Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Andreas K

Member
Μηνύματα
33
Likes
115
Εύχομαι μόνο να βρεθει γρηγορα το εμβόλιο ειδάλλως θα έχουμε τουριστική κριση και δεν είναι καλο αυτο.
Στάνταρ θα βρουν γρήγορα το εμβόλιο μόνο και μόνο λόγω ολυμπιάδας που έρχεται το καλοκαίρι (κερδίζοντας οι φαρμακευτικές και κάποια δις αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ερευνητές κατάφεραν να δημιουργήσουν αντίγραφο του ιού σε εργαστήριο εδώ στη Μελβούρνη προχτές, που θεωρείται το πρώτο βήμα για την ανάπτυξη εμβολίου - ήδη πιστεύουν ότι σε λίγες εβδομάδες θα είναι σε θέση να προχωρήσουν στο επόμενο στάδιο για το εμβόλιο, οπότε εδώ στην Αυστραλία υπάρχει μεν ανησυχία (έχουμε 9 κρούσματα μέχρι στιγμής) αλλά όχι σε δραματικό επίπεδο.

Το μόνο που εγώ προσωπικά δε ξέρω είναι πόσες από τις πληροφορίες που υπάρχουν βγαίνουν προς τα έξω από την Κίνα και αν υπάρχουν άλλες που σκοπίμως αποκρύπτονται, αν και δε βλέπω το λόγο.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει μια συγκρατημένη αισιοδοξία στους ιατρικούς και επιστημονικούς κύκλους εδώ, αλλά πάντα με την υποσημείωση του "μήπως δεν έχουμε όλες τις πληροφορίες".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.008
Ερευνητές κατάφεραν να δημιουργήσουν αντίγραφο του ιού σε εργαστήριο εδώ στη Μελβούρνη προχτές, που θεωρείται το πρώτο βήμα για την ανάπτυξη εμβολίου - ήδη πιστεύουν ότι σε λίγες εβδομάδες θα είναι σε θέση να προχωρήσουν στο επόμενο στάδιο για το εμβόλιο, οπότε εδώ στην Αυστραλία υπάρχει μεν ανησυχία (έχουμε 9 κρούσματα μέχρι στιγμής) αλλά όχι σε δραματικό επίπεδο.

Το μόνο που εγώ προσωπικά δε ξέρω είναι πόσες από τις πληροφορίες που υπάρχουν βγαίνουν προς τα έξω από την Κίνα και αν υπάρχουν άλλες που σκοπίμως αποκρύπτονται, αν και δε βλέπω το λόγο.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει μια συγκρατημένη αισιοδοξία στους ιατρικούς και επιστημονικούς κύκλους εδώ, αλλά πάντα με την υποσημείωση του "μήπως δεν έχουμε όλες τις πληροφορίες".
Η προταση να απομονωσουν τους ασθενεις σε νησι για 14 μερες θα ισχυσει τελικα?
https://www.bbc.com/news/world-asia-china-51290312
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτά σήμερα από φίλο που διαμένει μόνιμα στη Σιγκαπούρη:
-Κοίταξε όλο και περισσότεροι φόρουμ μάσκες, αλλά ΔΕΝ υπαρχει πανικός. Έχουν βρεθεί (και νοσηλεύονται) 13 φορείς του κορονοϊού έως σήμερα, εντείνονται οι έλεγχοι (θερμοκρασιας κλπ) με ψυχραιμία. Τουρίστες ευπρόσδεκτοι !

-Έρχονται τουρίστες;

- Ναι με πολλές ακυρώσεις απο Κίνα. Εννοείται η κατάσταση είναι ρευστή και λιγοστεύουν πι απ’ευθειας πτήσεις προς / απο Κίνα. Όχι πανικος παντως. Σε κάλυψα; Εγω εχω μάσκα Ν95 αλλά δεν την πολύ φοράω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Η Ιταλία φαίνεται να είναι η πρώτη χώρα της Ευρώπης που αποφασίζει να σταματήσει όλες τις απευθείας πτήσεις απο/προς Κίνα.΄Εως τώρα την πρωτοβουλία για τέτοιες αποφάσεις τις είχαν οι αεροπορικές.Δεν έχω διαβάσει να υπάρχουν παρόμοιες αποφάσεις από άλλες κυβερνήσεις ή υπηρεσίες αεροπορίας.
Εντάξει περιορίζεται κάπως ο κύριος όγκος των ταξιδιωτών οι οποίοι όμως μπορεί να έρθουν έμμεσα από δεκάδες άλλες χώρες.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom