ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

geomax13

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (DONE)
Σήμερα γύρισα από Νέα Υόρκη. Ευχαριστώ όλους που με βοήθησαν να οργανώσω το ταξίδι μου.
Ιδιαίτερα το μέλος boxeraki που μένει στην Νέα Υόρκη και μας βοήθησε στις μετακινήσεις μας με το ταξί του.
Εννοείται ότι είμαι εδώ να λύσω όποια απορία μπορώ για τους μελλοντικούς ταξιδιώτες.
Καλησπέρα εγώ θα πάω 1 Ιανουαρίου.. Πες μας που νομίζεις πως πρέπει να προσέξουμε.. Θα γράψεις την ιστορία σου?
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα εγώ θα πάω 1 Ιανουαρίου.. Πες μας που νομίζεις πως πρέπει να προσέξουμε.. Θα γράψεις την ιστορία σου?
Καλησπέρα Θα γράψω.
Εξαρτάται τι θέλεις να δεις, έχει απόλα. Εγώ πήγα και σε μουσεία και σε παραστάσεις και σε τζαζ μπαρ δεν πήγα σε αγώνες,γύρισα τις γειτονιές. Μετακινείσαι παντού με το μετρό. Πήρα και μερικά ταξί.
 

geomax13

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (DONE)
Καλησπέρα Θα γράψω.
Εξαρτάται τι θέλεις να δεις, έχει απόλα. Εγώ πήγα και σε μουσεία και σε παραστάσεις και σε τζαζ μπαρ δεν πήγα σε αγώνες,γύρισα τις γειτονιές. Μετακινείσαι παντού με το μετρό. Πήρα και μερικά ταξί.
Καλησπέρα σίγουρα θα πέρασες τέλεια... Ανυπομονώ να διαβάσω την ιστορία σου... Εγώ θα πάω για 8 μέρες έχω πάρει ήδη την κάρτα με 7 αξιοθέατα.. Είχα γραφτεί κάπου κ μου έκαναν α 20 % έκπτωση οπότε είναι Kalo value for money κ έχω κλείσει εισητηρια για ένα αγώνα nba.. Θα ήθελα να μου προτείνεις ένα τζαζ μπαρ πιστεύω θα είναι ομορφα κ γενικά αν μπορείς να μου προτείνεις κάτι για φαγητό.. Στα μουσεία πλήρωσες το suggested η 3δωσες ότι ήθελες? Πιστεύεις πως μπορώ να θυσιάσω μια μέρα για Ουάσιγκτον? Η δ θα μου φτάσουν μετά η μέρες για νέα Υόρκη? Το central Park πως το ειδες πόσο χρόνο χρειαστηκες? Ευχαριστώ πολύ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
γενικά αν μπορείς να μου προτείνεις κάτι για φαγητό..
Έχει ένα καταπληκτικό και οικονομικό βραζιλιάνικο απέναντι ακριβώς αποτέλεσμα την είσοδο του moma. Νομίζω το έλεγαν fogo.


Στα μουσεία πλήρωσες το suggested η 3δωσες ότι ήθελες?
Εγώ ντρεπόμουν να δώσω ελάχιστα, αλλά συνήθως έδινα λιγότερα από το suggested. Σε κάποια μουσεία τις μέρες που έχει δωρεάν είσοδο οι ουρές είναι επικές, π.χ. guggenheim.


Πιστεύεις πως μπορώ να θυσιάσω μια μέρα για Ουάσιγκτον
Εγώ θα έδινα δύο. Με μια διανυκτέρευση, είναι φοβερή πόλη με πολλά αξιοθέατα. Στη νέα Υόρκη σε πέντε μέρες με καλή προετοιμασία βλέπεις αρκετά.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Στα μουσεία πήγα στο guggenheim είσοδο 2 δολ Σάββατο , στο μουσείο των ινδιάνων δωρεάν, στο ΜΟΜΑ την Παρασκευή δωρεάν είσοδο, στο ΜΕΤ με ένα δολλάριο,
Μετροπόλιταν όπερα το La boeme, μιούζικαλ το Chicago, BB KING για τζαζ ( πολύ μικρό πρόγραμμα)
Στην ΝΥ 7 ημέρες , 2 Βοστώνη, Φιλαδέλφεια - ουάσιγκτον - Νιαγάρα 3 ημέρες (οργανωμένη εκκδρομή - Golden tours), Η σύγχρονη Βαβέλ ,1 ημέρα gueens .
 
Last edited:

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Εγώ πήγα Guggenheim Σάββατο βράδυ με suggested και έκανα ένα τέταρτο να μπώ. Ομολογώ ότι το κτήριο με ενθουσίασε και ο Πικκάσο και ο Καντίνσκι. Είναι πιό ωραίο από το αντίστοιχο του Μπιλμπάο.
Όσο για το suggested το κάνουν για να δούμε και εμείς που δεν έχουμε πολλά λεφτά τέχνη.
Εξάλου εκθέτουν εκθέματα από όλες τις χώρες του κόσμου και την Ελλάδα.
 
Last edited:

geomax13

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (DONE)
Έχει ένα καταπληκτικό και οικονομικό βραζιλιάνικο απέναντι ακριβώς αποτέλεσμα την είσοδο του moma. Νομίζω το έλεγαν fogo.



Εγώ ντρεπόμουν να δώσω ελάχιστα, αλλά συνήθως έδινα λιγότερα από το suggested. Σε κάποια μουσεία τις μέρες που έχει δωρεάν είσοδο οι ουρές είναι επικές, π.χ. guggenheim.



Εγώ θα έδινα δύο. Με μια διανυκτέρευση, είναι φοβερή πόλη με πολλά αξιοθέατα. Στη νέα Υόρκη σε πέντε μέρες με καλή προετοιμασία βλέπεις αρκετά.
Ευχαριστώ πολύ!.. Θα το δω αυτό το εστιατόριο... Ναι πράγματι είναι λίγο κάπως να δώσεις 1 η 5 $...
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Καλησπέρα σίγουρα θα πέρασες τέλεια... Ανυπομονώ να διαβάσω την ιστορία σου... Εγώ θα πάω για 8 μέρες έχω πάρει ήδη την κάρτα με 7 αξιοθέατα.. Είχα γραφτεί κάπου κ μου έκαναν α 20 % έκπτωση οπότε είναι Kalo value for money κ έχω κλείσει εισητηρια για ένα αγώνα nba.. Θα ήθελα να μου προτείνεις ένα τζαζ μπαρ πιστεύω θα είναι ομορφα κ γενικά αν μπορείς να μου προτείνεις κάτι για φαγητό.. Στα μουσεία πλήρωσες το suggested η 3δωσες ότι ήθελες? Πιστεύεις πως μπορώ να θυσιάσω μια μέρα για Ουάσιγκτον? Η δ θα μου φτάσουν μετά η μέρες για νέα Υόρκη? Το central Park πως το ειδες πόσο χρόνο χρειαστηκες? Ευχαριστώ πολύ!
Για φαγητο σου συστηνω να πας στο TAO uptown στο μανχαταν, φοβερο ασιατικο εστιατοριο:!
 

Ster1996

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα φίλοι και συνταξιδιώτες μου και καλή χρονιά.

Πρόκειται να ταξιδέψω με την κοπέλα μου στην Νέα Υόρκη για 8 μέρες τον Φεβρουάριο με Μάρτιο
(27/2 - 6/3). Έχουμε κλείσει αεροπορικά με Lufthansa και έχουμε ήδη λάβει τις αιτήσεις ESTA μας.

Το μόνο πρόβλημα είναι το ξενοδοχείο. Έπειτα από πάααααρα πολύ ψάξιμο και ενώ αρχικά είχαμε κλείσει στο Long Island (λόγω των χαμηλότερων τιμών και της παροχής πρωινού) αποφασίσαμε οτι αφού είναι η πρώτη φορά που πάμε Νέα Υόρκη, να κλείσουμε ξενοδοχείο στο Manhatan και ας είναι σαφώς ακριβότερα. Έπειτα λοιπόν από καθημερινή αναζήτηση στην Booking βρήκαμε ένα ξενοδοχείο που να ταιριάζει στις ανάγκες μας (απλά να είναι καθαρό και κάπως κεντρικό θέλουμε) το Doubletree by Hilton Times Square West, το οποίο για τα 7 βράδια βγήκε 740 μαζί με φόρους(έχουμε όμως δωρεάν ακύρωση).

Το πρόβλημα είναι οτι τόσο εγώ όσο και η κοπέλα μου (όντας φοιτητές που δουλέψαμε άπειρα για να βγεί αυτό το ταξίδι) δεν έχουμε πιστωτικές κάρτες (η κοπέλα μου έχει χρεωστική βέβαια). Στην νέα Υόρκη απο όσο ξέρω πρέπει κατά την άφιξη σου στο ξενοδοχείο να δείξεις πιστωτική και να πληρώσεις μέσω αυτής το deposit που ζητάνε. Θα έχουμε πρόβλημα με την χρεωστική? Μπορώ να πάρω του πατέρα μου και να την χρησιμοποιήσω αντί της χρεωστικής?

Για να είμαι λοιπόν κάπως πιο σίγουρος και έπειτα από προτροπή ενός γνωστού που πήγε πρόσφατα στην Νέα Υόρκη, κατέφυγα και σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο το οποίο το οποίο μου έδωσε και αυτό τιμή στα 740 σε διαφορετικό εξίσου καλό ξενοδοχείο (YOTEL λέγεται). Μου είπε όμως οτι πρέπει και κατα την άφιξη μου εκέι να πληρώσω και ένα τέλος διαμονής που είναι 3 ευρώ το άτομο την βραδιά πλην αυτών των 740 που θα πληρώσω σε αυτόν. Γνωρίζετε μήπως κάτι σε σχέση με αυτό το "τέλος" και μήπως αυτό ταυτίζεται με τον αντίστοιχο "Δημοτικό φόρο" που υπάρχει σαν χρέωση μέσα στην Booking?

Είμαστε ακόμα στη αναζήτηση και θέλουμε να φεύγει από το κεφάλι μας...γιατί πραγματικά έχουμε λιώσει πάνω απο τους υπολογιστές.

Επίσης έχω παρατηρήσει οτι όσο περνάει ο καιρός τα ξενοδοχεία ρίχνουν τις τιμές? Μήπως να περιμένω μπας και πετύχω καμιά προσφορά??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων... :):):D:D:cool:
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν ξερω να σου πω για τα 3 ευρω, ξερω ομως να σου πω για τις πιστωτικες στα ξενοδοχεια (ειδικα στα μεγαλα). Ειτε το κλεισεις μονος σου ειτε μεσω πρακτορειου, θα σου ζητησουν καρτα κατα την αφιξη. Ο λογος ειναι για να σε εχουν στο χερι σε περιπτωση που καταναλωσεις πραγματα απο μινι μπαρ, εστιατορια κ γενικα παροχες και ο δευτερος σε περιπτωση που προξενησεις ζημιες στο δωματιο! Δεν εχει να κανει με τον τροπο που κανεις την κρατηση...
 

Ster1996

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Μάααλιστα...τους νοιάζει όμως η κάρτα να είναι στο όνομα μου ή μπορώ να χρησιμοποιήσω του πατέρα μου ή την χρεωστική της κοπελας μου?
Έχω στείλει και e-mail αλλά δεν απαντάνε ούτε μέχρι του χρόνου.
Ένιγουεί ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :D
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μάααλιστα...τους νοιάζει όμως η κάρτα να είναι στο όνομα μου ή μπορώ να χρησιμοποιήσω του πατέρα μου ή την χρεωστική της κοπελας μου?
Έχω στείλει και e-mail αλλά δεν απαντάνε ούτε μέχρι του χρόνου.
Ένιγουεί ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :D
Του πατερα σου δεν μπορεις. Ή την δικια σου ή της κοπελας σου (εαν δεχονται χρεωστικη).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom