουμε.
Τέλος κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει η μονοήμερα στα Κουφονήσια όπως τη προτείνουν τα τουριστικά γραφεία που βρίσκονται στη Νάξο.
Το καλύτερο είναι να την οργανώσετε μόνοι σας, αφού δειτε τα δρομολόγια που εξυπηρετούν. Φυσικά αξίζει και διανυκτέρευση, γιατί τα κουφονήσια είναι τόπος μαγικός!
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Γεια σου @perixvra
Με μια πρόχειρη έρυνα, διαπιστώνω ότι έχει τουλάχιστον 5 δρομολόγια τη μέρα, με τις τιμές να ποικίλουν ανάλογα το τύπο του πλοίου. Κάποιο θα σε βολέψει σίγουρα.
Η Αγ.Αννα τώρα, είναι δίπλα στη πανέμορφη παραλία του Αγ.Προκόπιου, αλλά εκτός χώρας. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε αμάξι. Γενικά στη Νάξο χρειάζεσαι οπωσδήποτε αμάξι αν θες να δεις και μερικά πράγματα παραπάνω. Τιμές τώρα, αν μιλάμε για υψηλή σεζον, απο 40 και ανεβαίνουμε.
Τέλος κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει η μονοήμερα στα Κουφονήσια όπως τη προτείνουν τα τουριστικά γραφεία που βρίσκονται στη Νάξο.
Το καλύτερο είναι να την οργανώσετε μόνοι σας, αφού δειτε τα δρομολόγια που εξυπηρετούν. Φυσικά αξίζει και διανυκτέρευση, γιατί τα κουφονήσια είναι τόπος μαγικός!
Σε ευχαριστω πολυ @psilos3 θα κατσω το σουκου να ψαξω και ευελπιστω να βρω κατι ενδιαφερον!
Παντως απ οτι παρατηρησα οι τιμες για διανυκτερευση στα Κουφονησια ειναι υψηλοτερη απ οτι στην Ναξο.
Σε ποια περιοχη εμεινες εσυ στα Κουφονησια, και αν τελικα κατσουμε για 2 μερουλες απαιτειται μεταφορικο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Λογικο ειναι να διαφέρουν οι τιμές. Τα καταλύματα στα κουφονήσια είναι πολύ περιορισμένα. Δεν έχει και πολλες επιλογές. Η Νάξος είναι πολύ μεγαλύτερη και οι επιλογές στη διαμονή άφθονες, ακόμα και τελευταία στιγμή. Μη συγκρίνεις καν!
Έγω έμενα πάνω απο τη παραλία Χαροκόπου, στα 5 λεπτά από τη χώρα.
Το μόνο όχημα που χρειάζεται στα Κουφονήσια είναι τα πόδια σας. Άντε το πολύ πολύ και κανένα ποδήλατο για τη φάση. Απο την αρχή του μονοπατιού που οδηγεί σε όλες τις παραλίες (Χώρα), μέχρι το τέλος του (Πορί), ζήτημα να θέλει 45 λεπτά περπάτημα.
Υπάρχει και κάτι σαν Κτελ το οποίο εκτελεί διαδρομές όπου υπάρχει δρόμος..
 

jk1983

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Τελικα εκλεισα στο manolis studios. Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Τωρα ξεκιναω παλι το διαβασμα ολων οσων εχουν γραφτει για παραλιες και φαγητο στη ναξο για να ειμαι τελεια προετοιμασμενος. Απλα μια τελευταια ερωτηση. Ποιες παραλιες ειναι οργανωμενες και ποιες οχι? Για να ξερω αν ειναι να κουβαλησω μαζι μου και ομπρελες και τα συναφη....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τελικα εκλεισα στο manolis studios. Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Τωρα ξεκιναω παλι το διαβασμα ολων οσων εχουν γραφτει για παραλιες και φαγητο στη ναξο για να ειμαι τελεια προετοιμασμενος. Απλα μια τελευταια ερωτηση. Ποιες παραλιες ειναι οργανωμενες και ποιες οχι? Για να ξερω αν ειναι να κουβαλησω μαζι μου και ομπρελες και τα συναφη....
Οπως πολύ εύκολα θα διαπιστώσεις, οι πιο γνωστές παραλίες της Νάξου (Αγ.Προκόπιος, Αγ.Αννα,Πλάκα κτλ) είναι οργανωμένες.
Αφού ομως θα έχεις αυτοκίνητο, δεν είναι κάτι να ρίξεις και τα σύνεργα μέσα.
Εξάλλου, αφού θα γυρίσεις και θα δεις το νησί θα χρειαστούν. Χαβαη, μικρή βίγλα κτλ δεν έχουν οργάνωση, και είναι πραγματικά διαμάντια!
Τέλος, όσον αφορά το φαγητό θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος. Ξεκίνα το διάβασμα για τα τοπ του νησιού.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ζηλευω ζηλευω ζηλευω. Τι να κανω να κλεισω κ γω;Αλλα τριτη φορα Ναξο;Θελω να δω κι αλλα νησια που δεν εχω παει καθολου. Ποσο σου αφησε το δωματιο ο Μανολης.. Το διχωρο τελικα; Ψηλεα η Χαβαη ποια παραλια ειναι; πως μου ξεφυγε αυτη εμενα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ζηλευω ζηλευω ζηλευω. Τι να κανω να κλεισω κ γω;Αλλα τριτη φορα Ναξο;Θελω να δω κι αλλα νησια που δεν εχω παει καθολου. Ποσο σου αφησε το δωματιο ο Μανολης.. Το διχωρο τελικα; Ψηλεα η Χαβαη ποια παραλια ειναι; πως μου ξεφυγε αυτη εμενα.
Απορώ κι εγώ πως σου ξέφυγε αυτή η παραλία.
Μη νομίζεις, κι εγώ εδώ μέσα διάβασα σχετικά, και τη συνδύασα με την επίσκεψη στα ορεινά χωρια.
Δε φαίνεται απ το δρόμο, ούτε πλησιάζεται με αμάξι. Κρυμμένη μέσα στο δάσος, συναντάς πάνω στο δρόμο μια ξύλινη ταμπέλα,παρκάρεις και κάνεις κανένα 5λεπτο ποδαρόδρομο μαζί με κατάβαση. Το τοπίο εξαιρετικό, και τα νερά απίστευτα!
563422_10202456313348208_1039224203_n.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι παιδι μου αλλα δε μου δινεις στιγμα. Προς τα που πας;Φιλοτι..Μουτσουνα... Αποκορωνο.. Απεραθου που;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ναι παιδι μου αλλα δε μου δινεις στιγμα. Προς τα που πας;Φιλοτι..Μουτσουνα... Αποκορωνο.. Απεραθου που;
Προς Αλυκό. Το τσέκαρα με μία απλή έρευνα γιατί πέρασαν και τρια χρόνια βλέπεις..
Ορίστε και ο χάρτης για του λόγου το αληθές:
http://www.naxos.gr/gr/naxos/paralies/paralies/article/?aid=295
 

vagelis86

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπερα παιδια!μηπως γνωριζει κανεις τις τιμες για τις ημερησιες εκδρομες απο ναξο για τις μικρες κυκλαδες;κοιταξα σε καποια site και μου βγαζει ενα πρακτορειο με τιμες που ξεκιναν απο 45€..?μηπως υπαρχει κατι πιο οικονομικο;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχω την αισθηση οτι κινουνται ολα σε παρομοια επιπεδα. Αν καποιος ςνδιαφερεται να δει τις παραλιες του νησιου, ας ριξει μια ματια στο θεμα που εχω γραψει με τιτλο αξιωτικες παραλιες. Ειναι στο γκρουπ Παραλιοπληκτοι- Παραλιολογοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.535
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom