Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Στα στατιστικά του ιού και για όσους επιμένουν ότι η θνητότητά του είναι 3 και 4%, ας δούμε πώς τα πάει η Ισλανδία και η Ελλάδα.

Ισλανδία: 1,220 κρούσματα, 0 θάνατοι και 1 κάτοικος στους 300 είναι φορέας
Ελλάδα: 1,415 κρούσματα, 51 θάνατοι, 1 κάτοικος στους 7,500 είναι φορέας

Η Ισλανδία που μάλλον καταφέρνει να ανιχνεύει πολύ περισσότερα κρούσματα ακόμα και τα πιο ήπια ή ασυμπτωματικά εμφανίζει τεράστιο ποσοστό κρουσμάτων ανά συνολικό πληθυσμό και κανένα θάνατο (γιατί προφανώς τα περισσότερα των ανιχνευθέντων κρουσμάτων είναι πολύ ήπια για να προκαλέσουν απώλεια). Γεγονός που θα μπορούσε να μας κάνει να συμπεράνουμε ότι ίσως η πραγματική θνητότητα του ιού να είναι μικρότερη του ‰, όσο δηλαδή και το άνω όριο της εποχικής γρίπης.

Η Ελλάδα που μάλλον ανιχνεύει μόνο τα επείγοντα και βαριά περιστατικά που εμφανίζονται για εξέταση στο σύστημα υγείας, έχει εξαιρετικά μικρό αριθμό κρουσμάτων και πολύ μεγάλο αριθμό θανάτων.
https://www.worldometers.info/coronavirus/
-Η Ισλανδία έχει 2 θανάτους, 6/1.000.000 κατοίκους (η Ελλάδα 51, 5/1.000.000).

-Οι αρμόδιοι, που απαξιείς από τον καναπέ, έχουν πει επανειλλημένα ότι τα κρουσματα είναι πολλαπλάσια των μετρημένων, και βλέπουμε την κορυφή του παγόβουνου, δεν είναι νέο.

-Το επιχείρημα της θνητότητας ανάλογης της εποχικής γρίπης το θεωρώ αστείο, το διαψεύδει κάθε μέρα η πραγματικότητα σε όλο και περισσότερα μέρη του πλάνητη, και όχι (μόνο) βάσει αριθμών (φαντάζομαι και για τη γρίπη κάθε χρόνο στη Νεα Υόρκη φτιάχνανε νοσοκομείο στο central park και δε μας το λέγανε).

-Στην ιατρική δεν παίζει ρόλο μόνο η θνητότητα και θνησιμότητα ενός λοιμώδους παράγοντα, αλλά και η μεταδοτικότητα, ο τρόπος μετάδοσης, η ύπαρξη ανοσίας στον πληθυσμό, το τι είδους νόσο προκαλούν κλπ. Εδώ έχουμε να κάνουμε με έναν ιό που μεταδίδεται πανεύκολα, δεν έχει σχεδόν κανείς αντισώματα και προκαλεί σε πολλούς βαριά νόσο που σκοτώνει έχοντας καταναλώσει μεγαλους πόρους τους συστήματος υγείας (τα οποία και καταρρέουν, ναι, για πρώτη φορά).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.162
Ασχετο. Σου λεω τελειως ξεκαθαρα οτι η κανονικοτητα θα επανελθει για οποιον το θελει. Δε θα με σταματα κανενας απ το τι θα κανω, ποιον θα αγγιξω, που θα παω κλπ. Αμα εσυ φοβασαι, δικαιωμα σου. Για καθε πχ ιδιοκτητρια κομμωτηριου που φοβαται, θα υπαρχουν 2 που δε φοβουνται.
Νομιζω οτι η καμπυλη εξηγει επακριβως τι θα γινει. Εσυ κανεις τις δικες σου ερμηνειες με τις γνωσεις και τις αντιληψεις σου. Δικαιωμα σου. Αλλα ΙΣΩΣ καποιοι το εχουν ψαξει καλυτερα. Εχεις τα στοιχεια, αν θες τα βλεπεις, αν δεν θες οχι. Ετσι κι αλλιως, αυτο που ειναι να γινει, θα γινει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
-Οι αρμόδιοι, που απαξιείς από τον καναπέ, έχουν πει επανειλλημένα ότι τα κρουσματα είναι πολλαπλάσια των μετρημένων, και βλέπουμε την κορυφή του παγόβουνου, δεν είναι νέο.
Μόνο λόγω αυτού του επιχειρήματος έπρεπε να αρθούν οι καραντίνες. Όσο περισσότερα τα κρούσματα τόσο μειώνεται η επικινδυνότητα του ιού, αφού είναι ίδιος ο αριθμός των απωλειών. Αν δηλαδή όπως σε ένα παγόβουνο βλέπουμε το 1/10 των κρουσμάτων και οι θάνατοι οφείλονται σε αυτό το 1/10 των κρουσμάτων, αυτό σημαίνει ότι το υπόλοιπο 9/10 δεν επηρεάζεται (όπως δηλαδή συμβαίνει σε άλλες εποχιακές ιώσεις) μειώνοντας τη θνητότητα του ιού.

Θα επιλέξω να ακολουθήσω το σκεπτικό του Ιωαννίδη, ειδικού με h-index 151 και όχι τη δικό σου που δεν ξέρω πόσο h-index έχεις.
 
Last edited:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Νομιζω οτι η καμπυλη εξηγει επακριβως τι θα γινει. Εσυ κανεις τις δικες σου ερμηνειες με τις γνωσεις και τις αντιληψεις σου. Δικαιωμα σου. Αλλα ΙΣΩΣ καποιοι το εχουν ψαξει καλυτερα. Εχεις τα στοιχεια, αν θες τα βλεπεις, αν δεν θες οχι. Ετσι κι αλλιως, αυτο που ειναι να γινει, θα γινει.
Εγω κανω την ερμηνεια το τι θα σημαινει για μενα η "καμπυλη". Εαν η πλειοψηφια του κοσμου προτιμανε να πυροβολησουν το ποδι τους επειδη φοβουνται οτι θα πεθανουν, ειναι δικο τους προβλημα. Και με αφηνει αδιαφορο οσο οι κυβερνησεις δε χωνουν τη μυτη τους στη ζωη μου με περιορισμους, μετρα, απαγορευσεις κλπ. Μολις τις αρουνε, ας κανει ο καθενας οτι νομιζει. Αν καποιος θελει να καθεται σπιτι να καθεται. Αμα θελει να ζησει και με μια στολη Hamzat 24 ωρες το 24ωρο, μπραβο του. Ποσως με ενδιαφερει. Θα υπαρχουν παντα αυτοι που δε θα φοβουνται. Μια χαρα ειναι ο μικροκοσμος μου με αυτους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.162
Εγω κανω την ερμηνεια το τι θα σημαινει για μενα η "καμπυλη". Εαν η πλειοψηφια του κοσμου προτιμανε να πυροβολησουν το ποδι τους επειδη φοβουνται οτι θα πεθανουν, ειναι δικο τους προβλημα. Και με αφηνει αδιαφορο οσο οι κυβερνησεις δε χωνουν τη μυτη τους στη ζωη μου με περιορισμους, μετρα, απαγορευσεις κλπ. Μολις τις αρουνε, ας κανει ο καθενας οτι νομιζει. Αν καποιος θελει να καθεται σπιτι να καθεται. Αμα θελει να ζησει και με μια στολη Hamzat 24 ωρες το 24ωρο, μπραβο του. Ποσως με ενδιαφερει. Θα υπαρχουν παντα αυτοι που δε θα φοβουνται. Μια χαρα ειναι ο μικροκοσμος μου με αυτους.
Η μπλε καμπυλη δειχνει αυτο ακριβως , τι θα κανει ο κοσμος. Αντι για 35% του ΑΕΠ μειον, θα παμε στο 20%? Αυτο ειναι το τι θα κανει ο κοσμος. Και δεν ευθυνομαι εγω για τα νεα. Αυτα ειναι τα νεα.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Η μπλε καμπυλη δειχνει αυτο ακριβως , τι θα κανει ο κοσμος. Αντι για 35% του ΑΕΠ μειον, θα παμε στο 20%? Αυτο ειναι το τι θα κανει ο κοσμος. Και δεν ευθυνομαι εγω για τα νεα. Αυτα ειναι τα νεα.
Αντε παλι. Ναι μακροοικονομικα τα ατομα σαν εσενα θα μας ριξουνε το ΑΕΠ. Εγω ευτυχως δεν επηρεαζομαι απο αυτο. Ο κλαδος που σπουδαζω ελαχιστα θα επηρεαστει, ουτε θα βρισκομαι στην Ελλάδα.

Αν με την αλλαγη της κανονικοτητας εννοεις οικονομικη υφεση, πασο. Για μενα κανονικοτητα ειναι να μπορω να επιστρεψω στη ζωη μου. Και αυτο θα μπορω να το κανω, με ή χωρις υφεση.

Νομιζω ειμαι ξεκαθαρος σε αρκετα μηνυματα οτι δεν εχω ορεξη το κρατος να επεμβαινει στην κανονικοτητα μου. Welcome to liberalism.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.162
Αντε παλι. Ναι μακροοικονομικα τα ατομα σαν εσενα θα μας ριξουνε το ΑΕΠ. Εγω ευτυχως δεν επηρεαζομαι απο αυτο. Ο κλαδος που σπουδαζω ελαχιστα θα επηρεαστει, ουτε θα βρισκομαι στην Ελλάδα.

Αν με την αλλαγη της κανονικοτητας εννοεις οικονομικη υφεση, πασο. Για μενα κανονικοτητα ειναι να μπορω να επιστρεψω στη ζωη μου. Και αυτο θα μπορω να το κανω, με ή χωρις υφεση.

Νομιζω ειμαι ξεκαθαρος σε αρκετα μηνυματα οτι δεν εχω ορεξη το κρατος να επεμβαινει στην κανονικοτητα μου. Welcome to liberalism.
Welcome στην πραγματικοτητα. Ψαξε την υφεση στη χωρα που ζεις και βαφτισε την "κανονικοτητα" .
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Μόνο λόγω αυτού του επιχειρήματος έπρεπε να αρθούν οι καραντίνες. Όσο περισσότερα τα κρούσματα τόσο μειώνεται η επικινδυνότητα του ιού, αφού είναι ίδιος ο αριθμός των απωλειών. Αν δηλαδή όπως σε ένα παγόβουνο βλέπουμε το 1/10 των κρουσμάτων και οι θάνατοι οφείλονται σε αυτό το 1/10 των κρουσμάτων, αυτό σημαίνει ότι το υπόλοιπο 9/10 δεν επηρεάζεται (όπως δηλαδή συμβαίνει σε άλλες εποχιακές ιώσεις).
Ο αριθμός των απωλειών και των βαρέως νοσούντων και ο ρυθμός αύξησής τους είναι αυτός που προκαλεί την πρωτοφανή κατάρρευση των συστημάτων υγείας, και όχι ο λόγος τους προς τα (μετρούμενα) κρούσματα.

Το συλλογιστικό λάθος είναι αυτό που γράφεις
"...και οι θάνατοι οφείλονται σε αυτό το 1/10 των κρουσμάτων,...."

Οι θάνατοι οφείλονται στο σύνολο των κρουσμάτων. Το ότι δε τα μετράμε όλα, δεν ξέρουμε δηλαδή ακόμα την πραγματική θνητότητα, δεν παίζει ρόλο επί του παρόντος.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Welcome στην πραγματικοτητα. Ψαξε την υφεση στη χωρα που ζεις και βαφτισε την "κανονικοτητα" .
Ενταξει δεν εχουμε πεδιο συννενοησης. Νομιζω λεγεται χασμα γενεων. Κατσε και φοβησου, ζησε στον κοσμο που ονειρευεσαι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.162
Ενταξει δεν εχουμε πεδιο συννενοησης. Νομιζω λεγεται χασμα γενεων. Κατσε και φοβησου, ζησε στον κοσμο που ονειρευεσαι.
Ειδες ομως, απο τη δικη μας συμπεριφορα θα εξαρτηθει η υφεση, μπλε καμπυλη. Εκτος αν τρωμε προστιμο αν δεν καταναλωσουμε :p.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.142
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom