Ιταλία Νάπολη - Ακτή Αμάλφι

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας
Για ενοικίαση μηχανής 2 μέρες και τουρ στο Αμάλφι προτείνεται;;;
Σαλέρνο είναι καλά για βάση να μείνουμε εκεί 2 βραδιές; ευχαριστώ
Αν είστε μηχανόβιοι, τότε η εμπειρία οδήγησης με μηχανή στους δρόμους της κοστιερας θα είναι δυνατή! Κ με καλό καιρό κι ολας, άνοιξη, θα είναι γαμω. Στο Σαλέρνο δεν έχω πάει αλλά μακριά μου φαίνεται, από μένα είναι όχι.
 

Πέτρος.

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
road trip italia
Εγώ πέρσι τον Μάη είχα παέι Νάπολη και ακτή Αμάλφι. Στην Νάπολη δεν θα πρότεινα αμάξι, δεν μου χρειάστηκε ουτε μετρό για τις μετακινήσεις εντος του κέντρου. Στην Νάπολη επέλεξα ενα εξαιρετικό Βed and breakfast που ειχε προτείνει ενα μελος του forum, το Il Sorisso B&B IL SORRISO (Νάπολη, Ιταλία) - Κριτικές και σύγκριση τιμών - Tripadvisor .
Απο Νάπολη πέρασα ακτοπλοικώς στο Capri με μια διανυκτέρευση στο Anacapri B&B ANTICO MONASTERO DI ANACAPRI (Ιταλία) - Κριτικές και σύγκριση τιμών - Tripadvisor
Απο εκει παλι ακτοπλοϊκώς πέρασα στο Pozitano και με λεωφορειο στο Praiano οπου ηταν η βάση μου για 3 βράδια https://www.tripadvisor.com/Hotel_R...omba_Hotel-Praiano_Amalfi_Coast_Campania.html .
Εκεί νοίκιασα μηχανάκι για δυο μέρες για να γυρίσω την περιοχή γιατι οι συγκοινωνιές ηταν δεσμευτικές λόγω ωραρίων και ασφυκτικά γεμάτες τις ώρες αιχμής. Πάντως ακόμα και για το μηχανάκι έπρεπε να πληρώσουμε parking παντού και κάποιες φορές ήταν δύσκολο να βρούμε.

o @GTS έχει δίκιο, το La strada στο Praiano αξίζει μια επίσκεψη
LA STRADA, Praiano - Menu, Prices & Restaurant Reviews - Tripadvisor
Καλησπέρα σας
Έχω κλείσει Μάιο για Αμάλφι
Από πού νοικιασατε μηχανάκι; ήθελε πιστωτική κάρτα;;
Ευχαριστώ πολύ
 

Myrtoch

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα θέλω να πάω φέτος το καλοκαίρι ποσιτανο με πτήση στην ναπολη από εκεί ξέρει κανείς πόση ώρα κάνει το τρένο για σορεντο και η απόσταση σορεντο positano αξίζει με λεωφορείο με αμάξι η ferry ; Μια άλλη μέρα θέλω να πάω αμαλφι και άλλη μια καπρι ξέρει κανείς τιμές που παίζουν και ποιος τρόπος συμφέρει για να πας εκεί αρχές Σεπτέμβρη θα πάω
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα θέλω να πάω φέτος το καλοκαίρι ποσιτανο με πτήση στην ναπολη από εκεί ξέρει κανείς πόση ώρα κάνει το τρένο για σορεντο και η απόσταση σορεντο positano αξίζει με λεωφορείο με αμάξι η ferry ; Μια άλλη μέρα θέλω να πάω αμαλφι και άλλη μια καπρι ξέρει κανείς τιμές που παίζουν και ποιος τρόπος συμφέρει για να πας εκεί αρχές Σεπτέμβρη θα πάω
Λοιπόν γυρίσαμε πριν 10 μέρες από κει.
Μη διανοηθείς να νοικιάσεις αυτοκίνητο, απίστευτη κίνηση. Πήραμε βέσπα και κάναμε τη δουλειά μας. Αν θες να σου στείλω από που νοικιάσαμε.
Ωραία επιλογή να μετακινείσαι και με φέρι, έχει από ποζιτανο να πας κάπρι με φέρι. Εμείς διανυκτερεύσαμε στο Καπρι και στο προτείνω, είναι πολύ ωραία όταν φεύγουν οι τουρίστες, δε θα το ευχαριστηθείς μονοήμερη
Με το που θα βγεις από αεροδρόμιο Νάπολης έχει κάποια ταξί κράχτες, μαζεύουν κόσμο και τους πάνε Σορρεντο με το ταξί, κόστος ανα άτομο 20 ευρώ. Συμφέρει πολύ σε 1 ώρα περίπου έχεις φτάσει Σορεντο. Άλλη λύση με 10 ευρώ να πάρεις το λεωφορείο που φεύγει από αεροδρόμιο και σε πάει Σορεντο, αλλά θα σου πάρει πάνω από 1μιση ώρα
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Καλημέρα σε όλους! Διάβασα αρκετές σελίδες αλλά ακόμα άκρη δεν έβγαλα σε αυτά που με απασχολούν. Θα πάμε Ναπολη 18 με 24 Οκτωβρίου και θα ήθελα να δούμε Ναπολη, πομπηια και χωριά στην amalfi coast. Να βάλω 4 διανυκτερευσεις στη Ναπολη και 2 κάπου στην costiera? (Βρίσκω καλές τιμές στην agerola). Η εποχή που θα πάμε ενδείκνυται για την ακτή amalfi?

Επιπλέον αυτό που με προβληματιζει περισσότερο είναι το πώς θα εξερευνησουμε τα χωριά. Εγώ ιδανικά θα ήθελα να νοικιασουμε αυτοκίνητο από τη ναπολη, να πάμε amalfi coast και για 2-3 μέρες να τριγυρναμε στα χωριουδακια. Δεν ξέρω όμως αν είναι εφικτό αυτό γιατί διαβάζω για κωλοδρομους, για έλλειψη πάρκινγκ ή για ακριβά πάρκινγκ. Το αυτοκίνητο θα μας προσφέρει όντως την ευκολία της μετακίνησης στα χωριά ή το λεωφορείο βολεύει καλύτερα?
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
θα επέλεγα αυτοκίνητο και 2 -3 διανυκτερεύσεις, δεν θα έχει τόση ζέστη ώστε να χάσετε χρόνο σε παραλία και μπάνιο και θα είναι πολύ εύκολο να τα γυρίσετε όλα. Αμάλφι ωραία θέα αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, Ποζιτάνο πολύ πιο μαγευτικό( και ακριβό :p) και μετά έχει και ωραία χωριουδάκια που είναι λιγότερο τουριστικά. εμείς είχαμε μείνει στο Πραιάνο που είναι ανάμεσα σε Αμαλφι και Ποζιτάνο με τρομερή θέα και φαγητό. Σάββατο βράδυ Σεπτέμβρη στις 22:00 το βράδυ ήταν πόλη φάντασμα :minion angry:και το ξενοδοχείο ήταν μονόδρομος. νωρίς άδειαζε και στα κεντρικά χωριά.

Με το αμάξι το μόνο κακό είναι πως δεν μπορείς να σταματήσεις καπου πρόχειρα στη διαδρομή για να θαυμάσεις ένα ωραίο τοπίο γιατι είναι μια λορίδα και δεν έχει περιθώριο. τα παρκιν είναι όντως ακριβά, να δείς αν το ξενοδοχείο που θα κλείσεις έχει χώρο στάθμευσης, θα είναι πολύ βολικό.
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Στην agerola έχει μείνει κάνεις? Θα έχει καθόλου ζωή το βράδυ τον Οκτώβριο? Επίσης, παίζει να έχουμε θέμα με μποτιλιαρισμα στην amalfi coast και να μας δημιουργήσει θέμα στην επιστροφή που θα έχουμε να προλάβουμε αεροπλάνο?
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Στην agerola έχει μείνει κάνεις? Θα έχει καθόλου ζωή το βράδυ τον Οκτώβριο? Επίσης, παίζει να έχουμε θέμα με μποτιλιαρισμα στην amalfi coast και να μας δημιουργήσει θέμα στην επιστροφή που θα έχουμε να προλάβουμε αεροπλάνο?
Ζωή το βράδυ στη Νάπολη, δεν είναι μέρη με μπαρακια, πας τρως νωρίς το βράδυ πίνεις το κρασάκι σου και γεια σας, αλλιώς πέφτει πείνα. Απο θέμα κίνησης πιστεύω δεν θα έχετε πρόβλημα γιατί είναι off season περίοδος το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι μέσα στη Νάπολη ειδικά αν είναι ώρες αιχμής. ούτε το gps δεν μπορεί να προβλέψει σωστά. ( χάσαμε το τρένο μας έτσι, ενώ ξεκινήσαμε από το ξενοδοχείο μας 1,5 ώρα νωρίτερα για απόσταση 20'). για την agerola δεν έχω κάποια πληροφορία δυστυχώς!
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Στην agerola έχει μείνει κάνεις? Θα έχει καθόλου ζωή το βράδυ τον Οκτώβριο? Επίσης, παίζει να έχουμε θέμα με μποτιλιαρισμα στην amalfi coast και να μας δημιουργήσει θέμα στην επιστροφή που θα έχουμε να προλάβουμε αεροπλάνο?
11 η ωρα στην Ιταλια γενικα ολα κλεινουν ειναι κανονας!τωρα Ναπολη μπορει να βρεις κ καμια πιτσαρια ως τις 12...θα προτεινα να πατε εξαρχης στα χωρια κ να αφησετε την Ναπολη προς το τελος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom