ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Go city card..δείχνεις κατευθείαν το μπαρ κοουντ από το κινητό σου..στα μουσεία suggested..το τελεφερίκ αξίζει και είναι δωρεάν με την κάρτα απεριόριστων διαδρομών. .στο φυσικής ιστορίας υπάρχει πλαϊνή είσοδος χωρίς ουρά..StubHub gia NBA...telecharge gia Broadway εγώ εκλεισα το Σικάγο για 55€...επίσης μπορείς να μπεις στο σάιτ Madison square garden na δεις τις εκδηλώσεις που εχει
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ωραία!!! Σας υπερ ευχαριστώ!!!

Nba δεν έχει! Baseball έχει αγώνα μόνο μία φορά τις μέρες που θα ειμαστε εκεί!!! οπότε θα τα κλείσω από εδώ για να είμαι σίγουρη ότι θα βρω και σε αυτή την τιμή. (33 ευρώ το άτομο τέρμα πάνω στην παρούσα φάση). το λες μέτρια τιμή αλλά είναι και λίγο "αργά" που ψάχνω τώρα! Σχετικά με τα εισιτήρια για Broadway έχω προβληματιστεί γιατί βγαίνουν πανάκριβα μαζί με κάτι διαχειριστικά! Πάνω από 100€. Λέω να δω από εκεί και ότι γίνει!


Για το woodbury εχω κάνει μία λίστα με τα καταστήματα που μας ενδιαφέρουν και μάλλον θα τα ταξινομίσω και ανα νούμερο όπως τα δείχνει στο χάρτη να τα έχω έτοιμα από εδώ. Μόλις πάρω τον χάρτη από εκεί να μαρκάρω μόνο με στάμπιλο. όλοι αυτό μου λένε πάντως να κάνω καλή προετοιμασία και να πάρω και βαλίτσα αχαχαχαχα!!!!


Συνεχίζω το διάβασμα και ελπίζω για το καλύτερο!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Πηγαίνετε κατευθειαν στο κιόσκι της tkts. Κάνουν προσφορές σε εισιτήρια της ίδιας μέρας. Εμείς αντί για woodburry επιλέξαμε το new jersey gardens που είναι δίπλα στο Newark
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μπορούμε να δούμε τον αγώνα μόνο για 11/8, αν είχε κάθε μέρα όσο θα είμαστε εκεί θα το άφηνα σίγουρα!

Επίσης θέλω να κάνω ένα μικρό νεσεσέρ με φάρμακα. 2-3 βασικά ντεπον αντιβίωση κτλ. Λέτε να έχω κάποιο θέμα με τους ελέγχους στο αεροδρόμιο; Θα τα έχω στην χειραποσκευή! Από άλλα thread διαβάζω πως ειναι οκ και ακόμη καλύτερα να είναι στα κουτιά τους μαζί με τις οδηγίες.

Από gadget θα έχουμε μονο τα κινητά μας, το τάμπλετ και την φωτογραφική μηχανή. Να τα δηλώσω στο ελληνικό τελωνείο; @thalia tsif μπήκες σε τέτοια διαδικασία; Δεν έχουμε σκοπό να αγοράσουμε από εκεί κάτι παρά μόνο ρούχα. (αχχχ και τσάντεςςςς πολλές τσάντες!)
 
Last edited:

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Πηγαίνετε κατευθειαν στο κιόσκι της tkts. Κάνουν προσφορές σε εισιτήρια της ίδιας μέρας. Εμείς αντί για woodburry επιλέξαμε το new jersey gardens που είναι δίπλα στο Newark
Ταξιδευουμε τοροντο νέα υόρκη ... Νέα υόρκη θα είμαστε 5 Σεπτεμβρίου και σκέφτομουν woodbury ή κάποια άλλη εναλλακτική. .. και μόλις μου έδωσες μία. .. κάτι άλλο να προτείνεις εκτός από τα προφανή που θα πάμε ούτως ή άλλως? ?
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μπορούμε να δούμε τον αγώνα μόνο για 11/8, αν είχε κάθε μέρα όσο θα είμαστε εκεί θα το άφηνα σίγουρα!

Επίσης θέλω να κάνω ένα μικρό νεσεσέρ με φάρμακα. 2-3 βασικά ντεπον αντιβίωση κτλ. Λέτε να έχω κάποιο θέμα με τους ελέγχους στο αεροδρόμιο; Θα τα έχω στην χειραποσκευή! Από άλλα thread διαβάζω πως ειναι οκ και ακόμη καλύτερα να είναι στα κουτιά τους μαζί με τις οδηγίες.

Από gadget θα έχουμε μονο τα κινητά μας, το τάμπλετ και την φωτογραφική μηχανή. Να τα δηλώσω στο ελληνικό τελωνείο; @thalia tsif μπήκες σε τέτοια διαδικασία; Δεν έχουμε σκοπό να αγοράσουμε από εκεί κάτι παρά μόνο ρούχα. (αχχχ και τσάντεςςςς πολλές τσάντες!)
Πήρα 3 τσάντες..μια guess 49$, Tommy hilfinger 38$ k love Betsey 30$
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046

Lne82

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα και καλως σας βρήκα.
Εχω καποιες αποριες σχετικα με ταξιδι προς Νεα Υορκη .
Μια απο αυτες ειναι ποιο αεροδρομιο ειναι καλυτερο να επιλεξω το newark ή το jfk
Με τις απευθεας πτησεις της emirates παω newark μονο .. ειναι πιο κοντινο το jfk ας πουμε ή δεν εχει σημασια .
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα και πάλι! Θα κάνω μία βλακώδη ερώτηση, αλλά αν κινούμαστε με μετρητά κυρίως πειράζει; Οι πιστωτικές μας δεν έχουν και τεράστιο όριο και απ ότι μας είπαν από την τράπεζα ισχύουν περιορισμοί λόγω capital στα ποσά. Λέμε να πάμε τράπεζα της ελλάδος να κάνουμε συνάλλαγμα!

Ενημερωτικά πάντως αν θέλει κάποιος να αγοράσει κάρτα sim από εκεί παρέχει το τουριστικό πλάνο με 30€ απεριοριστα μηνύματα σε κάποιους διεθνείς προοριμούς, απεριόριστο ίντερνετ και κλήσεις αλλά σε us νούμερα. Κάρτα sim σκέτη για να πάρεις νούμερο δεν σου δίνουν πρέπει να πάρεις πακέτο. Οι παραπάνω πληροφορίες αφορούν την T- Mobile.

Update. Παρακάτω αναφέρετε και η Lyca η οποία με 35 δολάρια έχεις ίντερνετ 4γίγα και κλήσεις προς Ελλάδα (και άλλες χώρες). Μόνο όμως προς σταθερά.
 
Last edited:

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Lyca απεριόριστα όλα για Ελλάδα 28-30$..εγώ με πιστωτική κ μετρητά..κανένα πρόβλημα με την πιστωτική δεν αντιμετώπισα..αν βγάλεις από ΑΤΜ εκεί ισχύουν τα Κάπιταλ κοντρόλ...πιο πολύ κινήσουν με πιστωτική κ ελάχιστα με μετρητά.. συνάλλαγμα έκανα Θεσσαλονίκη κέντρο κ συμφέρει πολύ..όχι σε τράπεζα..
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
τελεια! με την εταιρία θα το ψάξω! με τις κάρτες έχουμε ένα θέμα καθώς το όριο μας σύνολο είναι 1500€ οπότε δεν φτάνει ούτε για ζήτω.... θα δούμε πως θα το κάνουμε! για αρχή κάναμε αίτημα στην τράπεζα για αύξηση του ορίου!
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
@taksidiara psuxi κάνε αίτημα να στο ανεβάσουν, τουλάχιστον 2.000€ θα στο πάνε,
μετά μπορείς με την εφαρμογή της τράπεζας πχ κάνεις αγορά 500€
μπαίνεις στην εφαρμογή web banking και πληρώνεις τη πιστωτική απο το λογαριασμό σου 500€.
και εκείνη τη στιγμή αφαιρούνται και έχεις πάλι το όριο που έχεις.
μη σε τρομάζει το όριο, αρκεί να έχεις λεφτά στο λογαριασμό σου.
όσο για τα μετρητά γνώμη μου μη πάρεις πολλά
και στο αεροδρόμιο στη Ελλάδα μπορείς να πάρεις αμα θες σε ανταλλακτήριο ή
όταν φτάσεις εκεί κάνεις ανάληψη χωρίς προμήθεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.203
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom