ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Εχει στις 25/11 New York Knicks με Portland trail blazers 116$ το εισητηριο.. Δε ξερω εαν θεωρειται καλη τιμη. Εν τω μεταξυ απο τις δυο ομαδες κανεναν δεν ξερουμε αλλα μας ειπαν αξιζει ως εμπειρια.
Μια χαρά είναι η τιμή, υπολόγισε και έξτρα περίπου $20 σαν service fee από το σάιτ στο κάθε εισιτήριο. Το Madison Square Garden από μόνο του είναι μια εμπειρία, καθ΄ότι είναι πολύ ιστορικό γήπεδο, δηλαδή μεταξύ Knicks ή Nets στο Brooklyn, εννοείται Knicks. Συνδυάζεται και ο αγώνας με το να πάτε με τα πόδια προς Vessel και γενικά όλη η βόλτα προς Hudson Yards.

Έχουμε κάτσει στο ίδιο σημείο :D
 

EleniTas

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Καλησπέρα και πάλι! Εχω την εξής ερώτηση... Θα είμαστε Νέα Υόρκη 7 γεμάτες ημέρες με γκρουπ από ταξιδιωτικό γραφείο καθώς δεν είχα τον χρόνο να το οργανώσω μόνη μου το ταξίδι, βέβαια θα κάνουμε κ μια γύρα μόνοι μας να δούμε κάποια πράγματα που θέλουμε.. Στο πρόγραμμα του γκρουπ έχει κ ημερήσια εκδρομή προαιρετικά Ουάσιγκτον, με βάση τις εμπειρίες σας αξίζει να την κάνουμε την εκδρομή; Ή καλύτερα να κάτσουμε Μανχάταν να το ευχαριστήθουμε;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
Καλησπέρα και πάλι! Εχω την εξής ερώτηση... Θα είμαστε Νέα Υόρκη 7 γεμάτες ημέρες με γκρουπ από ταξιδιωτικό γραφείο καθώς δεν είχα τον χρόνο να το οργανώσω μόνη μου το ταξίδι, βέβαια θα κάνουμε κ μια γύρα μόνοι μας να δούμε κάποια πράγματα που θέλουμε.. Στο πρόγραμμα του γκρουπ έχει κ ημερήσια εκδρομή προαιρετικά Ουάσιγκτον, με βάση τις εμπειρίες σας αξίζει να την κάνουμε την εκδρομή; Ή καλύτερα να κάτσουμε Μανχάταν να το ευχαριστήθουμε;
Προσωπικά θα πήγαινα γιατί αξίζει.Ελπίζω βέβαια να έχει καλό πρόγραμμα το γκρουπ.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
είναι κανείς νέα υόρκη αυτή την περίοδο να μας πει σε τι επίπεδα κυμαίνονται οι θερμοκρασίες???
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Καλησπέρα και πάλι! Εχω την εξής ερώτηση... Θα είμαστε Νέα Υόρκη 7 γεμάτες ημέρες με γκρουπ από ταξιδιωτικό γραφείο καθώς δεν είχα τον χρόνο να το οργανώσω μόνη μου το ταξίδι, βέβαια θα κάνουμε κ μια γύρα μόνοι μας να δούμε κάποια πράγματα που θέλουμε.. Στο πρόγραμμα του γκρουπ έχει κ ημερήσια εκδρομή προαιρετικά Ουάσιγκτον, με βάση τις εμπειρίες σας αξίζει να την κάνουμε την εκδρομή; Ή καλύτερα να κάτσουμε Μανχάταν να το ευχαριστήθουμε;
Φυσικά, εξαρτάται από το τι θέλετε να κάνετε αλλά αν έχετε όντως 7 γεμάτες μέρες, τότε θεωρώ ότι 6 ολόκληρες μέρες Νέα Υόρκη είναι αρκετές και μια μονοήμερη στην DC είναι καλή ιδέα. Η DC γενικά είναι όμορφη, μικρή και ήρεμη και πιστεύω θα είναι μια ωραία αλλαγή ρυθμού από τη Νέα Υόρκη. Δεν ξέρω τι πρόγραμμα σκοπεύουν να σας κάνουν αλλά το Holocaust Memorial Museum είναι must.
 

Nikos_krl

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Καλησπέρα! Επισκέφτηκα την ΝΥ τον Ιανουάριο του 2020 (επέστρεψα και 1 μήνα μετά ξεκίνησε το lockdown 😅). Μάλλον θα την ξαναεπισκεφτώ τον Ιανουάριο του 2023. Έμεινα 8 βράδια οπότε είδα αρκετά πράγματα (china town, little italy, βόλτα & ποδήλατο στο central park, μουσείο φυσικής ιστορίας, παράσταση στο broadway, grand central terminal, flatiron, vessel, Brooklyn bridge, 9/11 memorial, ανεβήκαμε στο one world observatory, chelsea market κ.α.
Θέλω όσοι ισως έχετε ξαναπάει να μου προτείνετε άλλα που αξίζει ή που παρέλειψα να δω
Έχω σημειώσει ως τωρα:
One summitov, 2 παραστασεις (funny girl & harry potter), MET, Woodbury οπότε περιμένω τις προτάσεις σας.
Επίσης σχετικά με τις θερμοκρασίες! 10 Ιανουαρίου που ειχα πάει είχε από 8 μέχρι και 15 βαθμούς αν θυμαμαι καλα. Βροχή μας έτυχε μόνο 1 ημέρα. Βέβαια μπορεί να πάω τωρα και να χιονίζει αλλά όπως τύχει. Επίσης, τότε είχα μείνει στο Roommate Grace hotel που είχε ιδανική για μένα τοποθεσία (1’ από Time’s Square) τώρα έχει κλείσει απ οτι είδα .
Αυτό που με δυσκόλεψε τέλος ήταν ο ύπνος-με την πτήση-διαφορά ώρας κτλπ. Κοιμόμουν 2 ώρες το πολύ και όλη την υπόλοιπη νύχτα ήμουν ξύπνιος και χάζευα απο το παραθυρο μεχρι να ξημερώσει
 

Attachments

Dimitris Lefki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Καλησπέρα σε όλους…!!
Γνωριζει κάποιος τι ισχύει με τα διόδια στη Νέα Υόρκη και αν χρειάζεται να αγοράσουμε κάτι για 3 μέρες που θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο;;; Επισης αν υπάρχει κάποια καλη εφαρμογή για parking μέσα στο Manhattan???
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Από εκεί που θα νοικιάσετε το αυτοκίνητο, να πάρετε epass με την όποια χρέωση αν και εφόσον κυκλοφορήσετε εκτός ΝΥ, σχετικά με το πάρκινγκ μέσα στην πόλη ! καλύτερα δώστε προκαταβολή για οικόπεδο ! Απλά πανάκριβα !
 

Dimitris Lefki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Από εκεί που θα νοικιάσετε το αυτοκίνητο, να πάρετε epass με την όποια χρέωση αν και εφόσον κυκλοφορήσετε εκτός ΝΥ, σχετικά με το πάρκινγκ μέσα στην πόλη ! καλύτερα δώστε προκαταβολή για οικόπεδο ! Απλά πανάκριβα !
Σκοπεύουμε να πάμε Woodbury & Dyker Heights μόνο…!! Θα μας χρειαστεί για αυτες τις περιοχεσ;; Για το πάρκινγκ το καταλάβαμε ότι είναι ακριβά αλλά 3 μέρες θα το έχουμε μόνο..!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom