Ιταλία Νάπολη - Ακτή Αμάλφι

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλα τα post που έχουν σχέση με την Νάπολη και την ευρύτερη περιοχή της και πλησιάζοντας η ώρα για επί τόπου ''αυτοψία'' σας παραθέτω το πρόγραμμα που έχω ετοιμάσει :

Ημέρα 1η ( Κυριακή)
14:20 Άφιξη στο αεροδρόμιο, ταξί για Via Toledo ( όπου και το ξενοδοχείο)
14:40 Άφιξη σταθμό Montesanto ( τρένο για γήπεδο εγώ , via Toledo η σύζυγος !! ΚΑΚΗ ΙΔΕΑ μήπως;;;)
15:00 Γήπεδο San Paolo ( για το ματς Νάπολι - Τορίνο , που μπορεί να κρίνει και το πρωτάθλημα)
17:30 Επιστροφή από γήπεδο σε Via Toledo ( όπου θα συναντηθώ με την σύζυγο μου , που θα την έχω αφήσει για βόλτα στην αγορά)
18:00 Βόλτα Via Toledo - Piazza del Plebiscito- Via Chiaia - Lungomare
19:30 Φαγητό - Aperitivo - Παγωτό στο Lungomare
22:00 Επιστροφή στο ξενοδοχείο μέσω Παραλιακής οδού και via Toledo

Ημέρα 2η ( Δευτέρα) : Μονοήμερη Capri
9:30 Αναχώρηση για Capri με aliscafo
10:20 Άφιξη λιμάνι Capri
10:30 Λεωφορείο για Anacapri
11:οο Lift για Montesolaro
12:30 Κάθοδος από το βουνό , βόλτα στο Anacapri , φαγητό
14:20 Λεωφορέιο για Capri
14:30 Βόλτα στο Capri , περπάτημα προς Κήπους του Αυγούστου κ Belvedere Tragara
16:00 Aperitivo στην Piazzetta
18:10 Αναχώρηση από Capri
19:οο Άφιξη Νάπολι , φαγητό , ποτό και ... ύπνο

Ημέρα 3η ( Τρίτη) Πομπηία - Ποζιτάνο -Sorrento
9:45 Άφιξη Πομπηία ( είσοδος με Artecard tutta la regione 3ημερη :32€ δύο είσοδοι και όλα τα ΜΜΕ)
13:00 Γεύμα γρήγορο στα πέριξ
14:06 - 14:33 τρένο για Sorrento
14:45 - 15:35 Λεωφορείο για Ποζιτάνο , δύο ώρες περίπου βόλτα και καφέ
17:40- 18:40 Επιστροφή στο Sorrento , φαγητό , aperitivo κάπου με θέα , βόλτα
21:37 - 22:40 Επιστροφή Νάπολι με το τελευταίο τρένο, διανυκτέρευση

Ημέρα 4η ( Τετάρτη) Procida - Pozzuoli
08:40- 9:20 Φέρυ για Procida
9:20- 13:00 Βόλτες και καφέ
13:00- 13:30 Φέρυ για Pozzuoli
13:30- 15:30 Φαγητό και βόλτα στο Pozzuoli
15:30 - 16:30 Τρένο για Νάπολι , επιστροφή ξενοδοχείο, ξεκούραση
18:00 Βόλτα πεζοδρόμους Vomero - Villa la Floridiana - Belvedere San Martino- Pedamentina a San Martino
20:00 Φαγητό και ποτό

Ημέρα 5η ( Πέμπτη)
09:οο - 11:00 Αρχαιολογικό Μουσείο
11:00 - 15:30 Βόλτα στο ιστορικό κέντρο: Spacanapoli - San Severo - Duomo - Via Tribunali ( πίτσα !!)
15:45 Αναχώρηση για αεροδρόμιο και πτήση επιστροφής στις 18:00

Θα ήθελα να μου πείτε αν βγαίνει το πρόγραμμα ή να το '' χαλαρώσω '' παραλείποντας κάποια από τα παραπάνω
Υ.Γ.: Οι ώρες που αφορούν τα ΜΜΕ είναι οι πραγματικές.
Επειδή πριν λίγες ημέρες έκανα το τάξίδι αυτό(8-12/4) θα σε πρότεινα να μην πας Procida, δεν αξίζει είναι κλειστά τα περισσότερα μαγαζιά, εγώ ήμουν προετοιμασμένος για Capri αλλά ο ξενοδόχος με το άλλαξε λέγοντας ότι η Procida είναι πιο γραφική απογοητεύτικα, ίσως επειδή δεν είναι ακόμα τουριστική σεζόν. Τώρα την τρίτη ημέρα νομίζω θα κουραστείς πολύ γιατί εγώ ήμουν 9.45 στην Πομπηία έκατσα 3 ώρες και μετά έφυγα για Σορρέντο όπου και με άρεσε πάρα πολύ, έμεινα μέχρι το απόγευμα, δεν ξέρω πως θα χωρέσεις το Ποζιτάνο. Αυτά. Πέρασα φναταστικά μην ξεχάσεις να πας να φας στην Νennela είναι πολύ κοντά στο σταθμό Toledo, θα πάθεις πλάκα.
 
Last edited by a moderator:

ser_kav

Member
Μηνύματα
51
Likes
138
Επειδή πριν λίγες ημέρες έκανα το τάξίδι αυτό(8-12/4) θα σε πρότεινα να μην πας Procida, δεν αξίζει είναι κλειστά τα περισσότερα μαγαζιά, εγώ ήμουν προετοιμασμένος για Capri αλλά ο ξενοδόχος με το άλλαξε λέγοντας ότι η Procida είναι πιο γραφική απογοητεύτικα, ίσως επειδή δεν είναι ακόμα τουριστική σεζόν. Τώρα την τρίτη ημέρα νομίζω θα κουραστείς πολύ γιατί εγώ ήμουν 9.45 στην Πομπηία έκατσα 3 ώρες και μετά έφυγα για Σορρέντο όπου και με άρεσε πάρα πολύ, έμεινα μέχρι το απόγευμα, δεν ξέρω πως θα χωρέσεις το Ποζιτάνο. Αυτά. Πέρασα φναταστικά μην ξεχάσεις να πας να φας στην Νennela είναι πολύ κοντά στο σταθμό Toledo, θα πάθεις πλάκα.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες. Nennella είναι οπωσδήποτε στο πρόγραμμα ( περιμένοντας την σειρά σου πίνεις και ένα 'σπριτσάκι' στο παρακείμενο Cammarota !) , όπως και '' τουρνέ'' στις πιτσαρίες Sorbillo , Di Matteo και Da Michele μπας και βγάλουμε πόρισμα για την καλύτερη πίτσα στην Νάπολη!
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες. Nennella είναι οπωσδήποτε στο πρόγραμμα ( περιμένοντας την σειρά σου πίνεις και ένα 'σπριτσάκι' στο παρακείμενο Cammarota !) , όπως και '' τουρνέ'' στις πιτσαρίες Sorbillo , Di Matteo και Da Michele μπας και βγάλουμε πόρισμα για την καλύτερη πίτσα στην Νάπολη!
Θα σε πρότεινα την pizzeria Pellone στην via Nazionale είναι πάνω από τον stazione centrale αλλά είναι μακριά σου, πάνε μόνο ναπολετάνοι. Αλλά αφού γνωρίζεις την Nennela respect!!!!!!!Eγώ άφησα και χρόνο στις λαϊκές αγορές γύρω από τον σταθμό(γνωρίζω τα ιταλικά), αλλά ειναι αρκετά επικίνδυνο για ξένο, χωρίς την γυναίκα μου φυσικά, ευτυχώς είμαι μεγαλόσωμος 1,90 γιατί έβλεπα φάτσες μυστήριες άστα να πάνε.....
 

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
Σου άρεσε η Nennela @connosp ? Εμένα πάντως δε με ενθουσίασε, ίσως έφταιγε το ότι είχε μείνει ένα πιάτο και ήταν λίγο χάλια. Στη nennela έχει μενού με 12 ευρώ και τρως σαλάτα και 2 πιάτα. Καλή μακαρονάδα έφαγα στο Il Castello στην Via Santa Teresa a Chiaia. Επίσης στο Κάπρι δοκίμασε στο Verginiello είναι πιο φτηνό σε σχέση με τα υπόλοιπα στο Κάπρι. Στο Sorbillo έχει μεγάλη αναμονή και η μαργαρίτα δε με ενθουσίασε, όλοι στην Νάπολη στη μαργαρίτα ειδικεύονται εξάλλου. Παγωτό να φας στο Gay-Odin, πολύ καλό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
γεια σας και πάλι υπάρχει κάποιος κάποια που να γνωριζει οτιδηποτε για τν ενοικιαση αυτοκινήτου , σκοπεύουμε πρώτη φορά να νοικιασουμε αμαξι στο εξωτερικό. Που να κοιτάξω ; εχετε καποια ιδεα ποσο περιπου στοιχίζει η μέρα ;;Επίσης σε κάποιες σελ που μπαίνω μου εμφανίζει αν είμαστε κάτω από 35 και κατι τετοια ..εμεις ειμαστε μολις 21 θα αντιμετωπισουμε καππιο θεμα με την ηλικια?
@JANIMA Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Ενοικίαση-αυτοκινήτου-στην-Ιταλία.49508/
 
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
new york, iceland
Φίλε Samion το αμάξι θα το χρειαστουμε μονο για τη μεταβαση προς Ναπολη και για τις ημερησιες εκδρομες σε Βεζουβιο και Αμαλφι!!! Λογικα θα το αφησουμε στο ξενοδοχειο τις υπολοιπες μερες και δεν θα το κινουμε!!! Ξερω οτι οι Ιταλοι εχουν θεματα με τους δακτυλιους,εχω φαει και κληση στο Μιλανο,οποτε θα το αφησουμε στο παρκινγκ του ξενοδοχειου και αυτο μονο!!! Εξαλλου η ενοικιαση του ηταν πολυ φτηνη,,,μολις 40€ για 5 μερες
καλησπερα! το αμαξι απο ναπολη το νοικιασατε? απο που ? γιατι διαβαζω με το αγορι μου που ειναι 23 και θα οδηγει οτι υπαρχει εξτρα χρεωση αλλα και γενικοτερα κρυφες χρεωσεις και οτι θελουν εγγυηση καρτας με αρκετα χρηματα μεσα, αν καταλαβαμε καλα!!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
καλησπερα! το αμαξι απο ναπολη το νοικιασατε? απο που ? γιατι διαβαζω με το αγορι μου που ειναι 23 και θα οδηγει οτι υπαρχει εξτρα χρεωση αλλα και γενικοτερα κρυφες χρεωσεις και οτι θελουν εγγυηση καρτας με αρκετα χρηματα μεσα, αν καταλαβαμε καλα!!
Καλησπερα!! Οχι απο Ρωμη το νοικιασαμε αλα ειναι το ιδιο!!! Για 23 χρονων δεν νομιζω να εχει θεμα.....Απο 21 και κατω εχει καποια εξτρα χρεωση νομιζω!! Βεβαια ειναι αναλογα με την εταιρεια οι οροι και οι χρεωσεις!! Να τσεκαρετε οπωσδηποτε τα μικρα γραμματα!! Παντως γενικως πιστωτικη χρειαζεται και απλα προεγκρινουν ενα ποσο για ασφαλεια,,,οχι κατι τραγικο δλδ
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
καλησπερα! το αμαξι απο ναπολη το νοικιασατε? απο που ? γιατι διαβαζω με το αγορι μου που ειναι 23 και θα οδηγει οτι υπαρχει εξτρα χρεωση αλλα και γενικοτερα κρυφες χρεωσεις και οτι θελουν εγγυηση καρτας με αρκετα χρηματα μεσα, αν καταλαβαμε καλα!!
Επίσης πριν κλείσετε να διαβάσετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τους όρους γιατί σε πολύ πρόσφατη κράτησή μου και διαβάζοντας τους όρους είδα ότι τα γραφεία ενοικιάσεων δεν καλύπτουν/ή χρεώνουν πρόσθετα ασφαλιστικά για ενοικίαση σε κάποια μέρη Ν.Ιταλίας και Σικελία
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα και καλή βδομάδα,
τελικά τώρα άρχισα να σχεδιάζω το ταξίδι που τόσο πολύ θέλω να κάμω σε Νάπολι και Αμαλφιτάνα.
Βρήκα αεροπορικά με easyjet, αναχώρηση 11/09 στις 14.00μμ για Νάπολη και επιστροφή 18/09 στις 10.30πμ.
Λοιπόν για να μη σας ζαλίζω, κατ αρχήν δε θα έχουμε αυτοκίνητο.
Σκεφτόμουν μήπως το πρώτο βράδυ μέναμε Νάπολη και την επόμενη μέρα το πρωί φευγουμε για Ravello 12-14/9,μετά να κάναμε μια διανυκτέρευση στο Capri (14/09 ) και 15-19/09 Νάπολη.
Μια πρώτη ματιά που έριξα βρήκα κάποια ας που΄με ''οικονομικότερα'' καταλύματα στο Ravello γι' αυτό και βάζω εκεί τις διανυκτερεύσεις.
Παρόλο που έχω διαβάσει σχετικές ιστορίες έχω μπερδευτεί και χωρίς τη βοήθεια όλων σας που είστε σχετικοί με το θέμα δε νομίζω να τολμήσω να κάνω κράτηση σε τίποτα.
Εμείς θέλουμε να δούμε Positano, Sorento ,Ravello, Capri τουλάχιστον ( και ότι άλλο πρέπει και αξίζει να δούμε )
και βέβαια Νάπολη Βεζούβιο Πομπηία.
Μπορείτε να με βοηθήσετε με ένα πρόγραμμα και προτάσεις για τις μετακινήσεις μας ?
Χίλια Ευχαριστώ .:oops::oops::oops:
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Καλησπέρα και καλή βδομάδα,
τελικά τώρα άρχισα να σχεδιάζω το ταξίδι που τόσο πολύ θέλω να κάμω σε Νάπολι και Αμαλφιτάνα.
Βρήκα αεροπορικά με easyjet, αναχώρηση 11/09 στις 14.00μμ για Νάπολη και επιστροφή 18/09 στις 10.30πμ.
Λοιπόν για να μη σας ζαλίζω, κατ αρχήν δε θα έχουμε αυτοκίνητο.
Σκεφτόμουν μήπως το πρώτο βράδυ μέναμε Νάπολη και την επόμενη μέρα το πρωί φευγουμε για Ravello 12-14/9,μετά να κάναμε μια διανυκτέρευση στο Capri (14/09 ) και 15-19/09 Νάπολη.
Μια πρώτη ματιά που έριξα βρήκα κάποια ας που΄με ''οικονομικότερα'' καταλύματα στο Ravello γι' αυτό και βάζω εκεί τις διανυκτερεύσεις.
Παρόλο που έχω διαβάσει σχετικές ιστορίες έχω μπερδευτεί και χωρίς τη βοήθεια όλων σας που είστε σχετικοί με το θέμα δε νομίζω να τολμήσω να κάνω κράτηση σε τίποτα.
Εμείς θέλουμε να δούμε Positano, Sorento ,Ravello, Capri τουλάχιστον ( και ότι άλλο πρέπει και αξίζει να δούμε )
και βέβαια Νάπολη Βεζούβιο Πομπηία.
Μπορείτε να με βοηθήσετε με ένα πρόγραμμα και προτάσεις για τις μετακινήσεις μας ?
Χίλια Ευχαριστώ .:oops::oops::oops:


Έκανα το συγκεκριμένο ταξίδι πριν ακριβώς 3μήνες, τον Μάρτιο και έμεινα ακριβώς τις ίδιες μέρες, και ήθελα να δω ακριβώς τα ίδια πράγματα!
Δες λοιπόν έναν προγραμματισμό που μπορείς να λάβεις υπόψιν και φυσικά να τροποποιήσεις σύμφωνα με τα γούστα σου.
Εμείς πήγαμε χωρίς αυτοκίνητο και κάναμε τις 3 πρώτες διανυκτερεύσεις στην Νάπολη. Εκεί δεν χρειάζεται το αμάξι, μην σου πω το αποφεύγεις κιόλας! Η οδήγηση μέσα στην πόλη είναι extreme sport! Η μετακίνηση εξάλλου εκεί είναι πανεύκολη με μετρό, λεωφορείο, ταξί και κυρίως πόδια! Την εκδρομή στην Πομπηία την κάναμε ημερήσια με λεωφορείο, επίσης πανεύκολα! Τον βεζουβιο δεν τον επισκεφτήκαμε, αλλά με λίγο τρέξιμο, τον προλαβαίνεις... Η αλήθεια είναι ότι στο πρόγραμμα ήταν ν πάμε, αλλά η Πομπηία μας μάγεψε και ξοδέψαμε περισσότερο χρόνο απ' ότι υπολογίζαμε... τλς πντ...
Την επόμενη μέρα είχαμε αποφασίσει να πάμε στο Καπρι, και κλείσαμε εισιτήρια με carremar. Φύγαμε από νωρίς το πρωί για να κερδίσουμε χρόνο και να περάσουμε όλη την μέρα μας εκεί. Το βράδυ διανυκτερευσαμε στο νησί, για να απολαύσουμε την Piazzetta το βράδυ!
Την επομένη πίσω Νάπολη όπου μας περίμενε το νοικιασμένο μας αυτοκίνητο που το πήραμε για το επόμενο 4μερο και για την εξόρμηση μας στην costiera amalfitana. Εξαιρετική διαδρομή, αν και κάπως δύσκολη, αλλά οπωσδήποτε αξέχαστη! 2 διανυκτερεύσεις και 3 ημέρες στο απίστευτο Positano με την πολυφωτογραφημενη θέα στα πόδια μας! Δεν γνωρίζω τα οικονομικά όρια σου, αλλά 100€ την βραδιά με πρωινό για το albergo California που μείναμε, νομίζω ήταν εντελώς value for money....
Τελευταίο βράδυ επιστροφή στην Νάπολη, επιστροφή του αυτοκινήτου και τελευταία διανυκτέρευση στην πόλη, γιατί δεν μπορώ το άγχος της πτήσης... ήθελα να είμαι εκεί κι όχι να έχω την επιστροφή μπροστά μου, έστω κι αν η πτήση ήταν απογευματινή. Άλλωστε, ήθελα και την τελευταία βραδινή βολτίτσα στην πόλη...
Αυτό σαν πρόγραμμα... βγήκε και νομίζω ότι πάλι το ίδιο θα έκανα... Χωρίς ιδιαίτερο τρέξιμο και άγχος, για να μπορείς να απολαύσεις όσο το δυνατόν περισσότερες στιγμές!
Ότι άλλη λεπτομέρεια μπορεί να φανεί χρήσιμη, ευχαρίστως να βοηθήσω... αν μπορώ...
Να θυμάσαι πάντως, πώς είναι ένα μαγικό ταξίδι που αν μη τι άλλο, θα το θυμάσαι μια ζωή... ❤
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Λοιπόν για να μη σας ζαλίζω, κατ αρχήν δε θα έχουμε αυτοκίνητο.
Σκεφτόμουν μήπως το πρώτο βράδυ μέναμε Νάπολη και την επόμενη μέρα το πρωί φευγουμε για Ravello 12-14/9,μετά να κάναμε μια διανυκτέρευση στο Capri (14/09 ) και 15-19/09 Νάπολη.
Μια πρώτη ματιά που έριξα βρήκα κάποια ας που΄με ''οικονομικότερα'' καταλύματα στο Ravello γι' αυτό και βάζω εκεί τις διανυκτερεύσεις.
Παρόλο που έχω διαβάσει σχετικές ιστορίες έχω μπερδευτεί και χωρίς τη βοήθεια όλων σας που είστε σχετικοί με το θέμα δε νομίζω να τολμήσω να κάνω κράτηση σε τίποτα.
Εμείς θέλουμε να δούμε Positano, Sorento ,Ravello, Capri τουλάχιστον ( και ότι άλλο πρέπει και αξίζει να δούμε )
και βέβαια Νάπολη Βεζούβιο Πομπηία.
Μπορείτε να με βοηθήσετε με ένα πρόγραμμα και προτάσεις για τις μετακινήσεις μας ?
Χίλια Ευχαριστώ .
Καλημέρα. Μια χαρά είναι το πρόγραμμα.
Αν και πάνω-κάτω στα έχω γράψει ξανά, πάμε πιο αναλυτικά:
Από Νάπολη για Αmalfi δυο είναι οι εναλλακτικές:
α) Από Νάπολη θα πάρετε το τρένο για Sorrento. Από τον κεντρικό σταθμό θα πάρετε το τοπικό τρένο Circumvesuviana, https://www.eavsrl.it/web/content/orario-ferrovia
Μπορείτε να δείτε το Sorrento τότε. Από το Sorrento θα πάτε στο Amalfi με λεωφορείο (http://www.sitasudtrasporti.it/orari για το 5070), το οποίο θα πάρετε από τον σταθμό των τρένων και μετά στο Ravello με άλλο λεωφορείο από Amalfi (http://www.sitasudtrasporti.it/orari για το 5110).
β) Από Νάπολη, από Varco Immacolatella, πάτε Αmalfi με λεωφορείο (http://www.sitasudtrasporti.it/orari για το 5020) και από εκεί Ravello με άλλο λεωφορείο. Αν επιλέξετε αυτήν την εκδοχή θα επισκεφτείτε το Sorrento την επόμενη ημέρα πριν ή μετά το Positano ή θα το παραλείψετε εντελώς
Την πρώτη μέρα στην Costiera μπορείτε να κατέβετε στο Amalfi και βέβαια να εξερευνήσετε το Ravello. Τη δεύτερη θα εξορμήσετε στο Amalfi πάλι και Positano. Από το Amalfi μπορείτε να πάτε με τα πόδια και στο γειτονικό Atrani, μέσα από το τούνελ. Ανάμεσα στο Positano και στο Amalfi βρισκεται το Praino στο οποίο επίσης μπορείτε να σταματήσετε. Όλες οι μετακινήσεις θα γίνουν με τα τοπικά λεωφορεία της sita. Υπάρχει τριήμερο εισιτήριο, το οποίο καλό είναι να το πάρετε από Sorrento.
Την τρίτη μέρα θα πάτε ξανά Positano και θα πάρετε το φέρι για Κάπρι (http://www.positano.com/en/ferry-schedule). Από Κάπρι θα πάτε με φέρι Νάπολη (https://www.capri.com/en/ferry-schedule).
Κατά τη διαμονή σας στη Νάπολη θα πάτε Βεζούβιο και Πομπηία. Πομπηία με το τρένο Circumvesuviana (δες παραπάνω), Για Βεζούβιο έχει γίνει συζήτηση εδώhttps://www.travelstories.gr/community/threads/Βεζούβιος-Πομπηία-Νάπολη-Ρώμη.58959/#post-694361
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Έκανα το συγκεκριμένο ταξίδι πριν ακριβώς 3μήνες, τον Μάρτιο και έμεινα ακριβώς τις ίδιες μέρες, και ήθελα να δω ακριβώς τα ίδια πράγματα!
Δες λοιπόν έναν προγραμματισμό που μπορείς να λάβεις υπόψιν και φυσικά να τροποποιήσεις σύμφωνα με τα γούστα σου.
Εμείς πήγαμε χωρίς αυτοκίνητο και κάναμε τις 3 πρώτες διανυκτερεύσεις στην Νάπολη. Εκεί δεν χρειάζεται το αμάξι, μην σου πω το αποφεύγεις κιόλας! Η οδήγηση μέσα στην πόλη είναι extreme sport! Η μετακίνηση εξάλλου εκεί είναι πανεύκολη με μετρό, λεωφορείο, ταξί και κυρίως πόδια! Την εκδρομή στην Πομπηία την κάναμε ημερήσια με λεωφορείο, επίσης πανεύκολα! Τον βεζουβιο δεν τον επισκεφτήκαμε, αλλά με λίγο τρέξιμο, τον προλαβαίνεις... Η αλήθεια είναι ότι στο πρόγραμμα ήταν ν πάμε, αλλά η Πομπηία μας μάγεψε και ξοδέψαμε περισσότερο χρόνο απ' ότι υπολογίζαμε... τλς πντ...
Την επόμενη μέρα είχαμε αποφασίσει να πάμε στο Καπρι, και κλείσαμε εισιτήρια με carremar. Φύγαμε από νωρίς το πρωί για να κερδίσουμε χρόνο και να περάσουμε όλη την μέρα μας εκεί. Το βράδυ διανυκτερευσαμε στο νησί, για να απολαύσουμε την Piazzetta το βράδυ!
Την επομένη πίσω Νάπολη όπου μας περίμενε το νοικιασμένο μας αυτοκίνητο που το πήραμε για το επόμενο 4μερο και για την εξόρμηση μας στην costiera amalfitana. Εξαιρετική διαδρομή, αν και κάπως δύσκολη, αλλά οπωσδήποτε αξέχαστη! 2 διανυκτερεύσεις και 3 ημέρες στο απίστευτο Positano με την πολυφωτογραφημενη θέα στα πόδια μας! Δεν γνωρίζω τα οικονομικά όρια σου, αλλά 100€ την βραδιά με πρωινό για το albergo California που μείναμε, νομίζω ήταν εντελώς value for money....
Τελευταίο βράδυ επιστροφή στην Νάπολη, επιστροφή του αυτοκινήτου και τελευταία διανυκτέρευση στην πόλη, γιατί δεν μπορώ το άγχος της πτήσης... ήθελα να είμαι εκεί κι όχι να έχω την επιστροφή μπροστά μου, έστω κι αν η πτήση ήταν απογευματινή. Άλλωστε, ήθελα και την τελευταία βραδινή βολτίτσα στην πόλη...
Αυτό σαν πρόγραμμα... βγήκε και νομίζω ότι πάλι το ίδιο θα έκανα... Χωρίς ιδιαίτερο τρέξιμο και άγχος, για να μπορείς να απολαύσεις όσο το δυνατόν περισσότερες στιγμές!
Ότι άλλη λεπτομέρεια μπορεί να φανεί χρήσιμη, ευχαρίστως να βοηθήσω... αν μπορώ...
Να θυμάσαι πάντως, πώς είναι ένα μαγικό ταξίδι που αν μη τι άλλο, θα το θυμάσαι μια ζωή... ❤
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom