Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aν είναι πάνω από 15 ημέρες πριν το ταξίδι η μόνη υποχρέωση που έχει η εταιρία προς εσένα είναι ή να σε στείλει με άλλο τρόπο ή να σου δώσει τα λεφτά σου πίσω...
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πετάω αύριο με Aegean,ξέρει κανείς μέχρι πόσα κιλά επιτρέπονται και από πόσο και πάνω πληρώνω υπέρβαρο;
 

TheNickanast

Member
Μηνύματα
11
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Ηνωμένες Πολιτείες
Να πω κι εγω την εμπειρία μου που κατα την άποψη μου έμεινα δυσαρεστημένος με την Aegean. Είχα κλείσει το δρομολόγιο TXL-MUC-ATH με το δεύτερο σκέλος να εκτελείται με Aegean. Λόγω ενός προβλήματος σε αεροσκάφος της Lufthansa που είχε το πρώτο κομμάτι φτάσαμε αργοπορημενοι στο MUC, 20' αργότερα απο την ώρα της επόμενης πτήσης. Οι υπεύθυνοι της Lufthansa είχαν ενημερώσει το αεροδρόμιο και τις υπόλοιπες πτήσεις καθώς το 95% των επιβατών συνέχιζε για άλλο προορισμό, ώστε να περιμένουν τα αεροπλάνα. Για την Aegean ημασταν 10-15 ατομα. Και παρ?ολα αυτα, αγνόησαν την ενημέρωση κι έφυγαν κανονικοτατα αφήνοντας μας στο Μόναχο. Τελικα όσοι προλάβαμε φύγαμε με την επόμενη πτήση της Lufthansa για Αθήνα που ήταν σε 3ω ενω επειδη είχε λίγες κενές θέσεις, κάποιοι έφυγαν με την βραδινή για Αθήνα. Έμεινα δυσαρεστημένος απο το service της Aegean καθώς για 20-25' καθυστέρηση, μας παράτησε στο Μόναχο. Απο εδω και πέρα όπου μπορω θα την αποφεύγω για σπάσιμο. Θα προτιμήσω LH, AF, CY ή BA στους προορισμούς που είναι κοινοί
 

North66

Member
Μηνύματα
4.310
Likes
5.066
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και πού ακριβώς φταίει η Αegean εάν η Lufthansa είχε καθυστέρηση? Στη Lufthansa θα πρέπει να διαμαρτυρηθείς για την καθυστέρηση και να ζητήσεις αποζημίωση αν δικαιούσαι. Η Lufthansa σε παράτησε στο αεροδρόμιο και σε ανάγκασε να περιμένεις επόμενη πτήση ΚΑΙ ΟΧΙ η Αegean.

Eσύ μπορεί να θέλεις να σε περιμένει το αεροσκάφος μισή ώρα, αλλά αυτή η καθυστέρηση θα μετακυλήσει στο υπόλοιπο πτητικό έργο της ημέρας.
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Επί της ευκαιρίας, να σας ρωτήσω και γω κάτι γιατί δεν μου έχει ξανατύχει. Φεύγω με Aegean για Παρίσι από Θεσσαλονίκη με ενδιάμεσο την Αθήνα. Αθήνα φτάνω 8.35 και στις 9.30 πετάω αμέσως για Παρίσι. Στην οποιαδήποτε καθυστέρηση θα με περιμένουν? Τα 55 λεπτά αρκούν μεταξύ των 2 πτήσεων?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.310
Likes
5.066
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όχι δε θα σε περιμένουν, τα αεροπλάνα δεν μπορεί να περιμένουν επιβάτες γιατί το σφιχτό πτητικό τους πρόγραμμα και τα μικρά turnovers που προγραμματίζουν οι εταιρείες δε θα μπορούν να πραγματοποιηθούν.

Η μόνη πιθανότητα να σε περιμένει κάποιο αεροσκάφος θα ήταν αν πχ είναι η τελευταία πτήση της ημέρας και το αεροσκάφος διανυκτερεύει στον προορισμό. Και αυτό όχι πάντα και ανάλογα με την καθυστέρηση της πρώτης πτήσης.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έμεινα δυσαρεστημένος απο το service της Aegean καθώς για 20-25' καθυστέρηση, μας παράτησε στο Μόναχο. Απο εδω και πέρα όπου μπορω θα την αποφεύγω για σπάσιμο. Θα προτιμήσω LH, AF, CY ή BA στους προορισμούς που είναι κοινοί
Προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά αδυνατώ. Υποθέτω ότι τα έχεις μπερδέψει και εννοείς ότι έχεις πρόβλημα με την Lufthansa, γιατί εκείνη είχε καθυστέρηση. Η Aegean από που κι ως που φταίει αν η Lufthansa έχει καθυστέρηση?

Το να περιμένει μια εταιρία την καθυστερημένη άφιξη της άλλης, είναι μάλλον απίθανο γιατί η καθυστέρηση θα μεταφερθεί και στο επόμενο δικό της πρόγραμμά με αποτέλεσμα ο αντίστοιχος Νick της Aegean να υποστιρίζει τα ίδια παράλογα με εσένα. Μην γράφετε λοιπόν κουλά. Κανένας δεν σας παράτησε στο Μόναχο. Απλά είχατε την ατυχία να έχει καθυστέρηση η πρώτη πτήση σας και χάσατε το connection. Αυτά τα πράγματα συμβαίνουν συχνά και η Aegean στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει καμιά ευθύνη.
 

TheNickanast

Member
Μηνύματα
11
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Ηνωμένες Πολιτείες
Traveller said:
Προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά αδυνατώ. Υποθέτω ότι τα έχεις μπερδέψει και εννοείς ότι έχεις πρόβλημα με την Lufthansa, γιατί εκείνη είχε καθυστέρηση. Η Aegean από που κι ως που φταίει αν η Lufthansa έχει καθυστέρηση?

Το να περιμένει μια εταιρία την καθυστερημένη άφιξη της άλλης, είναι μάλλον απίθανο γιατί η καθυστέρηση θα μεταφερθεί και στο επόμενο δικό της πρόγραμμά με αποτέλεσμα ο αντίστοιχος Νick της Aegean να υποστιρίζει τα ίδια παράλογα με εσένα. Μην γράφετε λοιπόν κουλά. Κανένας δεν σας παράτησε στο Μόναχο. Απλά είχατε την ατυχία να έχει καθυστέρηση η πρώτη πτήση σας και χάσατε το connection. Αυτά τα πράγματα συμβαίνουν συχνά και η Aegean στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει καμιά ευθύνη.
Ναι όμως μιλάμε για συνεργαζομενες εταιρίες και ενιαίο εισιτήριο. Δηλαδη αυτοί που περίμεναν τους επιβάτες τους,δεν είχαν άλλο πρόγραμμα; Όταν περιμένει το αεροπλάνο για Καναδά 2 συνεπιβάτες μου, με μεγαλύτερη καθυστέρηση απο εμένα, αυτοί δεν είχαν πρόβλημα; Απλα λογικά επαναπαυτηκαν στο ο,τι υπήρχαν κι άλλες πτήσεις αργότερα. Και δεν νομίζω ότι είναι μεγάλη καθυστέρηση για πτήση 25' γιατί μου έχει τύχει και καθυστέρηση 1,5ωρα σε πτήση της Aegean
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Τώρα μας μπερδέψατε εντελώς!

Δεν έχουμε πει πως όταν έχουμε ενιαίο εισιτήριο δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε για τις ανταποκρίσεις; :roll:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το ενιαίο εισιτήριο σημαίνει ότι σε περίπτωση που το πρώτο σκέλος έχει καθυστέρηση και χάσεις την ανταπόκρισή σου, η εταιρεία έχει υποχρέωση να σε προωθήσει το συντομότερο με άλλο αεροσκάφος στον τόπο προορισμού σου.

Αν το εισιτήριο δεν είναι ενιαίο και χάσεις την επόμενη πτήση που έχεις κλείσει ξεχωριστά, τότε η εταιρεία δεν έχει καμία τέτοια υποχρέωση απέναντί σου.

Στο τί ακριβώς δικαιούσαι γενικά σε περιπτώσεις καθυστερήσεων, ανάλογα με το εύρος αυτών, υπολόγισε και τις σχετικές οδηγίες της ΕΕ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ναι όμως μιλάμε για συνεργαζομενες εταιρίες και ενιαίο εισιτήριο. Δηλαδη αυτοί που περίμεναν τους επιβάτες τους,δεν είχαν άλλο πρόγραμμα; Όταν περιμένει το αεροπλάνο για Καναδά 2 συνεπιβάτες μου, με μεγαλύτερη καθυστέρηση απο εμένα, αυτοί δεν είχαν πρόβλημα; Απλα λογικά επαναπαυτηκαν στο ο,τι υπήρχαν κι άλλες πτήσεις αργότερα. Και δεν νομίζω ότι είναι μεγάλη καθυστέρηση για πτήση 25' γιατί μου έχει τύχει και καθυστέρηση 1,5ωρα σε πτήση της Aegean

Τα 25 λεπτά καθυστέρηση είναι στην πραγματικότητα πάνω από μια ώρα με τις βαλίτσες και την μετεπιβίβαση... γιαυτό λοιπόν καμιά εταιρία δεν έχει ΚΑΜΙΑ υποχρέωση να σε περιμένει... τα ρέστα είναι μπούρδες...

Τώρα εσύ σαν κλασσικός Έλληνας λες τα δικά σου... καμιά πρόθεση δεν έχω βέβαια να σε πείσω... το κάνω κουβέντα για να καταλάβουν οι συμφορμίτες ποια είναι η σωστή διαδικασία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.007
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom