Ιταλία Νάπολι ή Μπολόνια

anastasiaswt

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα , θελω να κανονισω ενα 3ημερο με το αγορι μου τον Μάιο και είμαι αναμερα στην Ναπολι και στην Μπολόνια καθως βρηκα φτηνα αεροπορικά. Τι μου προτείνετε να επιλεξω;
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα , θελω να κανονισω ενα 3ημερο με το αγορι μου τον Μάιο και είμαι αναμερα στην Ναπολι και στην Μπολόνια καθως βρηκα φτηνα αεροπορικά. Τι μου προτείνετε να επιλεξω;
Ήμουν στην ίδια φάση.Διαλεξα Νάπολη. Η Μπολόνια είναι πιο φοιτητουπολη. Σίγουρα η Νάπολη έχει περισσότερα πράγματα να δεις (από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα). Συνδυάζεται με Πομπηία,Βεζουβιι,Ακτή Αμάλφι. Επίσης αν σας αρέσουν οι παραλιακές πόλεις σίγουρα Ναπολη.Πολλες επιλογές για φαγητό. Αν θες διάβασε ταξιδιωτικές ιστοριες για Νάπολι εδώ μέσα
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλησπέρα , θελω να κανονισω ενα 3ημερο με το αγορι μου τον Μάιο και είμαι αναμερα στην Ναπολι και στην Μπολόνια καθως βρηκα φτηνα αεροπορικά. Τι μου προτείνετε να επιλεξω;
Και οι 2 επιλογές ότι και να διαλέξεις σίγουρα δεν θα το μετανιώσεις. Πολύ σωστά αναφέρθηκε ότι η Νάπολη συνδυάζεται με όλα τα παραπάνω συν Κάπρι κ άλλα νησάκια, όμως και η Μπολόνια έχει πολλές πόλεις τριγύρω για ημερησια εξόρμηση όπως μαντοβα, μοντενα, Πάρμα, ρετζιο εμιλια, Ραβένα, μέχρι κ Φλωρεντία... Αλλά όλα αυτά με τη προϋπόθεση ότι θα έχετε επαρκή αριθμό ημερών. Στις 3 ημέρες που θα έχετε, ειδικά αν περιλαμβάνονται σε αυτές η άφιξη και η αναχώρηση δεν θα δείτε τίποτα γειτονικό..... Επομένως κάνε την επιλογή με βάση ποια πόλη θα σε ενδιέφερε περισσότερο να δεις, εκτός εάν προσθέσεις 2-3 ημέρες ....
 

alice~

Member
Μηνύματα
715
Likes
1.168
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Μπολόνια δεν έχω πάει αλλά μου έχουν πει τα καλύτερα,πραγματικά και είναι στα σχέδια μου να πάω κάποια στιγμή. Αν έχετε μόνο ένα τριήμερο στην διάθεση σας, ίσως καλύτερα να πηγαίνατε Μπολόνια, ειδικά αν είστε 20αρηδες όπως γράφει το προφίλ σου νομιζω, έχει φοβερη ατμόσφαιρα... Στην Ναπολη αξίζει να αφιερώσεις παραπάνω μέρες, είχα μείνει σχεδόν μια εβδομάδα και θα πάω παλι την άνοιξη και θα μείνω άλλες τόσες μέρες. Ίσως καλύτερα Μπολόνια με καμία ημερήσια σε κοντινές περιοχές.
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Μπολονια ειναι ιδανικο μερος για ενα 3 days-break.
Γεματη ζωη, καλο φαγητο και εντονη ατμοσφαιρα απο φοιτητες.
Εχει πραγματα να κανεις και να δεις και οσον αφορα τις μερες που διαθετεις, ειναι ιδανικες.
Στην συστηνω ανεπιφυλακτα.
Στην αντιπερα οχθη, θα ελεγα οτι Ναπολη δεν αξιζει τοσο για 3ημερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom