ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
κσλησπέρα πρόκειται να ταξιδέψω το Νοέμβριο με τη γυναίκα μου για Ν.Υόρκη οπότε και θα μείνουμε 1 εβδομάδα. Θα ήθελα σε πρώτη φάση να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1. Ταξιδεύουμε με Ολυμπιακή και αεροσκάφος της Delta. είναι αξιόπιστη εταιρεία ? γιατί ακούω και διαβάζω αντιφατικά σχόλια με αποτέλεσμα να έχω θορυβηθεί λίγο.

2. είμαστε κοντά στο να κλείσουμε ένα ξενοδοχείο στο Village. Θεωρείται ασφαλής περιοχή και αν ναι, ποιές είναι οι περιοχές που πρέπει να αποφύγουμε? υπάρχει κάτι που πρέπει να αποφύγουμε π.χ να δείχνουμε τουρίστες (κρεμασμένες φωτογραφηκές κ.α) ?

3. τι δικαιολογητικά χρειάζονται τώρα που καταργήθηκε η visa? θα περάσουμε κάποιον έλεγχο εκεί?
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Καλημέρα !!

Αρχές του μήνα γυρίσαμε και μεις απο Νεα Υορκη με τη Delta και μειναμε παρα πολύ ικανοποιημένοι!Ειδικά οταν πηγαίναμε ήταν συνεχεια απο πάνω μας !! Στο γυρισμό επειδή η πτήση ήταν βραδυνή δεν τους βλέπαμε πολύ συχνά !!
Τέλεια οταν θα πηγαινετε δεν θα χορταίνετε το ταξίδι!απο το βιβλίο , στο περιοδικό, στις σημειώσεις σας, στις ταινίες και τα παιχνίδια που εχετε στη προσωπική οθόνη, στο φαγητό και παλι απο την αρχή!!!

Για τις περιοχές δε ξέρω να σου απαντήσω δυστυχώς. Εμείς μείναμε 55 st στην 5 avenue ήμασταν ψιλά κοντά στο πάρκο ωραία ήταν!!
Εχει τόσο πολύ κόσμο που δεν ξεχωρίζεις το τουρίστα απο το ντόπιο. Εμείς Νεα Υορκη δεν φοβηθήκαμε καθόλου και σε μετρό μπαίναμε 11 το βράδυ με τη φωτογραφική στο χέρι και δεν συναντήσαμε πρόβλημα. Αν με ρωτήσεις για κάποια άλλη πολιτεία θα σου απαντήσω!!!
Πάντως δεν θα έμενα Times Square λόγω του κόσμου.

Σ'αυτή τη σελίδα https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta.html?_flowExecutionKey=_c3D0843BD-5478-EE95-873E-734458FE770A_k1CA7B8E5-9440-2665-6B89-DD3644BA5D61
θα συμπληρώσεις δυο αιτήσεις και θα τις εκτυπώσεις. Θα τα έχεις μαζί με τα διαβατήρια σας. Θα το ζητήσουν στο αεροδρόμιο μας εδώ να το δούν και επίσης μέσα στο αεροπλάνο θα σας μοιράσουν καρτες που θα πρέπει να τις συμπληρώσετε και αυτές τις κρατάνε στο αεροδρόμιο στη Νεα Υόρκη.
Όταν θα φτάσετε στη Νεα Υόρκη θα περιμένετε σε μια τεράστια ουρα για τον έλεγχο διαβατηρίων. Εκεί θα σε ρωτήσουν ποιος ο λογος του ταξιδιού θα σας βγάλουν φωτογραφία, θα κρατήσουν τα αποτυπώματα θα βάλουν τη σφραγίδα και θα περάσετε να πάρετε τις αποσκευές!!Απλά!!
Ετσι είστε στη New Yorkkkkk!!

Ρώτα με οτι θες!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Το Greenwich village για μενα ειναι η ωραιοτερη περιοχη στο Μανχαταν
Εκει βρηκες χοτελ?
η στο east village??
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
Από search που έκανα, και από ότι διάβασα εδώ μέσα κατέληξα ότι το village είναι αρκετά καλή περιοχή για να μείνει κανείς. οπότε προσανατολίζομαι σε αυτό:
The Jane (New York City, NY) - Hotel Reviews - TripAdvisor

- τι λέτε για την περιοχή που βρίκσκεται??
- Alexapa η "συζήτηση" με τους υπευθυνους στο αερδορόμιο γίνεται σε ειδικο χώρο ή εκεί στην ουρά όταν ελέγχουν και το διαβατήριο σε ρωτάνε?
- έχεις να προτείνεις τα πιο hot μέρη που πρέπει να δούμε γιατί θα μείνουμε μόνο μια βδομάδα και δεν ΄ξέρωτι θα προλάουμε.
- υπάρχει κάποιο πολυκατάστημα που θα πρότεινες έτσι ώστε να μην φάμε ώρες για ένα μέρος που θα κάνουμε τα ψώνια?

p.s: το ταξίδι ήταν οκ από αναταράξεις? δεν σας κρύβω ότι μια ανησυχία την έχω γιατί είναι η πρώτη φορά που κάνω τόσο μεγάλο αεροπορικό ταξίδι.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
ωραια η επιλογη της περιοχης, λιγο μακρια απο το κεντρο, θα εχεις ενα θεματακι με το μετρο.(ειναι απολυτως απαραιτητο στην Νεα υορκη)
να σου προτεινω και γω αυτο που εμεινα
Βρισκεται στους 27 δρομους και 5th avenue
the gershwin hotel
μπορει να μην ειναι στο village, αλλα βρισκεται σε κομβικο σημειο, αναμεσα σε 3 διαφορετικες στασεις μετρο.
Και ειναι πολυ οικονομικο
Για πολυκαταστημα θα σου προτεινα το Macy's! Μια σταση με το μετρο(34 street) απο το ξενοδοχειο που σου προτεινα
Οταν πας , ανεβαινεις στον ημιοροφο, βγαζεις μια visitors card και αυτοματως εχεις εκπτωση σε οτι παρεις
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
όταν λες μακριά από το κέντρο αναφέρεσαι στηνTimes Square? δηλαδή ότι υπάρχει να δω σε αξιοθέατο είναι μακρια από το ξενοδοχείο μου?
εκεί που βρίσκεται αυτό το ξενοδοχείο που σκέφτομαι, υπάρχει νυχτερινη ζωή, δηλ, βασικά εστιατόρια και κανένα μπαράκι?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
οχι δεν εννοω κεντρο την Times square, απλα στο midtown και πανω βρισκονται τα περισσοτερα αξιοθεατα
εμενα μαρεσει πολυ η περιοχη που διαλεξες απλα σκεψου οτι καθε μερα θα εχεις πολλες μετακινησεις , και θα χρειαζεσαι το μετρο
αν λοιπον κανεις καθε μερα , μη σου πω και 2και 3 φορες τη μερα 20 λεπτα για να πας απο το χοτελ στο μετρο, θα τα φτυσεις!
Η γνωμη μου ειναι να βρεις ενα χοτελ που να ειναι κοντα σε σταθμο μετρο
η περιοχη που διαλεξες εχει ωραια εστιατορια και καποια μπαρακια, λιγο πιο πανω
αλλα δεν χρειαζεται να μενεις εκει για να πηγαινεις
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
το ξενοδοχείο που μου προτείνεις είναι σε αυτή την περιοχή??

- τι αξίζει να αγοράσει κανείς από N.Y?
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
ρούχα απο ralph lauren. Βασικά αμερικάνικες μάρκες. Μόνο αυτά αξίζουν. Εμείς πήγαμε Woodburry θα το εχει πάρει το μάτι σου και στα υπόλοιπα θέματα. Στην αρχή έφριξα. Επαθα σοκ.... Στις ιταλικές μάρκες ειχαν τα χειρότερα των χειρότερων... η lacoste ήταν χάλια και το μόνο μαγαζί που άξιζε ήταν το ralph lauren. Βρήκαμε παπούτσια απο nine west, ενα τζιν diesel και κανονικές τιμές με εδω στα tommy.

Οι ερωτήσεις ναι ήταν στο γκισε που έδινες το διαβατήριο, το έλεγχε και σου έλεγε κατσε ακίνητος για τη φωτογραφία. Τελείως χυμα καταστάσεις.. Αυτός δεν ήταν έλεγχος..

Must κατι που εδω στο forum δεν το λένε. Βγάλτε εισητήρια για αγαλμα της ελεθερίας. για να ανεβείτε στα πόδια μας είπαν μια-δυο εβδομάδες πριν και για το στεφάνι 3 μήνες πριν.

Εμείς 7 μέρες μείναμε και τα κάναμε όλα. Ήμασταν όμως απο 8-9 το πρωι έξω και γυρνούσαμε στις 11 στο ξενοδοχείο για ύπνο. Με τέτοιο πρόγραμμα τα κάνεις όλα.

το ipad είχε 600 $ αν θυμάμαι καλα.... Ιδέες βαζωωωωω!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εγώ στη Ν.Υ. δε θα έμενα αλλού εκτός Village, αν μπορούσα βέβαια. Μακράν οι καλύτερες γειτονιές (West Village, Greenwich, Tribeca, Meatpacking). Το μετρό δε το γλυτώνεις για αλλού, εκτός της Financial District που είναι κοντά εκεί. Τα αξιοθέατα του midtown και πιο πάνω κοντά στο Πάρκο, πας, τα βλέπεις και γεια σας. Οι βόλτες, η ατμόσφαιρα, τα εστιατόρια, τα καφέ, τα deli, βρίσκονται στον υπερθετικό βαθμό στο Village και τα πέριξ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Must κατι που εδω στο forum δεν το λένε. Βγάλτε εισητήρια για αγαλμα της ελεθερίας. για να ανεβείτε στα πόδια μας είπαν μια-δυο εβδομάδες πριν και για το στεφάνι 3 μήνες πριν.
Και απο που βγάζουμε εισητήριο Online για το Άγαλμα? Χθές αγόρασα και εγώ εισητήριο για Ν.Υορκη, 24 Νοεμβρίου αναχώρηση οπότε πρέπει να μαι ετοιμος :clap::clap::clap:
 

CTG

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA
Και απο που βγάζουμε εισητήριο Online για το Άγαλμα? Χθές αγόρασα και εγώ εισητήριο για Ν.Υορκη, 24 Νοεμβρίου αναχώρηση οπότε πρέπει να μαι ετοιμος :clap::clap::clap:
Πόσο έκλεισες το εισητήριο και με ποια αεροπορική αν επιτρέπεται...ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom