Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Οχι, σε συνθηκες τετοιας κρισης και στην οικονομικη κατασταση που βρισκεται η πλειοψηφια του κοσμου, οι τιμες της Aegean, δεν ειναι καθολου εξαιρετικες....
Και φυσικα ουτε να πεταμε ''τζαμπα'' επιθυμουμε, ουτε ομως τακτικες low-cost εταιριας, απο μια regular...
Αν η Aegean κρινει οτι πρεπει να υιοθετησει αυτες τις πρακτικες, ας προσαρμοστει λοιπον σε αυτες, μεχρι το τελος. Δηλ. ναι, ταξιδι με μονο μια χειραποσκευη των 8 κιλων, αλλα ας μειωσει αντιστοιχα παρακαλω και την αξια του ναυλου.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το θέμα,όμως είναι πως μέχρι 10 του μηνός για εξωτερικό έβρισκες με βαλίτσα στις ίδιες τιμές που τώρα έχεις μόνο χειραποσκευη.
Για ένα σ.κ μια χαρα είναι οι τιμές και βολεύουν.Όταν όμως για Λονδίνο έβρισκες με 136 με βαλίτσα για μια εβδομάδα και τώρα μόνο χειραποσκευη;
Άντε πάλι τα ίδια... να δούμε πότε θα καταλάβετε να ξεχωρίζετε τις προσφορές από τις πραγματικές τιμές... κανονική τιμή 136€ για Λονδίνο είχε μόνο στα όνειρά σου, η τιμή που λες ήταν για ελάχιστες θέσεις σε περίοδο ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ. Και η ΟΑ είχε το Λονδίνο όταν άνοιξε 70€ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η συγκεκριμένη τιμή ήταν κανόνας...

Ας το κάνανε εντελώς low cost να τελειώνουμε, όχι όμως και να λένε ότι προσφέρουν και καλύτερες τιμές πλέον και σκέφτονται τον πελάτη!!
Όχι παλικάρι μου να μην το κάνουνε καθόλου εντελώς loco... εγώ γουστάρω να πάω ένα Π/Σ/Κ στη Ρώμη. Ούτε πριν, ούτε τώρα έπαιρνα βαλίτσα... τώρα όμως έχω την δυνατότητα να δίνω λιγότερα. Αν εσύ όταν ταξιδεύεις θες να παίρνεις την προίκα σου μαζί ας το πληρώσεις... Άρα κανονικά και με τον νόμο προσφέρουν καλύτερες τιμές...

Μια χαρα συνθήκες προσφέρει η Ryanair και αυτό το λένε τα 80+ κόσμου που έχει μεταφέρει.
Μπουαχαχααα... και στα Ινδικά τρένα ταξιδεύουν 80 μύρια κόσμου αλλά δεν μας το πλασάρουν και για μια χαρά συνθήκες...

Οχι, σε συνθηκες τετοιας κρισης και στην οικονομικη κατασταση που βρισκεται η πλειοψηφια του κοσμου, οι τιμες της Aegean, δεν ειναι καθολου εξαιρετικες....
Φυσικά, εξαιρετικές θα ήταν αν πετάγατε με 10€ αλλά δυστυχώς το τζάμπα απέθανε... το ρημάδι το αερόπλανο δεν πετάει με σανό αλλά με κηροζίνη και αυτή η ρουφιάνα κοστίζει κάτι παραπάνω... ξυπνάτε λέω εγώ, κοιτάξτε τις τιμές στα εσωτερικά στην Ευρώπη και την Αμερική και σοβαρευτείτε...
 
Last edited:

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Μια χαρα σοβαρος ειμαι.
Και επιθυμω και να με αντιμετωπιζουν και σοβαρα οι διαφορες εταιρειες, στις επιλογες μου...
Σε απλα ελληνικα, αυτο που επιθυμω ειναι να πληρωνω ακριβως για οτι μου προσφερουν.
Και αυτο δεν συμβαινει οταν ταξιδεψω μονο με χειραποσκευη των 8 κιλων και οι τιμες της Aegean, ακομα και στο GoLight, ειναι αυτες που ειναι....
Κατα τα αλλα, προσωπικα, αφεντης και δραγουμανος στην τσεπη του καθενος, δεν προτιθομαι να γινω.
Ο καθενας, κρινει και αποφασιζει, με βαση τις δυνατοτητες του.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Ο Ο'λίρι είχε πει κάποτε «Γιατί τα αεροπλάνα να είναι κυριλέ, κανονικά θα έπρεπε να είναι λεωφορεία με φτερά».
(μερικοί λόγοι)
Γιατί χιλιάδες νόμοι της αεροδυναμικής συνεργάζονται κερδίζοντας την βαρύτητα και ένα "γειωμένο" ζώο πετάει μέσα σε ένα κονσερβοκούτι κάμποσα χιλιόμετρα πάνω απο την γη.
Γιατί μπορείς να δεις την ανατολή/δύση και να ανατριχιάσεις.
Γιατί οχήματα μεταφοράς με τροχούς ανακαλύφθηκαν κάμποσες χιλιάδες χρόνια π.χ. και το αεροπλάνο τον 18ο αιώνα μ.χ. (νομίζω).
Γιατί αντίθετα με τις στατιστικές που σας πλασάρουν, χωρίς υπερ-προσπάθεια, το αεροπλάνο δεν είναι καθόλου ασφαλές. Βασίζεσαι σε χιλιάδες αστάθμητους παράγοντες και αν γίνει κάτι, δεν πέφτεις στο χαντάκι αλλά στο κενό.

Την επόμενη φορά που θα πληρώνετε ένα αεροπορικό εισιτήριο, σκεφτείτε λίγο όλα τα παραπάνω. Ίσως το ταξίδι σας γίνει λίγο πιο απολαυστικό. Δυστυχώς η οικονομική κρίση στα καύσιμα μας γύρισε πολλά χρόνια πίσω (πχ ευθανασία concorde). Οδεύουμε ολοταχώς...προς τα πίσω :(
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
(μερικοί λόγοι)
Γιατί χιλιάδες νόμοι της αεροδυναμικής συνεργάζονται κερδίζοντας την βαρύτητα και ένα "γειωμένο" ζώο πετάει μέσα σε ένα κονσερβοκούτι κάμποσα χιλιόμετρα πάνω απο την γη.
Γιατί μπορείς να δεις την ανατολή/δύση και να ανατριχιάσεις.
Γιατί οχήματα μεταφοράς με τροχούς ανακαλύφθηκαν κάμποσες χιλιάδες χρόνια π.χ. και το αεροπλάνο τον 18ο αιώνα μ.χ. (νομίζω).
Γιατί αντίθετα με τις στατιστικές που σας πλασάρουν, χωρίς υπερ-προσπάθεια, το αεροπλάνο δεν είναι καθόλου ασφαλές. Βασίζεσαι σε χιλιάδες αστάθμητους παράγοντες και αν γίνει κάτι, δεν πέφτεις στο χαντάκι αλλά στο κενό.

Την επόμενη φορά που θα πληρώνετε ένα αεροπορικό εισιτήριο, σκεφτείτε λίγο όλα τα παραπάνω. Ίσως το ταξίδι σας γίνει λίγο πιο απολαυστικό. Δυστυχώς η οικονομική κρίση στα καύσιμα μας γύρισε πολλά χρόνια πίσω (πχ ευθανασία concorde). Οδεύουμε ολοταχώς...προς τα πίσω :(


Δηλαδή άμα σκεφτώ ότι το αεροπλάνο δεν είναι καθόλου ασφαλές, και αν γίνει κάτι θα τινάξω τα πέταλα, θα απολαύσω το ταξίδι περισσότερο? Ουτε ο Καρυωτάκης δεν θα ισχυριζόταν κάτι τέτοιο!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γιατί αντίθετα με τις στατιστικές που σας πλασάρουν, χωρίς υπερ-προσπάθεια, το αεροπλάνο δεν είναι καθόλου ασφαλές. Βασίζεσαι σε χιλιάδες αστάθμητους παράγοντες και αν γίνει κάτι, δεν πέφτεις στο χαντάκι αλλά στο κενό.
Αφού δεν πιστεύεις τις στατιστικές πώς εξηγείς ότι πέρυσι πέθαναν 362 σε αεροπορικά σε όλο τον κόσμο και 976 σε αυτοκινητιστικά μόνο στην Ελλάδα;
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Ρε σεις, σε τί γλώσσα γράφω ; Μπερδεύτικα και έγραψα σε σουαχίλι ; :haha:

Η ασφάλεια των αεροπορικών πτήσεων ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ στην υπερ-προσπάθεια των εταιριών/κατασκευαστών. ΔΕΝ είναι δεδομένη. Τα λεφτά που δίνετε δεν τα δίνετε μόνο για το μπισκοτάκι και τον καφέ. Τα δίνετε και για την συντήρηση, τις λίγες ώρες πτήσεις των πιλότων, την ποιότητα των πιλότων, ...
Αν ένας κουρασμένος άσχετος πιλότος πάρει ένα κακοσυντηρημένο 737, έχει τεράστιες πιθανότητες να το στουκάρει.
Μην σου πω περισσότερες πιθανότητες απο έναν νυσταγμένο άσχετο οδηγό που παίρνει το σαράβαλό του για να πάει στην δουλειά.

(ευτυχώς ακόμα υπάρχουν αυστηροί νόμοι για τις ώρες πτήσεις που ούτε ο λίγδης δεν έχει παρακάμψει)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η ασφάλεια των αεροπορικών πτήσεων ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ στην υπερ-προσπάθεια των εταιριών/κατασκευαστών.
Δεν ειναι υπερπροσπαθεια. Ειναι υποχρεωση που εχουν οι εταιριες απο το νομο και αναλαμβανουν να τον τηρουν οπως κανει καθε επαγγελματιας. Σε διαφορετικη περιπτωση μιλαμε για εγκλημα και οχι για μη υπερπροσπαθεια.

Οταν εργαζομενοι (μηχανικοι, συντηρητες, πιλοτοι, ελεγκτες κλπ.) δουλευουν υπερωριες (εννοειται και απληρωτες), ανασφαλιστοι ή με χαμηλα μεροκαματα τοτε εχουμε υπερπροσπαθεια.

Απο κει και περα επι του θεματος η Aegean και καθε εταιρια ειναι ελευθερη να διαμορφωνει τις τιμες στα επιπεδα που θελει (δεν ειναι μη κερδοσκοπικο ιδρυμα να μας κανει τη χαρη και να εχει χαμηλες τιμες) και δικαιωμα του καθενος να τη θεωρει ακριβη ή φθηνη, να την επιλεγει ή οχι.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Όποιος κατάλαβε τί ήθελα να πω, καλώς. Δεν μπορώ να εξηγώ λέξη-λέξη.

Αν αισθάνεστε την ίδια ασφάλεια πετώντας με την καθ' όλα νόμιμη BA και την ίδια με την καθ' όλα νόμιμη TK,FR,..., κανένα πρόβλημα απο εμένα.

Εγώ θα πληρώνω την Α3 με κλειστά μάτια όσο μοιάζει στην ΒΑ. Όταν αρχίζει να μοιάζει στην FR, θα το γυρίσω αλλού.
Σας αφήνω τώρα, έχω να ετοιμαστώ για ακόμα ένα ταξίδι με την αγαπημένη (Α3) - δυστυχώς για δουλειά. :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
εγώ γουστάρω να πάω ένα Π/Σ/Κ στη Ρώμη. Ούτε πριν, ούτε τώρα έπαιρνα βαλίτσα... τώρα όμως έχω την δυνατότητα να δίνω λιγότερα. Αν εσύ όταν ταξιδεύεις θες να παίρνεις την προίκα σου μαζί ας το πληρώσεις... Άρα κανονικά και με τον νόμο προσφέρουν καλύτερες τιμές....
Όταν για το ίδιο προϊόν πληρώνεις 30-50 ευρώ περισσότερα, πρόκειται για αύξηση του εισιτηρίου στεγνά.
Τα απριλιάτικα εισιτήρια για Βρυξέλλες 348 με χειραποσκευή! Έξη μήνες πριν! Πάνω από 400 με αποσκευή! Συγγνώμη, αλλά πάνω από 320 δεν τα είχα δει τόσους μήνες πριν ούτε σε semiflex, πόσο μάλλον σε saver...
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Άντε πάλι τα ίδια... να δούμε πότε θα καταλάβετε να ξεχωρίζετε τις προσφορές από τις πραγματικές τιμές... κανονική τιμή 136€ για Λονδίνο είχε μόνο στα όνειρά σου, η τιμή που λες ήταν για ελάχιστες θέσεις σε περίοδο ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ. Και η ΟΑ είχε το Λονδίνο όταν άνοιξε 70€ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η συγκεκριμένη τιμή ήταν κανόνας...
Δεν ηταν προσφορα ηταν απλα η τιμη μετα απο 9 μηνες. Μια χαρα ξερω να ξεχωριζω τις προσφορες.



Όχι παλικάρι μου να μην το κάνουνε καθόλου εντελώς loco... εγώ γουστάρω να πάω ένα Π/Σ/Κ στη Ρώμη. Ούτε πριν, ούτε τώρα έπαιρνα βαλίτσα... τώρα όμως έχω την δυνατότητα να δίνω λιγότερα. Αν εσύ όταν ταξιδεύεις θες να παίρνεις την προίκα σου μαζί ας το πληρώσεις... Άρα κανονικά και με τον νόμο προσφέρουν καλύτερες τιμές...
Μαζι σου. Και γω για πολλα πσκ στη Ρωμη, σε Μιλανο και οπου αλλου θες. Για εμας που μας αρεσει και μας βολευει αυτο, εχουμε πιασει την καλη.
Υπαρχουν ομως και οι αλλοι, η πλειοψηφια, ειδικα οσοι ταξιδευουν με connections, που με την τωρινη τιμη go light καποτε ειχαν και βαλιτσα.
Τωρα και μικρη χειραποσκευη εχεις, μονο 8 κιλα και ακριβοτερη τιμη απο τις loco.


Μπουαχαχααα... και στα Ινδικά τρένα ταξιδεύουν 80 μύρια κόσμου αλλά δεν μας το πλασάρουν και για μια χαρά συνθήκες...
Σωστα τι ξερουν οσοι εχουν πεταξει μαζι της, ακολουθωντας τους κανονες της και δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα;
Μπορεις να μοιραστεις την ασχημη εμπειρια σου μαζι της ωστε να μαθουμε και να μην παθουμε.

Ξαναλεω για να το κλεισουμε γιατι κουρασαμε.
Για 2ημερα,3ημερα βαρια 4ημερα ειναι μια χαρα. Και φυσικα για οποιον μπορει να προγραμματισει τη ζωη του σε βαθος χρονου. Αλλα ποσοι ειναι αυτοι;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για 2ημερα,3ημερα βαρια 4ημερα ειναι μια χαρα. Και φυσικα για οποιον μπορει να προγραμματισει τη ζωη του σε βαθος χρονου. Αλλα ποσοι ειναι αυτοι;
αρκετοι. ξεχνας τα χρυσα μελη (που αναβουν πλεον κερι στο ονομα της Aegean) καθως και το σημαντικοτερο οτι αλλαξαν πλεον οι τιμες της εταιρειας. 100Ε με βαλιτσα για Κρητη για ολους τους επομενους 11 μηνες ηταν τιμη που απλα δεν υπηρχε, οπως και για πολλους αλλους προορισμους. περιμενες την προσφορα εαν και εφοσον. σιγουρα καποιους δεν βολευει ο νεος ναυλος (νομιζω οσους ταξιδευαν περιστασιακα) και προτιμουσαν τις παλιες προσφορες, ειναι αδιαμφισβητητη ομως η ευκολια και οι αρκετα χαμηλες τιμες εστω για τις κατηγοριες που ειπες.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.539
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom