Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εγω καημό έχω που δεν μπορώ να βρω με μίλια για Μαδρίτη.
Podgorica τι συχνοτητες εχει;
Λιουμπλιάνα δεν ξαναεβαλε ε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.051
Likes
41.188
Εγω καημό έχω που δεν μπορώ να βρω με μίλια για Μαδρίτη.
Επειδή η Μαδρίτη όπως και το Λονδίνο έχουν το ίδιο θέμα, μπορεί να βρεις μετάβαση αλλά όχι επιστροφή με μίλια στην ημερομηνία που θέλεις ,εδώ και καποιο διάστημα έχω λύσει το πρόβλημα βρίσκοντας μια πτήση σε γελοία τιμή (10-20 ευρώ) για ενδιάμεσο αεροδρόμιο που έχει εισιτήριο επιστροφής Αθήνα με μίλια και συνήθως φτηνότερους φόρους. Αν θες οπωσδήποτε να φας μίλια , είναι μια λύση.
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.155
Likes
20.472
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχει έρθει η ώρα να "εξαργυρώσω" κάποια εισιτήρια απλής μετάβασης, που δικαιούμαι λόγω καθυστερήσεων απο πτήσεις της Aegean και της Olympic. Aφού διάβασα σε ποιές πτήσεις δικαιούμαι να το κάνω, πήρα τηλέφωνο στην Aegean, στο τμήμα κρατήσεων, και ζήτησα να κλείσω δύο εισιτήρια για πτήσεις που με ενδιαφέρουν σε κάποιες συγκεκριμένες ώρες. Στην μία όλα καλώς, έκλεισα, πλήρωσα και έχω το εισιτήριό μου. Στη δεύτερη υπήρχε πτήση στις 11:00 και στις 20:25. Εμένα με ενδιαφέρει η απογευματινή. Η ευγενέστατη υπάλληλος της Aegean, με ενημέρωσε οτι δεν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις για αυτή την πτήση, αλλά μόνο για την πρωινή. Μου είπε επίσης οτι οι θέσεις σε κάθε πτήση, για τέτοιου είδους εισιτήρια, είναι συγκεκριμένη και περιορισμένη. Με έβαλε σε λίστα αναμονής για την πρωινή και μου είπε να πάρω τηλέφωνο Δευτέρα πρωί για να μου πούνε αν θα έχει "ελευθερωθεί" κάποια θέση στην απογευματινή πτήση ή αν εν τέλει θα καταλήξω να πετάξω πρωί ( κάτι που με χαλάει, γιατί θα χάσω μία ολόκληρη μέρα ).
Ερώτηση: Για να "ανοίξει" θέση, στη πτήση που με ενδιαφέρει, θα πρέπει να γίνει ακύρωση κάποιου εισιτηρίου, ιδίας μορφής με το δικό μου; Ή γενικά οποιαδήποτε ακύρωση εισιτηρίου στην εν λόγω πτήση ; Ή μπορεί να γίνει και με άλλον τρόπο που αγνοώ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχει έρθει η ώρα να "εξαργυρώσω" κάποια εισιτήρια απλής μετάβασης, που δικαιούμαι λόγω καθυστερήσεων απο πτήσεις της Aegean και της Olympic. Aφού διάβασα σε ποιές πτήσεις δικαιούμαι να το κάνω, πήρα τηλέφωνο στην Aegean, στο τμήμα κρατήσεων, και ζήτησα να κλείσω δύο εισιτήρια για πτήσεις που με ενδιαφέρουν σε κάποιες συγκεκριμένες ώρες. Στην μία όλα καλώς, έκλεισα, πλήρωσα και έχω το εισιτήριό μου. Στη δεύτερη υπήρχε πτήση στις 11:00 και στις 20:25. Εμένα με ενδιαφέρει η απογευματινή. Η ευγενέστατη υπάλληλος της Aegean, με ενημέρωσε οτι δεν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις για αυτή την πτήση, αλλά μόνο για την πρωινή. Μου είπε επίσης οτι οι θέσεις σε κάθε πτήση, για τέτοιου είδους εισιτήρια, είναι συγκεκριμένη και περιορισμένη. Με έβαλε σε λίστα αναμονής για την πρωινή και μου είπε να πάρω τηλέφωνο Δευτέρα πρωί για να μου πούνε αν θα έχει "ελευθερωθεί" κάποια θέση στην απογευματινή πτήση ή αν εν τέλει θα καταλήξω να πετάξω πρωί ( κάτι που με χαλάει, γιατί θα χάσω μία ολόκληρη μέρα ).
Ερώτηση: Για να "ανοίξει" θέση, στη πτήση που με ενδιαφέρει, θα πρέπει να γίνει ακύρωση κάποιου εισιτηρίου, ιδίας μορφής με το δικό μου; Ή γενικά οποιαδήποτε ακύρωση εισιτηρίου στην εν λόγω πτήση ; Ή μπορεί να γίνει και με άλλον τρόπο που αγνοώ;
Ενα ρομποτάκι κάθε βράδυ βλέπει την πορεία των κρατήσεων, και ανακατανέμει τις διαθέσιμες θέσεις στα διάφορα booking classes, είτε αφορούν πληρωμένα εισιτήρια είτε αφορούν award/rebate. Εσύ ψάχνεις για διαθεσιμότητα στο booking class R (τουλάχιστον αυτό ήταν πρίν μια πενταετία). Απελευθέρωση θέσεων μπορεί να γίνει για διάφορους λόγους (π.χ. αν η πορεία των κρατήσεων γενικά για την πτήση αυτή είναι χαμηλότερη του αναμενομένου). Συνήθως αλλαγές τέτοιου είδους γίνονται σε "στρογγυλές" αποστάσεις από την ημέρα του ταξιδιού (π.χ. για το Αθήνα - Παρίσι έχω παρατηρήσει τη διαθεσιμότητα να αλλάζει στις 90 μέρες πριν το ταξίδι).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.155
Likes
20.472
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ενα ρομποτάκι κάθε βράδυ βλέπει την πορεία των κρατήσεων, και ανακατανέμει τις διαθέσιμες θέσεις στα διάφορα booking classes, είτε αφορούν πληρωμένα εισιτήρια είτε αφορούν award/rebate. Εσύ ψάχνεις για διαθεσιμότητα στο booking class R (τουλάχιστον αυτό ήταν πρίν μια πενταετία). Απελευθέρωση θέσεων μπορεί να γίνει για διάφορους λόγους (π.χ. αν η πορεία των κρατήσεων γενικά για την πτήση αυτή είναι χαμηλότερη του αναμενομένου). Συνήθως αλλαγές τέτοιου είδους γίνονται σε "στρογγυλές" αποστάσεις από την ημέρα του ταξιδιού (π.χ. για το Αθήνα - Παρίσι έχω παρατηρήσει τη διαθεσιμότητα να αλλάζει στις 90 μέρες πριν το ταξίδι).
Το πρώτο εισιτήριο που έκλεισα ήδη, γράφει CL N, δίπλα απο τον αριθμό πτήσης. Αυτό δεν είναι το booking class ;
Η πτήση Μυτιλήνη - Θεσσαλονίκη θεωρείται "στρογγυλή" ; :)
Εγώ έχω περιθώριο 23 ημερών μέχρι το ταξίδι. Μπορώ να βάλω κάτω τους νόμους των πιθανοτήτων και να πώ οτι δεν έχω και πολλές απο αυτές ( τις πιθανότητες )
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το πρώτο εισιτήριο που έκλεισα ήδη, γράφει CL N, δίπλα απο τον αριθμό πτήσης. Αυτό δεν είναι το booking class ;
Ναι. Αρα το N χρησιμοποιούν πλέον.

Η πτήση Μυτιλήνη - Θεσσαλονίκη θεωρείται "στρογγυλή" ;
Δε με διάβασες αρκετά προσεκτικά :)
Εγώ έχω περιθώριο 23 ημερών μέχρι το ταξίδι. Μπορώ να βάλω κάτω τους νόμους των πιθανοτήτων και να πώ οτι δεν έχω και πολλές απο αυτές ( τις πιθανότητες )
Έχεις κάποιες, αλλά λίγες και μπορεί να είναι και την τελευταία στιγμή. Δύσκολο το βλέπω όμως, τα φτηνά εισιτήρια έχουν φύγει ήδη όλα στη συγκεκριμένη πτήση. Για να πουλάνε M, μπορεί και να μην έχει μείνει τίποτα ελεύθερο στην πτήση (και αν το αγοράσει κάποιος, να στείλουν κάποιο κακομοίρη με άλλη πτήση).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.155
Likes
20.472
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δε με διάβασες αρκετά προσεκτικά :)
Ναι, έχεις δίκιο, Δεν το διάβασα σωστά ! Εννοείς, οτι τέτοιες αλλαγές γίνονται πχ. σε 90, 60, 40 κ.ο.κ. ημέρες πρίν την ημέρα της πτήσης.
Άρα, την Δευτέρα που μου είπαν να τους κάνω ένα τηλέφωνο 04/09 με την ημέρα πτήσης μου 24/09, μπορεί να είναι μία "στρογγυλή" απόσταση και, επομένως οτι βρώ, αν βρώ, εκείνη την μέρα.
Παρόλα αυτά, έχω κοιτάξει για να κλείσω με ένα κανονικό εισιτήριο, αν θέλω να έχω αυτό που επιθυμώ. Να μην τα θέλω και όλα δικά μου !
Άλλωστε έχω αλλους 11 μήνες για να "εξαργυρώσω" τα άλλα εισιτήρια που έχω, σε άλλα ταξίδια !
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Βελτιωμένα τα οικονομικά αποτελέσματα για το δεύτερο τρίμηνο του 2017 και επίσης βελτιωμένα συνολικά για το Α΄εξάμηνο του 2017 σε σχέση με το 2016.
Πιστεύεται ότι θα βελτιωθούν περισσότερο καθώς τρέχει το "καλό" τρίμηνο με μεγάλη αύξηση σε όλα τα τουριστικά μεγέθη.

http://www.capital.gr/epixeiriseis/3239013/aegean-airlines-anakampsi-tis-kerdoforias-sto-b-trimino

Σύμφωνα επίσης με δημοσιεύματα αναμένεται σύντομα η απόφαση της εταιρείας για το νέο αεροσκάφος που θα διαλέξει από Boeing η Airbus.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.177
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom