ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Καλησπερα και καλως σας βρήκα.
Εχω καποιες αποριες σχετικα με ταξιδι προς Νεα Υορκη .
Μια απο αυτες ειναι ποιο αεροδρομιο ειναι καλυτερο να επιλεξω το newark ή το jfk
Με τις απευθεας πτησεις της emirates παω newark μονο .. ειναι πιο κοντινο το jfk ας πουμε ή δεν εχει σημασια .
Όπου βρεις καλύτερη προσφορά
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Την σήμερον εποχή δεν είναι κ ευκολότερο πράγμα να σου ανεβάσουν το πιστωτική όριο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.037
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ενημερωτικά πάντως αν θέλει κάποιος να αγοράσει κάρτα sim από εκεί παρέχει το τουριστικό πλάνο με 30€ απεριοριστα μηνύματα σε κάποιους διεθνείς προοριμούς, απεριόριστο ίντερνετ και κλήσεις αλλά σε us νούμερα. Κάρτα sim σκέτη για να πάρεις νούμερο δεν σου δίνουν πρέπει να πάρεις πακέτο.
Μιλάς για μια συγκεκριμένη εταιρία κινητής. Διευκρίνησέ το.
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
@taksidiara psuxi κάνε αίτημα να στο ανεβάσουν, τουλάχιστον 2.000€ θα στο πάνε,
μετά μπορείς με την εφαρμογή της τράπεζας πχ κάνεις αγορά 500€
μπαίνεις στην εφαρμογή web banking και πληρώνεις τη πιστωτική απο το λογαριασμό σου 500€.
και εκείνη τη στιγμή αφαιρούνται και έχεις πάλι το όριο που έχεις.
μη σε τρομάζει το όριο, αρκεί να έχεις λεφτά στο λογαριασμό σου.
όσο για τα μετρητά γνώμη μου μη πάρεις πολλά
και στο αεροδρόμιο στη Ελλάδα μπορείς να πάρεις αμα θες σε ανταλλακτήριο ή
όταν φτάσεις εκεί κάνεις ανάληψη χωρίς προμήθεια.
Να ρωτήσω κάτι? Εμείς ταξιδευουμε οικογενειακως Τορόντο νέα υόρκη και τα όρια μας είναι 1500 τον καθένα μας (εμένα και του άντρα μου )αλλά ημερισιως. .. Η ερώτηση μου είναι πόσα παραπάνω να χρειαστώ? ?? Και μου είπαν από την τράπεζα μου ότι η κάθε συναλλαγή ανεξαρτήτως ποσού χρεώνεται 2.50 ευρώ και έχω δυνατότητα ανάληψης 600 ευρώ δεν ισχύει το 840 που έχουμε εδώ ... με 1.05%προμήθεια ... δεν νομίζω να μην είναι αρκετά αυτά χωριά κάποια μετρητά που θα έχουμε. .. και έχεις και την δυνατότητα του e-banking πάντα
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
μπορεις να αυξησεις εμμεσα το οριο μιας πιστωτικης, "προπληρωνοντας" το ποσο που χρειαζεσαι.
πχ εχεις οριο 1000€ και υποθετεις οτι θα χρειαστεις 1500€, κανεις προκαταβολικα καταθεση στην πιστωτικη 500€ και ξενοιαζεις
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
μπορεις να αυξησεις εμμεσα το οριο μιας πιστωτικης, "προπληρωνοντας" το ποσο που χρειαζεσαι.
πχ εχεις οριο 1000€ και υποθετεις οτι θα χρειαστεις 1500€, κανεις προκαταβολικα καταθεση στην πιστωτικη 500€ και ξενοιαζεις
Εμείς θα έχουμε μαζί μας χρεωστικές με λεφτά μέσα όχι πιστωτικές
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
2.5€ είναι η κάθε ανάληψη χρημάτων που θα κάνεις απο atm και νομίζω και αγοράς με χρεωστική
οχι με πιστωτική (debit card) με χρεωστική (credit card).
καλό θα είναι να έχεις πιστωτική για να μην έχεις παραπάνω χρεώσεις.
τορόντο - νεα υόρκη οδικώς? στους καταρράχτες να σταματήσετε.
αν κατάλαβα καλά έχετε 1,500€ τη μέρα όριο? νομίζω οτι είναι αρκετά, πολλά για μια μέρα.
επίσης όριο στις χρεωστική τα 600€ είναι για ανάληψη οχι αν πληρώσεις με τη κάρτα.
για πόσες μέρες μέρες? πόσα άτομα?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μπορεις να αυξησεις εμμεσα το οριο μιας πιστωτικης, "προπληρωνοντας" το ποσο που χρειαζεσαι.
πχ εχεις οριο 1000€ και υποθετεις οτι θα χρειαστεις 1500€, κανεις προκαταβολικα καταθεση στην πιστωτικη 500€ και ξενοιαζεις
το γνωρίζεις από προσωπική εμπειρία τώρα την περίοδο των καπιταλ κοντρόλ ή το άκουσες ότι γίνεται??
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Λοιπόν επειδή το ξέρω σίγουρα..η χρεωστική έχει προμήθεια 2,5€ ανά συναλλαγή..ότι κ αν πάρεις και ενα ευρω τσίχλες να πάρεις σε χρεώνει συν 2,5...η πιστωτική τουλάχιστον της eurobank έχει 2% επί του ποσού χωρις ελάχιστο όριο..σε συμφέρει να πληρώνεις με πιστωτική.. μετρητά πήρα 500€ κ τα άλλα με κάρτα..επίσης για μεγάλες αγορές χρησιμοποιείς χρεωστική αν δηλαδή ξεπεράσει ς τα 2,5 ευρώ προμήθεια με το 2%..

Επίσης η τράπεζα eurobank μου είπε ότι τα Κάπιταλ κοντρόλ ισχύουν όπως κ εδώ ..το ίδιο ποσό τις ίδιες ημέρες..δεν έβγαλα όμως για να ξέρω
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Επίσης η τράπεζα eurobank μου είπε ότι τα Κάπιταλ κοντρόλ ισχύουν όπως κ εδώ ..το ίδιο ποσό τις ίδιες ημέρες..δεν έβγαλα όμως για να ξέρω

το ίδιο ποσό, τις ίδιες μέρες είναι αυτονόητο, δεν χρειάζεται να ρωτήσεις πουθενά.
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
Εμείς θα έχουμε μαζί μας χρεωστικές με λεφτά μέσα όχι πιστωτικές
κατα τη γνωμη μου πρεπει να βγαλετε τουλαχιστον μια πιστωτικη αν εχετε χρονο, τη συνδρομη θα τη βγαλετε απο τις προμηθειες που θα γλυτωσετε και θα εχετε το κεφαλι σας ησυχο σε περιπτωση καποιας ατυχιας.
πχ να χρειαστειτε λεφτα για γιατρο-φαρμακα ή να χρειαστει να ξαναβγαλετε εισητηρια κλπ κλπ.
σε τοσο μακρινο ταξιδι εκτος ΕΕ καλυτερα να προλαμβανεις παρα να τρεχεις (ελπιζω να μην χρειαστει)
καλα να περασετε!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Λοιπόν επειδή το ξέρω σίγουρα..η χρεωστική έχει προμήθεια 2,5€ ανά συναλλαγή..ότι κ αν πάρεις και ενα ευρω τσίχλες να πάρεις σε χρεώνει συν 2,5...η πιστωτική τουλάχιστον της eurobank έχει 2% επί του ποσού χωρις ελάχιστο όριο..σε συμφέρει να πληρώνεις με πιστωτική.. μετρητά πήρα 500€ κ τα άλλα με κάρτα..επίσης για μεγάλες αγορές χρησιμοποιείς χρεωστική αν δηλαδή ξεπεράσει ς τα 2,5 ευρώ προμήθεια με το 2%..
Για Αμερικη δεν το εχω ψαξει αλλα στις χωρες της ευρωζωνης, οπως επισης Σουηδια, Νορβηγια και ΗΒ χρησιμοποιησα την χρεωστικη της Εθνικης τραπεζας η οποια δεν χρεωνει τιποτα. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.969
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom