ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Το τέρμιναλ της air Serbia είναι το 4..καλύτερα να τους βρεις εσύ..wifi δεν είχε θυμαμαι
Ερωτησούλα πρακτική:
Οι γονείς μου κι εγώ φτάνουμε με 12' διαφορά, αυτοί με Air Serbia από Βελιγράδι, εγώ από Βοστώνη με Delta και πρέπει κάπου κάπως να συναντηθούμε. Ερωτήσεις:
1. υπάρχει wifi στην άφιξη; Πριν το immigration;
2. φτάνουμε σε διαφορετικά τέρμιναλς;
3. κάποιο καλό σημείο συνάντησης στο αεροδρόμιο;
Είναι
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
tips σαφως και δεν εισαι υποχρεωμενος να αφησεις.μπορει να γκρινιαξουν λιγο(σπάνια),ή να κατεβάσουν μούτρα αλλά δεν πειράζει.ξύδι!
αν ήσουν υποχρεωμένος θα περιλαμβάνονταν η χρέωση εξυπηρέτησης στην τελική τιμή και δε θα ταν εξτρα.
Τώρα για το φόρο,δυστυχώς δεν περιλαμβάνεται (αμερικάνικες απατεωνιές).Το 2015 που πήγα εγώ έπρεπε να κάνεις προσάυξηση 8.875 %.Με ένα κομπιουτεράκι στο χέρι ήμουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ερωτησούλα πρακτική:
Οι γονείς μου κι εγώ φτάνουμε με 12' διαφορά, αυτοί με Air Serbia από Βελιγράδι, εγώ από Βοστώνη με Delta και πρέπει κάπου κάπως να συναντηθούμε. Ερωτήσεις:
1. υπάρχει wifi στην άφιξη; Πριν το immigration;
2. φτάνουμε σε διαφορετικά τέρμιναλς;
3. κάποιο καλό σημείο συνάντησης στο αεροδρόμιο;
terminal 4 ολοι σας, αλλά σε άλλο τμημα του (αλλου ειναι οι international κι αλλου οι domestic). Λογικα θα ξεμπερδέψεις 40-50' πριν από αυτους, που πρέπει να περάσουν immigration και τελωνείο. Για περισσοτερες πληροφοριες δε μπορω να βοηθησω (τη μοναδική φορά που προσγειωθηκα στο T4 ήταν το 2010).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
terminal 4 ολοι σας, αλλά σε άλλο τμημα του (αλλου ειναι οι international κι αλλου οι domestic). Λογικα θα ξεμπερδέψεις 40-50' πριν από αυτους, που πρέπει να περάσουν immigration και τελωνείο. Για περισσοτερες πληροφοριες δε μπορω να βοηθησω (τη μοναδική φορά που προσγειωθηκα στο T4 ήταν το 2010).
Έχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα, ότι θα τελειώσω γρηγορότερα, οπότε θα τους περιμένω. Είμαστε σίγουροι πως η Δέλτα από Βοστώνη επίσης είναι πάντα στο 4;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα, ότι θα τελειώσω γρηγορότερα, οπότε θα τους περιμένω. Είμαστε σίγουροι πως η Δέλτα από Βοστώνη επίσης είναι πάντα στο 4;
Το 4 εχει γινει ΤΟ hub της Delta στο JFK, απ' ότι είδα στη wikipedia οι πτήσεις από όλους τους εσωτερικους προορισμούς πλην καλιφορνιας πάνε στο 4. Για να το σιγουρέψεις, δες το εισιτήριό σου ή την κράτησή σου.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
4- εισαι υποχρεωμενος να αφηνεις tips ακομα και οταν δε σε ικανοποιει καθολου το service; ακομα και στα self service εστιατορια;
Υποχρεωμένος να αφήσεις tips δεν είσαι, αλλά καλό είναι να αφήνεις πάντα και να αυξομειώνεις το ποσοστο αναλογα με το πόσο ευχαριστημένος είσαι. Οι σερβιτόροι πληρώνονται το κατώτατο ωρομίσθιο και ουσιαστικά συντηρουνται από τα τιπς, για αυτό γίνεται και μεγάλος ντόρος στα social media όταν κάποιος γνωστός δεν αφήνει.
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
1- Εχω βρει αεροπορικα για 19-26/12 με Lufthansa, μεσα στην εβδομαδα θα παω για την αιτηση διαβατηριου και φοβαμαι πως μεχρι να εκδοθει θα εχει ανεβει η τιμη τους. Προτεινετε να τα κλεισω απο τωρα ή υπαρχει καποιο ενδεχομενο να μη μου χορηγηθει η ΕΣΤΑ και να εχω προβλημα; Δεν εχω ταξιδεψει ποτε εκτος ΕΕ, αν παιζει καποιο ρολο..
Κλειστα δεν θα έχεις θέμα ... εμένα μέσα σε 5 λεπτά μου είχε εγκριθει. ..



2- Καποιος συναδελφος μου ειπε πως πρεπει να εχεις εκδοσει το διαβατηριο καποιους μηνες πριν ταξιδεψεις για ΗΠΑ. Ισχυει κατι τετοιο;


Ούτε καν... δεν ισχύει αυτό
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ταξίδι-Όνειρο
USA roadtrip
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις!! Μολις κλεισαμε εισιτηρια!!!!!!!!!! Η τιμη νομιζω δεν ειναι και τοσο καλη, 620€ απο Θεσσαλονικη μεσω Μονάχου με Lufthansa. Αλλα ποιος νοιαζεται;;; Χριστουγεννα στη Νεα Υορκηηηηηη!! :xalara::clap::xalara:
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
Γεια σας!! σε λιγότερο απο 2 μήνες επιχειρούμε τη δεύτερη προσπάθεια μας να πάμε τελικά Νέα Υόρκη, μιας και η πρώτη κατέστη άκαρπη! Έχοντας χαμηλό BUDGET είμαστε ανάμεσα σε αυτά τα τρία ξενοδοχεία. Ποιο θα προτείνατε απο άποψη περιοχής γιατί πχ για χαρλεμ ως τόπο διαμονής δεν έχω ακούσει τα καλύτερα!

https://www.booking.com/hotel/us/am...IBeagCAw;sid=8ff8adbf7dc14fdc59c5351d22e44346

https://www.booking.com/hotel/us/ha...IBeagCAw;sid=8ff8adbf7dc14fdc59c5351d22e44346

https://www.booking.com/hotel/us/we...IBeagCAw;sid=8ff8adbf7dc14fdc59c5351d22e44346
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom