Ιταλία Νάπολη - Ακτή Αμάλφι

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Όπως τα λες είναι για Κάπρι και φαντάζομαι και για Σαλέρνο (αν και δεν έχω πάει). Δες εναλλακτικά και το Σορέντο για μονοήμερη. Για τα χωριά στην κοστιέρα όμως υπάρχει πρόβλημα. Χωρίς αυτοκίνητο ή κάποιο οργανωμένο και πανάκριβο γκρουπ είναι πολύ δύσκολο να τα δείτε σε μονοήμερη. Δες πχ. αυτό το μήνυμά μου για να πάρεις μια ιδέα για τις μετακινήσεις με λεωφορεία και τρένα. https://www.travelstories.gr/community/threads/Νάπολη-Ακτή-Αμάλφι.55843/page-5#post-702774
Πολύ κατατοπιστικό το μήνυμα σου στο άλλο θέμα! Ευχαριστώ πολύ! Χμμ όντως..δεν ξέρω γενικά αν θα βολεύουν τα δρομολόγια... Είχαμε πάει στο Σορρεντο, για να πω την αλήθεια δεν ενθουσιάστηκα. Υπερβολικά τουριστικό... Έχει επισκεφθεί κανεις το Σαλέρνο; Αξίζει ή είναι όπως το Σορρεντο;
 

kostavros

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Διάβασα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις ιστορίες σας και θέλω τις άποψης σας που να κινηθω και κυρίως που να μείνω. Εγώ κλείσει αεροπορικα προς Νάπολη 11 με 18 Αυγούστου. Είδα μια περιοχή την agerola που είναι οικονομική και με πολλά καλά καταλύματα με 80 90 ευρω τη μέρα. Αξίζει? Γνωρίζει κανείς ? είδα είναι κοντά σε αμαλφι αλλά πιο μακριά σε ποσιτανο. Για μια βδομάδα που προτείνετε να κινηθώ? Θα νοικιάσω αυτοκίνητο είδα τιμές περίπου 30 με 35 ευρω τη μέρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Διάβασα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις ιστορίες σας και θέλω τις άποψης σας που να κινηθω και κυρίως που να μείνω. Εγώ κλείσει αεροπορικα προς Νάπολη 11 με 18 Αυγούστου. Είδα μια περιοχή την agerola που είναι οικονομική και με πολλά καλά καταλύματα με 80 90 ευρω τη μέρα. Αξίζει? Γνωρίζει κανείς ? είδα είναι κοντά σε αμαλφι αλλά πιο μακριά σε ποσιτανο. Για μια βδομάδα που προτείνετε να κινηθώ? Θα νοικιάσω αυτοκίνητο είδα τιμές περίπου 30 με 35 ευρω τη μέρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φιλε μου καλημερα,γνωμη μου ειναι οτι επειδη θα εισαι στην πιο hot περιοδο του καλοκαιριου να μεινεις καπου παραθαλασσια!! Τωρα προγραμμα τετοια εποχη θα βγει αλλα εφοδιασου με υπομονη , οι δρομοι ειναι στενοι κ εχουν πααααρα πολλα αμαξια!! Ειναι αρκετες μερες παντως,,,σιγουρα θα πας Βεζουβιο,Πομπηια,Ναπολη,προτεινω κ Capri αφου εχεις μερες
 

kostavros

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση. Η περιοχή agerola είναι οκ?σκέφτομαι για 2 μερες Νάπολη( να δω και το νησάκι ισκια τη μια) και 5 στην agerola. Τι λες?
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση. Η περιοχή agerola είναι οκ?σκέφτομαι για 2 μερες Νάπολη( να δω και το νησάκι ισκια τη μια) και 5 στην agerola. Τι λες?
Agerola σε ποιο μέρος ακριβώς;;
 

kostavros

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Agerola σε ποιο μέρος ακριβώς;;
Εχω δει διαφορά καταλύματα στην περιοχη αυτη. Κοιταω τουλάχιστον να είναι το μεγιστο 30 λεπτά απο την παραλία του αμαλφι. Στο ραβελο εχουν διπλή τιμη τα καταλύματα που κοιτάω
 

dinad

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Καλημέρα .
Θα ήθελα να ρωτήσω για το θέμα διοδίων....Απο Νάπολη για Σορέντο. Εχουμε νοικιάσει σκουτεράκι κ θα ήθελα αν ξέρει καποιος να με ενημερώσει, επειδή δεν το βρίσκω καπου σαν πληροφορία. …..Είναι σαν τα δικά μας, ??πληρώνουμε με μετρητά???
Υπάρχει εναλλακτικός δρόμος εκτός του Α3?
 

Rockobok

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Διόδια πληρώνεις μόνο στην αυτοστραντα. Μπαίνοντας στον αυτοκινητόδρομο περνεις ένα χαρτάκι και βγενωνταδ το τοποθετείς σε ένα μηχάνημα και σου λέει το κόστος. Πληρώνεις με μετρητά και με κάρτα. Το κόστος για τη μηχανή όμως είναι όσο και του αυτοκινήτου δεν έχει διαφορά όπως στην Ελλάδα. Η superstrada δεν έχει διοδια
 

dinad

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Διόδια πληρώνεις μόνο στην αυτοστραντα. Μπαίνοντας στον αυτοκινητόδρομο περνεις ένα χαρτάκι και βγενωνταδ το τοποθετείς σε ένα μηχάνημα και σου λέει το κόστος. Πληρώνεις με μετρητά και με κάρτα. Το κόστος για τη μηχανή όμως είναι όσο και του αυτοκινήτου δεν έχει διαφορά όπως στην Ελλάδα. Η superstrada δεν έχει διοδια
ευχαριστώ πολύ!!
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
θα βρεθω τον Ιουνιο για 2 μερες- 2 νυχτες στην ακτη αμαλφι, δυστυχως κανονιστηκε πολυ τελευταια στιγμη και ψαχνω σε ποια περιοχη να μεινω; εχω αποκλεισει το ποζιτανο γτ το χαμηλοτερο που βρηκα για δυο βραδυα ειν 600 ευρω οι τιμες που θελω ειναι μεχρι 400 κατι ευρω τα δυο βραδυα σκεφτομαι το πραιανο η το αμαλφι ; τι λετε;
Ειδα απλα οτι το πραιανο ειναι στην μεση και ταυτοχρονα κοντα και αμαλφι και ποζιτανο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom