Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Με κοινή υπουργική απόφαση, το κολύμπι στη θάλασσα και το ψαροντούφεκο απαγορεύονται...

Γιατί ως γνωστόν και με τελευταίες επιστημονικές ενδείξεις, οι ροφοί μεταδίδουν τον κορωνοϊό και η έκθεση στο θαλασσινό νερό αποτελεί πράξη μετάδοσης του ιού στο θαλάσσιο περιβάλλον #ΤιΖούμε

https://www.huffingtonpost.gr/entry...ebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos4
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με κοινή υπουργική απόφαση, το κολύμπι στη θάλασσα και το ψαροντούφεκο απαγορεύονται...

Γιατί ως γνωστόν και με τελευταίες επιστημονικές ενδείξεις, οι ροφοί μεταδίδουν τον κορωνοϊό και η έκθεση στο θαλασσινό νερό αποτελεί πράξη μετάδοσης του ιού στο θαλάσσιο περιβάλλον #ΤιΖούμε

https://www.huffingtonpost.gr/entry...ebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos4
Καποιος επιδημιολογος οπως λεει και ο @Borealis θα το προτεινε κι αυτο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.007
Με κοινή υπουργική απόφαση, το κολύμπι στη θάλασσα και το ψαροντούφεκο απαγορεύονται...

Γιατί ως γνωστόν και με τελευταίες επιστημονικές ενδείξεις, οι ροφοί μεταδίδουν τον κορωνοϊό και η έκθεση στο θαλασσινό νερό αποτελεί πράξη μετάδοσης του ιού στο θαλάσσιο περιβάλλον #ΤιΖούμε

https://www.huffingtonpost.gr/entry...ebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos4
Για να μην πνιγομαστε. Δεν υπαρχουν ΜΕΘ. :p
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για να μην πνιγομαστε. Δεν υπαρχουν ΜΕΘ. :p
Με κοινή υπουργική απόφαση, το κολύμπι στη θάλασσα και το ψαροντούφεκο απαγορεύονται...

Γιατί ως γνωστόν και με τελευταίες επιστημονικές ενδείξεις, οι ροφοί μεταδίδουν τον κορωνοϊό και η έκθεση στο θαλασσινό νερό αποτελεί πράξη μετάδοσης του ιού στο θαλάσσιο περιβάλλον #ΤιΖούμε

https://www.huffingtonpost.gr/entry...ebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos4
Καποιος επιδημιολογος οπως λεει και ο @Borealis θα το προτεινε κι αυτο.
Λυπάμαι, αλλά... "you don't get the whole picture" που λένε και οι Γάλλοι:

Το κολύμπι και το ψαροντούφεκο απαγορεύτηκαν διότι ξέρουν ότι τα μέτρα θα εξακολουθούν να υφίστανται και το καλοκαίρι και μας προετοιμάζουν για να μην κάνουμε όρεξη και όνειρα για βουτιές και πλατσουρίσματα. Γκέγκε;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Με κοινή υπουργική απόφαση, το κολύμπι στη θάλασσα και το ψαροντούφεκο απαγορεύονται...
Υπάρχουν και άλλα χόμπι πέρα απ' το ψαροντούφεκο όπως η βυζαντινή ψαλτική που σου χαρίζουν αντίστοιχες συγκινήσεις και προτείνονται απ' τους ειδικούς λοιμωξολόγους σαν ασφαλέστερα την εποχή του ιού. Ήδη παρακολουθώ το πρώτο μου μάθημα.

 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Μάλλον κάποια σύγχυση έχεις.Οι ποδεμος είναι αριστερό κόμμα,η Μέρκελ οχι.Αν παρ όλα αυτά κάποιος με διώξει από εδώ που είμαι,αν και δεν μπυ αρέσει να το λέω,έχω σπίτι στην Ελλάδα,την Γαλλία,την Ισπανία και σε ενα νησί μακρυά.Καπου θα βρω να παω.Α,έχω και μια γυναίκα που η μάνα της εχει πιστοποιητικό αρειας φυλής.Κοίταξε την οικογένεια σου φίλε,γιατί τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα.Είμαι 61χρονών και έκανα τον χαμαλη κουβαλώντας τρόφιμα για φτωχές οικογένειες και μου το απαγόρευσαν.Από την αρχή έχω πει,το τελευταίο πράγμα που μ ενδιαφέρει είναι η δουλειά μου.
το ποδεμος ηταν παραδειγμα....η Χ κυβερνηση στην χωρα που εισαι....
Η μερκελ εινα μεν προς τα δεξια αλλα και αυτο σχετικο ειναι....
Βασικα και εγω εχω σπιτι ελλαδα να παω αλλα δεν το βρισκω ιδανικη επιλογη προς το παρον

Δεν μπορεις να διωξεις πολιτες Ευρωπαικης Ενωσης....ειναι και ολο το νοημα της ελευθερης μετακινησης και εργασιας εντος ΕΕ.
Τελειως ακυρη η συγκριση μεταξυ ντοπιου-μεταναστη εκτος ΕΕ/λαθρομεταναστη και ντοπιου-πολιτη κρατους ΕΕ.
οσο υπαρχει η ΕΕ
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Δε θα διαλυθει η ΕΕ οτι κι αν λενε διαφοροι, απλα διοτι καμια μα καμια χωρα δεν εχει συμφερον να γινει αυτο, ολες θα ειναι χειροτερα εκτος ΕΕ. Απλα δυσκολευει η περαιτερω ομοσπονδιοποιηση.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Θα επιλέξω να ακολουθήσω το σκεπτικό του Ιωαννίδη, ειδικού με h-index 151 και όχι τη δικό σου που δεν ξέρω πόσο h-index έχεις.
Θυμίζω ξανά

– Τελικά ποιο το καλύτερο και ποιο το χειρότερο σενάριο; Το καλύτερο σενάριο θα είναι θνησιμότητα περίπου αντίστοιχη της εποχικής γρίπης, συνολικός αριθμός θανάτων πολύ μικρότερος από αυτόν της εποχικής γρίπης. Το χειρότερο σενάριο είναι οι προβλέψεις του Imperial College, με θνησιμότητα 9 φορές μεγαλύτερη της εποχικής γρίπης, αριθμό κρουσμάτων 5 φορές πάνω από την εποχική γρίπη. Τα περισσότερα καλής ποιότητας δεδομένα που έχουμε είναι κοντά στο αισιόδοξο σενάριο.

Πάντως πρέπει να λαμβάνουμε μέτρα για το χειρότερο, και ταυτόχρονα να αναμένουμε ως πλέον λογικό εκείνο που είναι πιο σύμφωνο με τα δεδομένα. Οσο περισσότερα καλά δεδομένα διαθέτουμε, τόσο καλύτερη προβλεπτική ακρίβεια θα αποκτήσουμε. Η γνώση θα μας ελευθερώσει.



Δε νομίζω ότι λέω κάτι άλλο από τον Ιωαννίδη. Η διαφορά είναι ότι αυτός ως επιστήμονας μιλάει για σενάρια και λέει ότι πρέπει να λαμβάνουμε μέτρα. Εσύ, αγνοώντας βασικές έννοιες όπως θνητότητα (γράφεις πιο πάνω ότι οι θάνατοι οφείλονται στο 1/10 των κρουσμάτων, αυτών που μετράμε, το οποίο είναι παντελώς λάθος), είσαι σίγουρος και λες να ξαμολυθούμε όλοι και να δούμε τι θα γινει (Είσαι και σίγουρος ότι δε θα γίνει τιποτα, γριπούλα. Ρωτα τους Νεουορκέζους, τα ίδια ελεγε και ο Trump μέχρι προχθές)
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.398
Ότι είναι υπερβολικά κάποια μέτρα είναι και είπαμε οτι τίποτα μετά απο αυτό που γίνεται δεν θα είναι το ιδιο.. Κάποιοι άνθρωποι και εταιρείες θα καταστραφούν οικονομικά κάποιοι άλλοι οχι και τόσο και κάποιοι λίγοι ίσως πλουτίσουν κιόλας..
Όμως το μέγεθος της απειλής που υφιστάμεθα δεν μπορεί να αντιμετωπισθεί με ημίμετρα.. όποιος δεν το καταλαβαίνει ειλικρινά λυπάμαι.. δέστε τι γίνεται με αυτούς που το πήγαν χαλαρά..ανέκρουσαν πρύμναν .. Μόνο η Σουηδία ανθίσταται (ως πότε θα δούμε) αλλά εμείς δεν είμαστε Σουηδοί καλώς ή κακώς no matter ..

Ποιος θέλει να καταστρέψει την οικονομία του αν δεν έχει σοβαρό λόγο να το κάνει;; Εσείς όλοι που θεωρείτε υπερβολικά και παράλογα τα μέτρα δεν έχετε πει μέχρι τώρα αν αποφασίζατε για τις τύχες άλλων τι θα κάνατε;; και κάθε χώρα δεν ειναι το ίδιο είναι άλλη η ιδιοσυγκρασία και η νοοτροπία ... Στην Ελλάδα λοιπόν τι θα έπρεπε να κάνουμε;; Υπόψη ότι αν κάνει κάποιος ηγέτης λάθος και ο λαός πέσει σε πανικό θα μετατραπεί σε όχλο και θα κινδυνεύουμε να οδηγηθούμε σε επικίνδυνες καταστάσεις.. επι της ουσίας λοιπόν τί;;;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν παρακολουθώ στενά το νήμα, οπότε μπορεί να έχει γίνει αντίστοιχη νύξη.

Αυτό μου το έστειλε φίλη.
1585834746005.png


Και απορώ εγώ, μέσα σε όλη την τρέλα που επικρατεί, ο στρατός συνεχίζει ακάθεκτος τις κατατάξεις. Και όσο αντισηπτικό και μάσκες να δοθούν, είναι γνωστές οι συνθήκες υγιεινής στα στρατόπεδα. Θα τους βάλουν άραγε να κοιμούνται σε μονόκλινα; Εκεί που θέλουν λαμβάνουν μέτρα, κλείνουν επιχειρήσεις χωρίς συνέπειες, αλλά ο στρατός στρατός. Να πολεμάμε τον αόρατο εχθρό. Πατρίς-θρησκεία-οικογένεια.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
-Το επιχείρημα της θνητότητας ανάλογης της εποχικής γρίπης το θεωρώ αστείο, το διαψεύδει κάθε μέρα η πραγματικότητα σε όλο και περισσότερα μέρη του πλάνητη, και όχι (μόνο) βάσει αριθμών (φαντάζομαι και για τη γρίπη κάθε χρόνο στη Νεα Υόρκη φτιάχνανε νοσοκομείο στο central park και δε μας το λέγανε).
Ναι αλλα ο μεσος ορος ηλικιας των θανοντων ειναι πολυ μεγαλυτερος οποτε ας ελπισουμε οτι τα γκομενακια θα ειναι διαχυτικα μαζι μας και μετα την αρση της καραντινας γιατι δεν σου κρυβω οτι ολο αυτο με εχει κατατρομαξει! :)
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Δεν παρακολουθώ στενά το νήμα, οπότε μπορεί να έχει γίνει αντίστοιχη νύξη.

Αυτό μου το έστειλε φίλη.
View attachment 304441

Και απορώ εγώ, μέσα σε όλη την τρέλα που επικρατεί, ο στρατός συνεχίζει ακάθεκτος τις κατατάξεις. Και όσο αντισηπτικό και μάσκες να δοθούν, είναι γνωστές οι συνθήκες υγιεινής στα στρατόπεδα. Θα τους βάλουν άραγε να κοιμούνται σε μονόκλινα; Εκεί που θέλουν λαμβάνουν μέτρα, κλείνουν επιχειρήσεις χωρίς συνέπειες, αλλά ο στρατός στρατός. Να πολεμάμε τον αόρατο εχθρό. Πατρίς-θρησκεία-οικογένεια.
Οι ημερομηνίες είναι ενδεικτικές με βάση εκτιμήσεις. Αν η κατάσταση είναι η ίδια προφανώς και θα ανασταλεί. Υπάρχει ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα υγείας, ειδικά στρατευσίμων, στο λέω εκ πείρας αυτό. Και ο εχθρός για τις ένοπλες δυνάμεις δυστυχώς υφισταται και είναι πραγματικός. Μακάρι να μην ήταν έτσι και να ήταν ένα πράμα αόρατος σαν τον ιό....
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom