ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

fotast

Member
Μηνύματα
9.402
Likes
14.358

VickyAll

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα κ απο μένα!Ως άπειρη στα υπερατλαντικά ταξίδια και αφου σκοπευω να κανω ενα τον Αυγουστο θα ηθελα απλα να επιβεβαιωσω τα οσα διαβασα.1ον Αφου παω Νεα Υορκη και απο εκει Τοροντο θα βγαλω ΕΣΤΑ και για ΗΠΑ και για Καναδα σωστα?2ον Καμια συμβουλη για το σε ποια περιοχη να κλεισω Νεα Υορκη (αν μπορειτε να προτεινετε και ξενοδοχειο ακομα καλυτερα) ετσι ωστε να εχουμε προσβαση σε κεντρο αλλα να ειναι και σχετικα ασφαλης?
Υ.Γ. Οποιοδηποτε tip απο καποιον που εχει παει ειναι εννοειται χρησιμοτατο!
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά μετά απο αρκετό ψάξιμο στο φορουμ δεν βρήκα κάποια πράγματα που θα ήθελα. Είμαστε 2 άτομα με όχι κ τεράστιο budget. Ηθελα να ρωτήσω.
1) Να πρεοτείνετε κάποια μαγαζάκια για φαγητό και φούρνους αρκεί να είναι σχετικά οικονομικά κ καλά (οτιδήποτε, είτε μπεργκεράδικα , είτε οποιαδήποτε κουζίνα εκτός γκουρμέ), ακόμα και στο Queens που θα μένω ή Μανχάταν.
2) Προτείνετε κάποια ημερίσια εκδρομή και πίσω που ν' αξίζει? Θα μείνουμε 9 νύχτες.
3) Η sightseeing card αξίζει τελικά?
4) Οποιοδήποτε τιπ..

Αν υπάρχει κάποιο άλλο λνκ μ' αυτές τις πληροφορίες που ζητάω παραπέμψτε με please.
Ευχαριστώ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.644
Likes
12.477
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιά μετά απο αρκετό ψάξιμο στο φορουμ δεν βρήκα κάποια πράγματα που θα ήθελα. Είμαστε 2 άτομα με όχι κ τεράστιο budget. Ηθελα να ρωτήσω.
1) Να πρεοτείνετε κάποια μαγαζάκια για φαγητό και φούρνους αρκεί να είναι σχετικά οικονομικά κ καλά (οτιδήποτε, είτε μπεργκεράδικα , είτε οποιαδήποτε κουζίνα εκτός γκουρμέ), ακόμα και στο Queens που θα μένω ή Μανχάταν.
2) Προτείνετε κάποια ημερίσια εκδρομή και πίσω που ν' αξίζει? Θα μείνουμε 9 νύχτες.
3) Η sightseeing card αξίζει τελικά?
4) Οποιοδήποτε τιπ..

Αν υπάρχει κάποιο άλλο λνκ μ' αυτές τις πληροφορίες που ζητάω παραπέμψτε με please.
Ευχαριστώ!
Τις ιστορίες για Νέα Υόρκη τις έχεις διαβάσει; Έχω διαβάσει αρκετές και τα μέλη δίνουν πληθώρα πληροφοριών που καλύπτουν όλα σου τα ερωτήματα. Και εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Βόρεια-Αμερική.20/θα βρεις πολλά σχετικά θέματα
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
¨εχω διαβάσει κάποιες και έχω δει κάποια πράγματα. Απλά ρωτάω για συγκεκριμένα φθηνά μαγαζάκια. Κάποια παιδιά προτειναν ακριβά εστιατόρια. Όσον αφορά την Sightseeing card υπήρχε διαφωνία αν τλκ αξίζει, όπως επίσης και στο mall.
Για τον λόγο κάποιες ιστορές είναι κ παλιές γι' αυτό ξαναρωτάω μήπως έχει παει κάποιος πρόσφατα κ έχει να προτείνει κάτι.
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
¨εχω διαβάσει κάποιες και έχω δει κάποια πράγματα. Απλά ρωτάω για συγκεκριμένα φθηνά μαγαζάκια. Κάποια παιδιά προτειναν ακριβά εστιατόρια. Όσον αφορά την Sightseeing card υπήρχε διαφωνία αν τλκ αξίζει, όπως επίσης και στο mall.
Για τον λόγο κάποιες ιστορές είναι κ παλιές γι' αυτό ξαναρωτάω μήπως έχει παει κάποιος πρόσφατα κ έχει να προτείνει κάτι.
Καλησπερα,ημουν μαρτιο στη Νεα υορκη,εγω χρησιμοποιησα 10 μερες το new york pass,το πηρα 270 ευρω,η αληθεια ειναι οτι αξιζε παρα πολυ,ειχε τα βασικα μουσεια δωρεαν,ειχε ποδηλατικες ξεναγησεις,ειχε κανονικες ξεναγησεις,εισοδο και στο empire state building αλλα και top of the rock,γενικα αυτο που καταλαβα ας πουμε στο μουσειο μοντερναν τεχνης γουιτνευ,πηγα 6 ταπογευμα και ειχε μια ουρα 500 μετρα,ολοι αυτοι περιμεναν για να μπουν δωρεαν μετα τις 7,ενω με τη καρτα μπαινεις χωρις τετοιες αναμονες,εκει τα κυνηγανε τα free αλλα δεν αξιζει.Επισης μετραει πολυ η βραδυνη κρουζιερα στη υπερλαμπρη νεα υορκη,και ειχα και 10 μερες το κοκκινο λεοφωρειο με απεριοριστη προσβαση,μπορεις να δεις στο site αναλυτικα https://www.newyorkpass.com/?aid=63..._XpfAlBv8LtGw4f7Dn400ZgV5t_88i_QaAhScEALw_wcB
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
¨εχω διαβάσει κάποιες και έχω δει κάποια πράγματα. Απλά ρωτάω για συγκεκριμένα φθηνά μαγαζάκια. Κάποια παιδιά προτειναν ακριβά εστιατόρια. Όσον αφορά την Sightseeing card υπήρχε διαφωνία αν τλκ αξίζει, όπως επίσης και στο mall.
Για τον λόγο κάποιες ιστορές είναι κ παλιές γι' αυτό ξαναρωτάω μήπως έχει παει κάποιος πρόσφατα κ έχει να προτείνει κάτι.
Η δική μου ιστορία είναι πρόσφατη..αναφέρω για την κάρτα,μαγαζιά κτλ..ημερήσια κάναμε στο Σικάγο κ ηταν τελεια

Για κάρτα το έψαξα κ η explorer αξίζει πολύ..τα δέκα αξιοθεατα
 
Last edited by a moderator:

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
¨εχω διαβάσει κάποιες και έχω δει κάποια πράγματα. Απλά ρωτάω για συγκεκριμένα φθηνά μαγαζάκια. Κάποια παιδιά προτειναν ακριβά εστιατόρια. Όσον αφορά την Sightseeing card υπήρχε διαφωνία αν τλκ αξίζει, όπως επίσης και στο mall.
Για τον λόγο κάποιες ιστορές είναι κ παλιές γι' αυτό ξαναρωτάω μήπως έχει παει κάποιος πρόσφατα κ έχει να προτείνει κάτι.
Για το φαι θα βρεις πολλα οικονομικα μπουφετζιδικα,που γεμιζεις το πιατο και το ζυγιζεις,και μετα το μεσημερι καποια απο αυτα εχουν εκπτωση στη μιση τιμη,εγω επελεξα αρκετες φορες τη λυση του σουπερ μαρκετ με τα μαγειρευτα,εξαιρετικα και φθηνα.Απο καντινα εξω δε νομιζω να εντυπωσιαστεις,αν και εφαγα ενα χορταστικο γευμα στο δρομο,αλλα τπτ το ιδιαιτερο.Ασε που τα περισσοτερα δε παιρναν καρτα,εγω 15 μερες δε χρησιμοποιησα καθολου μετρητα.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η δική μου ιστορία είναι πρόσφατη..αναφέρω για την κάρτα,μαγαζιά κτλ..ημερήσια κάναμε στο Σικάγο κ ηταν τελεια
Μπορείς να στείλεις λινκ της ιστορίας γιατί δεν την βρισκω? Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.607
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom