Ιταλία Νάπολη - Ακτή Αμάλφι

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα παιδιά!!!

Μόλις έκλεισα 3 αεροπορικά απο Θεσσαλονίκη για Νάπολη (1 με 5 Δεκεμβρίου) και ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο και θα ήθελα τα φώτα σας για το ταξίδι που ετοιμάζουμε!!

Σκοπός είναι να εξερευνησουμε τη Νάπολη και όσο προλαβαίνουμε τη γύρω περιοχή!! Φτάνουμε Πέμπτη μεσημέρι στη Ρώμη και επιστροφή Δευτέρα μεσημέρι!!! Σκέφτομαστε να μείνουμε 3 νύχτες Νάπολη και 1 νύχτα (την τελευταια) Ρώμη,παρόλο που έχουμε πάει ,για να μην έχουμε μεγάλο ταξίδι την ημέρα της πτήσης και γίνει τπτ στραβό!!!

Καταρχήν το πιο βασικό ερώτημα!! Θέλοντας να διαθέσουμε γύρω στα 100Ε το βράδυ για 3κλινο δωμάτιο και κανα 20αρικο στο πάρκινγκ για το αυτοκίνητο,εσείς ποιες περιοχές θα θεωρούσατε καλυτερες και πιο βολικές για περιήγηση με τα πόδια κυρίως???

Λέμε να αφιερώσουμε μια μέρα για ημερήσια εκδρομή σε Ποζιτάνο,Αμάλφι,Ραβέλλο οι οποίες ξέρω ότι είναι ελάχιστες αλλα επειδη η περιοδος ειναι αντιεμπορικη (Χειμωνας γαρ) λογικά δεν θα συναντησουμε κινηση και θα μπορουμε να παρουμε μια ιδεα...καθως και ενα πρωινο σε Βεζούβιο!!!

Επίσης ότι φώτα μπορείτε για μαγαζια φαγητο και must see μέρη ή χωρια για αναπροσαρμογη προγραμματος θα ηταν καλοδεχουμε!!

Ευχαριστω και περιμενω τα σχολια σας ,καθως και αναφορα σε σχετικες ιστοριες!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δες το ποστ μου στο αντιστοιχο θεμα μηπως βολευει το λεωφορειο απο Ρωμη.
Αλλιως το ΙΧ θα το εχετε Ρωμη? Γιατι σας περιοριζει εκτος δακτυλιου.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.843
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλημέρα παιδιά!!!

Μόλις έκλεισα 3 αεροπορικά απο Θεσσαλονίκη για Νάπολη (1 με 5 Δεκεμβρίου) και ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο και θα ήθελα τα φώτα σας για το ταξίδι που ετοιμάζουμε!!

Σκοπός είναι να εξερευνησουμε τη Νάπολη και όσο προλαβαίνουμε τη γύρω περιοχή!! Φτάνουμε Πέμπτη μεσημέρι στη Ρώμη και επιστροφή Δευτέρα μεσημέρι!!! Σκέφτομαστε να μείνουμε 3 νύχτες Νάπολη και 1 νύχτα (την τελευταια) Ρώμη,παρόλο που έχουμε πάει ,για να μην έχουμε μεγάλο ταξίδι την ημέρα της πτήσης και γίνει τπτ στραβό!!!

Καταρχήν το πιο βασικό ερώτημα!! Θέλοντας να διαθέσουμε γύρω στα 100Ε το βράδυ για 3κλινο δωμάτιο και κανα 20αρικο στο πάρκινγκ για το αυτοκίνητο,εσείς ποιες περιοχές θα θεωρούσατε καλυτερες και πιο βολικές για περιήγηση με τα πόδια κυρίως???

Λέμε να αφιερώσουμε μια μέρα για ημερήσια εκδρομή σε Ποζιτάνο,Αμάλφι,Ραβέλλο οι οποίες ξέρω ότι είναι ελάχιστες αλλα επειδη η περιοδος ειναι αντιεμπορικη (Χειμωνας γαρ) λογικά δεν θα συναντησουμε κινηση και θα μπορουμε να παρουμε μια ιδεα...καθως και ενα πρωινο σε Βεζούβιο!!!

Επίσης ότι φώτα μπορείτε για μαγαζια φαγητο και must see μέρη ή χωρια για αναπροσαρμογη προγραμματος θα ηταν καλοδεχουμε!!

Ευχαριστω και περιμενω τα σχολια σας ,καθως και αναφορα σε σχετικες ιστοριες!!!
Διάβασε αν θέλεις την ιστορία μου με τίτλο "Vedi Napoli e poi muori" road trip....και πιστεύω ότι θα βρεις απαντήσεις σε πολλά από τα ερωτήματά σου. Αν πάλι θέλεις επιπλέον πληροφορίες και γνωρίζω, ευχαρίστως να βοηθήσω.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δες το ποστ μου στο αντιστοιχο θεμα μηπως βολευει το λεωφορειο απο Ρωμη.
Αλλιως το ΙΧ θα το εχετε Ρωμη? Γιατι σας περιοριζει εκτος δακτυλιου.
Φίλε Samion το αμάξι θα το χρειαστουμε μονο για τη μεταβαση προς Ναπολη και για τις ημερησιες εκδρομες σε Βεζουβιο και Αμαλφι!!! Λογικα θα το αφησουμε στο ξενοδοχειο τις υπολοιπες μερες και δεν θα το κινουμε!!! Ξερω οτι οι Ιταλοι εχουν θεματα με τους δακτυλιους,εχω φαει και κληση στο Μιλανο,οποτε θα το αφησουμε στο παρκινγκ του ξενοδοχειου και αυτο μονο!!! Εξαλλου η ενοικιαση του ηταν πολυ φτηνη,,,μολις 40€ για 5 μερες
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Διάβασε αν θέλεις την ιστορία μου με τίτλο "Vedi Napoli e poi muori" road trip....και πιστεύω ότι θα βρεις απαντήσεις σε πολλά από τα ερωτήματά σου. Αν πάλι θέλεις επιπλέον πληροφορίες και γνωρίζω, ευχαρίστως να βοηθήσω.
Φοβερή ιστορία πραγματικά!!! Θα την περιεργαστώ και θα σου στείλω και μνμ αν χρειαστώ κάτι!!! χίλια ευχαριστώ!!!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι ναι!!! Μαλλον επειδη ειναι Δεκεμβριος ειναι πολυ φτηνα!!! Θα βαλω ασφαλεια μεσα βεβαια και θα ανεβει λιγο η τιμη αλλα και παλι εκει γυρω ειναι!!!
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα!

Έχω κλείσει 5 ημέρες στη Νάπολη μέσα Σεπτεμβρίου. Χωρίς αυτοκίνητο. Σκέφτομαι να τις αξιοποιήσω ως εξής:
3 ημέρες Νάπολη, 1 ημέρα Πομπηία και 1 ημέρα ακτή Αμαλφιτάνα.

-Πιστεύετε ότι έτσι θα καταφέρω να δω το κάθε μέρος; Θα μπορούσα ίσως να προσθέσω κάτι στο πρόγραμμα;
-Στην ακτή Αμάλφι, αξίζει να κλείσω οργανωμένο τουρ μονοήμερο; Και αν ναι, έχετε να μου προτίνετε κάποιο;

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Έχει κάνει κανένας σας ταξίδι στην Καμπανια της Ιταλίας?
Πώς μπορώ να χωρέσω Νάπολη, Βεζουβιο, Πομπηία, Καπρι, Ισκια και Ποζιτανο, Αμαλφι σε μία εβδομάδα?
Γίνεται ή ζητάω πολλά? :p
Και αν γίνεται, πώς πάω σε όλους αυτούς τους προορισμούς? Τρένα, πλοία ή νοικιάζω αυτοκίνητο?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα!

Έχω κλείσει 5 ημέρες στη Νάπολη μέσα Σεπτεμβρίου. Χωρίς αυτοκίνητο. Σκέφτομαι να τις αξιοποιήσω ως εξής:
3 ημέρες Νάπολη, 1 ημέρα Πομπηία και 1 ημέρα ακτή Αμαλφιτάνα.

-Πιστεύετε ότι έτσι θα καταφέρω να δω το κάθε μέρος; Θα μπορούσα ίσως να προσθέσω κάτι στο πρόγραμμα;
-Στην ακτή Αμάλφι, αξίζει να κλείσω οργανωμένο τουρ μονοήμερο; Και αν ναι, έχετε να μου προτίνετε κάποιο;

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Καλησπέρα. Φαντάζομαι θα μείνεις όλες τις μέρες Νάπολη. Η 1 μέρα στην Costiera δεν φτάνει. Επιπλέον η μετακίνηση με τα ΜΜΜ εκεί είναι δύσκολη, γι' αυτό σου προτείνω είτε οργανωμένη εκδρομή είτε επίσκεψη με ΜΜΜ σε ένα μόνο χωριό της ακτής.

Έχει κάνει κανένας σας ταξίδι στην Καμπανια της Ιταλίας?
Πώς μπορώ να χωρέσω Νάπολη, Βεζουβιο, Πομπηία, Καπρι, Ισκια και Ποζιτανο, Αμαλφι σε μία εβδομάδα?
Γίνεται ή ζητάω πολλά? :p
Και αν γίνεται, πώς πάω σε όλους αυτούς τους προορισμούς? Τρένα, πλοία ή νοικιάζω αυτοκίνητο?
Έχει και γίνεται. Από Νάπολη πας εκδρομές Πομπηία (τρένο), Κάπρι, Ισκια (το ξέρεις ότι έγινε σεισμός εκεί πριν από λίγες μέρες; δεν βρίσκω κανένα νόημα να την επισκεφτείς) και μετά μετακινείσαι στην Costiera Amalfitana, επιλέγεις βάση και γυρνάς τα χωριά.
Κάνε αναζήτηση για να βρεις θέματα όπου έχουν συζητηθεί όλα αυτά και διάβασε ιστορίες μελών από την περιοχή από εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21. Θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Η αλήθεια είναι ότι το ταξίδι το σσκέφτομαι για αρκετά αργότερα, μιας και η περίοδος που βολεύει τις συνταξιδιωτισσες είναι η άνοιξη...
Τον σεισμό φυσικά και τον άκουσα, αλλά στην Ισκια έχω γνωστούς που έχουν σπίτι εκεί, να μην περάσω να πω ένα"γεια"???
Πάντως θα κάτσω να διαβάσω τις ιστορίες που λες, για το που να μείνουμε, τι να φάμε, τι να προσέχουμε και γενικότερα πώς θα μπορούσε να οργανωθεί η εβδομάδα καλύτερα... και φυσικά για κινδύνους που μπορεί να έχει η ενοικίαση αυτοκινήτου, είτε για τους δρόμους, είτε για κλοπή...
Ευχαριστώ πάντως! ;-)
Καλησπέρα. Φαντάζομαι θα μείνεις όλες τις μέρες Νάπολη. Η 1 μέρα στην Costiera δεν φτάνει. Επιπλέον η μετακίνηση με τα ΜΜΜ εκεί είναι δύσκολη, γι' αυτό σου προτείνω είτε οργανωμένη εκδρομή είτε επίσκεψη με ΜΜΜ σε ένα μόνο χωριό της ακτής.


Έχει και γίνεται. Από Νάπολη πας εκδρομές Πομπηία (τρένο), Κάπρι, Ισκια (το ξέρεις ότι έγινε σεισμός εκεί πριν από λίγες μέρες; δεν βρίσκω κανένα νόημα να την επισκεφτείς) και μετά μετακινείσαι στην Costiera Amalfitana, επιλέγεις βάση και γυρνάς τα χωριά.
Κάνε αναζήτηση για να βρεις θέματα όπου έχουν συζητηθεί όλα αυτά και διάβασε ιστορίες μελών από την περιοχή από εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21. Θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Παιδιά ψάχνω διαμονή σε νότια Ιταλία ( Sorrento, Positano, Praiano, Amalfi, Ravello) κοντά σε αυτές τις περιοχές..όποιος γνωρίζει κάτι οικονομικό (50-60 ευρώ το βράδυ) ας βοηθήσει παρακαλώ!..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom