Νέα Ζηλανδία Νησιά Κουκ Νέα Ζηλανδία - Νησιά Kουκ

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.768
Εκεί βέβαια xenos, αναδύεται το μέγα ερώτημα:

Αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα για εκεί ενώ μπορείς να είσαι σε αντίστοιχα μέρη με πολύ λιγότερα?

Αυτό αξίζει ένα τόπικ από μόνο του...

Τι λες εσύ?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Εκεί βέβαια xenos, αναδύεται το μέγα ερώτημα:

Αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα για εκεί ενώ μπορείς να είσαι σε αντίστοιχα μέρη με πολύ λιγότερα?

Αυτό αξίζει ένα τόπικ από μόνο του...

Τι λες εσύ?
Πρεπει καποια στιγμη να παμε να δουμε αν πραγματι αξιζει για να μπορουμε να εχουμε μετρο συγκρισης.
Η αποσταση μυθοποιει κατα πολυ τα μερη εκεινα ειναι η γνωμη μου.
Σιγουρα ειναι ομορφα αλλα ο παραδεισος υπαρχει και σε πιο φθηνους προορισμους αρκει να το ψαξεις και να το βρεις.
Παντως θαθελα πολυ να παω στα Κουκ-Μικρονησια κλπ και θα ευχομουνα να μην απογοητευτω.
Θεωρω την Ταιλανδη πολυ καλη εναλλακτικη λυση ειδικα τα μη τουριστικα νησια της.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Καμία σχέση ο Ινδικός με τον Ειρηνικό. Εντελώς διαφορετικά πράγματα. Μπορεί να έχουν κάποιες ομοιότητες, αλλά δεν είναι το ίδιο. Όπως δεν είναι το ίδιο η Πίνδος, οι Άλπεις, ή τα Rockies. Μπορεί να έχουν πεύκα και έλατα, αλλά είναι διαφορετικά πράγματα.
Οι γνωρίζοντες καταλαβαίνουν και μόνο από τη φωτό, αν η ατόλη που βλέπουν βρίσκεται στις Μλδίβες, ή στο Νότιο Ειρηνικό.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Καμία σχέση ο Ινδικός με τον Ειρηνικό. Εντελώς διαφορετικά πράγματα. Μπορεί να έχουν κάποιες ομοιότητες, αλλά δεν είναι το ίδιο. Όπως δεν είναι το ίδιο η Πίνδος, οι Άλπεις, ή τα Rockies. Μπορεί να έχουν πεύκα και έλατα, αλλά είναι διαφορετικά πράγματα.
Οι γνωρίζοντες καταλαβαίνουν και μόνο από τη φωτό, αν η ατόλη που βλέπουν βρίσκεται στις Μλδίβες, ή στο Νότιο Ειρηνικό.
Traveladdict αποτι βλεπω το επομενο σου ταξιδι ειναι Νεα Ζηλανδια και επισης βλεπω οτι εχεις ξαναπαει..εχεις να μου δωσεις καμια συμβουλη η κατι που μπορει να με βοηθησει στο ταξιδι μου;;

Παω τον Ιουλιο.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Traveladdict αποτι βλεπω το επομενο σου ταξιδι ειναι Νεα Ζηλανδια και επισης βλεπω οτι εχεις ξαναπαει..εχεις να μου δωσεις καμια συμβουλη η κατι που μπορει να με βοηθησει στο ταξιδι μου;;

Παω τον Ιουλιο.
Αitutaki και πάλι Aitutaki φίλε μου. Δεν περιγράφεται.
Και αν πας Νέα Ζηλανδία, μη ξοδέψεις πολύ χρόνο στο Βόρειο Νησί. Κατευθείαν στο Νότιο! Αν και τον Ιούλιο θα κάνει κρύο στο νότο.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Παίδες Καλησπέρα
Μετά από αρκετό καιρό και αφού οριστικοποίησα όλες μου τις πτήσεις, σας τις γράφω ώστε να μπορέσει οποίος θέλει να έχει μια σαφή ιδέα για το πόσο κοστίζει περίπου ένα τέτοιο ταξίδι στην καλύτερη περίπτωση. Το συνολικό κόστος λοιπόν είναι 1625 ? για όλες τις παρακάτω πτήσεις εκτός από την εκδρομή στο Aitutaki που κοστίζει 210 ?.

ΚέρκυραΛονδίνο EasyJet
Λονδίνο Σιγκαπούρη Emirates
Σιγκαπούρη – Ωκλαντ Emirates
Ωκλαντ –Ροτορουα Air New Zealand
Ωκλαντ –Queenstown Air New Zealand
Queenstown-Ωκλαντ Air New Zealand
Ωκλαντ – Ραροτόνγκα Air New Zealand
Εκδρομή Aιτουτάκι Air Rarotonga
Ραροτόνγα- Ωκλαντ Air New Zealand
Ωκλαντ – Συδνευ Emirates
Σύδνευ -Ντουμπάι Emirates
Ντουμπάι-Λονδίνο Emirates
ΛονδίνοΚέρκυρα EasyJet

Αυτή την περίοδο κλείνω και τα τελευταία ξενοδοχεία και αφού τελειώσω θα τα γράψω και αυτά.
Ευχαριστώ πολύ τους AlexG και Getxowoman για τη βοήθεια τους για τις τοποθεσίες και τα ξενοδοχεία.:clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.768
Δε μου φαίνονται και πολλά για τόσες πτήσεις...δηλ. αν πηγαίναμε κατευθείαν Ραροτόνγκα, πόσο θα πήγαινε? Και ποια περίοδο?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Σε ζηλευω απιστευτα που θα πας στο Queenstown!!!! Καλα να περασεις!!!!

Τωρα λειπει μια πτηση πιστευω: ροτορουα οκλαντ,ή θα το κανεις οδικως;

Στο ξενοδοχειο ή μοτελ που θα μεινεις στη ροτορουα,ρωτα αν εχουν καποιο εκπτωτικο κουπονι για την εισοδο στο Te puia,δεν ειναι και τιποτα το τρομερο ως ποσο.

Πηγαινε στο glenorchy,βρισκεται μετα το queestown,ακομα και αν δεν εχεις αυτοκινητο,παρε ταξι,η διαδρομη και η θεα καταπληκτικη,(ρωτα αν υπαρχει λεωφορειο)!!!!! και αν μπορεις απο εκει συνεχισε για paradise..αν και λιγο δυσκολο να σε παει το ταξι στο paradise.

Για Arrowtown παντως εχει λεωφορειο,ειναι 20χλμ απο queestown,και αν πας μη παραλειψεις και δε φας καποια πιτα απο το φουρνο!!!! Βρισκεται στο τελος του κεντρικου δρομου!!

Στο Queenstown, patagonia chocolates εχει free wifi,φυσικα πρεπει αν πιεις και κατι ή να φας,αλλα βρισκεται ακριβως μπροστα απο τη λιμνη,πολυ ωραια θεα!!!
Patagonia Chocolates - Arrowtown - Queenstown

Δε ξερω αν καπνιζεις αλλα πουθενα δε μπορεις να καπνισεις,σε εστιατορια,μοτελ,μπαρ ή τουλαχιστον σε οσα βρεθηκα εγω.

Πιες και μια Speights!!! Τοπικη μπυρα και οπως λενε εκει ειναι η υπερηφανεια του νοτου!!!!

Eβλεπα αυτες τις μερες τη σελιδα του emirates οτι εχουν αυξησει το βαρος στις βαλιτσες,στην οικονομικη απο 20 στα 30 κιλα,κοιτα το λιγο αν ισχυει και για τη δικη σου πτηση..
Και η air new zealand οταν ημουνα εκει διαφημιζε οτι θα το αυξησει στα 25 κιλα..αλλα κοιτα το και αυτο!

Aπο queenstown για aukland προσπαθησε να καθησεις απο τη δεξια μερια του αεροπλανου,(σορυ αλλα δε θυμαμαι πως πανε τα γραμματα και για αυτο σου λεω δεξια μερια),οχι και απο την αλλη μερια δεν εχει καταπληκτικη θεα αλλα απο τη δεξια βλεπεις the remarkables!!
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Δε μου φαίνονται και πολλά για τόσες πτήσεις...δηλ. αν πηγαίναμε κατευθείαν Ραροτόνγκα, πόσο θα πήγαινε? Και ποια περίοδο?
Θα πάω τον Ιούλιο. Για Ραροτόνγκα αποτι διάβασα είναι πολύ καλά γιατί δεν έχει τις τροπικές βροχές. Έτσι κι αλλιώς εκεί επειδή είναι τροπικό το κλίμα, ο χειμώνας με το καλοκαίρι έχουν 2-3 βαθμούς διάφορα.
Άμα θέλεις να πας κατευθείαν Ραροτόνγκα, βγάλε τις εσωτερικές πτήσεις στη Νέα Ζηλανδία δλδ γύρω στα 180 ευρω. Επίσης βγάλε και τους έξτρα φόρους που πλήρωσα για τα stopover, γύρω στα 100 ευρω. Τέλος οποίος μένει στην Αθήνα μπορεί ίσως να βρει μια πιο φτηνή λύση για να πάει Λονδίνο από τα 250 ευρω που πλήρωσα εγώ στην easy από Κέρκυρα σε high season.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Σε ζηλευω απιστευτα που θα πας στο Queenstown!!!! Καλα να περασεις!!!!

Τωρα λειπει μια πτηση πιστευω: ροτορουα οκλαντ,ή θα το κανεις οδικως;

Στο ξενοδοχειο ή μοτελ που θα μεινεις στη ροτορουα,ρωτα αν εχουν καποιο εκπτωτικο κουπονι για την εισοδο στο Te puia,δεν ειναι και τιποτα το τρομερο ως ποσο.
Θα το κάνω οδικώς. Βρηκα μια εταιρια λεωφορειων που ειναι lo-co και για αυτη την διαδρομη που ειναι περιπου 4 ωρες πληρωσα 1 δολλαριο!! Τρελλο ε?

Στο Te Puia αξιζει να παω; τι αλλο μπορω να κανω και να δω στη Rotorua?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Θα το κάνω οδικώς. Βρηκα μια εταιρια λεωφορειων που ειναι lo-co και για αυτη την διαδρομη που ειναι περιπου 4 ωρες πληρωσα 1 δολλαριο!! Τρελλο ε?

Στο Te Puia αξιζει να παω; τι αλλο μπορω να κανω και να δω στη Rotorua?
Μονο 1 δολλαριο; Καλα κανεις και θα την κανεις και οδικως,η διαδρομη ειναι ωραια.Ειδικα το βορειο νησι ειναι καλυμενο απο ενα πρασινο χαλι,πρασινο,πρασινο!

Στη ροτορουα μπορεις να κανεις ZORBβ�’ Rotorua ,προσωπικη εμπειρια δεν εχω,αλλα απο οτι ξερω ειναι το ιδανικο μερος να το κανεις στη Ν.Ζ.
Te Puia: δε ξετραλαθηκα κιολας,αλλα το show των maori ειναι αρκετα καλο,φυσικα θα δεις και το geiser,και το υπο εξαφανιση kiwi. Θα σου ελεγα να πας,διοτι κατα τη γνωμη μου ισως ειναι το μονο καλο που μπορεις να κανεις στη ροτορουα. Η ροτορουα δε με ξετρελαινε γενικως!!
Ο βασικος δρομος ειναι φουλ στα μοτελ και πολυ τουριστικο το βρηκα σε σχεση με τις αλλες πολεις της Ν.Ζ.
Οκ και το Queenstown ειναι,αλλα εκει δε βλεπεις μονο τουριστες αλλα και νεοζηλανδους που πανε για σκι και για τα extreme sport.

Spa ειναι στη μοδα στη ροτορουα,πιστευω αυτο ειναι μια χαρα λογω της τοποθεσιας,διπλα στη λιμνη.
Polynesian Spa � Day Spa with Thermal Pools

Οκλαντ:
Στο Οκλαντ αν πας στο aukland museum,μη δεις το μαορι show,ειναι αρκετα φτωχο σε σχεση με της ροτορουας.
Μην παραλειψεις και δε πας στο Mt Eden,ωραια θεα της πολης,360 μοιρες!
Devenport.
Απο το Οκλαντ μπορεις να δεις και φαλαινες. Αν και το καλυτερο στη Ν.Ζ. ειναι απο kaikura,αλλα μιας και δε πας,ψαξε αν μπορεις να κανεις καποιο tour,στο λιμανι θα βρεις πληροφοριες. Αν σε ενδιαφερει πες μου να σου βρω.. Εγω δυστυχως δε το εκανα διοτι ειχε ασχημο καιρο και ετσι δε μπορουσε να βγει το καραβι.
Αυτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.816
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom