ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ποπω που ειναι μια ψυχη που ασχολουνταν με το ιδιο χομπυ!!! Μα τι μου θυμιζεις τωρα....
Ειναι ενα απο τα 2 αγαπημενα μου προσωπα!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Για να μην ειμαι off topic μια ειναι η αυτοκρατειρα των χειροτεχνιων στην Αμερικη, η Martha Stewart.
Μιλαμε για ολοκληρο βασιλειο.
Εχει δικη της εκπομπη στην τηλεοραση, δικη της σειρα βιβλιων για διακοσμηση, μαγειρικη και οτι αλλο μπορει να σκεφτεις.
Εγω την λεω "the golden goose"
Τα πολυκαταστηματα ειναι γεματα με τα προϊοντα της
Crafts Projects - Martha Stewart

Υ.Γ εχω φτιαξει σοκολατενιο αυγο απο το site της και ηταν φανταστικο!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Για να μην ειμαι off topic μια ειναι η αυτοκρατειρα των χειροτεχνιων στην Αμερικη, η Martha Stewart.
Μιλαμε για ολοκληρο βασιλειο.
Εχει δικη της εκπομπη στην τηλεοραση, δικη της σειρα βιβλιων για διακοσμηση, μαγειρικη και οτι αλλο μπορει να σκεφτεις.
Εγω την λεω "the golden goose"
Τα πολυκαταστηματα ειναι γεματα με τα προϊοντα της
Crafts Projects - Martha Stewart

Υ.Γ εχω φτιαξει σοκολατενιο αυγο απο το site της και ηταν φανταστικο!
Ναι τη ξερω!!! :D πωπω τι φτιαχνει αυτη η γυναικα; :clap:
Ευχαριστω πολυ!
 

zeus40

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Οπουδηποτε δεν εχω παει
Ταξίδι-Όνειρο
Μαγγελανικα Νεφη
Γεια χαρα κι απο μενα. Οσον αφορα ατμοσφαιρα, μπαρ και γειτονιες σιγουρα το Greenwich και το Meatpacking District ειναι οτι καλυτερο. Προσωπικα προτιμω καπου πιο κοντα στην Times Square ( 8η και 48η την τελευταια φορα Hilton Garden Inn) επειδη ολα τα θεατρα, το παρκο, τα μουσεια, η Restaurant Row και αλλα ειναι κοντα ακομα και με τα ποδια. Θεμα ασφαλειας δεν τιθεται, με τις λογικες προφυλαξεις φυσικα, διοτι η ΝΥ ειναι πλεον απο τις πιο αστυνομευομενες πολεις στον κοσμο. Εξω απο καθε σταση του μετρο θα βλεπεις 2-3 αστυνομικους ιδιαιτερα γυρω απο την Τimes Square. Φοβουνται τρομοκρατικες ενεργειες και προσεχουν πολυ.
Οσον αφορα το Αγαλμα της Ελευθεριας, το προβλημα δεν ειναι τα εισιτηρια, Αυτα τα παιρνεις και απο τη σταση του κοκκινου Hop-on Hop-off λεωφορειου που λεει ο λογος χωρις ουρες κοντα στο Battery Park. Θα χασεις ομως το χρωμα σου λιγακι οταν πας στο φερυ γιατι η ουρα ειναι απιστευτη (προετοιμασου ψυχολιγικα για κανενα 3ωρο αναμονης, δεν αστειευομαι) και οι ελεγχοι εξονυχιστικοτατοι. Τελος, στο αγαλμα ΔΕΝ μπαινεις πια μεσα. Ουτε στα ποδια ουτε στη δαδα, για λογους ασφαλειας. Παλιοτερα εμπαινες. Τωρα παει. Μονο γυρω γυρω, δυστυχως. Ελπιζω να βοηθησα λιγακι. Καλο ταξιδι.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Οσον αφορα το Αγαλμα της Ελευθεριας, το προβλημα δεν ειναι τα εισιτηρια, Αυτα τα παιρνεις και απο τη σταση του κοκκινου Hop-on Hop-off λεωφορειου που λεει ο λογος χωρις ουρες κοντα στο Battery Park. Θα χασεις ομως το χρωμα σου λιγακι οταν πας στο φερυ γιατι η ουρα ειναι απιστευτη (προετοιμασου ψυχολιγικα για κανενα 3ωρο αναμονης, δεν αστειευομαι) και οι ελεγχοι εξονυχιστικοτατοι. Τελος, στο αγαλμα ΔΕΝ μπαινεις πια μεσα. Ουτε στα ποδια ουτε στη δαδα, για λογους ασφαλειας. Παλιοτερα εμπαινες. Τωρα παει. Μονο γυρω γυρω, δυστυχως. Ελπιζω να βοηθησα λιγακι. Καλο ταξιδι.
πριν ένα χρόνο που πήγα, είχα προαγοράσει το εισιτηριο για το αγαλμα και περιμενα στην ουρά κανα μισάωρο για τον έλεγχο.
επίσης στο άγαλμα έμπαινες όπου ήθελες..και στο στέμμα και στη βάση και παντού..
 

kateP

Member
Μηνύματα
88
Likes
5
η ουρα ειναι αφου παρεις το εισιτηριο....
Εμεις περιμεναμε για το καραβακι περιπου 40 λεπτα. Παντως στην ουρα συμφερει να πηγαινετε (τουλαχιστον ετσι εγινε σε εμας πεντε φορες) απο το αριστερο μερος, γιατι συνηθως ολος ο κοσμος πηγαινε απο τα δεξια της ουρας. Καθε λιγο και λιγακι, ερχοταν οι "υπευθυνοι" και μας λεγαν να γεμιζουμε τα κενα που υπηρχαν απο την αριστερη μερια. Οποτε βρισκοσουν να προσπερνας με την αδεια τους κανονικοτατα αρκετο κοσμο. Μαλιστα εμεις ντρεπομασταν να τους προσπερναμε και αυτοι μας υποχρεωναν να γεμιζουμε τα κενα που υπηρχαν απο αριστερα. Ετσι γλυτώσαμε κανενα 20λεπτο ουρας στον ηλιο. Δεν ξερω αν γινεται παντα αυτο αλλα αν τυχει γλιτωνετε λιγο απο την ουρα. Να πηγαινετε παντως νωρις για να εχετε χρονο και για το ελις!
για να περασει η ωρα, φατε και κανενα πρετζελ με κριμ τσιζ!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γιαυτο και μεις προτιμησαμε να παρουμε το Staten Island ferry και να δουμε το αγαλμα στο περαστικο γιατι οι ουρες ηταν οντως τρομαχτικες!
Ωστοσο δεν τις γλυτωσαμε εντελως γιατι περιμεναμε 1 ωρα για να μπουμε στα καραβακια που εκαναν βραδινη κρουαζιερα(οπου παλι ειδαμε το αγαλμα ).
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Ούτε κι εμείς γλυτώσαμε τις ουρές για το άγαλμα και το Ελις..μία ώρα και βάλε περιμέναμε στην ουρά για να μπούμε στο καραβάκι..άλλα άξιζε τον κόπο..γίνεται να πας Νέα Υόρκη για πρώτη φορά και να μην πας κι εκεί?..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Οσον αφορα το Αγαλμα της Ελευθεριας, το προβλημα δεν ειναι τα εισιτηρια, Αυτα τα παιρνεις και απο τη σταση του κοκκινου Hop-on Hop-off λεωφορειου που λεει ο λογος χωρις ουρες κοντα στο Battery Park. Θα χασεις ομως το χρωμα σου λιγακι οταν πας στο φερυ γιατι η ουρα ειναι απιστευτη (προετοιμασου ψυχολιγικα για κανενα 3ωρο αναμονης, δεν αστειευομαι) και οι ελεγχοι εξονυχιστικοτατοι. Τελος, στο αγαλμα ΔΕΝ μπαινεις πια μεσα. Ουτε στα ποδια ουτε στη δαδα, για λογους ασφαλειας. Παλιοτερα εμπαινες. Τωρα παει. Μονο γυρω γυρω, δυστυχως. Ελπιζω να βοηθησα λιγακι. Καλο ταξιδι.
Όντως παραπληροφόρηση.
Σιγά τις ουρές. Πιο πολύ ώρα περιμένω να σηκώσω λεφτά εδώ στην τράπεζα παρά στην ουρά για το φέρρυ. Μέχρι να πείς καμιά μ^&*%α πέρασε η ώρα.
Κανένα μισάωρο δηλαδή. Επίσης, έχουμε αναφέρει πολλές φορές για τον έλεγχο, είναι αυτός ο αεροδρομίου, τίποτα περισσότερο-τίποτα λιγότερο.
Τέλος, στο άγαλμα μπαίνεις κανονικότατα μέσα εδώ και 2 χρόνια πάλι περίπου. Απλά ο ενδιαφερόμενος πρέπει να κόψει απο πολύ νωρίς το εισιτήριο (εννοώ τουλάχιστον 2-3 μήνες πριν) αν θέλει να ανέβει στο στέμμα, μιας και ανεβαίνουν γύρω στα 140 άτομα ημερησίως. Αν βέβαια κανείς περιμένει να κόψει τελευταία στιγμή απο hop on hop off φυσικά δε θα βρεί!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Γενικότερα στην αγαπημένη μου πόλη δεν δυσκολευτηκα πουθενά ! Ούτε σε ουρές περίμενα ,ούτε τρομερό έλεγχο πέρασα .. Απλά το άγαλμα της Ελευθεριας ήταν το αξιοθέατο που με εντυπωσίασε λιγότερο από όλα τα αλλά ..
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Κι εγώ που περίμενα σε ουρές σε κάποια σημεία, καθόλου δεν δυσκολεύτηκα, καθόλου δεν διαμαρτυρήθηκα..το θεώρησα απολύτως φυσιολογικό, λόγω της εποχής που πήγα (Μάιος)..επέστρεψα πριν 2 εβδομάδες, έμεινα συνολικά 12 μέρες (και 2 μέρες Ουάσινγκτον) αλλά δεν μου έφτασαν !!! Η σκέψη μου έμεινε εκεί και πολύ ευχαρίστως θα έμενα εκεί όχι άλλες 12 μέρες αλλά 2 και 3 μήνες !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom