Ιταλία Νάπολη - Ακτή Αμάλφι

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιά ψάχνω διαμονή σε νότια Ιταλία ( Sorrento, Positano, Praiano, Amalfi, Ravena*) κοντά σε αυτές τις περιοχές..όποιος γνωρίζει κάτι οικονομικό (50-60 ευρώ το βράδυ) ας βοηθήσει παρακαλώ!..
*Ravello
Για ποια εποχή ενδιαφέρεσαι; Η περιοχή είναι πολύ ακριβή, δύσκολο να πετύχεις τέτοιες τιμές. Μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις στο Sorrento και στο Salerno και όχι κεντρικά ή σε όχι πολύ γνωστά χωριά.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
*Ravello
Για ποια εποχή ενδιαφέρεσαι; Η περιοχή είναι πολύ ακριβή, δύσκολο να πετύχεις τέτοιες τιμές. Μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις στο Sorrento και στο Salerno και όχι κεντρικά ή σε όχι πολύ γνωστά χωριά.
Για καλοκαιρι..ναι το προσεξα και πιο οικονομικο μου φανηκε το Salerno
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Καλησπέρα κανείς καμία που έχει επισκεφτεί ναπολη ακτη αμαλφι και κάπρι, η αλήθεια είναι πως έχω διαβάσει αρκετές travelstories με αυτούς τους προορισμούς αλλά θα ήθελα να ξεκινήσουμε και πάλι μια σχετική συζήτηση αρχικά θέλω εντυπώσεις αν και πόσο αξίζει; Τέλη μαιου είναι καλός μήνας για να επισκφτεί κανείς αυτα τα μέρη ;
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη,
θέλω τη βοήθεια όλων των φίλων με γνώσεις Ιταλίας γιατί σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι τον Σεπτέμβριο και θέλω να επισκεφτώ Νάπολη Βεζούβιο Πομπηία και βέβαια Αμάλφι και Κάπρι.
Για να πάρω τα πράγματα από την αρχή, θέλω πολλά χρόνια να πάω Νάπολη και να κάνω και τη διαδρομή για κοστιέρα αμαλφιτάνα και φέτος αποφάσισα να το κάνω και θα προσπαθήσω να κάνω από τώρα έναν προγραμματισμό γιατί θέλω και σωστά να οργανωθώ αλλά και να υπολογίσω το κόστος που σίγουρα δεν θα είναι και μικρό αλλά να περάσω και ωραία και...ρομαντικά αφού θα το συνδυάσω με την επέτειο γάμου που έχουμε.
Σήμερα άρχισα να κοιτάω για αεροπορικά εισιτήρια και βρηκα με easyjet Αθήνα-Ναπολη-Αθήνα , συνολικά 90€/άτομο για το Σεπτέμβριο.
Σκέφτομαι να μείνουμε συνολικά 7 νύχτες για να μπορέσουμε να τα ''χωρέσουμε'' όλα,όμως θα αρχίσω να ''στείνω'' ένα πλάνο μετά τις πληροφορίες και τη βοήθεια που ευελπιστώ ότι θα μου δώσετε.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σκοπεύω να αφιερώσω τέσσερα μόνο βράδυα γι όλα αυτά, είναι λίγα; Αν ναι σε τι να δώσω προτεραιότητα;
και εγώ 4 βράδια έμεινα και όλα ήταν στο
Ravello. δεν μπόρεσα να πάω Καπρι λόγω καιρού, είχε αρκετό αέρα και δεν πήγαιναν τα καραβάκια από Αμαλφι .όλες μου τις ημέρες τις αφιέρωσα στην περιοχή από Παζιτανο έως Vietri sul Mare.

αν έχεις και καμία μέρα παραπάνω, αξίζει να μείνεις ένα βράδυ στο Καπρι .
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη,
θέλω τη βοήθεια όλων των φίλων με γνώσεις Ιταλίας γιατί σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι τον Σεπτέμβριο και θέλω να επισκεφτώ Νάπολη Βεζούβιο Πομπηία και βέβαια Αμάλφι και Κάπρι.
Για να πάρω τα πράγματα από την αρχή, θέλω πολλά χρόνια να πάω Νάπολη και να κάνω και τη διαδρομή για κοστιέρα αμαλφιτάνα και φέτος αποφάσισα να το κάνω και θα προσπαθήσω να κάνω από τώρα έναν προγραμματισμό γιατί θέλω και σωστά να οργανωθώ αλλά και να υπολογίσω το κόστος που σίγουρα δεν θα είναι και μικρό αλλά να περάσω και ωραία και...ρομαντικά αφού θα το συνδυάσω με την επέτειο γάμου που έχουμε.
Σήμερα άρχισα να κοιτάω για αεροπορικά εισιτήρια και βρηκα με easyjet Αθήνα-Ναπολη-Αθήνα , συνολικά 90€/άτομο για το Σεπτέμβριο.
Σκέφτομαι να μείνουμε συνολικά 7 νύχτες για να μπορέσουμε να τα ''χωρέσουμε'' όλα,όμως θα αρχίσω να ''στείνω'' ένα πλάνο μετά τις πληροφορίες και τη βοήθεια που ευελπιστώ ότι θα μου δώσετε.
Θα ήταν καλό να μας πεις που ακριβώς χρειάζεσαι βοήθεια και θα βάλουμε τα δυνατά μας...
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Εγώ γενικά είμαι λίγο στα χαμένα και έχω μπερδευτεί μ όλες τις περιοχές του αμάλφι κοστ και το κάπρι μαζί χαχα..
Δυσκολεύομαι να φτιάξω ένα πρόγραμμα σε ποια περιοχή να μείνω πότε που ποσο πως πότε γιατί ..
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Θα ήταν καλό να μας πεις που ακριβώς χρειάζεσαι βοήθεια και θα βάλουμε τα δυνατά μας...
Καλή μου katkats έχεις δίκιο.
Κατ αρχήν θα ήθελα γνώμη για το αν οι 7 μέρες είναι αρκετές για να μπορέσω να επισκεφτώ τις πόλεις που θέλω.
Κατά δεύτερον θέλω σίγουρα βοήθεια για το σχεδιασμό του ταξιδιού,
δηλαδή δεν ξέρω πως να οργανώσω τις μέρες και τις διανυκτερεύσεις και σε ποιες περιοχές να κάνω διανυκτέρευση και βέβαια έχω διαβάσει ότι Αμάλφι χωρίς αυτοκίνητο είναι θάλασσα χωρίς αλάτι και εγώ δε θα έχω αυτοκίνητο.
Γι αυτό σας λέω ότι χωρίς τη βοήθεια όλων σας μάλλον θα τα κάνω ''μούσκεμα''.
Σκέφτομαι αν τελικά αν πρέπει το ταξίδι αυτό να το κάνουμε μόνοι μας ή να κοιτάξω για οργανωμένο (για να έχω μέσα τις μεταφορές )αν και πάντα θέλω να έχουμε εμείς τον έλεγχο του προγράμματός μας και όχι να εξαρτόμαστε από ένα γκρουπ.
Πάντως ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια που ξέρω ότι θα μου δώσετε.:clap::clap:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλή μου katkats έχεις δίκιο.
Κατ αρχήν θα ήθελα γνώμη για το αν οι 7 μέρες είναι αρκετές για να μπορέσω να επισκεφτώ τις πόλεις που θέλω.
Κατά δεύτερον θέλω σίγουρα βοήθεια για το σχεδιασμό του ταξιδιού,
δηλαδή δεν ξέρω πως να οργανώσω τις μέρες και τις διανυκτερεύσεις και σε ποιες περιοχές να κάνω διανυκτέρευση και βέβαια έχω διαβάσει ότι Αμάλφι χωρίς αυτοκίνητο είναι θάλασσα χωρίς αλάτι και εγώ δε θα έχω αυτοκίνητο.
Γι αυτό σας λέω ότι χωρίς τη βοήθεια όλων σας μάλλον θα τα κάνω ''μούσκεμα''.
Σκέφτομαι αν τελικά αν πρέπει το ταξίδι αυτό να το κάνουμε μόνοι μας ή να κοιτάξω για οργανωμένο (για να έχω μέσα τις μεταφορές )αν και πάντα θέλω να έχουμε εμείς τον έλεγχο του προγράμματός μας και όχι να εξαρτόμαστε από ένα γκρουπ.
Πάντως ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια που ξέρω ότι θα μου δώσετε.:clap::clap:
Κατ' αρχήν όσες περισσότερες μέρες τόσο καλύτερα. Παρακάτω σου δίνω ένα πρόγραμμα για 7 διανυκτερεύσεις.
Θα ξεκινήσετε με τη Νάπολη: 3 διανυκτερεύσεις εκεί (ή 4 δες παρακάτω). Θα κάνετε μονοήμερη στην Πομπηία και αν σας βγει το πρόγραμμα, στον Βεζούβιο.
Από εκεί φεύγετε για Κάπρι και είτε διανυκτερεύετε είτε το κάνετε αυθημερόν. Αν κάνετε διανυκτέρευση, φεύγετε από Κάπρι την επόμενη με προορισμό Σορέντο. Από Σορέντο με λεωφορείο πάτε Αμάλφι.
Αν δεν κάνετε διανυκτέρευση και βολεύουν τα δρομολόγια (των λεωφορείων) πάτε Σορέντο και από εκεί Αμάλφι. Αν δεν βολεύουν πάτε πίσω Νάπολη και την άλλη μέρα ή την ίδια, αν βολεύουν τα δρομολόγια των λεωφορείων, πάτε Αμάλφι.
Προτείνω να μείνετε Αμάλφι γιατί αποτελεί κάτι σαν κέντρο των συγκοινωνιών για την Κοστιέρα. Βγαίνουν 2 ή 3 διανυκτερεύσεις, ανάλογα με το τι θα κάνετε με το Κάπρι. Χρησιμοποιείτε λεωφορεία για να την γυρίσετε. Ποζιτάνο, Ραβέλο είναι τα βασικά χωριά που πρέπει να δείτε. Από Αμάλφι επιστρέφετε Νάπολη με λεωφορείο και κάνετε εκεί την τελευταία διανυκτέρευση, γιατί αν δεν κάνω λάθος η πτήση της επιστροφής είναι σχετικά νωρίς.
Πρόσφατα είχα βάλει λινκς για τις συγκοινωνίες σε αυτό το ποστ: https://www.travelstories.gr/commun...-Νάπολη-Πληροφορίες.52280/page-11#post-691506
Θέλει μια σχετική μελέτη το θέμα των δρομολογίων. Όπως βλέπεις αυτά θα σου καθορίσουν το πρόγραμμα για το Κάπρι. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει βγει ακόμα το θερινό πρόγραμμά τους. Επίσης, για Κάπρι και Αμάλφι ετοιμάσου να βάλεις βαθιά το χέρι στη τσέπη.
Άρχισε τον σχεδιασμό και όλα καλά θα πάνε.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom