Νάξος Νάξος

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Για να επανέλθω, μεσα Ιουνίου Πέμπτη αναζητούσα δωμάτιο για μια διανυκτέρευση το Σάββατο στη χώρα. Έβρισκα πολλά με 25-30 ευρώ. Σήμερα ψαχνω για το άλλο Σάββατο (one week ahead) και αυτα τα δωματια που τα έβρισκα με 30 ευρώ πλεον ειναι στα 90-110 ευρώ. Δεν κανουμε κανενα μαγικό, απλά ταξιδεύουμε off season...

(τιμες απο booking. Com ολα τα παραπάνω)
 

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Αντζελες
Παιδιά να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου από τη Νάξο.

Ξεκινάω από τα αρνητικά. Η διαμονή έχει γίνει πανάκριβη στην περίοδο αιχμής (έμεινα 29 Ιουλίου με 4 Αυγούστου). Έμεινα σε ενοικιαζόμενα δωμάτια με πισίνα στην Αγία Άννα και πλήρωνα 120 ευρώ την ημέρα για ένα απλά καλό δωμάτιο που είχε ένα μπάνιο τρύπα, το κλιματιστικό να βαράει στο κρεββάτι ακριβώς, πρωινό της πλάκας και καθαριότητα κάθε δύο μέρες.Είχα ψάξει και για ξενοδοχεία 3 αστέρων και άλλα καταλύματα αλλά οι τιμές ήταν για 5 αστέρων τη συγκεκριμένη περίοδο. Δυστυχώς, οι Κυκλάδες πλέον έχουν γίνει ασύμφορες.

Επίσης η χώρα έχει μεγάλο πρόβλημα στο παρκάρισμα και στο να βρεις να κάτσεις στα μπροστινά μαγαζιά στο λιμάνι. Δε θέλω να φανταστώ τι θα γίνεται τον 15 Αύγουστο.

Στα θετικά οι πανέμορφες και εύκολα προσβάσιμες-οργανωμένες παραλίες στο νησί όπως Άγιος Προκόπιος, Πλάκα, Αγία Άννα. Κατά τη γνώμη μου τα καλύτερα νερά θα τα βρείτε εκεί και όχι στην πιο πέρα ανοργάνωτη πλευρά (Μικρή Βίγλα, Γλυφάδα, Αλυκό). Επίσης αξίζει μια μονοήμερη στην Ανατολική Νάξο σε Μουτσούνα (για ψάρι), Ψιλή Άμμο (για μπάνιο) και Πάνορμο (για βόλτα με καραβάκι και βουτιά σε σπηλιά και παραλία απόμερη). Επίσης και η χώρα έχει πολύ ωραία σημεία πέριξ του Κάστρου κυρίως.

Επίσης αξίζουν επίσκεψη τα ορεινά χωρία Χαλκείο, Φιλώτι και κυρίως Απείρανθος για φαγητό και βόλτα.

Bottom line: Θέλω οπωσδήποτε να επισκεφτώ ξανά τη Νάξο βρίσκοντας πιο vfm κατάλυμα και ανακαλύπτοντας κι άλλες ομορφιές του νησιού τις οποίες δεν πρόλαβα να δω.
 

xampos20

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα παιδια,

Ειμαι ολοφρεσκος στο φορουμ και πρωτη φορα γραφω καθως αντιμετωπιζω ενα θεμα και θελω τη βοηθεια οσων ξερουν.

Ειμαστε εγω η γυναικα μου και ο μικρος 2.5 χρονων εδω και καιρο ακουγα για τις παραλιες τις ναξου κλπ. Τελοσπαντων τελικα επιρρεαστηκαμε και κλεισαμε 12 νυχτες τον αυγουστο και σημερα λοιπον που πηρα τηλεφωνο για επιβεβαιωσεις κλπ. εμαθα οτι το κοστος για τις ομπρελες στην παραλια του αγιου Γεωργιου ειναι 15 ευρω??? το σετ? εχει ακουσει κανεις κατι σχετικα με τις τιμες και γενικα εχετε να προτεινετε καποιο μαγαζι που μπορεις να κατσεις με το παιδι σου να ευχαριστηθεις την παραλια?

Αλλιως τον τροπο τον γνωριζω..... τουκου τουκου & ομπρελα και 3 καρεκλιτσες κομπλε. απλα λεω μηπως υπαρχει και κατι αλλο .....
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπερα παιδια,

Ειμαι ολοφρεσκος στο φορουμ και πρωτη φορα γραφω καθως αντιμετωπιζω ενα θεμα και θελω τη βοηθεια οσων ξερουν.

Ειμαστε εγω η γυναικα μου και ο μικρος 2.5 χρονων εδω και καιρο ακουγα για τις παραλιες τις ναξου κλπ. Τελοσπαντων τελικα επιρρεαστηκαμε και κλεισαμε 12 νυχτες τον αυγουστο και σημερα λοιπον που πηρα τηλεφωνο για επιβεβαιωσεις κλπ. εμαθα οτι το κοστος για τις ομπρελες στην παραλια του αγιου Γεωργιου ειναι 15 ευρω??? το σετ? εχει ακουσει κανεις κατι σχετικα με τις τιμες και γενικα εχετε να προτεινετε καποιο μαγαζι που μπορεις να κατσεις με το παιδι σου να ευχαριστηθεις την παραλια?

Αλλιως τον τροπο τον γνωριζω..... τουκου τουκου & ομπρελα και 3 καρεκλιτσες κομπλε. απλα λεω μηπως υπαρχει και κατι αλλο .....
Δε ξερω απο ναξο αλλα αν σκεφτω οτι τεινει να γινει famous σαν την παρο διπλα λογικη μου ακουγετε η τιμη...γενικα οπου παει πολυ ξενος τουριστας κοπανανε!δυστηχως για μας ευτηχως γι αυτους
 

xampos20

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα παιδια,

Ειμαι ολοφρεσκος στο φορουμ και πρωτη φορα γραφω καθως αντιμετωπιζω ενα θεμα και θελω τη βοηθεια οσων ξερουν.

Ειμαστε εγω η γυναικα μου και ο μικρος 2.5 χρονων εδω και καιρο ακουγα για τις παραλιες τις ναξου κλπ. Τελοσπαντων τελικα επιρρεαστηκαμε και κλεισαμε 12 νυχτες τον αυγουστο και σημερα λοιπον που πηρα τηλεφωνο για επιβεβαιωσεις κλπ. εμαθα οτι το κοστος για τις ομπρελες στην παραλια του αγιου Γεωργιου ειναι 15 ευρω??? το σετ? εχει ακουσει κανεις κατι σχετικα με τις τιμες και γενικα εχετε να προτεινετε καποιο μαγαζι που μπορεις να κατσεις με το παιδι σου να ευχαριστηθεις την παραλια?

Αλλιως τον τροπο τον γνωριζω..... τουκου τουκου & ομπρελα και 3 καρεκλιτσες κομπλε. απλα λεω μηπως υπαρχει και κατι αλλο .....

Απλά αν εχει παει κανεις προσφατα και ξερει ας μου πει μερικά πραγματα γιατι λιγο ψαχνομαστε και δεν εχω εικονα του τι συμβαινει.....
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
έχει τόσες πολλές παραλίες το νησί που κάτι θα βρεις. Εμείς Αγία Άννα δεν πληρώσαμε ποτέ ξαπλώστρα. Άγιο Γεώργιο δεν πήγα γιατί γενικά αποφεύγω παραλίες που είναι κοντά στο λιμάνι-πόλη. Βάλτε και μια ομπρελίτσα στο αμάξι για καλό και για κακό και καλές διακοπές.
 

xampos20

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
#απλα σκοπος ηταν εφοσον μενουμε στο κεντρο στην χωρα να κνουμε μπανιο στην ρηχη παραλια του αγιου γεωργιου χωρις να παιρνουμε αμαξι καθημερινα για να παμε στην θαλασσα...
#εμαθα παντως οτι οι ξαπλωστρες εχουν απο 15-20 ευρω (πηρα τηλ 2-3 τοπικα μαγαζια)
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
#απλα σκοπος ηταν εφοσον μενουμε στο κεντρο στην χωρα να κνουμε μπανιο στην ρηχη παραλια του αγιου γεωργιου χωρις να παιρνουμε αμαξι καθημερινα για να παμε στην θαλασσα...
#εμαθα παντως οτι οι ξαπλωστρες εχουν απο 15-20 ευρω (πηρα τηλ 2-3 τοπικα μαγαζια)
Τότε αφού έχετε κλείσει, η μόνη λύση είναι η ομπρέλα αν όντως κάνουν τόσα χρήματα
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Περνεις μια δικιά σου ομπρέλα με ένα κρουστικό μπαστούνι και είσαι άρχοντας. Κόστος περίπου 60ευρω για ένα καλό σετ και το έχεις για τα επόμενα 5-10-20 χρονια με προστασία upf50 και όχι τις ημιδιαφανές βλακείες που βάζουν αρκετοί στα νοικοιαζομενα.
Προσωπικά το θεωρώ πεταμένα λεφτά και κακή οικονομία αυτη την μπιζνα με τις ομπρέλες/ξαπλώστρες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
#εμαθα παντως οτι οι ξαπλωστρες εχουν απο 15-20 ευρω (πηρα τηλ 2-3 τοπικα μαγαζια)
15-20 χαστούκια θα τους έδινα, όχι ευρώ...
Συμφωνώ με τη τοποθέτσηση των προηγούμενων φίλων, το νησί είναι τεράστιο, οι παραλίες του μεγάλες και πολλές και θα βρεις να βολευτείς σίγουρα με την ομπρελίτσα σου. Εφόσον έχεις και αυτοκίνητο απλοποιείται το πράγμα, με λίγο παραπάνω κουβάλημα και προετοιμασία ίσως.
Όσο στηρίζουμε τέτοιες συμπεριφορές, τόσο θα υπάρχουν.

Δε μιλάμε για τη Μύκονο παιδιά που είναι άλλη χώρα, μιλάμε για τη Νάξο. Μη τρελαθούμε...
Λίγα χρόνια πριν που πήγα για πρώτη φορά, ήταν μια πολύ οικονομική λύση σε διαμονή, διατροφή και γενικότερα.
Με το τουριστικό όργιο που επικρατεί τα τελευταία χρόνια όμως, όλα έχουν πάρει τα πάνω τους.
Κι εφόσον δεν υπάρχει επίβλεψη θα συνεχισει να συμβαίνει αυτό. Το εύκολο χρήμα δε χάλασε κανέναν.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σε 1 μήνα θα είμαστε στην Νάξο και ψάχνω πληροφορίες για το σε ποια μέρη αξίζει να πάμε για φαγητό όπως επίσης ποια 4 χωριά πρέπει να επισκεφθούμε στις 4 μέρες που θα είμαστε εκεί. Για παραλίες θα επιλέξουμε τις 4 καλύτερες του νησιού. Θα έχουμε αμάξι μαζί και θα μένουμε στον Άγιο Προκόπιο.
 

papatomas7

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Σε 1 μήνα θα είμαστε στην Νάξο και ψάχνω πληροφορίες για το σε ποια μέρη αξίζει να πάμε για φαγητό όπως επίσης ποια 4 χωριά πρέπει να επισκεφθούμε στις 4 μέρες που θα είμαστε εκεί. Για παραλίες θα επιλέξουμε τις 4 καλύτερες του νησιού. Θα έχουμε αμάξι μαζί και θα μένουμε στον Άγιο Προκόπιο.
καλημερα εχω χρονια που πηγα ναξο θα σ πω τι θυμαμαι τα βασικα
ωραια χωρια στα ορεινα οπωσηποτε φιλωτι για γαλακτομπουρεκο στη πλατεια
φαγητο ΜΑΡΩ διπλα στη χωρα θα κλαψεις!!!!! παραλιες χαβαι αγ αννα αγ προκοπιο θυμαμαι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom