Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

alvadi

Member
Μηνύματα
555
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Kάθε φορά που εμφανίζεται ένας ιός γίνεται αυτός ο πανικός. Προγραμματισμένο ταξίδι έχω προς Λισαβονα τον Μάρτη και μετά από τόσα εμπόδια που μου έχουν παρουσιαστεί και τα ξεπέρασα θα πάω και η παρεα μου να μην ακολουθήσει, εγώ θα πάω... Μου θυμίζει την εποχή που εμφανίστηκε ο Η1Ν1, μόλις είχα φτάσει στη Νάξο μονη με 3 παιδιά η μικρή 2 ετών και ανεβασε πυρετό, την πηγα νοσοκομείο διαπίστωσαν αμυγδαλίτιδα αλλά με έδιωξαν από το ξενοδοχείο, όχι μονο με εδιωξαν με έβαλαν και στο καράβι... (αλλιώς θα με ΄πήγαιναν στο υπόγειο καραντίνα.. πωπω ουτε να το θυμάμαι δεν θέλω...ταραγμενη δεν ειχα τη ψυχραιμία να τους αντιμετωπίσω όπως τους έπρεπε.)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.298
Ελεος με τις συνωμοσιες. Ας μεταφερθουν στο οφ τοπικ τετοια ποστ. Περιμενουμε να διαβασουμε κατι σοβαρο, μια συμβουλη, εμπειρια πχ, οχι για αρειανους.
View attachment 294858
Δεν ειναι και "ψεκασμενη" προσεγγιση οπως η παραπανω, αλλα η συγκριση μιας εκθετικης εξελιξης λιγων ημερων σε σχεση με επιδημιες που κρατησαν μηνες δεν ειναι πολυ σοβαρη. Μπορει να φτασει σε απιστευτα υψη το γραφημα.
Εδω μια ανησυχητικη αναλυση (για την Κινα, παντα) που δειχνει και τον χρονο που απαιτειται για να διπλασιαστουν οι θανατοι.
https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-death-toll/
Σε αλλα νεα , σε καραντινα μπαινει και δευτερη πολη 4 εκ. η Wenzhu, με τα περιχωρα φτανει τα 10 εκ.
 

poised

Member
Μηνύματα
880
Likes
6.553
Σε συνέχεια της τεχνητής(?) έλλειψης μασκών και μεγάλης αύξησης της τιμής τους που είχα αναφέρει στο Βιετνάμ πριν μερικές μέρες, η κυβέρνηση ανακοίνωσε δημιουργία hotline για αναφορά τέτοιων περιστατικών και έλεγχο, κάτι που κρίνοντας από προηγούμενες εφαρμογές του hotline, θα δουλέψει σίγουρα αποτρεπτικά.

Επιδημιολογικά από αυτά που διαβάζω από επιστημονικές πηγές (και μπορώ να καταλαβαίνω μιας που δεν είμαι ειδικός) φαίνεται για ιό με ικανότητα μετάδοσης σχεδόν παρόμοια με της γρίπης, καμία σχέση με το SARS/MERS, οπότε αν συνεχιστεί η παρούσα πορεία θα μιλάμε για κάτι πρωτόγνορο που θα συνεχίσει για πολλούς μήνες και είναι σχεδόν αδύνατο να περιοριστεί στην Κίνα. Μένει να δούμε τις επόμενες μέρες αν το ποσοστό θανάτων θα συνεχίσει να είναι στο περίπου 2%, δηλαδή 20πλάσιο της τυπικής γρίππης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.298
Μένει να δούμε τις επόμενες μέρες αν το ποσοστό θανάτων θα συνεχίσει να είναι στο περίπου 2%, δηλαδή 20πλάσιο της τυπικής γρίππης.
2 ÷0,01=200. Ειναι 200 φορες πιο θανατηφορος. Αλλα την κοινη γριπη την κολλουν πολυ περισσοτεροι και παντου.
20200202_115901.jpg
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φαντάζομαι ότι όσοι σκοπεύετε να ταξιδέψετε προς τα κει (και όχι μόνο - από σήμερα στις 5μμ βάζει περιορισμούς στην είσοδο στις ΗΠΑ και ο Τραμπ) και έχετε κλείσει εισιτήρια, ξενοδοχεία χωρίς δικαίωμα ακύρωσης, μετακινήσεις, περιηγήσεις, κλπ. κι έχετε δώσει προκαταβολές, έχετε πάρει τα μέτρα σας για το ενδεχόμενο απώλειας χρημάτων, ε;

Αν όχι, μια ταξιδιωτική ασφάλεια άμεσα (πριν βγούν οι ανακοινώσεις για ακυρώσεις πτήσεων, περιορισμούς στις εισόδους, κλπ. - γιατί μετά δεν αποζημειώνεστε) θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα...

https://www.nationthailand.com/news/30381451?utm_source=bottom_relate&utm_medium=internal_referral
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.298
Η εικονα των αποστασεων των αποκλεισμενων πολεων μετα την προσφατη εξελιξη. Η Σαγκαη ειναι σχετικα κοντα και αν υπαρξει τετοια εξελιξη, θα ειναι δραματικη για τους Κινεζους η συνεχεια.
FB_IMG_1580643979231.jpg
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
2 ÷0,01=200. Ειναι 200 φορες πιο θανατηφορος. Αλλα την κοινη γριπη την κολλουν πολυ περισσοτεροι και παντου.
View attachment 294883
Οκ, τα νουμερα ειναι εντελως ενδεικτικα. Τα νουμερα της "γριππης" βγαινουν ανα βδομαδα απο οικογενειακους γιατρους που καταγραφουν τα παντα κ τις γριππωδεις συνδρομες. Δεν υπαρχει συγκριση με την επιδημιολογικη παρακοκουθηση νεου ιου κ μαλιστα σε χωρα χωρις δυτικες υποδομες οπου σιγουρα το μεγαλυτερο ποσοστο δεν καταγραφεται καν ειτε προκειται για νεο κρουσμα ειτε για θανατηφορο καταληξη.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.588
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom