Ιταλία Νάπολη - Ακτή Αμάλφι

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλημέρα. Μια χαρά είναι το πρόγραμμα.
Αν και πάνω-κάτω στα έχω γράψει ξανά, πάμε πιο αναλυτικά:
Από Νάπολη για Αmalfi δυο είναι οι εναλλακτικές:
α) Από Νάπολη θα πάρετε το τρένο για Sorrento. Από τον κεντρικό σταθμό θα πάρετε το τοπικό τρένο Circumvesuviana, https://www.eavsrl.it/web/content/orario-ferrovia
Μπορείτε να δείτε το Sorrento τότε. Από το Sorrento θα πάτε στο Amalfi με λεωφορείο (http://www.sitasudtrasporti.it/orari για το 5070), το οποίο θα πάρετε από τον σταθμό των τρένων και μετά στο Ravello με άλλο λεωφορείο από Amalfi (http://www.sitasudtrasporti.it/orari για το 5110).
β) Από Νάπολη, από Varco Immacolatella, πάτε Αmalfi με λεωφορείο (http://www.sitasudtrasporti.it/orari για το 5020) και από εκεί Ravello με άλλο λεωφορείο. Αν επιλέξετε αυτήν την εκδοχή θα επισκεφτείτε το Sorrento την επόμενη ημέρα πριν ή μετά το Positano ή θα το παραλείψετε εντελώς
Την πρώτη μέρα στην Costiera μπορείτε να κατέβετε στο Amalfi και βέβαια να εξερευνήσετε το Ravello. Τη δεύτερη θα εξορμήσετε στο Amalfi πάλι και Positano. Από το Amalfi μπορείτε να πάτε με τα πόδια και στο γειτονικό Atrani, μέσα από το τούνελ. Ανάμεσα στο Positano και στο Amalfi βρισκεται το Praino στο οποίο επίσης μπορείτε να σταματήσετε. Όλες οι μετακινήσεις θα γίνουν με τα τοπικά λεωφορεία της sita. Υπάρχει τριήμερο εισιτήριο, το οποίο καλό είναι να το πάρετε από Sorrento.
Την τρίτη μέρα θα πάτε ξανά Positano και θα πάρετε το φέρι για Κάπρι (http://www.positano.com/en/ferry-schedule). Από Κάπρι θα πάτε με φέρι Νάπολη (https://www.capri.com/en/ferry-schedule).
Κατά τη διαμονή σας στη Νάπολη θα πάτε Βεζούβιο και Πομπηία. Πομπηία με το τρένο Circumvesuviana (δες παραπάνω), Για Βεζούβιο έχει γίνει συζήτηση εδώhttps://www.travelstories.gr/community/threads/Βεζούβιος-Πομπηία-Νάπολη-Ρώμη.58959/#post-694361
Καλή μου katkats, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες .
Έχω αρχίσει και ψάχνω για ξενοδοχείο στο Ravello.
Σύντομα θα ξαναζητήσω τη βοήθεια ΄και τη δική σου και της kat1 που έχετε ''εικόνα'' της περιοχής.
 

Stella M.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα κι από μένα!
Προγραμματιζω τις καλοκαιρινές μας διακοπές για Νότια Ιταλία και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Η διαρκεία του ταξιδιού θα είναι μια βδομάδα με 10 μέρες. Το ταξίδι θα ξεκινησει απο Ναπολη(δεν θα μεινουμε εκει, την ειδαμε πριν 2 μηνες) και θελουμε να περιηγηθουμε στα τριγυρω παραθαλασσια χωριουδακια απ οπου να μπορουμε να κανουμε και το μπανακι μας. Εχω διαβάσει για Ποζιτανο, Αμάλφι, Σορρεντο. Τι θα μου προτεινατε?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Αυτά που αναφέρεις είναι πανέμορφα καθώς και το Ραβελο και το νησάκι Κάπρι.
 

PanosCap79

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Έκανα το συγκεκριμένο ταξίδι πριν ακριβώς 3μήνες, τον Μάρτιο και έμεινα ακριβώς τις ίδιες μέρες, και ήθελα να δω ακριβώς τα ίδια πράγματα!
Δες λοιπόν έναν προγραμματισμό που μπορείς να λάβεις υπόψιν και φυσικά να τροποποιήσεις σύμφωνα με τα γούστα σου.
Εμείς πήγαμε χωρίς αυτοκίνητο και κάναμε τις 3 πρώτες διανυκτερεύσεις στην Νάπολη. Εκεί δεν χρειάζεται το αμάξι, μην σου πω το αποφεύγεις κιόλας! Η οδήγηση μέσα στην πόλη είναι extreme sport! Η μετακίνηση εξάλλου εκεί είναι πανεύκολη με μετρό, λεωφορείο, ταξί και κυρίως πόδια! Την εκδρομή στην Πομπηία την κάναμε ημερήσια με λεωφορείο, επίσης πανεύκολα! Τον βεζουβιο δεν τον επισκεφτήκαμε, αλλά με λίγο τρέξιμο, τον προλαβαίνεις... Η αλήθεια είναι ότι στο πρόγραμμα ήταν ν πάμε, αλλά η Πομπηία μας μάγεψε και ξοδέψαμε περισσότερο χρόνο απ' ότι υπολογίζαμε... τλς πντ...
Την επόμενη μέρα είχαμε αποφασίσει να πάμε στο Καπρι, και κλείσαμε εισιτήρια με carremar. Φύγαμε από νωρίς το πρωί για να κερδίσουμε χρόνο και να περάσουμε όλη την μέρα μας εκεί. Το βράδυ διανυκτερευσαμε στο νησί, για να απολαύσουμε την Piazzetta το βράδυ!
Την επομένη πίσω Νάπολη όπου μας περίμενε το νοικιασμένο μας αυτοκίνητο που το πήραμε για το επόμενο 4μερο και για την εξόρμηση μας στην costiera amalfitana. Εξαιρετική διαδρομή, αν και κάπως δύσκολη, αλλά οπωσδήποτε αξέχαστη! 2 διανυκτερεύσεις και 3 ημέρες στο απίστευτο Positano με την πολυφωτογραφημενη θέα στα πόδια μας! Δεν γνωρίζω τα οικονομικά όρια σου, αλλά 100€ την βραδιά με πρωινό για το albergo California που μείναμε, νομίζω ήταν εντελώς value for money....
Τελευταίο βράδυ επιστροφή στην Νάπολη, επιστροφή του αυτοκινήτου και τελευταία διανυκτέρευση στην πόλη, γιατί δεν μπορώ το άγχος της πτήσης... ήθελα να είμαι εκεί κι όχι να έχω την επιστροφή μπροστά μου, έστω κι αν η πτήση ήταν απογευματινή. Άλλωστε, ήθελα και την τελευταία βραδινή βολτίτσα στην πόλη...
Αυτό σαν πρόγραμμα... βγήκε και νομίζω ότι πάλι το ίδιο θα έκανα... Χωρίς ιδιαίτερο τρέξιμο και άγχος, για να μπορείς να απολαύσεις όσο το δυνατόν περισσότερες στιγμές!
Ότι άλλη λεπτομέρεια μπορεί να φανεί χρήσιμη, ευχαρίστως να βοηθήσω... αν μπορώ...
Να θυμάσαι πάντως, πώς είναι ένα μαγικό ταξίδι που αν μη τι άλλο, θα το θυμάσαι μια ζωή... ❤
Φευγουμε αυριο 13/08 για Ρωμη εως 15/08.Εκει νοικιαζουμε αμαξι στις 15/08 και παμε εως τις 18/08 επαρχια Φλωρεντιας.Και απο εκει 18/08-22/08 στο Πραιανο για γυρισμα στην αμαλφιτανα.Μετα πισω Ρωμη εως 23/08 βραδυ οπου πεταμε.Εχεις κατι να μου προτεινεις για Αμαλφι και τι να προσεχω?
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Φευγουμε αυριο 13/08 για Ρωμη εως 15/08.Εκει νοικιαζουμε αμαξι στις 15/08 και παμε εως τις 18/08 επαρχια Φλωρεντιας.Και απο εκει 18/08-22/08 στο Πραιανο για γυρισμα στην αμαλφιτανα.Μετα πισω Ρωμη εως 23/08 βραδυ οπου πεταμε.Εχεις κατι να μου προτεινεις για Αμαλφι και τι να προσεχω?

Δύο πραγματάκια:

Για τις βόλτες στην επαρχία της Φλωρεντίας, προτίμησε επαρχιακούς δρόμους και όχι autostrade για να ευχαριστηθείς περισσότερο, και χωρίς άγχος, αλλά και για να γεμίσεις εικόνες που αλλιώς δεν θα μπορέσεις να δεις...

Στην costiera ο δρόμος θέλει λιγάκι προσοχή, καθώς είναι στενός και όλο στροφές αλλά και γεμάτος αυτό το διάστημα από κόσμο... θέλει υπομονή...
Οπωσδήποτε παγωτό στο Amalfi, καθώς και πολλές μακαρονάδες με θαλασσινά!!!

Για να πας, προτίμησε τον δρόμο από Sorrento, κι ας είναι λίγα χιλιόμετρα παραπάνω... Έτσι θα πιάσεις όλη την costiera από Vietri sul mare...
Για βόλτες μέσα στα χωριά της ακτής, ίσως βολεύει το λεωφορείακι καλύτερα, γιατί έχει πολύ κίνηση και το παρκινγκ είναι δύσκολη υπόθεση...
Επίσης, αν τύχει και φας στο ποζιτανο, τα μαγαζιά της παραλίας είναι λιγάκι απλησιαστα.... θα πρότεινα το Gli Galli που είναι στην έξοδο του χωριού, με πολύ ωραίο φαγητό, λίγο καλύτερες τιμές και μαγευτική θέα!!! (Λογικά θα θυμούνται την κουβέντα μας για τον Σαββίδη και το όπλο στο γήπεδο... )

Οτιδήποτε άλλο, θα χαρώ να βοηθήσω...
Να περάσεις τέλεια!!!
 

PanosCap79

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Δύο πραγματάκια:

Για τις βόλτες στην επαρχία της Φλωρεντίας, προτίμησε επαρχιακούς δρόμους και όχι autostrade για να ευχαριστηθείς περισσότερο, και χωρίς άγχος, αλλά και για να γεμίσεις εικόνες που αλλιώς δεν θα μπορέσεις να δεις...

Στην costiera ο δρόμος θέλει λιγάκι προσοχή, καθώς είναι στενός και όλο στροφές αλλά και γεμάτος αυτό το διάστημα από κόσμο... θέλει υπομονή...
Οπωσδήποτε παγωτό στο Amalfi, καθώς και πολλές μακαρονάδες με θαλασσινά!!!

Για να πας, προτίμησε τον δρόμο από Sorrento, κι ας είναι λίγα χιλιόμετρα παραπάνω... Έτσι θα πιάσεις όλη την costiera από Vietri sul mare...
Για βόλτες μέσα στα χωριά της ακτής, ίσως βολεύει το λεωφορείακι καλύτερα, γιατί έχει πολύ κίνηση και το παρκινγκ είναι δύσκολη υπόθεση...
Επίσης, αν τύχει και φας στο ποζιτανο, τα μαγαζιά της παραλίας είναι λιγάκι απλησιαστα.... θα πρότεινα το Gli Galli που είναι στην έξοδο του χωριού, με πολύ ωραίο φαγητό, λίγο καλύτερες τιμές και μαγευτική θέα!!! (Λογικά θα θυμούνται την κουβέντα μας για τον Σαββίδη και το όπλο στο γήπεδο... )

Οτιδήποτε άλλο, θα χαρώ να βοηθήσω...
Να περάσεις τέλεια!!!
Σε υπερευχαριστω για τις συμβουλες κσι τον χρονο σου.
 

NikosPAOK

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέο μέλος και σε δύο εβδομάδες θα συμμετάσχω σε ένα φοιτητικό πρόγραμμα στο Σαλέρνο. Δύο-τρεις μέρες πριν από αυτό είπαμε να πάμε Νάπολη να δούμε τη πόλη. Από εκεί θα κατευθυνθούμε προς Σαλέρνο (με τραίνο μάλλον). Μετά το πέρας του προγράμματος στις 24 Οκτωβρίου, θα πάμε Αμάλφι αφού τα παιδιά που είναι μαζί μου θέλουν πολύ να πάνε. Το θέμα είναι ότι 25 απόγευμα στις 6 έχω πτήση επιστροφής από Νάπολη (οι υπόλοιποι γυρνάνε 26). Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει, αν ξεκινήσω από Αμάλφι (Ποσιτάνο μάλλον) στις 25 πρωί, από εκεί πάω Σαλέρνο και από Σαλέρνο επιστροφή Νάπολη υπάρχει περίπτωση να χάσω τη πτήση; Δρομολόγια κανονικά έχουν τα τρένα τακτικά όλο τον Οκτώβρη;

Ευχαριστώ
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέο μέλος και σε δύο εβδομάδες θα συμμετάσχω σε ένα φοιτητικό πρόγραμμα στο Σαλέρνο. Δύο-τρεις μέρες πριν από αυτό είπαμε να πάμε Νάπολη να δούμε τη πόλη. Από εκεί θα κατευθυνθούμε προς Σαλέρνο (με τραίνο μάλλον). Μετά το πέρας του προγράμματος στις 24 Οκτωβρίου, θα πάμε Αμάλφι αφού τα παιδιά που είναι μαζί μου θέλουν πολύ να πάνε. Το θέμα είναι ότι 25 απόγευμα στις 6 έχω πτήση επιστροφής από Νάπολη (οι υπόλοιποι γυρνάνε 26). Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει, αν ξεκινήσω από Αμάλφι (Ποσιτάνο μάλλον) στις 25 πρωί, από εκεί πάω Σαλέρνο και από Σαλέρνο επιστροφή Νάπολη υπάρχει περίπτωση να χάσω τη πτήση; Δρομολόγια κανονικά έχουν τα τρένα τακτικά όλο τον Οκτώβρη;

Ευχαριστώ
Μπες στο Rome2rio να δεις δρομολόγια. Αλλά το βλέπω δύσκολο, δεδομένου ότι πρέπει να είσαι και στο αεροδρόμιο σε ασφαλή ώρα.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέο μέλος και σε δύο εβδομάδες θα συμμετάσχω σε ένα φοιτητικό πρόγραμμα στο Σαλέρνο. Δύο-τρεις μέρες πριν από αυτό είπαμε να πάμε Νάπολη να δούμε τη πόλη. Από εκεί θα κατευθυνθούμε προς Σαλέρνο (με τραίνο μάλλον). Μετά το πέρας του προγράμματος στις 24 Οκτωβρίου, θα πάμε Αμάλφι αφού τα παιδιά που είναι μαζί μου θέλουν πολύ να πάνε. Το θέμα είναι ότι 25 απόγευμα στις 6 έχω πτήση επιστροφής από Νάπολη (οι υπόλοιποι γυρνάνε 26). Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει, αν ξεκινήσω από Αμάλφι (Ποσιτάνο μάλλον) στις 25 πρωί, από εκεί πάω Σαλέρνο και από Σαλέρνο επιστροφή Νάπολη υπάρχει περίπτωση να χάσω τη πτήση; Δρομολόγια κανονικά έχουν τα τρένα τακτικά όλο τον Οκτώβρη;

Ευχαριστώ
Μπορείς να γυρίσεις και από Σορέντο. Μάλιστα υπάρχει λεωφορείο που σε πάει κατευθείαν στο αεροδρόμιο.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Θεωρείτε ότι βγαίνει αυθυμερόν εκδρομή σε Κάπρι, Ποζιτάνο, Αμάλφι ή/και Σαλέρνο? Έχουμε ξαναπάει Νάπολη και θα πάμε πάλι τον Μάρτιο, οπότε θέλουμε να δούμε και μέρη που δεν είχαμε δει την προηγούμενη φορά. Θεωρώ ότι με το Κάπρι δεν θα έχουμε πρόβλημα να το δούμε αυθυμερόν, ούτε με το Σαλέρνο αν θελήσουμε να πάμε, γιατί βλέπω ότι υπάρχει σύνδεση με τρένο. Για Ποζιτάνο ή Αμάλφι τι λέτε; Σημείωση ότι δεν θα έχουμε αυτοκίνητο, οπότε βασιζόμαστε σε τρένα και λεωφορεία...
 

mika1990

Member
Μηνύματα
33
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
γεια σου εμεις ποζιτανο αμαλφι και τα γυρω χωρια ( χωριο με κεραμικα) οπως και σαλερνο τα γυρισαμε σε μια μερα με αυτοκινητο πηγαμε νοεμβριο και εκτος απο το χωριο αμαλφι ολα τα αλλα ήταν πολυ όμορφα αλλα με κλειστα καταστηματα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Θεωρείτε ότι βγαίνει αυθυμερόν εκδρομή σε Κάπρι, Ποζιτάνο, Αμάλφι ή/και Σαλέρνο? Έχουμε ξαναπάει Νάπολη και θα πάμε πάλι τον Μάρτιο, οπότε θέλουμε να δούμε και μέρη που δεν είχαμε δει την προηγούμενη φορά. Θεωρώ ότι με το Κάπρι δεν θα έχουμε πρόβλημα να το δούμε αυθυμερόν, ούτε με το Σαλέρνο αν θελήσουμε να πάμε, γιατί βλέπω ότι υπάρχει σύνδεση με τρένο. Για Ποζιτάνο ή Αμάλφι τι λέτε; Σημείωση ότι δεν θα έχουμε αυτοκίνητο, οπότε βασιζόμαστε σε τρένα και λεωφορεία...
Όπως τα λες είναι για Κάπρι και φαντάζομαι και για Σαλέρνο (αν και δεν έχω πάει). Δες εναλλακτικά και το Σορέντο για μονοήμερη. Για τα χωριά στην κοστιέρα όμως υπάρχει πρόβλημα. Χωρίς αυτοκίνητο ή κάποιο οργανωμένο και πανάκριβο γκρουπ είναι πολύ δύσκολο να τα δείτε σε μονοήμερη. Δες πχ. αυτό το μήνυμά μου για να πάρεις μια ιδέα για τις μετακινήσεις με λεωφορεία και τρένα. https://www.travelstories.gr/community/threads/Νάπολη-Ακτή-Αμάλφι.55843/page-5#post-702774
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom