ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά σκεφτόμαστε να βγάλουμε ταξιδιωτική ασφάλιση? Το προτε'ινετε? Και αν ναι ποια?
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παιδιά σκεφτόμαστε να βγάλουμε ταξιδιωτική ασφάλιση? Το προτε'ινετε? Και αν ναι ποια?
Επειδη στην Αμερικη ο τομεας της υγειας ειναι "περιεργος" θα προτεινα να κανετε ασφαλιση. Εγω εκανα το 2016 με τη Mondial για 2 ατομα με 3 βδομαδες παραμονη 45/ατομο. Στα τοσα εξοδα δειχνει πολυ μικρο και σου δινει μια σιγουρια
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Παιδιά σκεφτόμαστε να βγάλουμε ταξιδιωτική ασφάλιση? Το προτε'ινετε? Και αν ναι ποια?
Εμεις σε δυο ταξιδια που χρειαστήκαμε ταξιδιωτικη ασφαλιση καναμε στην interamerican.. Γυρω στα 30 ευρω κοστισε και ηταν για 10 μερες το ενα ταξιδι και για 26 το αλλο..
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εμεις σε δυο ταξιδια που χρειαστήκαμε ταξιδιωτικη ασφαλιση καναμε στην interamerican.. Γυρω στα 30 ευρω κοστισε και ηταν για 10 μερες το ενα ταξιδι και για 26 το αλλο..
Ευχαριστώ. Κ εγώ εκεί έλεγα να κάνω.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ετοιμη και η ταξιδιωτικη . ESTA έτοιμη, διαβατήριο κομπλέ, ξενοδοχείο επίσης οκ. Κάτι άλλο που ίσως ξεχνάμε? Ένα αγχος το έχω μην έχω ξεχάσει κάτι και δεν μπούμε στην χώρα.
 

MaRiA333

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα. Διάβασα αρκετά παραπάνω. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες που έχω. Θα ταξιδέψουμε στη Νέα Υόρκη 4-15 Οκτωβρίου και βγάλαμε πριν λίγες μέρες τα διαβατήρια μας. Τώρα πρώτα θα κλείσουμε τα αεροπορικά και την διαμονή (μάλλον airbnb) και μετά θα κάνουμε ηλεκτρονικά αίτηση για την ESTA; Πόσος χρόνο θέλει και ποια η διαδικασία αφού κάνεις ηλεκτρονικά (από ότι είδαμε) την αίτηση για την ESTA; Επίσης είδαμε ότι κοστίζει 88 δολάρια ; (αν γνωρίζει κάποιος) ;

Επίσης είναι υποχρεωτική η ταξιδιωτική ασφάλιση ;
 
Last edited by a moderator:

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Η esta κοστίζει 14 δολλαρια για κάθε άτομο στο επίσημο site
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα. Διάβασα αρκετά παραπάνω. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες που έχω. Θα ταξιδέψουμε στη Νέα Υόρκη 4-15 Οκτωβρίου και βγάλαμε πριν λίγες μέρες τα διαβατήρια μας. Τώρα πρώτα θα κλείσουμε τα αεροπορικά και την διαμονή (μάλλον airbnb) και μετά θα κάνουμε ηλεκτρονικά αίτηση για την ESTA; Πόσος χρόνο θέλει και ποια η διαδικασία αφού κάνεις ηλεκτρονικά (από ότι είδαμε) την αίτηση για την ESTA; Επίσης είδαμε ότι κοστίζει 88 δολάρια ; (αν γνωρίζει κάποιος) ;
Η ESTA βγαίνει αμέσως και κοστίζει 14 δολλάρια στο επίσημο site.
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/

Δεν ζητούν διεύθυνση διαμονής για την υποβολή. Παίρνεις email με την επιβεβαίωση και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

Σχετικά με την ταξιδιωτική ασφάλιση θα έλεγα να κάνετε (δεν είναι υποχρεωτική) γιατί στην Αμερική αν χρειαστείς ιατρική βοήθεια τη χρυσοπληρώνεις. Εξάλλου είναι πολύ μικρό το κόστος. Εγω έκανα μέσω της Delta που ταξίδευα, η οποία με παρέπεμψε στη Mondial και πλήρωσα για 2 άτομα και 3 βδομάδες παραμονή 90 ευρώ
 

MaRiA333

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, διάβασα και σε άλλο σημείο για την ESTA ότι κοστίζει 14 δολάρια και βρήκα το επίσημο site, μια χαρά.
'Δεν ζητούν διεύθυνση διαμονής για την υποβολή' ? Ξεκινήσαμε να κάνουμε την αίτηση και μας το έβγαλε (μήπως δεν είναι υποχρεωτική η συμπλήρωσή του?)..άλλα δεν είμαστε στο επίσημο site από ότι ανακάλυψα τώρα. Μας είπε μια φίλη μας που πηγαίνει συχνά Νέα Υόρκη όμως ότι το ζητάει και κείνη πρώτα κλείνει διαμονή κ ξενοδοχείο και μετά την βγάζει. (?)
Οπότε βγάζουμε και μια ταξιδιωτική ασφάλιση καλού κακού. οκ
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Υποθέτω πρέπει να γίνει πρώτα η ESTA και μετά η αγορά των αεροπορικών διότι υπάρχει πάντα η περίπτωση να φας άκυρο, σωστά?
 

MaRiA333

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Υποθέτω πρέπει να γίνει πρώτα η ESTA και μετά η αγορά των αεροπορικών διότι υπάρχει πάντα η περίπτωση να φας άκυρο, σωστά?
γιαυτό και εγώ αναρωτιέμαι..μήπως πρώτα να βγάλουμε ESTA και μετά όλα τα αλλά....αν γίνεται αυτό βολεύει
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλό είναι να έχεις ήδη την ESTA πριν αρχίσεις να κλείνεις αεροπορικά/ξενοδοχεία. :)
Αν θυμάμαι καλά, το πού θα μείνεις κλπ είναι προαιρετικά όταν κάνεις την άιτηση. Έχει αλλάξει κάτι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom