ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα χάσεις τότε την υπέροχη θέα του ESB και του Central Park που προσφέρει το ΤOTR. Συν τις ουρές που είναι πολύ μεγαλύτερες στο ESB. Αυτό για τους ορόφους δε το θυμάμαι ακριβώς, ανέβηκα εκεί που ήταν όλος ο κόσμος, δε έδωσα κάτι παραπάνω για να ανέβω πιο ψηλά. Και η θέα ήταν μέσα από τζάμια. Στο ΤOTR τελείως ανεμπόδιστη, σαν να είσαι στη ταράτσα του σπιτιού σου, απλά λίγο πιο ωραία :lol:
Κάτι δε θυμάσαι καλα. Στο TOTR είναι τα τζάμια, στο ESB (88ος) έχει κάγγελα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.190
Κάτι δε θυμάσαι καλα. Στο TOTR είναι τα τζάμια, στο ESB (88ος) έχει κάγγελα.
Θυμάμαι πολύ καλά. Ιδού και τα πειστήρια, 2 φωτό από το TOTR:



Ανεμπόδιστη θέα, χωρίς κάγκελα. Έχω και φωτό με τα τζάμια από το ESB, αλλά δεν τις έχω ανεβάσει.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μμμ...μάλλον θα είμαι αυτός που θα ζήσει πρώτος την εμπειρία για να τη διηγηθεί μετά.
Τέσπα, ποιό αξιοθέατο στη NY που είδατε θεωρείτε ότι δεν άξιζε ούτε το χρόνο, ούτε την αναμονή, ούτε το κόστος?
και εγώ συμφωνώ με το fitziano για το άγαλμα της Ελευθεριας .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω και φωτό με τα τζάμια από το ESB, αλλά δεν τις έχω ανεβάσει.
Στο TOTR υπάρχουν και κάποια σημεία όπου βλέπεις χωρίς τζάμια, είναι γεγονός.
Αυτά τα ανύπαρκτα τζάμια στο ESB θέλω να τα δώ...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν υπάρχουν τζάμια στο ESB ρε σεις, στο παρατηρητήριο του 88ου τουλάχιστον. Στη "βελόνα" πάνω δε θυμάμαι αλλά έτσι κι'αλλιώς το 99% του κόσμου στον 88 πάει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.190
Δεν υπάρχουν τζάμια στο ESB ρε σεις, στο παρατηρητήριο του 88ου τουλάχιστον. Στη "βελόνα" πάνω δε θυμάμαι αλλά έτσι κι'αλλιώς το 99% του κόσμου στον 88 πάει.
Έχετε δίκιο, λάθος μου. Ξανακοίταξα τις φωτό από το γαμήλιο και πράγματι στο ESB δεν έχει τζάμια, στο κάτω διάζωμα του Rock έχει (αλλά αν ανέβεις λίγο πιο πάνω έχει τελείως ανεμπόδιστη θέα). Αλλά όμως, γύρω γύρω στο ESB έχει κάγκελα (αυτό γκαραντί αφού είδα τις φωτό) και αυτό είναι λίγο σπάσιμο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Με τον κίνδυνο λιθοβολισμού, θα πω το Empire State Building. Αν ανέβεις στο Top of the Rock και καλύτερη θέα έχεις (η οποία περιλαμβάνει το ESB) και πιο γρήγορα/άνετα θα ανέβετε και πιο ανεμπόδιστη θέα έχετε, αντί των γυάλινων τζαμιών του ESB που σου κόβουν τη θέα. Αν ξαναπάω ΝΥ, θα ανέβω με τα 1000 στο Top of the Rock, όχι όμως στο ESB. Αν πας όμως για πρώτη φορά, ίσως πρέπει να πας να το δεις, να σου φύγει απλά η περιέργεια.
Εννοειται οτι το Τop of the Rock ειναι ανωτερο ..χωρια που η θεα σου συμπεριλαμβανει και το ιδιο το ΕSB .
Για το outlet στο Ground Zero που ζητουσε ο τοπικ σταρτερ ειναι το Century 21.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κάτι δε θυμάσαι καλα. Στο TOTR είναι τα τζάμια, στο ESB (88ος) έχει κάγγελα.
Το Εmpire εχει καγκελα και το Top of the Rock εχει τζαμια σε καποιο σημειο και ειναι σαν ταρατσα εντελως ανοιχτη σε καποια αλλα σημεια.Εχω βγαλει φωτο δηλ και μεσα απο τζαμι και open εντελως.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδιά, σε 20 μέρες θα είμαι εκεί, επιτέλους και θέλω να ρωτήσω κάτι: αν είχατε στη τράπεζα δολλάρια, θα πέρνατε μαζί σας δολλάρια να ξοδέψετε εκεί ή θα τα κάνατε όλα με τη πιστωτική κλπ; Τι λέτε να συμφέρει; Το θέμα είναι οτι πόσα δολλάρια να κουβαλάω πιά μαζί μου, δε μπορώ να κρατάω και πολύ ρευστό... Λέω να κρατάω 500 δολλάρια για τα απαραίτητα (ταξί, fast food κλπ) και τα υπόλοιπα πιστωτική-χρεωστική.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.283
Παιδιά, σε 20 μέρες θα είμαι εκεί, επιτέλους και θέλω να ρωτήσω κάτι: αν είχατε στη τράπεζα δολλάρια, θα πέρνατε μαζί σας δολλάρια να ξοδέψετε εκεί ή θα τα κάνατε όλα με τη πιστωτική κλπ; Τι λέτε να συμφέρει; Το θέμα είναι οτι πόσα δολλάρια να κουβαλάω πιά μαζί μου, δε μπορώ να κρατάω και πολύ ρευστό... Λέω να κρατάω 500 δολλάρια για τα απαραίτητα (ταξί, fast food κλπ) και τα υπόλοιπα πιστωτική-χρεωστική.
Γιατί να μην συμφέρει?Δολλάρια θα πάρεις και δολλάρια θα φέρεις πίσω(αν περισέψουν).Πάρε το ποσό που νομίζεις οτι θα ειναι αρκετο/ασφαλές.Το κάνω με Λίρες Αγγλίας για την Αγγλία.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γιατί να μην συμφέρει?Δολλάρια θα πάρεις και δολλάρια θα φέρεις πίσω(αν περισέψουν).Πάρε το ποσό που νομίζεις οτι θα ειναι αρκετο/ασφαλές.Το κάνω με Λίρες Αγγλίας για την Αγγλία.
Σιγά μη φέρω πίσω! Το θέμα είναι ότι αρκετά είναι τα 3.000 δολλάρια, ασφαλή πάνω μου είναι τα 500.
Λέω ότι μπορεί να μη συμφέρει γιατί: αν πέσει το ευρώ συμφέρει να έχουμε δολλάρια στη τράπεζα...γι' αυτό είμαι σε δίλλημα...Δηλαδή μήπως να μη τα χαλούσα και να τα κρατήσω για καμιά επόμενη 'οικονομική κρίση'...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom