Ιταλία Νάπολη - Ακτή Αμάλφι

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Διάβασα την ιστορία σου klair, κάπως έτσι το είχα στο μυαλό μου, παρόλα αυτά 6 μήνες νωρίτερα δεν υπάρχει περίπτωση να κανονίσω διακοπές γιατί η φύση της δουλειάς μου και του συντρόφου μου δε μας το επιτρέπει. Άλλωστε έχουμε ταξιδέψει αρκετές φορές και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό με προγραμματισμό τελευταίας στιγμής, άντε ένα ενάμιση μήνα νωρίτερα και με τα δικά μας οικονομικά στάνταρ. Με λίγο ψάξιμο όλα γίνονται!!
Στο θέμα μας τώρα, υπάρχει κάποιο χωριό που μου προτείνει κάποιος να μείνω για 3-4 μέρες να το έχω σαν αφετηρία για εξορμήσεις στα πέριξ? Ας πούμε βλέπω και κάποια καταλύματα σε χωριά ανάμεσα από Αμάλφι και Ποζιτάνο, ας πούμε σε ένα χωριό που λέγεται San lazzaro. Θα με βόλευε να μείνω εκεί εάν έχω αμάξι μαζί μου?
Σε περίπτωση που δεν πάρουμε αυτοκίνητο μαζί μας, η σύνδεση με το λεωφορείο στα χωριά της ακτής Αμάλφι είναι καλή?
Καράβι για το Κάπρι, φεύγει μόνο από το Σορρέντο, ή φέυγει και από κάποιο από τα άλλα χωριά?
connosp οι διαδρομές που γράφεις είναι με λεωφορείο ή με τρένο? (Δε γνωρίζω ν συνδέεται η ακτή με τρένο, απλώς ρωτάω να μάθω).
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Διάβασα την ιστορία σου klair, κάπως έτσι το είχα στο μυαλό μου, παρόλα αυτά 6 μήνες νωρίτερα δεν υπάρχει περίπτωση να κανονίσω διακοπές γιατί η φύση της δουλειάς μου και του συντρόφου μου δε μας το επιτρέπει. Άλλωστε έχουμε ταξιδέψει αρκετές φορές και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό με προγραμματισμό τελευταίας στιγμής, άντε ένα ενάμιση μήνα νωρίτερα και με τα δικά μας οικονομικά στάνταρ. Με λίγο ψάξιμο όλα γίνονται!!
Στο θέμα μας τώρα, υπάρχει κάποιο χωριό που μου προτείνει κάποιος να μείνω για 3-4 μέρες να το έχω σαν αφετηρία για εξορμήσεις στα πέριξ? Ας πούμε βλέπω και κάποια καταλύματα σε χωριά ανάμεσα από Αμάλφι και Ποζιτάνο, ας πούμε σε ένα χωριό που λέγεται San lazzaro. Θα με βόλευε να μείνω εκεί εάν έχω αμάξι μαζί μου?
Σε περίπτωση που δεν πάρουμε αυτοκίνητο μαζί μας, η σύνδεση με το λεωφορείο στα χωριά της ακτής Αμάλφι είναι καλή?
Καράβι για το Κάπρι, φεύγει μόνο από το Σορρέντο, ή φέυγει και από κάποιο από τα άλλα χωριά?
connosp οι διαδρομές που γράφεις είναι με λεωφορείο ή με τρένο? (Δε γνωρίζω ν συνδέεται η ακτή με τρένο, απλώς ρωτάω να μάθω).
Από Νάπολι για Πομπηία και μετά Σορέντο πήγα με το τρένο και εχει τακτική συγκοινωνία. Αν θες δες τον συνδεσμο https://www.eavsrl.it/web/content/orario-ferrovia Να ξέρεις ότι σε περίπτωση που πάρεις αυτοκίνητο και ειδικά το καλοκαίρι υπάρχει πάρα πολύ κίνηση ειδικά στην costa Amalfitana και οι δρόμοι είναι σαν φίδι. Για Κάπρι υπάρχει φέρυ προς Σορέντο δες εδώ τα παντα σχετικα με τα φέρυ http://www.capri.net/en/ferry-schedule?from=sorrento&to=capri Να σου τονίσω ότι λίγοι ιταλοί γνωρίζουν αγγλικά, όπως εγραψα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Στο θέμα μας τώρα, υπάρχει κάποιο χωριό που μου προτείνει κάποιος να μείνω για 3-4 μέρες να το έχω σαν αφετηρία για εξορμήσεις στα πέριξ? Ας πούμε βλέπω και κάποια καταλύματα σε χωριά ανάμεσα από Αμάλφι και Ποζιτάνο, ας πούμε σε ένα χωριό που λέγεται San lazzaro. Θα με βόλευε να μείνω εκεί εάν έχω αμάξι μαζί μου?
Εγώ είχα μείνει σε ένα υπέροχο χωριό, το Praiano, μεταξύ Ποζιτάνο και Αμάλφι και βόλευε πολύ για εξορμήσεις είτε στη μία, είτε στην άλλη πλευρά. Δωμάτιο με μπαλκόνι θέα το Ποζιτάνο, απίστευτο μέρος. Κοντά έχει ένα φανταστικό εστιατόριο, το La Strada αν θυμάμαι καλά.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.206
Likes
25.625
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
6 μήνες νωρίτερα δεν υπάρχει περίπτωση να κανονίσω διακοπές γιατί η φύση της δουλειάς μου και του συντρόφου μου δε μας το επιτρέπει.
Κατανοώ απόλυτα ότι για έναν εργαζόμενο είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να κλείσει ξενοδοχεία 6 μήνες πριν τις διακοπές του.
Ανέφερα όμως αυτό το μεγάλο χρονικό διάστημα για να επισημάνω την αυξημένη δυσκολία που παρουσιάζει ο συγκεκριμένος προορισμός στην εύρεση οικονομικών καταλυμάτων που να διαθέτουν επίσης και parking για το αυτοκίνητο.

Άλλωστε έχουμε ταξιδέψει αρκετές φορές και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό με προγραμματισμό τελευταίας στιγμής, άντε ένα ενάμιση μήνα νωρίτερα και με τα δικά μας οικονομικά στάνταρ.
Όλοι οι προορισμοί δεν είναι ίδιοι.
Η Ακτή Αμάλφι έχει μία ιδιαιτερότητα παραπάνω στο να βρεις οικονομικό κατάλυμα (όπως έγραψες στο post σου), ένα ή δύο μήνες πριν τις διακοπές σου.
Αν δεν υπάρχει οικονομικός περιορισμός σίγουρα η εύρεση ξενοδοχείου ακόμα και τελευταία στιγμή είναι εφικτή με καλό ψάξιμο.
Θα με βόλευε να μείνω εκεί εάν έχω αμάξι μαζί μου?
Θα πρέπει στα έξοδα να συνυπολογίσεις και τα parking που θα χρησιμοποιείς, αν μείνεις για παράδειγμα στο San Lazzaro όλες τις μέρες και κάνεις ημερήσιες στα υπόλοιπα χωριά (Pozitano, Amalfi, Sorrento κλπ.), αλλά και την πολύ αυξημένη κίνηση.
Για παράδειγμα τον Ιούλιο στο Amalfi δεν βρήκαμε ΠΟΥΘΕΝΑ να παρκάρουμε ένα πρωί (εννοείται με πληρωμή-δεν παρκάρεις πουθενά δωρεάν) και έτσι αναγκαστήκαμε να φύγουμε. Το δε δημόσιο parking κόστιζε το 2016, 5€ η ώρα.

Να σου δώσω άλλο ένα παράδειγμα για να καταλάβεις πως ακριβώς έχουν τα πράγματα με τα χωριά:
Ένα βράδυ μείναμε στο Ravello (7-8 χιλιόμετρα από το Amalfi). Το ξενοδοχείο στο Ravello δεν είχε δικό του parking, οπότε φτάνοντας, αναγκαστικά έπρεπε να πληρώσουμε στο δημόσιο parking του χωριού και να αφήσουμε εκεί το αυτοκίνητο. Συνέφερε λοιπόν η 24ωρη φύλαξη (20€).
Το βράδυ που θέλαμε να πάμε στο Amalfi για βόλτα, δεν πήγαμε με το αυτοκίνητο αλλά με το λεωφορείο (γιατί έτσι στοίχισε και λιγότερα χρήματα η μετακίνηση και γλιτώσαμε άπειρη κίνηση και χρόνο ψάχνοντας για parking στο Amalfi.

Γι'αυτό η προσωπική μου άποψη (εκ πείρας το λέω) είναι ότι θα πρέπει να μείνεις στα χωριά που ενδιαφέρεσαι να επισκεφθείς, ώστε να αφήνεις το αμάξι στο parking του ξενοδοχείου ή σε κάποιο ιδιωτικό (25€ την ημέρα), και να κινείσαι μέσα στο χωριό με τα πόδια.
Καράβι για το Κάπρι, φεύγει μόνο από το Σορρέντο, ή φέυγει και από κάποιο από τα άλλα χωριά?
Και από Αmalfi

https://www.directferries.gr/amalfi_capri_ferry.htm
 
Last edited:

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Να σου τονίσω ότι λίγοι ιταλοί γνωρίζουν αγγλικά, όπως έγραψα.
Αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί γνωρίζω και μιλάω τη γλώσσα πολύ καλά. Άλλωστε έχω πάει και άλλες φορές Ιταλία.
Όσον αφορά την οδήγηση περισσότερο θα με άγχωνε η οδήγηση σε μια μεγάλη πόλη όπως η Νάπολη παρά η στενεμάρα στις ορεινές διαδρομές. Γι'αυτό θέλω να εξετάσω και τα δύο σενάρια πριν καταλήξω στο αν θα πάρω αυτοκίνητο ή όχι.

Εγώ είχα μείνει σε ένα υπέροχο χωριό, το Praiano, μεταξύ Ποζιτάνο και Αμάλφι και βόλευε πολύ για εξορμήσεις είτε στη μία, είτε στην άλλη πλευρά. Δωμάτιο με μπαλκόνι θέα το Ποζιτάνο, απίστευτο μέρος. Κοντά έχει ένα φανταστικό εστιατόριο, το La Strada αν θυμάμαι καλά.
Σε ευχαριστώ πολύ είχα ήδη βάλει αστεράκι σε αυτό το εστιατόριο και δε θυμάμαι και πώς το είχα ανακαλύψει για να πώ την αλήθεια. Αν θυμάσαι και το ξενοδοχείο που έμενες στείλ'το μου!!

klair σε ευχαριστώ καταλαβαίνω ακριβώς τί μου λες. Γι'αυτό ακόμη δεν έχω καταλήξει εάν θα πάρω αμάξι ή όχι. Από τη μία με βολεύει γιατί μένω Ήπειρο και είμαι κοντά στη Ηγουμενίτσα και θέλω να έχω και την άνεσή μου, από την άλλη εάν είναι στην τελική να κινούμαστε στα χωριά με το λεωφορείο ας μην το πάρω καν. Θα μελετήσω και τα δύο σενάρια και θα πράξω αναλόγως.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.814
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μην ξεχάσεις να επισκεφτείς και την Villa Rufolo στο Ravello και να πιεις άφθονο limoncello
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
μην ξεχάσεις να επισκεφτείς και την Villa Rufolo στο Ravello και να πιεις άφθονο limoncello
Έχω ήδη βάλει αστεράκι στη Villa Rufolo και όσο για το limocello το περιμένω πως και πως να το δοκιμάσω!! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Σε ευχαριστώ πολύ είχα ήδη βάλει αστεράκι σε αυτό το εστιατόριο και δε θυμάμαι και πώς το είχα ανακαλύψει για να πώ την αλήθεια. Αν θυμάσαι και το ξενοδοχείο που έμενες στείλ'το μου!!
Le Sirene ήταν το ξενοδοχείο, 100 ευρώ το δωμάτιο, το σωτήριο έτος 2011.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
157
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Εγώ πέρσι τον Μάη είχα παέι Νάπολη και ακτή Αμάλφι. Στην Νάπολη δεν θα πρότεινα αμάξι, δεν μου χρειάστηκε ουτε μετρό για τις μετακινήσεις εντος του κέντρου. Στην Νάπολη επέλεξα ενα εξαιρετικό Βed and breakfast που ειχε προτείνει ενα μελος του forum, το Il Sorisso https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...rriso-Naples_Province_of_Naples_Campania.html .
Απο Νάπολη πέρασα ακτοπλοικώς στο Capri με μια διανυκτέρευση στο Anacapri https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...and_of_Capri_Province_of_Naples_Campania.html
Απο εκει παλι ακτοπλοϊκώς πέρασα στο Pozitano και με λεωφορειο στο Praiano οπου ηταν η βάση μου για 3 βράδια https://www.tripadvisor.com/Hotel_R...omba_Hotel-Praiano_Amalfi_Coast_Campania.html .
Εκεί νοίκιασα μηχανάκι για δυο μέρες για να γυρίσω την περιοχή γιατι οι συγκοινωνιές ηταν δεσμευτικές λόγω ωραρίων και ασφυκτικά γεμάτες τις ώρες αιχμής. Πάντως ακόμα και για το μηχανάκι έπρεπε να πληρώσουμε parking παντού και κάποιες φορές ήταν δύσκολο να βρούμε.

o @GTS έχει δίκιο, το La strada στο Praiano αξίζει μια επίσκεψη
https://www.tripadvisor.com/Restaur...-La_Strada-Praiano_Amalfi_Coast_Campania.html
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Εκεί νοίκιασα μηχανάκι για δυο μέρες
Eίναι και αυτό μια σκέψη που έκανα να νοικιάζαμε μηχανάκι για τις 3 μέρες στην κοστιέρα. Το νοίκιασες επί τόπου από εκεί ή το είχες κλείσει από το ίντερνετ?? Πόσο κόστισε περίπου? Κάπου εδώ μέσα διάβασα πως για να νοικιάσεις αμάξι έξω σου ζητάν πιστωτική και εμείς πιστωτική δεν έχουμε, μόνο χρεωστικές και prepaid. Ισχύει και το ίδιο και για τα μηχανάκια?
Όσον αφορά το πάρκιν για το μηχανάκι στα χωριά πόσο κόστιζε περίπου?
Συγγνώμη αν σε ζάλιζα με τις ερωτήσεις και σε ευχαριστώ πολύ!!
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλα τα post που έχουν σχέση με την Νάπολη και την ευρύτερη περιοχή της και πλησιάζοντας η ώρα για επί τόπου ''αυτοψία'' σας παραθέτω το πρόγραμμα που έχω ετοιμάσει :

Ημέρα 1η ( Κυριακή)
14:20 Άφιξη στο αεροδρόμιο, ταξί για Via Toledo ( όπου και το ξενοδοχείο)
14:40 Άφιξη σταθμό Montesanto ( τρένο για γήπεδο εγώ , via Toledo η σύζυγος !! ΚΑΚΗ ΙΔΕΑ μήπως;;;)
15:00 Γήπεδο San Paolo ( για το ματς Νάπολι - Τορίνο , που μπορεί να κρίνει και το πρωτάθλημα)
17:30 Επιστροφή από γήπεδο σε Via Toledo ( όπου θα συναντηθώ με την σύζυγο μου , που θα την έχω αφήσει για βόλτα στην αγορά)
18:00 Βόλτα Via Toledo - Piazza del Plebiscito- Via Chiaia - Lungomare
19:30 Φαγητό - Aperitivo - Παγωτό στο Lungomare
22:00 Επιστροφή στο ξενοδοχείο μέσω Παραλιακής οδού και via Toledo

Ημέρα 2η ( Δευτέρα) : Μονοήμερη Capri
9:30 Αναχώρηση για Capri με aliscafo
10:20 Άφιξη λιμάνι Capri
10:30 Λεωφορείο για Anacapri
11:οο Lift για Montesolaro
12:30 Κάθοδος από το βουνό , βόλτα στο Anacapri , φαγητό
14:20 Λεωφορέιο για Capri
14:30 Βόλτα στο Capri , περπάτημα προς Κήπους του Αυγούστου κ Belvedere Tragara
16:00 Aperitivo στην Piazzetta
18:10 Αναχώρηση από Capri
19:οο Άφιξη Νάπολι , φαγητό , ποτό και ... ύπνο

Ημέρα 3η ( Τρίτη) Πομπηία - Ποζιτάνο -Sorrento
9:45 Άφιξη Πομπηία ( είσοδος με Artecard tutta la regione 3ημερη :32€ δύο είσοδοι και όλα τα ΜΜΕ)
13:00 Γεύμα γρήγορο στα πέριξ
14:06 - 14:33 τρένο για Sorrento
14:45 - 15:35 Λεωφορείο για Ποζιτάνο , δύο ώρες περίπου βόλτα και καφέ
17:40- 18:40 Επιστροφή στο Sorrento , φαγητό , aperitivo κάπου με θέα , βόλτα
21:37 - 22:40 Επιστροφή Νάπολι με το τελευταίο τρένο, διανυκτέρευση

Ημέρα 4η ( Τετάρτη) Procida - Pozzuoli
08:40- 9:20 Φέρυ για Procida
9:20- 13:00 Βόλτες και καφέ
13:00- 13:30 Φέρυ για Pozzuoli
13:30- 15:30 Φαγητό και βόλτα στο Pozzuoli
15:30 - 16:30 Τρένο για Νάπολι , επιστροφή ξενοδοχείο, ξεκούραση
18:00 Βόλτα πεζοδρόμους Vomero - Villa la Floridiana - Belvedere San Martino- Pedamentina a San Martino
20:00 Φαγητό και ποτό

Ημέρα 5η ( Πέμπτη)
09:οο - 11:00 Αρχαιολογικό Μουσείο
11:00 - 15:30 Βόλτα στο ιστορικό κέντρο: Spacanapoli - San Severo - Duomo - Via Tribunali ( πίτσα !!)
15:45 Αναχώρηση για αεροδρόμιο και πτήση επιστροφής στις 18:00

Θα ήθελα να μου πείτε αν βγαίνει το πρόγραμμα ή να το '' χαλαρώσω '' παραλείποντας κάποια από τα παραπάνω
Υ.Γ.: Οι ώρες που αφορούν τα ΜΜΕ είναι οι πραγματικές.
 

Attachments

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
157
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Eίναι και αυτό μια σκέψη που έκανα να νοικιάζαμε μηχανάκι για τις 3 μέρες στην κοστιέρα. Το νοίκιασες επί τόπου από εκεί ή το είχες κλείσει από το ίντερνετ?? Πόσο κόστισε περίπου? Κάπου εδώ μέσα διάβασα πως για να νοικιάσεις αμάξι έξω σου ζητάν πιστωτική και εμείς πιστωτική δεν έχουμε, μόνο χρεωστικές και prepaid. Ισχύει και το ίδιο και για τα μηχανάκια?
Όσον αφορά το πάρκιν για το μηχανάκι στα χωριά πόσο κόστιζε περίπου?
Συγγνώμη αν σε ζάλιζα με τις ερωτήσεις και σε ευχαριστώ πολύ!!
Νομίζω πως ηταν γύρω στα 60€ την μέρα η ενοικίαση αυτόματου και το έκλεισα απευθείας απο εκεί. Ο ιδιοκτήτης της Casa Colomba που μεναμε μας βοηθησε σε αυτο αλλα χρειαστηκα την πιστωτική σαν ασφάλεια. Το parking δεν ηταν πολυ, 1,5-2€ την ωρα νομιζω αλλα στο ξενοδοχειο ηταν δωρεαν. Πάντως με το μηχανάκι ηταν πολύ ευκολο να σταματήσουμε οπου θέλαμε, σχετικά εύκολο να βρούμε parking και δεν κολλούσαμε στην κίνηση πίσω απο τα αυτοκίνητα.
Μετα απο Praiano πηγαμε με λεωφορειο ως το Sorrento και απο εκει απευθειας με αλλο λεωφορείο στο αεροδρόμιο της Νάπολης.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom