Ιταλία Νάπολη - Ακτή Αμάλφι

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Εγώ λίγο που κοίταξα ξενοδοχεία μεταξύ ραβέλλο αμάλφι και ποζιτάνο το Ραβέλλο ήταν το πιο οικονομικό βγαίνει τα μισά σχεδόν λεφτά απο το ποζιτάνο ..επομένως προς τα κεί κλείνω.. εσείς τι λέτε είναι καλό μέρος για να μείνω εκεί ; Επίσης πόση ώρα απέχει απο ποζιτάνο και αμάλφι;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εγώ λίγο που κοίταξα ξενοδοχεία μεταξύ ραβέλλο αμάλφι και ποζιτάνο το Ραβέλλο ήταν το πιο οικονομικό βγαίνει τα μισά σχεδόν λεφτά απο το ποζιτάνο ..επομένως προς τα κεί κλείνω.. εσείς τι λέτε είναι καλό μέρος για να μείνω εκεί ; Επίσης πόση ώρα απέχει απο ποζιτάνο και αμάλφι;
Θα είσαι με αυτοκίνητο? Αν ναι, μένεις όπου θέλεις. Το Ραβέλλο είναι φανταστικό και λίγο πιο ήσυχο από τα υπόλοιπα. Αν όχι, δεν βολεύει.
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Σχεδιάζω να νοικιάσω αμάξι από νάπολη κι από κει να παμε ακτη αμαλφι
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
επειδή η επιλογή της διαμονής σε κάποιο από τα χωριά της περιοχής είναι πολύ δύσκολη υπόθεση, κάτι που το αντιμετώπισα και εγώ όταν ήταν να επιλέξω, εμπιστεύτηκα την πρόταση και προτροπή του παλιόφιλου συμφορουμιτη @Traveller ότι το Ραβελλο είναι το μπαλκόνι της κοστιερας και φυσικά δεν το μετάνιωσα .
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Εγω παλι επειδή δεν μπορουσα να διαλεξω έμεινα και στα δύο. :)Ποσιτανο και Αμαλφι. Ραβελο πηγα μονοήμερη. Δεν ξέρω πως ειναι το βράδυ αλλα μου φάνηκε πολυ πιο μικρο και με περιορισμένες επιλογές σε σύγκριση με τα αλλα δυο.
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Εγω παλι επειδή δεν μπορουσα να διαλεξω έμεινα και στα δύο. :)Ποσιτανο και Αμαλφι. Ραβελο πηγα μονοήμερη. Δεν ξέρω πως ειναι το βράδυ αλλα μου φάνηκε πολυ πιο μικρο και με περιορισμένες επιλογές σε σύγκριση με τα αλλα δυο.
Τότε γι αυτό το λόγο θα χει και τετοια διαφορά στν τιμη γενικα σαν ιδέα προτιμω να μεινω ποζιτανο η αμαλφι
αλλα στο ραβελλο οι τιμές ξεκινάν απο 80 η βραδυα κι στο ποζιτανο απο 170 τ πιο φτηνό ..χμμ απ τν στιγμή που θ υπάρχει αμαξι δν θα μπορούμε ν περνάμε π.χ τ βραδυ στο ποζιτανο; εννοω να βγαίνουμε εκει για ποτό φαι και να έχουμε το ραβελλο κυρίως για ύπνο ή όχι
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Τότε γι αυτό το λόγο θα χει και τετοια διαφορά στν τιμη γενικα σαν ιδέα προτιμω να μεινω ποζιτανο η αμαλφι
αλλα στο ραβελλο οι τιμές ξεκινάν απο 80 η βραδυα κι στο ποζιτανο απο 170 τ πιο φτηνό ..χμμ απ τν στιγμή που θ υπάρχει αμαξι δν θα μπορούμε ν περνάμε π.χ τ βραδυ στο ποζιτανο; εννοω να βγαίνουμε εκει για ποτό φαι και να έχουμε το ραβελλο κυρίως για ύπνο ή όχι
Θα γυρνάτε όλη την ημέρα. Θα τρώτε μεσημεριανό στα άλλα χωριά ή νωρίς δείπνο (έτσι κι αλλιώς τα εστιατόρια κλείνουν νωρίς) και θα επιστρέφεται Ραβέλλο, το οποίο είμαι σίγουρη ότι κάτι θα έχει για ποτό/φαΐ. To Positano απέχει από το Ραβέλλο μια ώρα και οι δρόμοι θέλουν προσοχή. Το Αμάλφι είναι πολύ πιο κοντά.
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Θα γυρνάτε όλη την ημέρα. Θα τρώτε μεσημεριανό στα άλλα χωριά ή νωρίς δείπνο (έτσι κι αλλιώς τα εστιατόρια κλείνουν νωρίς) και θα επιστρέφεται Ραβέλλο, το οποίο είμαι σίγουρη ότι κάτι θα έχει για ποτό/φαΐ. To Positano απέχει από το Ραβέλλο μια ώρα και οι δρόμοι θέλουν προσοχή. Το Αμάλφι είναι πολύ πιο κοντά.
αα απέχει αρκετά η αλήθεια είναι και από Νάπολη κάνεις δλδη σχεδόν τν διπλάσια ωρα για ν φτασεις;
Γενικα αν ξεκινήσεις από Νάπολη με αμαξι ποση ωρα κάνεις για ακτη αμαλφι
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Χρησιμοποίησε το google maps για να πάρεις μια ιδέα.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!! προσανατολίζομαι φέτος να πάρω το έτερον ήμισυ και να κάνουμε ένα ωραίο road trip στη Νάπολη συνδυάζοντας και την όμορφη costiera amalfitana. Η αρχική σκέψη είναι με πλοίο από Ηγουμενίτσα με το αμάξι μας προς Μπάρι. Τις πρώτες 3 ημέρες θα πάμε Νάπολη και τς υπόλοιπες Αμάλφι. Δεδομένου ότι θα έχουμε αμάξι μαζί μας, που θα μου προτείνατε να μείνω στην ακτή Αμάλφι για πιο οικονομικά?
Βασικά η ερώτησή μου είναι, να μείνουμε σε ένα χωριό και κάθε μέρα να κάνουμε από μια εκδρομή ημερήσια στα χωριά που θέλουμε να επισκεφθούμε, ή να κάνουμε από μία διανυκτέρευση σε κάθε χωριό??
Επίσης εάν το μετανοιώσουμε και δεν πάρουμε αμάξι, οι μετακινήσεις είναι συχνές με τα λεωφορεία?? Αναφέρομαι σε Ιούλιο μήνα. Υπάρχει κάποιο σάιτ με τα δρομολόγια ή είναι νωρίς ακόμη??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και όποια απάντηση.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!! προσανατολίζομαι φέτος να πάρω το έτερον ήμισυ και να κάνουμε ένα ωραίο road trip στη Νάπολη συνδυάζοντας και την όμορφη costiera amalfitana. Η αρχική σκέψη είναι με πλοίο από Ηγουμενίτσα με το αμάξι μας προς Μπάρι. Τις πρώτες 3 ημέρες θα πάμε Νάπολη και τς υπόλοιπες Αμάλφι. Δεδομένου ότι θα έχουμε αμάξι μαζί μας, που θα μου προτείνατε να μείνω στην ακτή Αμάλφι για πιο οικονομικά?
Βασικά η ερώτησή μου είναι, να μείνουμε σε ένα χωριό και κάθε μέρα να κάνουμε από μια εκδρομή ημερήσια στα χωριά που θέλουμε να επισκεφθούμε, ή να κάνουμε από μία διανυκτέρευση σε κάθε χωριό??
Επίσης εάν το μετανοιώσουμε και δεν πάρουμε αμάξι, οι μετακινήσεις είναι συχνές με τα λεωφορεία?? Αναφέρομαι σε Ιούλιο μήνα. Υπάρχει κάποιο σάιτ με τα δρομολόγια ή είναι νωρίς ακόμη??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και όποια απάντηση.
Καλησπέρα και σε σένα

Διάβασε την ιστορία μου να πάρεις μία ιδέα πως το οργάνωσα εγώ.

Θεωρώ ότι έχεις αργήσει πολύ να αποφασίσεις για τη διαμονή και να κλείσεις καταλύματα. Όλα θα είναι πλέον πολύ ακριβά στην Ακτή. Εγώ τα είχα κλείσει 6 μήνες νωρίτερα και πάλι δυσκολεύτηκα να βρω ξενοδοχεία σε καλές, για τα δικά μου οικονομικά δεδομένα τιμές, που να διαθέτουν και parking για το αυτοκίνητο.

Αν έχετε τη δυνατότητα να κάνετε το ταξίδι με αυτοκίνητο εννοείται ότι είναι η καλύτερη επιλογή.

https://www.travelstories.gr/commun...pri-amalfitana-alberobello-matera-bari.55645/

Ό,τι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Ταξίδεψα στη Νάπολι 8/4/18-12/4/18. Πέρασα περίφημα.(γνωρίζω ιταλικά) και θέλω να σας ενημερώσω σε όσους σκοπεύουν να επισκευτούν Νάπολι και τα περίχωρα.
Εισιτήριο από προς αεροδρόμιο ALIBUS 5 E, περιλαμβάνει μια μετακίνηση από προς το αεροδεόμιο συν μια με όλα τα υπόλοιπα μέσα(λεωφορεία ή μετρό ή τραμ) διάρκεια 90 λεπτών.
Εισιτήριο μιας διαδρομής 1,10Ε (λεωφορείο, μετρό,τραμ,Funocolare)
Εισιτήριο ημερήσιο 3,50Ε
Εισιτήριο Αρχαιολογικού Μουσείου (καταπληκτικό!!!!!) 12Ε ολόκληρο-6Ε μισό για εκπαιδευτικούς
Εκκλησία San Severo 7E
Nάπολι-Πομπηία 2,40Ε-Πομπηία-Σορρέντο 2,80Ε- Σορρέντο-Νάπολι 3,90Ε
Αρχαιολογικός Χώρος Πομπηίας 15Ε
Νάπολι-Procida 12,10E επιστροφή Procida -Nάπολι 10,10Ε
Procida-Corricella με λεωφορείο 1,5Ε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom